Jump to content

Golf 6/Jetta - Faruri si stopuri aftermarket


golfmk6
 Share

Postare recomandată

Pai ce a prezentat colegul golfmk6 tot OEM sunt, numai ca a fost introdusa o lupa cu bi-xenon pe faza scurta ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu "bi-xenon pe faza scurta",atunci faza lunga la ce mai foloseste ?

Chestia cu desfacutul farurilor nu prea o agreez deoarece risti sa deteriorezi plasticul(presupun ca a folosit feon industrial pentru a separa geamul de carcasa).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e bi-xenon neaparat, dar majoritatea lupelor noi, AF, sunt bixenon

lupa are o lamela in interior si la conectarea fazei lungi, lamela se ridica... Acum ramane sa faci cum crezi, daca vrei numai faza lunga din lupa, deconectez becul de faza lunga sau le poti lasa pe ambele...

Daca nu se cunoastea acest fapt sau vi se pare bizar, luati exemplu farurile OEM Hella de la Opel Astra H, au lupa bi-xenon si au si bec H7 pentru faza lunga, separat, langa lupa

Pentru dezlipire exista mai multe metode, curaj sa ai, sau apelezi la un mester care a mai facut asa ceva, sunt destui ;)

Modificat de gabib77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Farurile OEM de Golf VI nu se mai pot dezlipi. Lipiciul cu care sunt prinse are punctul de topire mai ridicat decat plasticul din care sunt facute. Au incercat altii si au aflat.

Toate retrofiturile sunt facute prin taierea farului cu freza si lipirea ulterioara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa se procedeaza cel mai sigur si la Astra H, o spun din experienta...

Probabail termenul de "dezlipire" folosit anterior de mine nu a fost cel mai potrivit. In cazul taierii si relipirii, aspectul estetic lasa de dorit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La G4 si restul farurile se bagau la cuptor si se dezlipea "sticla" de far. La noi nu se mai poate pentru ca se topeste farul inainte sa se dezlipeasca sticla.

Si se pot taia farurile fara sa se vada din exterior. Oricum alta posibilitate nu exista...

Din pacate pozele din threadul retrofirului lui Sukanas nu mai exista dar le-am gasit in cache. Cam asa arata una din primele lipituri facute, cele mai noi aratau mai bine:

post-12783-0-01864600-1325942015_thumb.j

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La aspectul lipiturii ma refeream si eu, evident ca aspectul exterior nu se schimba... sincer n-as sta cu asa ceva pe masina...

In plus cu niste AF-uri scapi de acel model de bec H15, care costa aproape cat un far SH

Modificat de gabib77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa ne intalnim odata sa vad si eu farurile tale. Chiar sunt curios cum arata in realitate. La aproape un sfert din pretul celor OEM sunt o alternativa decenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la farurile xenon oem faza lunga e data de bec sau de far:?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Farurile OEM sunt bixenon. Acelasi bec functioneaza pe ambele faze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

faza lunga e data de lamela, cum am explicat eu acum cateva posturi... in interior nu e un bec asemanator H4, e un bec D2S si o lamela, exact ca la lupele AF cu csenon care se pot introduce in farul stock

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca o sesiune aftermarket

post-101428-0-12499100-1326149548_thumb.

post-101428-0-38938000-1326149556_thumb.

Modificat de golfmk6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumos, dar a trecut Craciunul ;)In plus, daca ai observat in afara de cele "o suta" de SMD-uri de la semnalizare mai exista tot pe acolo si un fel de neon albastru, banuiesc ca le-ai vazut si aprinse, nu? LE: Nu le gasesc acum, dar uite-le pe cele de Golf5 sa-ti faci o idee

post-3263-0-28155600-1326172227_thumb.jp

Modificat de gabib77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ gabi b77 ce horor sunt alea care le ai afisat:))))))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dungile alea albastre se regasesc si peste SMD-urile de semnalizare din poza a 2-a postata de tine in ultima discutie... cand o sa le gasesc pe cele de G6, o sa le arat... chiar nu stiu cine si-ar bate joc de masina sa in halul ala :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt niste imagini cu faruri aftermarket montate deja pe golf 6 in ideea de a vedea cum dau pe masina .

.poti sa postezi gabi si tu niste poze sa ne formam o parere cu totii cum dau ELE in realitate PE MASINA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai asta spuneam, ca in postul tau anterior ai prezentat acelasi model de faruri pe Golf-ul negru, tot acolo, in prima poza e modelul de far pe care-l am eu pe masina...

Parerea si-o face fiecare, eu n-as pune alt model AF pe G6 in afara de cele pe care le am eu pe masina, dar, cum spuneam, fiecare cu gusturile lui

post-3263-0-60737700-1326228308_thumb.jp

post-3263-0-51861100-1326228312_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faruri ca faruri, dar vad ca dectane a scos stopuri foarte apropiate de cele oem cu led, daca nu exact ca ele. Tind sa cred ca sunt totusi replici, desi vad acolo producatori Hella sau Valeo, dar costa mai putin decat cele puse din fabrica.

https://www.dectane.de/RUeCKLEUCHTEN/Rueckleuchten-VW/LED-Rueckleuchten-VW-Golf-VI-08----red-crystal-R-Look.html?XTCsid=de4a5f7d60f68502f201df5253e41ce8

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt prea OEM, n-au farmec...

Ti-am zis eu ca te-ai grabit sa cumperi OEM... glumeam :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

mda, pe asta nu l-am vazut pe nicaieri... sunt curios cum ar da si pe masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!