Jump to content

Achizitie masina SH 8000 E.


mihaydom
 Share

Postare recomandată

In rest, motorul 1.9 jtd 120cp este unul exceptional. Nu m a lasat niciodata la greu si pot spune ca am supus o la situatii extreme. Aaa...si egr ul l am schimbat la 120.000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 105
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mihaydom

    18

  • bgd_b92

    14

  • aTThEEnd

    13

  • GolfMk1Vr6

    11

madhorsefuzzy

Stai ca acum mi-a picat fisa: acele fiat-uri bravo de 300.000Km in RO ar echivala cu unele la 600.000Km in DE si sunt de vanzare la ~ 125.000Km? Ai crede ca tin la tavaleala daca le-au tinut 300.000Km si la fiecare 100.000Km (de 2 ori sa zicem) le-au schimbat toate articulatiile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca au rezistat 300.000km numai cu schimbatul articulatiilor...

 

renault fluence 1.5dci 115cp din 2011 - pana la 90.000km facuti prin tara s-au schimba: pompa servo (1700 lei pe original), motorase usi dreapta, broasca completa usa dreapta, bucse+capete de bara de 2 ori, amortizoare fata, senzor presiune ulei, senzor temperatura apa, baterie dupa 3 ani, saboti spate..

 

acum la servici conduc un duster din 2012, tot 1.5 dci 115cp, bateria s-a dus anul trecut.. (desi se merge constant cu ea) planetara spate trancane.. nu stiu care din ele.. are probleme la diferential, uneori la plecatul de pe loc, roata spate stanga ramane blocata... si are abea 58.000km :)) alt duster asemanator dar cu 90.000km are probleme mari la servo si la pompa de frana posibil servo-frana.. sau ceva de pe acolo.. trebuie sa te urci cu ambele picioare pe pedala de frana

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toyota Prius 2/3 (3-ul e cam la limita bugetului) - teoretic una dintre cele mai fiabile masini (fara injectoare de diesel, fara ambreiaj, fara volant, fara turbina, fara curele - distributie/accesorii). Personal recomand generatia 3 pentru design si spatiul interior foarte mare.

Modificat de Bebeee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am zis cat de repede am ajuns sa schimb toate articulatiile din cauza drumurilor din romanaia. Bineinteles ca pana la 300000 au mai suportat si multe altele, printre care schimbat punte spate pt ca au niste bucse care vin cu tot cu punte, injectoare la doua dintre ele, chiulasa fisurata la alta, etc etc. Si asta din cauza ca in romania se circula in regim urban si semiurban.

Modificat de aTThEEnd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai e una sa schimbi consumabile (tot ce tine de articulatie si suspensie, discuri, placute etc)

 

si alta sa umbli la motor sa schimbi injectoare, chiulasa fisurata etc.. odata ce desfaci un motor, nu va mai merge niciodata ca din fabrica, zic asta din experienta cu T5-ul... am desfacut motorul sa se schimbe oringurile de la pompa duse + tacheti + elemente la turbina.. nu a mai mers niciodata la fel.. nu mai are cei 174cp din fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asta incerc sa zic...1. ca uzura la o masina in romania este mult mai accentuata decat la o masina rulata in vest. 2.ca nu mi as lua masina italiana, in special fiat, deoarece intretinerea mi s a parut scumpa si a inceput sa pice mai devreme decat la alte branduri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Macar ma plimb cu o masina frumoasa ( bravo ) nu una care seamana cu inca 7 modele din gama aproape identic interior / exterior ; daca tot e sa repar ceva, mai bine un bravo sau un 159 jtd ; fiecare isi cumpara ce vrea ; daca nu am bani s-o intretin si sa o repar, aleg logan sau o masina simpla, low cost, economica ( ibiza in cazul meu ) ; probleme sunt la toate masinile ; uitete pe orice forum sa vezi cum apar probleme premature , si unele chiar grave care te fac sa regreti alegerea facuta ; s-a dus si mitul cu masinile germane = indestructibile…omul mi-a cerut parerea despre Bravo, eu i-am spus-o ; alt model de la fiat nu as alege, decat 500-le ca masina de oras ; in schimb de la alfa ( tot italieneasca daia naspa ) imi surade orice ;

Mai ar fi peugeot 308, seat leon / exeo ( in cazul in care renunta la break ) in bugetul initiatorului topicului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihay, este normal sa primesti pareri contra despre opel si ford…doar esti pe forum vw ; daca te duci pe forum opel sa pui aceeasi intrebare, or sa-ti rada toti in nas spunandu-ti ca opelul / ford probabil au probleme minore, usor rezolvabile in comparatie cu vw-ul, care a avut cam toate problemele majore cumulate marcilor concurente…si din pacate cam asa e ! Opelul e frumos la exterior insa nu ma incanta consola plina de butoane care nu este ergonomic…focusul imi place, mi se pare frumos si ca break ; eu zic sa intrii pe un site de piese auto, sa te uiti la majoritatea pieselor sa vezi preturi, sa te urci in fiecare masina, sa o conduci si apoi sa vezi ce-ti place cu adevarat, pt ca vad ca esti usor de influentat pe forum. Bafta

 

Cum spune colegul,nu te lasa influentat de nimeni,doar vezi niste pareri si ia ce e mai bun din ele,intereseaza-te!Parerile au rolul sa te informeze sau sa-ti de-a idei si tu dupa trebuie sa investighezi.E logic ce spune colegul bgd pe un forum vw sa primesti pareri contra despre ford-opel,cum e logic sa primesti pareri Pro din partea Forum Seat pe vw.Dar hai sa numai fim ipocriti,opel-ford sunt intro bransa si vw e in alta bransa,nu conteaza pe ce forum esti,daca nu esti in stare sa admiti acest lucru oricine ai fi,nu fac referire la nimeni,inseamna ca esti complexat de acest lucru.De exemplu alta parere de a mea,un opel la interior e mai frumos ca un seat leon-ibiza etc,vorbesc de modele mai vechi,un seat leon e mai frumos ca un golf 5 la exterior,chiar imi place mai mult si decat Bmw seria 1 hatchback,dar sunt in stare sa recunosc ca Bmw seria X nu poate fi comparat cu Vw-Seat-opel.

 

bgd,parerea este parerea.Masinile din DE cumparate m-am referit sa dai un ban pe ele,nu sa iei cel mai ieftin produs dintr-un anumit model.Tu vorbesti si spui ca mai bine schimbi niste buscaraie si niste articulatii pentru ca nu ai avut ghinionul sa se strice o sonda,un ambreiaj,un turbo pentru ca nu ai tinut masini ca sa apuce sa se strice altele mai rele.Piesele noi din romania sunt de rahat!Masini noi din reprezentanta din romania la care sa cada ambreiaje-turbo dupa 20-30-50-100 mii km,alea sunt masini?Aici suntem in lumea a 3-a,nici uleiul nu e calitatea din DE si tu imi spui de romania...Oamenii poate vor sa-si ingrijeasca masinile,dar nu-i lasa Tara Visurilor!

 

mihaydom - Trebuie sa intelegi sa nu te mai iei dupa functii ,bluetooth pt telefon ,comenzi pe volan si continui eu:senzor lumina+ploaie,faruri xenon,navigatie,pilot automat si mai sunt destule care nu-mi vin acum in minte.Un exemplu de ce nu ai putea ulterior sa pui sau cu un risc mai mare si greutate:trapa si resoftare.Mai bine iti iei o masina cu niste cai putere care stii ca iti ajung decat sa umblii dupa.Restul se pot pune de toate...

 

Hai sa ne pastram parerile si sa nu facem contra-pareri,fiecare sa spuna ce gandeste in legatura cu ideile lui si sa nu faca referire la ideile altora pentru ca se pot considera flame.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am spus ca bravo (sau orice alta masina italiana) este o masina proasta, ci am spus ca nu mi as cumpara o prin prisma experientei  pe care o am cu ele. Este o parere pur subiectiva si exprimata intr un context simplu, nimic mai mult. Eu unul am trecut de mult de varsta la care ma gandeam sa ma plimb cu o masina pt ca arata altfel decat celelalte zeci. Am ales o masina in limita bugetului, functionala, fiabila si cu niste dotari de bun simt. Dupa cum am mai spus intr o postare, bravo mi s a parut o masina foarte ok, mai ales ca motor, dar analizand avantaje si dezavantaje, am preferat altceva, Probabil, daca nu era masina de firma si as fi suportat din buzunar toate cheltuielile, de mult as fi renuntat la bravo. Fiecare marca are fanii ei, iar  mihaydom nu este obligat, si este chiar indicat, sa nu se ia dupa experientele unor dintre noi cu anumite marci. Daca e sa te apuci sa citesti pe forumuri, nu ti mai iei nici bicicleta la cate povesti de groaza sunt expuse. Ideea este sa fie atent, sa faca o verificare amanuntita a masinii pe care o cumpara si sa se simta bine in ea. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea sa imi spuneti ce masina se apropie ca spațiu interior de Octavia??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca si spatiu cred ca Jetta se apropie de octavia ; tu mai exact pt ce ai nevoie de spatiu? Pt ca in cazul in care mergi 70%+ urban, eu as opta pt un hatchback si o cutie portbagaj daca nu sunt asa dese concediile ; break-urile in general au foarte multi km ; dar de ce ai renuntat la octavia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt mai multe. Golf caravan, avensis, A4, focus, exeo, vectra C etc etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citroen C5 - fiabila, spatioasa, dotata, pret bun...

Modificat de saibot
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea am încrede in franțuzești ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C5, i40, mondeo, passat, deja sunt putin peste octavia ca si spatiu interior, nu neaparat si ca si calitate ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

i40 la 8000? nu prea cred - si este peste Octavia - muuuult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Devine grea alegerea .c5 este o masina drăguța ,destul de încăpătoare ,insa cand vine vorba despre fiabilitate ..cred ca francezii dau chics ,am avut Clio 3 si știu ce vb ,am un amic cu un c4 ,numai prin service uri sta ..prefer sa renunț la spațiu si sa iau ceva de o mai buna calitate ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu la 8000, asta e clar. Din intamplare avem in flota maimulte i30 si un i40. La i40, luat in august, 25.000km, deja niste plastice au inceput sa scartaie, macaraua electrica de labun geam din spate s a bulit. In schimb optionale ca la balamuc...n am ce sa reprosez. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avem in familie in i40 cutie automata - 60k de km - nicio problema, nu bate nimic, foarte confortabila...un cruiser perfect, dar e dublu la buget deci nu are ce cauta aici

Modificat de saibot
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca pentru o perioada ,cea mai buna alegere rămâne Ford Focus combi sau Astra J combi ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astra J am mai spus, vei avea un soc daca te vei aseza pe locurile din spate, Focusul nici el nu este departe la capitolul asta, cum tu ai spus ca ai un copil caruia doresti sa-i oferi confort in masina...eu zic sa te mai gandesti ...fata de Octavia prin prisma spatiului interior, in spate ma refer ca in fata toate sunt la fel, Astra si Focus joaca in alta liga, una inferioara...daca doresti doar sa-ti cumperi masina doar de dragul de a avea masina, chiar daca nu iti satisface pretentiile, atunci logic, poti lua in calcul orice...eu tot cu Octavia votez, poate cu un alt buget, ceva mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

madhorsefuzzy

Nu prea am încrede in franțuzești ..

Una e fiabilitatea in clasa mica la frantuzesti C3, Clio 3/4, 207/208, alta e fiabilitatea in clasa compacta la frantuzesti: C4, Megane 3, 307/308 si alta e fiabilitatea in clasa medie C5, Laguna 3, 407/508.

 

Prin prisma spatiului pe tine te intereseaza ultima clasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adevarul ca la bugetul meu ,am vazut cateva Lagune superbe ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La bugetul asta gasesti focusuri din 2010-2011 din gama Titanium echipate si cu mama si cu tata si cu tot ce vrei. Daca iti iei o masina pt tine, familie, gandeste te si la partea de intretinere de dupa. Intereseaza te cat costa o revizie, o distributie, un kit de ambreiaj, o bascula, o planetara etc. Conteaza foarte mult si asta. Evita jantele frumoase pe 17 sau 18 pt ca te vor usca preturile la anvelope. Doar daca iti permiti luxul.... Etc etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!