Jump to content

Procura Auto


Serban F
 Share

Postare recomandată

Jetta20tdiHLDSG6

s-o inmatriculezi pe numele tau, asa trebuie sa procedezi.

atat timp cat pe talon scrie instrainat si exista factura fiscala nu mai exista niciun proprietar (alt) care sa faca vreo procura.

 

tu esti prorprietarul cu obligatii ce decurg din acest lucru. daca esti in cele 30 de zile, poti iesi asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Procura la notar / firma :) sau il iei pe proprietarul din acte cu tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Jetta, pe talon nu scrie instrainat. Am factura fiscala si circul cu masina asa de 5 luni, e vreo problema? Procura o pot face si daca proprietarul este la distanta? daca ma pot intelege cu el eventual.

Modificat de GolfMk1Vr6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probleme sunt : in caz ca te loveste cineva si nu esti tu vinovatul, nu vei putea sa-ti repari masina ; iar daca fostul proprietar depune o plangere ca tu nu ai inscris-o....din nou sunt probleme ; si ii dau dreptate, in caz ca faci tu vreo nebunie pe el il salta politia din pat ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

@ Jetta, pe talon nu scrie instrainat. Am factura fiscala si circul cu masina asa de 5 luni, e vreo problema? Procura o pot face si daca proprietarul este la distanta? daca ma pot intelege cu el eventual.

care proprietar?...daca tu esti acela? trebuie s o inmatriculezi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar pot circula asa, cu numerele actuale fara probleme de acum incolo nu? Fiindca nu scrie instrainat pe talon...Atat ca nu pot parasi tara. Daca nu a vrut sa ma ajute cu taxa asa cum a promis, eu ce sa-i fac...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa suporti consecintele! sa vezi cand vrei sa vinzi masina ce frumos este.  La cat de binevoitor a fost proprietarul pot sa pariez ca a facut declaratie la politie cum ca a instrainat masina catre tine.

 

Hai sa expunem problema mai dramatic si realist, vine unul baut pe drum, intra cu viteza in tine si iti face masina dauna totala. Sa vezi atunci distractie.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum trebuie sa procedez in cazul in care fac accident sau primesc o amenda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul in care primesti amenda, o platesti ; in cazul in care iti ia talonul, o belesti , ca sa fac si o rima draguta ; in cazul in care faci accident si nu esti vinovat ( ceea ce se poate intampla in orice moment ) nu vei fi despagubit :) spor ! Asa e cand cumperi masini ieftine, fara taxa..si vrei sa iesi mai ' eftin ' .

Modificat de bgd_b92
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

atat timp cat legea spune concret ca esti obligat (o norma imperativa directa si clara) sa soliciti transcrierea  transmiterii dreptului de proprietate in 30 de zile nu exista nicio alta modalitate de a circula legal.

 

de asemenea, "a fenta" si "legal" nu se pot folosi cumulativ aici.

 

tu esti actualul proprietar si nu ai respectat obligatia impusa de lege.

nu are ce alt proprietar ce imputernicire, mandatare, procura, whatever, sa-ti faca.

 

e atat de simplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

faptul ca nu faci transcrierea este contraventie.

faptul ca nu iti este scris pe talon duce la risc 0 de a suporta aceasta contraventie din simplul motiv ca politistul rutier nu stie ca masina s-a vandut :). de aia exista rubrica aia care la tine nu a fost completata de vanzator. **

** cu exceptia faptului in care fostul proprietar s-a dus expres la serviciul inmatriculari de care apartine si a facut o cerere speciala in care sa anunte vanzarea masinii. daca a facut lucrul asta masina este marcata ca vanduta in baza de date, deci daca te-ar verifica pe statie ar putea afla si politistul.

 

mai departe, chiar daca nu ai solicitat transcrierea beneficiezi de toate drepturile de proprietate. actul prin care ai dobandit masina este acea factura. exista o posibilitate sa poti trece si frontiera in spatiul non-ue pe baza acelei facturi (da un email la pol de frontiera).

chiar daca circuli asa cu ea vei fi despagubit daca vei fi lovit. intr-adevar trebuie anexat documentul justificativ pt care despagubirea sa fie facuta catre tine (factura cum ca tu esti proprietarul). vorbesc din experienta proprie , cu asiguratorul Allianz. Nu stiu sigur daca mai am toate documentele, vorbesc de un caz din 2013 in care trecusera vreo 3 luni de la achizitie.

 

totusi iti recomand sa inscrii masina, asa cum ti-am spus si pe PM. nu e nimic deosebit sa nu se poata vorbi pe aici, este o contraventie ca nu o inscrii, o contraventie la fel ca si cei care circula cu cauciucuri neconforme (dau un exemplu aiurea), risti sa ti se ridice talonul + amenda.

eu am mai vb cu baiatul si nu are deloc o masina ieftina,

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ bossake, multumesc mult pt ajutorul acordat pe pm si pentru toate lamuririle pe care mi le-ai dat.

 

Pe viitor asta ar trebui sa fac, sa platesc  timbrul de mediu, dar cum am luat masina cu ultimii bani din casa + ca intelegerea cu fostul proprietar a fost ca ma ajuta el cu taxa, masina a ramas asa, cu numerele vechi. Nu-mi vine sa platesc pe o taxa ilegala 4500 lei cand de banii aia stiu ca mai pot face cate ceva la masina.

 

Acum ma intreb cum as putea parasi tara cu ea, vreau sa trec in Rep Moldova.

 

Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

1. nu inteleg ce inseamna "ca te ajuta el cu taxa" - daca intelegerea a fost ca o plateste el si nu si-a respectat promisiunea, da-i masina inapoi.

2. de ce e taxa "ilegala" si ce legatura are asta cu faptul ca ea trebuie platita?

3. de ce ai cumparat-o inainte de a fi platita?

4. poti sa incerci, altfel poti sa te intrebi pana o inmatriculezi

5. nu inteleg e ce pozezi in victima atat timp cat ai decis in deplina cunostinta de cauza sa cumperi totusi masina., etc...


tu, practic, tot spui pe ocolite ca ai fost inselat si nu ai ce sa facica n-ai bani de taxa pentru ca ti-a promis ala c-o plateste el dar te-a lasat cu ochii-n soare. tu ai dat ultimii bani pe masina, n-ai bani de taxa, si tot o dai la intors si explici cu diverse formulari alambicate ca n-ai tu ce sa faci c-asa si pe dincolo.

 

dar nu inteleg de ce n-o spui pe sleau. problema asta nu are decat o singura solutie. altfel tot tu iesi in pierdere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum ma intreb cum as putea parasi tara cu ea, vreau sa trec in Rep Moldova.

 

Mersi!

 

da un telefon dar de preferat email (sa ai un raspuns scris si scos la imprimanta in caz de ceva) la politia de frontiera. in cateva zile iti vor raspunde. prezinta-le situatia, ai cumparat o masina, detii factura etc.

sa le spui expres si ca masina este inmatriculata pe Pers Juridica (posibil sa conteze).

personal vad o sansa buna sa poti trece frontiera, dar doar aia te pot lamuri 100%. eventual mai intreaba si pe la tine prin oras, sigur multa lume trece din Galati spre Rep Moldova.

sa nu cumva sa poti trece dar sa nu poti intra inapoi (mai in gluma mai in serios :)) )

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara procura nu treci in Rep.Moldova.Vamesii romani nu te lasa atata timp cat ei sunt constienti de faptul ca si moldovenii nu te-ar lasa.Locuiesc aici si circul de aproape 4 ani cu numere romanesti cu contract de comodat.Mai bine platesti taxa sau dai de fostul proprietar si iti face contract de comodat.Stiu ca era 180-190 de lei.Depinde ce masina ai....1000 de euro nu e asa mult.De exemplu pentru un 1.4 in R.Md taxa e 900, pt 1.6 e 1600 si un 2.0 diesel sa il devamezi te costa 2700-3000 de euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista situatii in care timbrul de mediu costa mai mult decat masina , si aici vorbim de sume de 7 ~ 10 mii euro

proprietarul masinii vrea sa dea masina ( ex un euro 3 din 2006 care nu a platit taxa atunci ) dar nu poate ptr ca timbrul e mai scump ca masina

bun

de ce da masina ?

vrea sa dea masina ca isi ia alta noua , nu are nevoie de doua masini

singura solutie : o da la un prieten ptr ca un strain nu i-o cumpara niciodata

si o tine pe numele lui la politie , nu ii scrie instrainat catre , asigurarea va fi facuta tot pe numele lui , ca si pana atunci

ii da prietenului :

- un act vanzare cumparare si o scoate de la impozite locale - plateste prietenul , noul propriter al masinii impozitul

- o procura prin care il imputerniceste pe prieten sa mearga oricunde cu masina si sa faca orice cu ea - de la ITP la RAR la politie si oriunde - cu procura nu poate parasi tara

- un contract de comodat daca prietenul vrea sa paraseasca si tara

apoi se asteapta sa dispara timbrul

intre timp , ei raman prieteni

 

ca altfel , cu straini , nu merge , se poate intampla orice cu vechiul proprietar si noul proprietar se trezeste ca il anunta politia ca trebuie sa isi inmatriculeze masina

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutate . Detin o masina care nu este trecuta pe mine . Pe talon nu scrie instrainat catre . Proprietarul nu-mi poate oferii fiscalul datorita datoriilor mari care sau strans . Sau imi ofera fiscal daca platesc eu datoriile . Aceste datorii ajung cam cat valoarea masinii din spusele lui . Pot circula cu masina fara sa o transcriu ? Masina e pe Bistrita si eu sunt din Suceava , circul cu masina in tara , nu trec granita  . Nu am nici un grad de rudenie cu cel din talon , Nu am act de comodat . Pot circula asa cu ea fara probleme? 

 Din ce am citit in acest topic inteleg ca nu trebuie nici un act de comodat din punct de vedere legal . Dar topicul e destul de vechi , poate sa schimbat legea pana acum .

Modificat de cristi16v
Completare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Stiu ca nu s-a mai postat de ceva vreme pe topicul acesta, dar poate s-a mai schimbat legislatia si am zis sa intreb. 

Detin o masina si este inmatriculata pe numele tatalui meu (acelasi nume de familie). Pot iesi cu ea din tara in tarile UE doar cu RCA si talon sau trebuie si procura/contract de comodat?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!