Jump to content

Achizitie masina SH 8000 E.


mihaydom
 Share

Postare recomandată

Salut ,m-am decis ca in aceasta suma de bani -8000-8500 euro sa-mi cumpar o masina sh ,pana acum am avut clio 3  nou cu motorizare de 1.2 care era foarte puturos si numai probleme am avut cu el , si octavia 2 facelift tot noua cu motor de 1.2 tsi care nu mi-a facut nicio probelma si de care am fost foarte multumit .

M-ar interesa uratoarele masini si am nevoie de parerea voastra ,voi merge 70% prin oras ,restul concedii in tara si afara ,am un pusti de 5 ani care a stat confortabil in Octavia .

Iata la ce ma gandeam : 

Asta J 2011-2012 1.7 tdi ,am vazut ca cele pe benzina nu prea sunt pe autovit iar daca exista sunt slab dotate .

Golf 6 variant tot tdi sau benzina -dar si aici benzinarele nu prea sunt .

Ford Focus -2011.

Renault Megane 3 .

As mai lua si in calcul Laguna si Insignia ,in cazul ultimei variante la 8500 de euro mi se par tepe ,voi ce pareri aveti ? Recunosc ca mi-as dori un VW Passat B6 dar este greu de gasit in suma asta o masina ok . 

La capitolul dotari mi-as dori : 

-Comenzi pe volan 

-Bluetooth pt Telefon 

-Navigatie - dar nu este musai 

-Xenon 

-Pilot automat 

-Etc 

Astra le cam are pe toate insa nu stiu cat de fiabila si cat de spatioasa este ,mai ales pentru cei din spate ,Golf 6 mi se pare cel mai potrivit ,Laguna -este alta clasa- insa este cea mai mare ,insa nu stiu daca as mai alege Renault ,Ford Focus imi place insa nu stiu nimic de el ,nu m-am suit in model nou-cel dupa 2011 ,pare ok ,este frumusica ,plina de doatari si se incadreaza in bugetul meu . 

Despre Japoneze am auzit numai de bine ,insa nu vreau asa ceva ,iese din discutie . Vreau sa fac precizarea ca toate modelele pe care le-am enumerat vor fi in varianta Combi pentru un potbagaj mai mare . 

Multumesc anticipat . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 105
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mihaydom

    18

  • bgd_b92

    14

  • aTThEEnd

    13

  • GolfMk1Vr6

    11

As alege ford focus ; cel mai bun raport calitate / dotari / servis / pret ;  1.6 TDCI-ul este un motor super, rafinat, silentios, foarte economic, te va surprinde placut ; ca si probleme...nu cred ca exista vreo masina de generatie noua sa nu fie lipsita de probleme ; cel mai bine te documentezi pe forumul dedicat sa stii ce sa eviti ; benzinare gasesti destul de greu pe piata noastra, pt ca majoritatea sunt de import, unde oamenii fac autostrada si km ~50-100.000 / an, astfel incat dupa 3-4 ani o masina din DE are ~ 200.000+ km, fiind ieftina la achizitie si usor de manarit si vandut credibililor romani pe piata noastra :) 

Ce probleme asa multe ti-a facut clio ? mai ales ca era si benzinar ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu motorul nu am avut probleme la Clio ,ceea ce ma enerva rau era faptul ca greu te puteai baga in depasiri cu ea ,problemele reale au fost nenumarate ,scartaia peste tot ,soricei prin bord ,elemente care se decojeau ,imposbiliatea de schimba singur un bec ,doar daca te julesti pe maini ,per ansamlu o masina ieftina . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Turcism…asta era de asteptat ; cat despre vlaga din depasiri…era si normal…1.2 entry level…trebuia sa iti dai seama de la test drive ; nu iti doresc sa ai probleme reale cu cutia / motoru / dpf si altele, specifice masinilor "calitative".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi as inclina mult catre Golf Variant ... Imi place mult mai ales la interior ,si am impresia ca este la fel de comfortabila ca Octavia .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci ia-ti ce-ti place ; despre vw gaseste orice informatie ai nevoie pe forumul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

",voi merge 70% prin oras ,restul concedii in tara si afara "  si vorbim totusi de Bucuresti, nu de orice oras in care traficul este minim. Un consum la diesel (ca altfel nu inteleg de ce ai ales diesel pt oras) la golf 5/golf 6 se incadreaza pt orasul Bucuresti intre 7% minim si 12% cand e bara la bara (variaza in functie de temperatura, dimensiunea rotilor, bagaje/persoane etc), un consum mediu realist ar fi undeva in jurul valorii de 8-8.5% si drept sa-ti spun cam pe acolo se situeaza si motoarele de generatie mai noua pe benzina. 

 

Nu vad absolut nici un avantaj in a cumpara un diesel. E posibil sa-mi schimb locul de munca si sa muncesc in Buc., si sa nu mai fac delegatii externe, si ma bate gandul sa vand dieselul si sa iau o benzinara, pt ca va scadea si media anuala a km.

 

Probleme o sa apara treptat, din cauza mersului in oras, care nu face tocmai bine motoarelor diesel, iar masinile diesel sunt alergate de-a binelea, in special cele care vin din exterior. 

 

Deja repetam aceleasi avantaje aproape saptamana, de ce benzina si nu diesel (revizie ieftina, probleme mai putine in timp, km mai putini la cumparare, pret mai redus pt benzinare). 

 

 

Am sa-ti pun o intrebare, daca reusesti sa raspunzi, atunci ramai la diesel: care este avantajul unui motor diesel in oras (Bucuresti?)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am facut intels gresit ,nu agreez diesel in oras deloc ,tocmai de aceea am avut numai masini pe benzina ,dupa cum spuneati si voi ,dieselul este pt drumuri lungi ,insa am observat ca cele diesel sunt cu mult mai dotate de cat cele pe benzina ,daca gasesc una pe benzina care sa aibe minimul de dotari enumerate mai sus ,este perfect . 

Modificat de mihaydom
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ mihaydom

 

Si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine, dispun de acelasi buget si studiez de foarte mult problema referitoare la viitoarea masina. Am ajuns la concluzia ca Golf 6 Variant 2.0 TDI este cea mai potrivita achizitie in acest buget. In acesti bani gasesti ceva bine dotat, pentru mine un must-have este trapa panoramica, volanul cu comenzi si incalzirea in scaune.

 

E foarte greu sa gasesti o masina nemteasca adusa din Germania care sa aiba motor pe benzina, ori daca gasesti sunt mai scumpe decat cele cu motor diesel fiindca au km mai putini.

 

In bugetul asta poti gasi Golf 6 Variant cu km incepand de la 140.000 pana la 180.000, daca gasesti ceva pana in 160.000 e numai bine.

 

Am luat si eu multe variante in considerare:

 

-Astra j - Nu se compara ca dinamica cu Golf 6 si poate nici la calitatea materialelor din interior.

-Opel Insignia - De cele mai multe ori vei gasi varianta break care este gigantica, e o masina foarte grea iar motorul de 2.0 CDTI de 160 cp mi se pare cam micut pentru ea.

-Ford Focus - In banii astia nu gasesti ceva foarte bine dotat, ca dinamica este peste orice de pe piata, e o placere sa o conduci dar mie nu-mi place interiorul care este cam urat si-mi inspira proasta calitate.

-Renault Megane, Laguna - M-am uitat si eu la astea, Laguna este tentanta cel putin dpdv al pretului, dar e o masina care se devalorizeaza si s-a devalorizat foarte mult.

 

La Vw ai avantajul ca inainte de-a o cumpara poti verifica seria VIN daca cunosti pe cineva la vreo reprezentanta, poti monta ulterior o groaza de retro fit-uri. De exemplu daca nu ai navigatie, o poti monta ulterior ( la Opel poti face asta?), daca nu ai volan cu comenzi il poti monta ulterior etc.

 

Sper ca am fost de folos. Astept sa apara ceva interesant pe piata si o voi cumpara! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Golf VI ma uitam si eu ,insa nu as dori pe motorina ,nu as vrea sa montez nimic ulterior pentru ca ma va costa dublu ,fara navigatie pot sta ,comezile pe volan le gasesc foarte utile la fel si conectarea telefonului la masina ,am citit o gramada de pareri despre masinile aduse din germania si imi este greu sa cred ca neamtul isi cumpara o masina doar pentru 120-180 mii k apoi o vinde la 30% din pretul de achizitie ,cred ca este o loterie la care trebuie sa fim foarte atenti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apeleaza la cineva care aduce masini din Germania, un Golf 6 cu 180.000 km nu are nimic dubios, poti gasi si cu kilometrii mai putini si repet, poti verifica reviziile si numarul de kilometrii cu ajutorul seriei masinii (VIN) daca cunosti pe cineva la vreo reprezentanta Skoda/Vw etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Golf VI ma uitam si eu ,insa nu as dori pe motorina ,nu as vrea sa montez nimic ulterior pentru ca ma va costa dublu ,fara navigatie pot sta ,comezile pe volan le gasesc foarte utile la fel si conectarea telefonului la masina ,am citit o gramada de pareri despre masinile aduse din germania si imi este greu sa cred ca neamtul isi cumpara o masina doar pentru 120-180 mii k apoi o vinde la 30% din pretul de achizitie ,cred ca este o loterie la care trebuie sa fim foarte atenti.

Foarte bine gandit, masina sh este oricum o loterie, iar unii reusesc sa se complice inexplicabil cum prin târgurile auto...Parerea mea, Astra J e frumoasa insa ofera putin spatiu pe locurile din spate, Golful, mai ales combi, mie unul nu-mi place...Octavia arata mai bine, de ce nu ramai tot la Skoda, eventual motor de 1.4 tsi, poate si ceva dotari in

plus fata de ce ai...? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gândeam sa schimb marca ,o Skoda 1.4 tsi cu ceva dotări in plus sare de 8500..cel puțin cele după 2010-2011..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre un 1.4 TSI cu 130.000-150.000 km si un 2.0 TDI cu 170.000 ce-ai alege?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

grea intreabre ,insa tind catre 1.4 tsi .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La un benzinar cu numarul asta de kilometrii, in special la un TSI cam incep sa apara problemele, un motor pe benzina nu rezista ca un motor diesel datorita principiului de functionar, motor pe benzina lucrand la temperaturi mai mari.

 

Un motor diesel cu 180.000 mai duce de multe ori inca pe atat, aici nu punem in discutie turbina, injectoare, volant fiindca acestea sunt consumabile.

 

Inainte de a ma orienta spre Golf 6, cautam un Golf 5/Jetta 1.4 TSI 140/170 cp, e un motor reusit, din cate am inteles ar fi mai reusit decat 1.4 TSI-ul nou (de pe Golf 6).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu stai in Galati. Ia vino si condu 2-3 zile in Bucuresti, dar nu in weekend, ci in timpul saptamanii intre orele 7-10am si intre orele 4-7 pm, sa vezi ce-ti mai freci dieselul,+  ca pe distante scurte nu se incalzeste motorul, deci uzura pronuntata in timp si prematura pe deasura.  De consum am zis mai sus, parca nu-ti mai vine sa cumperi diesel, dejeaba duce motorul daca e stresat in minunatul Bucuresti.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca n-am fost atent la acest detaliu, intr-adevar acolo la voi e jale. In cazul asta un diesel ar fi inferior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am spus clar pentru ce voi folosi masina ,nu voi merge zi de zi cu ea la servici ,doar pe la cumpăraturi ,un mers la țara si concediu ..un maxim de 10k pe an..

Modificat de mihaydom
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TSI-ul suna bine, dar numai cu uzura mica... altfel incepi sa bagi bani in el

 

spre deosebire de un motor aspirat care e mult mai simplu si rezista mai bine la drumuri scurte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La banii aia te apropii de noul mcv si il iei aproape nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca asa este ,insa daca vin de pe Octavia Facelift nu pot renunța la confort si siguranța ,ar fi un regres total.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu stii cel mai bine dar decat una sh luata la nimereala mai bine mergi pe masina noua.

Dar asta e doar parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sun perfect de acord cu tine Calin ,de aceea caut si cer pareri , nu imi pot permite o masina noua ,prefer sa caut atent sa ma documentez sa va cer voua parerea despre marci si modele , repet logan,mcv,etc din gama dacia nu ma incanta din punct de vedere a sigurantei si al confortului . 

 

Ce spuneti de asta  :

http://www.autovit.ro/volkswagen-passat-C35361933.html

 

Pare cam ieftina nu ?

Modificat de mihaydom
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina aia nu are kilometrii aia in veci pururi plus ca pretul este mult prea mic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!