Jump to content

Retrofit faruri OEM Golf/Bora-Montare lupe Xenon/Bi-Xenon


Laurentiu_LWR
 Share

Postare recomandată

Deviem de la subiect...politistul da...poate ca nu stie ca acolo trebuie sa fie proiector dar iti ia talonu si te trimite la RAR sa il recuperezi...si acolo nu mai ai scapare...

Trebuie sa intelegeti de la inceput ca desi aceasta modificare nu deranjeaza pe nimeni si este foarte profi...pentru cei de la RAR este considerata modificare neautorizata la sistemul de iluminare...deci nu prea este legala si fiecare isi face pe propria raspundere...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca as pune pozitia in locul proiectorului, ce soclu si bec s-ar potrivi sa nu para a tiganie? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau ca la final orice bec ars sa il pot schimba prin spatele farului, fara sa scot bara, farul, sticla.

 

Nu ai cum :). Becul de xenon iti va trece prin capacul din spate, iar el se asigura cu o clema care se prinde pe lupa. Si e destul de dificil de schimbat si cand ai farul in mana, dar fara sa scoti farul cred ca e imposibil!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Locul de la proiector este la fel ca cel al semnalizarii, deci s-ar potrivi foarte bine cu soclu de P21, PY21, r5, h3 care e de regula pt ceata dar opturezi un pic ca sa nu bata prea tare.

Ps: scuzati-ma, mai deviez un pic de la subiect, toata treaba asta cu retrofitul, ce facem noi e contraventie pt control...in zona mea se iau nu doar de xenon, dar unii si de lupe, si deci per ansamblu, nu le convine sa te bagi deloc in faruri, orice modficare o gandim noi aici, e ilegala pt ei, si dau amenzi. Au trecut demult de stadiul "s-o dam la pace", merge, dar doar in cazul halogenelor mai inchid ochii, la xenon, fie ele pe lupa, nici nu stau la discutii.

Modificat de wolfalex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De asta nu trag eu spre xenon ci spre halogen pe lupe... De cand cu noul cod rutier mai ales.

Pai cand vad atatea frane, tind sa o las balta. Munca de ocnas ca sa schimbi un bec? O faci la inceput, e normal. Pui lupe, tot tacamul. Dar ca sa faci asta sa schimbi un amarat de bec... Pun si eu raul inainte. Ti se arde un bec xenon de asta chinezesc in concediu, la mama naibii, cu masina full, copil si nevasta. As fi un pachet de nervi. Eu port tot timpul un set de becuri cu mine, de rezerva, mai ales cand plec la distanta.

Nici becurile halogen H1 (sau H4) montate in lupa nu se pot inlocui fara a demonta sticla farului?

La farurile xenon de fabrica becurile se schimba clasic, prin spate, nu? Dar la farurile cu lupa de producator (Depo, Sonar, FK, Dectane, etc)?

Chiar asta e un criteriu decisiv daca sa imi montez sau nu lupe pe farurile stock.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Firele becurilor xenon vor trece prin clema de prindere, de asta e foarte complicat sa schimbi becul. Eu unul am reusit sa schimb ambele becuri xenon de pe un Golf 4 cu farurile pe masina, dar erau faruri normale cu oglinda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La farurile aftermarker (cel putin la Inpro cum am eu), capacul din spate e prins in 4 suruburi, deci tot trebuie sa scoti bara si farul ca sa scoti becul. Nu stium cum e la Dectane sau Sonar, dar daca e tot asa, te indrepti cu pasi repezi spre original si atat :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Atentie...in acest topic se vor discuta doar despre lupe si montajul lor in farurile originale...orice alta problema legata de faruri se vor trata in topicurile existente pana acum

 

Inclusiv discutiile despre faruri AM se vor trata tn topicurile de pana acum...

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu m-am putut abtine. Am cumparat 2 faruri Hella, de Europa (VW Bora). In seara asta am scos sticlele (destul de usor, cu o suflanta de aer cald) si am curatat doar sticla pe margine de siliconul negru original (cu un cutter, smirghel si alcool izopropilic, munca mai grea decat desfacerea sticlelor). Cand ma uit pe far cat silicon am de scos, ma apuca groaza. Mi se pare cea mai urata operatiune. Cum se face asta mai usor? Am desfacut aripioarele de pe oglinzi (6 suruburi torx), dar nu stiu cum sa scot oglinda de pe corpul negru, sa curat mai usor siliconul. Nu as mai avea grija protectiei oglinzii. Sau nu e necesara scoaterea ei? E prinsa intr-un colt si pe motorasul de reglaj si nu stiu cum se face. Mai mult ca sigur trebuie sa tai si suportul de prindere al acelei "ciuperci" de pe H4, din mijlocul oglinzii... Altfel cum ar sta lupa sau ornamentul? Nu cred ca s-ar aseza pe oglinda bine. Trebuie sa le cumpar intai, sa mai studiez. Oricum, am si freza mica cu tot felul de accesorii.

Am gasit in acelasi magazin lupele astea, ce diferenta ar fi intre ele, poate stiti voi care sunt mai bune:

http://www.motorvip.ro/produs/set-lupe-faruri-ornamente-vw-bora

http://www.motorvip.ro/produs/set-lupe-faruri-2-5-inch-ornamente-standard-vw-bora-1

Tot azi am sunat la un magazin de piese auto si la reprezentanta VW:

1J0953123B - Soclu = 60lei (la reprezentanta 50lei)

N10475902 - Bec = 30lei (idem)

Preturi pe bucata, mi se par mari tare. 160lei doua socluri si doua becuri! Ma mai gandesc.

Am pachet crom pe masina, zic ca daca vopsesc interiorul farurilor negru mat, nu o sa arate prea bine. Dar daca le-as vopsi in LC7V/F8 cum e masina? Ar arata mai bine decat asa cum sunt ele acum? 

Becuri voi folosi halogen H1, am vazut si aici o groaza de tipuri. Ma intereseaza luminozitatea maxima (poate si un xenon look), dar sa ajung acolo.

Ceva indicatii pentru pasii urmatori?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru scoaterea siliconului foloseste o suruelnita lata cat canalul in care statea sticla. Si atentie la degete :). Nu pune silicon pe oglinzi ca nu-l mai cureti. Cand manevrezi oglinda foloseste manusi si la propriu si la figurat, sunt fragile si stratul ala de crom se curata greu de urme de degete, in schimb se matuieste usor :). Eu nu as scoate oglinda, pentru ca o sa iti vina foarte usor la reglat la sfarsit, daca o sa o scoti ai sa te chinui putin pana o sa centrezi lumina...

 

Vorbeste cu cei de pe site care ar fi mai porivite, mai ales ca iti si indica sa faci acest lucru. Nu stiu daca soclul D2S trece prin gaura de H7, dar H1 trece sigur, asa ca ar trebui sa inrebi si asta. De asemenea cred ca difera si pretrile la becuri D2S si H1.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, nu mai scot oglinzile. O sa le pun folie stretch cat lucrez pe acolo. Am comandat lupele mai scumpe din cele doua link-uri de mai sus, inainte am cerut parerea operatorului si mi-a zis ca par mai bine facute. Plus ca pe certificat ar scrie Morimoto... etc. 

Becuri, am zis, voi pune halogen H1. Nu sunt decis la model inca. Daca nu sunt multumit, ma voi gandi si la xenon, cu toate ca nu sunt adeptul (decat OEM).

Ce adaptare electrica trebuie sa fac in spatele becului pentru a alimenta atat becul si electromagnetul lupei, trecand de la soclu H4 la H1? Ceva estetic si sigur...

Pot da flash cu becurile oprite, exact cum e acum, cu H4?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am montat 2 seturi de lupe xenon morimoto.

La golful din semnatura am pus lupe morimoto 3" cu becuri xenon 4300K de 35W. Pentru montaj a fost necesara decuparea oglinzii, unde este necesara multa rabdare si perspicacitate. Am optat pentru ornamente GTI (tip golf 5 oem)

Original pe masina am faruri hella si am reusit demontarea sticlelor doar cu ciocanul. Ulterior am cumparat sticle noi si au fot lipite cu banda de mastic (tot de la vanzatrul lupelor).

Diferenta de vizibilitate este uimitoare, lupele de 3" bat foarte bine in lateral. De cand le am nu am primit nici macar un flash iar de cate ori m-a oprit politia nu am fost intrebat niciodata nimic despre faruri. Fiind 4300k nu ies cu nimic in evidenta la culoare fate de OEM.

 

La golful 4 al fratelui meu am montat lupe morimoto model E46, lupe de 2,5 inch mult mai scurte decat cele de 3". In afara de spargerea sticlei si inlocuirea ei ulterioara nu necesita alte modificari. El are faruri TYC dar nici acestea nu au putut fi desfacute cu feonul.

El a optat pentru 5000K 35W si vopsirea ramei cromate in negru . Bat foarte bine fata de OEM si ale lui insa sub cele de 3". In lateral nu bat atat de bine.

A fost oprit de politie si intrebat daca a modificat farurile (probabil culoarea 5000K bate la ochi)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La golf flashuri se da cu becurile halogen de faza lunga ca si pana acum in cazul in care faza scurta este oprita

Noaptea flash se da cu toate cele 4 becuri :D

In pozele atasate aveam ornamente tip GTI cu un fel de angelseye model la care am renuntat dupa 2 zile, montana ornamente Gti fara cerculete.
In ultima poza farurile sunt pe faza lunga.

post-59592-0-14503500-1424855579_thumb.j

post-59592-0-80403600-1424855592_thumb.j

post-59592-0-01432900-1424855609_thumb.j

post-59592-0-31742500-1424855614_thumb.j

post-59592-0-58297100-1424855618_thumb.j

Modificat de samx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot pe site de unde ai luat lupele, Gabry, au adaptoare de la h4 la h1 sau d2s. Daca nu mai au(ar fi trebuit sa-ti spuna cel din magazin ca ai nevoie de adaptoare), se gasesc pe net- 30 lei[emoji6]

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"La golf flashuri se da cu becurile halogen de faza lunga "

 

 

 

La Golf ai becuri separate, e mai clar. Eu am H4, cu doua faze, ce vor fi inlocuite cu H1. Faza lunga o face lupa. Ce se intampla cand dau flash cu lumina oprita? 

Modificat de EL-GABRY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumpara cablurile adaptoare respective gata facute, frumos, si va functiona exact cum trebuie la flashuri[emoji6] adica si cu lumina oprita si aprinsa s.a..

P.s: ai grija la oglinda farului daca mai vrei cromul pe undeva sa-l lasi(adica nu vopsesti totul negru), e foarte sensibil, se ia jos usor, si va ramane pasticul galben de dedesupt.

Modificat de wolfalex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am primit si lupele.

Am dat marti comanda telefonica unui operator de la motorvip, ii spun ce vreau sa fac si anume ca nu voi monta xenon, ci H1 halogen. Imi spune ca nu e nicio problema, soclul e identic. Si azi am primit D2S...

Imi spune ca transportul este 17lei, a fost 22lei.

De cate ori am sunat la ei. mi-a raspuns altcineva. A trebuit sa pun aceiasi placa de fiecare data. Le-am zis sa imi trimita ce am cerut si eu dau ramburs coletul lor, evident, pe cheltuiala lor. Nu e bine, eu sa trimit coletul si cand ajunge la ei... imi trimit alte lupe cu soclu H1. Scuze de greseala? De unde...

Mi-a trecut prin cap sa imi montez pana la urma xenon D2S (tot am citit ca ar mai eficiente decat xenon H1) si le-am dat ideea sa imi trimita un kit xenon D2S, eu il platesc, dar sa suporte ei transportul (moft de al meu, avand dreptate). Ar fi avut de platit un singur transport (plus vanzarea unui alt produs), dar, ciudat, insistau sa le trimit eu lupele inapoi si ei lupele cu H1, ambele drumuri pe cheltuiala lor. Nu imi explic asta...

La inceput am cerut sfaturi cu privire la ambele lupe din linkurile de mai sus. Mi-au recomandat cele mai scumpe, deoarece pe certificatul de garantie ar scrie Morimoto si ca sunt mai bine facute. Am primit certificat? Nu. Doar factura. Fara macar instructiuni de montaj. Chiar, poate aveti vreun .pdf cu montajul intregilor garnituri si saibe din poza, in ordinea corecta.

Care se pricepe (nu am studiat niciodata becurile D2S), uitati-va un pic la lupe. Sunt strict de D2S dupa prindere, sau sunt de H1 si au gresit cutiile? Ar merge eventual cu H7? Nu mai am incredere in ei. E buna decizia sa montez xenon D2S, sau sa le fac retur?

Multumesc.

http://postimg.org/gallery/g8uoo7s0/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E decizie buna sa montezi xenon. Limiteaza-te la culoarea 4300 (oem) si nu vei avea probleme. Lumina este de 3 ori mai puternica fata de halogen si cu lupele nu vei orbii pe nimeni.

D2s, h1.....ce conteaza! Difera doar plasticul care tine sticla, in interior este acelas lucru.

Comanda un kit slim, canbus de preferinta (teoretic nu ai nevoie de canbus la Bora, insa sunt mai calitative) de 35 W si ai rezolvat problema.

Vezi ca si becuri xenon au mai multe versiuni. Cere unele mai bune.

 

Eu am mini H1 si sunt multumit.

 

Nu lua kit la 89 ron ca sunt tare proaste.

Modificat de samx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-am trimis inapoi...

Pe langa kitul xenon D2S, imi mai trebuiau cabluri comutare faze si cabluri pentru becuri D2S. Crestea prea mult investitia si mai ales ca eu nu aveam deloc gand sa montez xenon. 

Acum astept banutii pe card. Sa vad in cat timp...

Colegul wolfalex mi-a dat pe PM o firma ce se ocupa cu asa ceva. Multumesc. Am sunat si omul chiar stia cu ce sa mananca astea. Plus ca pot sa trimit si farurile la ei, daca imi piere cheful de montaj propriu. Mi-a lasat o impresie placuta.

O sa caut lupe cu soclu H1 si ma mai gandesc daca pun xenon. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Stie cineva unde ar putea fi modificate farurile contracost si la cat ar ajunge operatia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare..de ceva vreme ma tot bate gandul sa mi pun lupe pe golf 4...ce lupe morimoto merg fara a taia oglinda farului? Mentionez ca vreau sa am faza lunga si din lupa dar si pe halogen..astept sfaturile voastre..multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am montat si eu un set de lupe bixenon pe o jetta 2008, numai ca am o problema, daca aveti vreo idee sau un sfat, imi bate lumina cam 3-4 metri din fata masinii apoi se pierde brusc. Pe bezna am lumina dar in rest zici ca merg pe proiectoare dar mai puternice. Poate fi de la becuri? Sa imi iau un set de h1 de 55w? Lupele le-am reglat maxim sus. Daca as mai putea ridica de lupe observ ca ar lumina cum trebuie dar lupa farului loveste in ornament. Ma gandeam sa intorc lupele in jos la 180 de grade. Vreo idee?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare si eu as dori sa montez lupe pe Golf 4 si ma gandeam la Morimoto Mini H1 cu soclu de H7 ce zice-ti? A mai montat cineva? Este necesar taierea oglinzii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai citeste si tu topicul de la inceput si vei afla toate detaliile...

 

Sunt cativa care au montat dupa cum o sa vezi in topic...poti lua legatura si cu ei pentru sfaturi si idei...

 

Ca si completare...tocmai ce am observat ca se pot pune si becuri halogen pe lupe...

 

post-14266-0-13838500-1446538944_thumb.j post-14266-0-85487700-1446538944_thumb.j

post-14266-0-18244100-1446538945_thumb.j

 

Atasez si cateva poze sa se inteleaga care sunt pasii pentru montarea lupelor...

Dupa ce dam farurile jos de pe masina si scoatem sticla in primul rand desfacem aceste 3 surubele si scoatem soclul...

post-14266-0-81116800-1452874239_thumb.j

 

Lupele vin cu un kit de montaj...aceasta fiind ordinea pieselor...

 

post-14266-0-05252000-1452874239_thumb.j

 

Intre lupa si oglinda este o garnitura de silicon...desci trebuie strans bine si dupa as recomanda se se blocheze piulita cu ceva gen pasta de blocare...

 

post-14266-0-33371200-1452874239_thumb.j

 

Dupa ce am strans bine punem la loc cele 3 surubele si soclul...

 

post-14266-0-57162500-1452874239_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!