Jump to content

Passat CC vs. Audi A7


R_a_z_v_a_n
 Share

Postare recomandată

+1 Ice!!!!

 

Ce-i drept preturile de achizitie pentru un cc fl si un a7 sunt tot pe acolo, in jurul la 22-25k euro. Asa ca, eu zic a7. :icon_thumleft:

 

Passat vs Audi

 

LE: nu ar trebui si un pret orientativ?...ca variante sunt n....

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(pentru 2012 cum ai dat tu exemplu) Preturile la A7 incep de la 26k si ajung la 40k. CC-ul pe de alta parte incepe de la 13 si e un singur nebun cu 26 (cel dat de tine), unul la 22 si restul de la 18 in jos. Nu cred ca le putem incadra la "acelasi pret".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm...ai dreptate. Exemplele sunt date la plesneala ( primu care a picat la mouse).

 

Reformulez: cred ca CC fl (my 2012 sau mai nou ) si A7( doar my 2011) sunt prin aceeasi zona de pret.  Personal nu vad altfel comparatia pentru ca nu poti sa compari  ( ca pret) cc pre-fl si A7, indiferent de situatie....

 

edit: de fapt nu prea vad cum ai compara masinile astea 2 intre ele....

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Audi A 7  sau   passat CC ?  1 la 1 ?   A 7

Audi A 7 la 3 - 4 buc passat cc ? asta da dilema . Aici vorbim deja la pret de nou . 25-35000 vs 70-99000 euro . BRRRRR am configurat un S7 cu ceva dotari de bun simt ptr un A/S7 si a ajuns la 109.000 euro .

 

Deci eu aleg A 7 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca-i de departe cea mai dezechilibrata comparatie care-a avut vreodata loc pe forumul de versus :) Polo vs A8 anyone? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

LE: nu ar trebui si un pret orientativ?...ca variante sunt n....

 

Avand in vedere faptul ca initiatorul este membru primul pas si nu poate initia un thread nou in niciuna din ariile tehnice, cred ca de bun simt ar fi sa asteptam primul reply de la solicitant.

 

Multumesc pentru intelegere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Will do!

 

Ca idee, sa zicem ca am 25k euro in buzunar ( am primit mostenire/ am vandut un teren/apartament samd ) si doar atat...personal m-as uita la CC pentru costurile de intretinere clar mai mici.

 

Daca insa am 25k de dat pe masina ( proveniti din aceleasi situatii ) dar am si un venit sanatos(sigur) lunar, nu am de gand sa fac Casco la masina si vreau ceva deosebit...atunci a7 este masina pentru mine. Imi asum costurile de intretinere/impozit/rca si asta e..restul e can can.

 

Mai sus este doar un rationament personal si foarte superficial, dar este un punct de vedere. :icon_thumleft:

 

edit: mai departe astept cu nerabdare reply-ul initiatorului. 

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am citit titlul, m-am inecat si am inghiti guma de mestecat. Dar si eu as zice A7, este mai special decat CC, dar nu stiu costurile etc

Recomand A7

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa parerea mea, comparatia e destul de dezechilibrata. A7 vs BMW Seria 6 vs Mercedes CLS...da!

CC-ul cam joaca singur in liga lui, nici cu A5 nu l-as baga in ring.

Acum, depinde si in ce consta comparatia (fiabilitate, costuri de intretinere, consum, etc) cu toate ca la mai toate capitolele astea cam pierde detasat, poate la costuri de intretinere mai castiga ceva puncte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizavi de costuri de intretinere . Sa nu crezi ca faci revizia cu 4-500 ron . gandestete de la 2000 ron in sus . Minim .

e posibil ca la A7 sa inlocuiesti un calculator ceva sa dai cat pe un passat cc la sh . Parerea mea e ca fara un venit de minim 3000 euro / luna nu prea te poti urca in A7 fara sa iti tremure genunchii . 

Ai zis ca ai banii din mostenire . Fa un calcul in cat timp ai putea pune tu deoparte acesti bani si apoi te hotaresti la ce si cum . Succes .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2000 ron revizia?! Minim?! De ce ar fi mai scumpa revizia decat la mine? Eu dau 800/revizie. Acelasi ulei, aceleasi filtre, unde-i diferenta? Sper ca nu vorbim la reprezentanta unde te duci si platesti taxa de smecher. Vorbim de service-uri normale gen Augsburg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciudat ca dai asa putin si eu la o masina de 3l, intra-devar suv, am dat anul acesta pt revizia 3, cam 1900 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Presupun ca la reprezentanta. Am sunat si eu o data la porsche de curiozitate sa intreb cat m-ar costa si mi-au zis doar manopera 600RON. Pentru ulei si filtre! La Augsburg e 95RON ffs!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact . minim 2000 ron . 

Bine daca cumperi tu consumabilele de la un prieten fara adaus ... etc poti scoate si un 800 ron poate  .

 

Cost revizie la 60.000 km  -  5400 ron !!!

 

http://www.auto-bild.ro/teste/test-comparativ-audi-a7-bmw-seria-6-gran-coupe-jaguar-xj-mercedes-cls-17898.html

Modificat de skodita100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca idee, eu la CC am facut toate reviziile la reprezentanta VW ( mereu am stat langa mecanic) si niciodata nu am platit mai mult de 700 lei. 

Mereu am schimbat toate filtrele, inclusiv cel de motorina si ulei longlife. Si nu! Nu am venit cu piesele "de acasa", ci le-am cumparat de la ei.

Ultima revizie m-a costat 580 lei.

Modificat de Cosmin_cc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact . minim 2000 ron . 

Bine daca cumperi tu consumabilele de la un prieten fara adaus ... etc poti scoate si un 800 ron poate  .

 

Daca atasez oferta de la Augsburg cu 694 RON pentru ulei+filtre+manopera (fara filtru motorina), iti pui cenusa-n cap si recunosti ca ai gresit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este nevoie . Te cred oricum, ce rost ar avea sa fabulam aici . Dar nu ai schimbat exact ce este mai scump -  filtru de motorina . Mai adauga 200 ron filtru si 50 manopera si asta este aprox 900 ron . Totusi e un A4 nu A7 . Suna la reprez audi si intreaba daca revizia de la un A4 costa la fel ca la un A7 . 

Sa revenim la versus insa ... cred ca nu isi are rostul, dar la cerere s-a deschis, asa ca toti colegii doritori isi pot da cu parerea .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Filtrul de motorina e 120ron, d-aia am si zis 800 totalul. La manopera nu se mai adauga nimic, costul de 89ron (atat e manopera) este pentru revizie per total, indiferent cate filtre schimbi. Iar tocmai d-asta am zis ca cei de la reprezentanta sunt marlani, te taxeaza nu dupa ce au de facut, ci dupa cati bani ai. Indiferent ca e A4 sau A7, tot la fel se schimba filtrele si tot la fel desfaci surubelul ca sa curga uleiul. Este fix acelasi motor. Deci in concluzie, la un service normal (nu reprezentanta, nici nea gica, ci un service mare, care-ti completeaza in cartea de service, tine baza de date pentru verificari ulterioare dar nu te taxeaza extra doar pentru ca ai bani, ci te taxeaza efectiv pentru munca ce trebuie facuta) revizia la un A7 3.0TDI este 800 ron, foarte departe de acei "minim 2000" gesticulati mai devreme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Momentan eu am un cc si sunt foarte multumit de el , dar de ceva vreme imi place audi a7. Vorbeam cu cineva si imi zicea ca el nu ar da 25 sau 26 mii pe o masina care nu ofera nimic in plus decat costuri mai mari. Pe mine asta ma intereseaza...are ceva de oferit in plus a7 sau doar Numele si costuri ? Ca altfel nu arunc aiurea cu banii si astept noul cc cu 2.0 bitdi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te supara pe mine dar acel cineva habar nu are ce vorbeste daca afirma ca nu ofera nimic in plus un A7 fata de un CC. 

 

Pana la urma urmei ce ofera in plus o jetta( spre ex) fata de un logan? Nimic nu?...tot 4 roti au(+ 1 de rezerva), tot 1 volan...tot 4 usi...

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu inteleg rostul acestui topic daca nu sunt lasat sa-mi exprim parerea referitoare Ontopic

 

eu chiar am avut in familie un A7,cel deranjat de opinie care mi-a sters postarea a avut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie spre exemplu mi se pare mult mai atragator a7 la exterior fata de cc ( asta nu inseamna ca cc e urat ) + interiorul care mi se pare din nou mai ok. Intradevar taxele sunt putin mai mari fata de cc, dar sa zicem ca ai norocul sa nu pice chestii scumpe la masina eu zic ca merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu crezi ca ar fi mai bine sa mergi cu amandoua si sa vezi daca ce iti ofera "in plus" A7-le este important pentru tine sau nu? Pana la urma asta conteaza. Raporteaza plusurile pe care le are A7 la nevoile tale (obiective sau nu) si gasesti singur raspunsul.

Nu ai cum sa pui problema la modul ca in plus are doar numele si costurile. Evident ca e vorba de confort (irelevant daca faci 50km/zi si aia urban), de dotari, motor si cum e amplasat, cutie, tractiune...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cc am. Stiu cum se comporta si tot. Km fac in jur de 10 mii pe an in it, intr-un oras linistit si liber. Ramane sa testez un a7 sa vad cum se comporta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!