Jump to content

Golf 6/Jetta - Faruri si stopuri aftermarket


golfmk6
 Share

Postare recomandată

Te referi la stopuri sau faruri?de la ce filma erau?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La faruri,si erau dectane...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar oare daca pui faruri AF dar ramai la becuri normale o sa ai probleme la rar/itp?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Daca va intereseaza faruri, sa luati in calcul si acest model - http://www.aspad-shop.ro/faruri-xenon-osram-ledriving-xenarc-pentru-vw-golf-vi-1435, aparut destul de recent pe piata, eu le-am montat pe masina si sunt foarte multumit... si nu vin de la halogen, vin de la o pereche Dectane, tot bixenon.

 

2017-07-27 17.14.28.jpg

2017-07-27 17.52.17.jpg

2017-07-27 17.52.43.jpg

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

arata binisor, dar destul de scumpe, aproape cat cele OEM

probleme in timp oare sa aiba? sa arda centrala sau mai stiu eu ce, cum de regula o fac farurile AM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Timpul va dovedi... insa nu cred sa fie probleme, nu e "csenon", e OSRAM cu bec D8S, ultima generatie de becuri xenon, care se monteaza OEM pe multe masini, din cate stiu eu... In plus se discuta pe multe site-uri ca avand doar 25W si sub 3000 lm, nu e nevoie de instalatie de spalare faruri

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 12 ore, GabiB77 a scris:

Daca va intereseaza faruri, sa luati in calcul si acest model - http://www.aspad-shop.ro/faruri-xenon-osram-ledriving-xenarc-pentru-vw-golf-vi-1435, aparut destul de recent pe piata, eu le-am montat pe masina si sunt foarte multumit... si nu vin de la halogen, vin de la o pereche Dectane, tot bixenon.

Bravo - banuiesc ca sunt mult peste cele Dectane - vis-a-vis de calitate, proiectie lumina,  etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mult peste... La inceput am crezut ca e doar autosugestie, dar aseara cand am mers pe un drum total neluminat si le-am si reglat cum trebuie, Dectane e la grupa mica... :)

 

Dar vorbim si de alte preturi, becurile D8S, cand am vazut cat costa - http://osram-partner.aspad.ro/bec-xenon-osram-d8s-original-line-cutie-1-bec-cutie-1-bec-129297.p.html - sper sa le schimb mult mai rar decat ce aveam pe masina pana acum :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dectane si restul.... chinezarii cu nume pompos, din pacate.

Felicitari pentru achizitie !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, sper sa am timp azi sa fac un filmulet cu butonul rosu magic, care schimba tipul de semnalizare din normal in Audi style si invers...

Inca nu am inteles rostul firului rosu care merge direct din far la + la baterie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca se face trecerea de la halogen normal la aceste faruri cu led operatiunea este plug and play? ma gandesc ca nu mai exista alte adaptoare, calculatoare aditionale, bricolaje pe instalatia electrica a masinii, adaptari soft de facut etc... ?

@GabiB77 poti da mai multe detalii in ce consta toata operatiunea?

Modificat de Mistery
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Operatiunea este plug&play, nu e nevoie de niciun adaptor, farurile au si reglaj manual pentru prima instalare, apoi functioneaza reglajul automat din bord, farurile avand motorase specifice.

Nu am apucat sa fac eu un DIY, dar exista asa ceva... si am gasit asta pe net

Deci, pur si simplu se demonteaza farurile stock, cele halogen, sau AM, in cazul meu, iar in aceeasi mufa intra cele OSRAM

Mai au in plus un fir care se conecteaza la 12V, direct la baterie, nu am inteles inca care este rostul acestui fir

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Dupa aproape 2 luni de cand le folosesc, pot sa spun ca am facut cea mai buna alegere. Nu se compara, nici pe departe, cu alta optiune after-market, intr-adevar si pretul este altu', insa cu aceasta ocazie nu-mi mai fac probleme ca imi pica balastul de csenon, ca trebuie sa duc farurile la polish, calitatea plasticului fiind indoielnica la "concurenta" si multe alte avantaje, printre care cel mai important: " noaptea e ca ziua :)) "

 

golf6-aspad.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,imi plac al naibii farurile acestea si o sa le cumpar si eu  insa am cateva intrebari :

 

1-Dau erori in bord?  

2- Trebuie facute ceva codari in soft ? sau doar le inlocuiesc pe cele vechi cu astealalte si merg 

3-Sunt necesare alte mufe ? Sau adaptoare sau ceva de genu' ? 

 

  P.S - Am becuri normale pe masina ...

P.S 2 - Nu sunt mecanic si nici electrician, as putea sa fac eu inlocuirea lor? 

Modificat de loghy
Quote post anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raspunsul e universal valabil pentru toate cele 3 intrebari = NU :) (nu dau erori, nu e nevoie de codari, nu e nevoie de alte mufe sau alte adaptari)

Inlocuirea o poti face si tu, dar din ce stiu eu, e nevoie de montare in service specializat, astfel nu cred ca se asigura vreo garantie ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma uitam pe siteul celor de la Aspad dar nu vad sa aiba si ceva solutii pentru Jetta 2017. A trecut cineva de la halogen la led? Stopurile sunt full halogen iar farurile sunt doar pozitii led restul halogen cu spalator si din ce stiu si lupa dar trebuie sa verific

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare,vreau sa imi pun lupe si instalatie xenon pe farurile actuale cu halogen,am cerut o oferta de la un service care se ocupa cu asa ceva si raspunsul este cel de mai jos:

 

Lupele + instalația de xenon costa 450 de lei

Iar montajul 250 lei

Toate cu garantie

Și instalația xenon este de 55w

Nu 35 ca altele

Generație 2017

merita aceasta schimbare? A mai facut cineva aceasta schimbare,pareri? Pentru mine personal este foarte dificil sa conduc noaptea cu farurile actuale(batranetea :)) si de aceea vreau sa fac o imbunatatire!Orice informatie mi-ar fi de mare ajutor,multumesc in avans!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sfat prietenesc: nu pune csenoane chinezesti pe golf 6.

Iti da garantie ca nu se arde nimic in centrala electrica a masinii dupa 1-2 ani de functionare a becurilor si a balasturilor ?

 

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

El cred ca a primit de fapt oferta pentru lupe in faruri. Sincer si eu m-am gandit mult timp la aceasta varianta si pana la urma am renuntat. Ideea este ca trebuie sa te gandesti bine, ti se dezlipesc farurile, se instaleaza xenon AM pe lupele noi montate in far. Teoretic este ilegala aceasta procedura si in cazul unui control RAR  risti talon luat + o amenda usturatoare. Acum este strict decizia ta daca vrei sa mergi mai departe, eu doar iti spun ca sa stii inainte la ce te expui. Per total oricum diferenta de lumina va fi vizibila vs halogen.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@klaus123  asculta ce zice Al Bundy.   Am 3 prieteni cu G6 care si-au ars centralele. (unul din ei chiar de doua ori in 1 saptamana) totul din cauza la xenon si balasturi de proasta calitate.

si ca idee 55w este mult.  in timp vei arde lupele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutari!

Sunt curios de câteva lucruri:

1.As vrea sa iau niște becuri H7 LED (acelea cu ventilator de răcire in spate), mai este nevoie de o anumită adaptare a instalației deoarece Băgându-mi puțin nasul am văzut ca nu este ca la majoritatea mașinilor locul de fixare a becurilor

2.Am primit de la un prieten o oferta pentru niște faruri model ca acesta cel din atașament, însă sunt bune și cel mai important sa nu fie “chioare”. Am înțeles ca ar fi plug&play.

Multumesc anticipat și drumuri ușoare!

DFA73B71-4E80-45E0-9CEB-D5F8967CF1A1.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!