Jump to content

Retrofit faruri OEM Golf/Bora-Montare lupe Xenon/Bi-Xenon


Laurentiu_LWR
 Share

Postare recomandată

Avand in vedere ca avem mai multe topic-uri in care se vorbeste despre faruri si in fiecare se gaseste cineva sa intrebe despre acest retrofit...propun pe viitor sa dezbatem toate intrebarile...nelamuririle...informatiile...rezolvarile in topicul acesta


Atentie...in acest topic se vor discuta doar despre lupe si montajul lor in farurile originale...orice alta problema legata de faruri se vor trata in topicurile existente pana acum


Dupa ce se vor aduna destule informatii ,in baza lor se va face si un DIY

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Dupa ce am citit toate posturile din diversele topic-uri ma bate gandul sa cumpar niste lupe Morimoto care pot fi montate usor pe soclul becului H4 fara a taia din oglina farului si alte tiganeli. Si as mai avea o nelamurire. Momentat am un kit xenon H4 montat pe farurile originale dar lumina nu ma multumeste si cu singuranta nici ceilalti participanti la trafic nu sunt chiar fericiti. Daca as scoate acea protectie de tabla care este pe bec si are acea fanta taiata in ea ca atunci cand dai faza lunga lumina sa fie proiectata altfel, nu as obtine echivalentul unui bec D2S fara a mai fi nevoit sa cumpar alt kit xenon ? Sau mai sunt si alte diferente intre becuri.

Daca as obtine 80% din lumina pe care o are masina din clip as fi multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca scoti protectia aceea nu vei obtine o focalizare mai buna. Pune-ti lupe Morimoto mai bine si va fi toata lumea fericita-si cei din fata ta si tu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze daca nu m-am exprimat corect. Lupe pun oricum, stiu ca acea caciula din far are doar rolul de a nu ii orbi pe ceilalti dar voiam sa stiu daca scap fara a cumpara alt kit xenon din moment ce am deja pe masina unul. Sau pot cumpara doar 2 becuri H1 xenon si sa folosesc balasturile actuale ?

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, poti pastra kit-ul actual.... si varianta cu becurile merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles :D As mai avea o nelamurire. Kitul meu de xenon cu becuri H4 are o mufa care duce curent la solenoidul becului si il trage inapoi cand dau faza lunga. Becurile H1 nu au nevoie de acea mufa. As putea folosi mufa aceea pentru a conecta solenoidul de la lupe care actioneaza acea tablita cand dau faza lunga/scurta sau trebuie sa cumpar o instalatie separata  ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie masurat ce si cum iti vine curentul pe acea mufa si in functie de asta, vedem daca merge sau nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara. Mai inainte am terminat de schimbat un pivot si am masurat si curentul pe acea mufa care actioneaza electromagnetul becului. In moment cand dau faza lunga si becul este tras inapoi am 11.6-11.7 V. Cand dau scurta tensiunea este 0.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa ne intelegem putin...

Becul H4 este un bec cu 2 filamente..unul il foloseste pentru faza scurta si unul pentru faza lunga...foarte important instalatia la Bora este facuta in momentul in care dai faza lunga sa o stinga pe cea scurta si veti vedea mai tarziu de ce spun ca este important aspectul acesta...

Acum...mufa becului are 3 fire...1 + care este comun si - faza scurta / - faza lunga

Sa fiu sincer nu am vazut niciodata un kit Bixenon dar principiul banuiesc ca este acelasi la fel 2 filamente...poti pune te rog o poza sau un link cu kit-ul care il ai?ca imi pare dubios exprimarea solenoid/electromagnet al becului...

Parerea mea sa uiti de kit-ul bixenon pe care il ai si sa iti iei un kit H1...e cel mai safe...dupa care sa legi kit-ul pe + si - de la faza scurta iar solenoidul lupei  il legi pe + si - de la faza lunga

Dupa asta va trebui sa faci modificarea aceasta

http://vwforum.ro/topic/78202-masina-mealwr-itza-mea/?p=2112213

Deoarece daca nu faci asta...in momentul in care dai faza lunga ti se va actiona shutter-ul dar ti se va inchide faza scurta...ca asa este conceputa instalatia cum spuneam mai sus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kitul meu de xenon are un bec cu un singur "filament", daca este corect sa ii zic asa la un bec cu xenon care in momentul in care dau faza lunga este tras inapoi de un electromagnet si lumina iese prin o fanta din acea caciula a becului si este proiectata altfel de catre oglinda. Becurile o sa le schimb dar nu cred ca are rost sa schimb si balasturile din moment ce mufele de la becurile H1 sunt identice. Iar acea mufa care o am la becul actual si actioneaza electromagnetul becului voiam sa stiu daca o pot lega la solenoidul lupei din moment ce becul H1 nu o sa mai aiba nevoie de ea.

Becul cu acea fanta :

http://gamamag.ro/product_images/x/641/bec_xenon_H4__84110.jpg

 

Kitul bixenon H4 si acea mufa high/low beam pe care vreau sa leg solenoidul lupei:

http://www.tundrasolutions.com/forums/attachment.php?attachmentid=157777&d=1383427003

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant :) sunt sanse mari sa mearga...

Tind sa cred ca si mufa de la shutter se potriveste...vorbesc de mufa high/low cu mufa de la lupe

Succes cu proiectul:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, saptamana viitoare sper sa le montez si o sa revin cu poze in caz ca mai este cineva interesat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aseara pe la 11 am terminat cu farurile. Sunt multumit de modul cum este proiectata lumina dar mai am putin de lucrat la capitolul look deoarece ornamentele nu sunt la nivel cu lupa, daca incercam sa le pun la nivel atingea in sticla farului si nu am vrut sa tai din oglinda ca sa dau lupa mai inapoi, Poate pe viitor cumpar alt model de ornamente, cele care le-am montat acum sunt ornamente E55 si becuri de 5000k. Cat despre reglat, este o metoda anume de a face reglajul ? Sau este la fel ca la becurile cu halogen. Dupa parerea mea merita, daca mai sunt doritori. Nici nu orbesti ceilalti participanti la trafic si vezi muult mai bine decat daca ai avea halogen pe farurile OEM.

Atasez niste poze cu inainte-dupa ca sa vedeti diferenta. De mentionat ca inainte de a monta lupele eu am avut xenon pe oglinda, de asta e lumina mai intensa decat a unui bec cu halogen.

post-97467-0-48941500-1422520056_thumb.j

post-97467-0-65728200-1422520171_thumb.j

post-97467-0-44630700-1422520216_thumb.j

post-97467-0-47451000-1422520373_thumb.j

post-97467-0-86879600-1422520482_thumb.j

post-97467-0-32401200-1422520534_thumb.j

post-97467-0-72468500-1422520828_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari...pana la urma ce lupe ai pus?le-ai prins cu sistemul lor si nu ating in geam?

Cu kit-ul xenon ce ai facut?s-a potrivit fara sa modifici instalatia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lupele au fost Mini H1 5.0 Nu zic Morimoto pentru ca nu cred ca sunt originale dar sunt multumit de ele la banii care i-am  dat. Da, le-am prins cu acea saiba de silicon pe oglinda si in spate cu adaptorul ala care vine in locul becului H4 si piulita. In geam nu ating, mai este cam 1 cm doar ca daca lasam ornamentele la nivel atingeau ele si nu mai puteam folosi reglajul. Mergeau motorasele doar putin si se auzeau cum se chinuie sa impinga lupa. Kit-ul xenon a ramas acelasi doar becurile le-am schimbat. Am cumparat 2 becuri H1 impreuna cu lupele. Nu zic de unde ca sa nu se considere reclama. Au mers si mufele de la solenoidul lupei si cele care le avea instalatie de xenon care trageau becul cand dadeam lunga. Si nici nu a trebuit sa fac modificarea aia ca sa ramana scurta aprinsa cand ii dai lunga. Pur si simplu merg asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

In farurile de Bora se pot pune lupe dar sa se pastreze becurile halogen H4 si sa functioneze perfect reglajul luminilor pe verticala din butonul dedicat? A facut cineva asa ceva? Pareri fata de lumina "stock"? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lumina este atat de buna pe cat de calitative sunt lupele. Da, sunt cu halogen dar nu stiu daca pe H4, sigur exista in schimb cu H1. Si da, reglajul farurilor ramane exact ca inainte. Citeste te rog topicul, asa vei stii mai bine si sigur ce sa alegi; sunt inclusiv poze. Bafta  :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E citit de mult, nu sunt de ieri pe forum. Ce as vrea eu sa fac, nu am gasit detalii nicaieri.

Ma intereseaza strict H4. Lupe mi-as pune, dar xenon nu tin neaparat. Becuri am bune (Night Breaker Plus), am polisat farurile, lumina e mai OK fata de cum era initial. Dar daca as obtine un plus, as face-o. Dupa ce ma lamuresc cu intrebarea de mai sus, urma sa va intreb de un model recomandat de lupe (model, dimensiuni...). Pot taia si din oglinda daca e necesar sa pun lupe mai mari, daca asa as obtine o lumina si mai buna. Dar sa pot regla corect farurile sa nu am probleme ulterior.

Dilema: Daca montez lupe, mai conteaza daca farurile sunt de UK? Cu halogen sau eventual xenon... As cumpara doua sa fac practica pe ele, e plin in dezmembrari de masini cu volanul montat gresit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca spui ca ai citit: ce parere ai de morimoto?, personal mi se par cea mai buna solutie. Nici mie nu-mi plac xenon(desi ai avea avantaj la lumina), asadar, ar fi morimoto miniH1(cele de 2,5"), care vin perfect fara modificari(plug&play), si ai putea folosi halogenele OSram ultima varianta: Unlimited.

In ceea ce priveste taiatul oglinzii, ca sa ai parte de mai multa lumina punand lupele de 3", ar interveni alte probleme in spatele farului, vei avea nevoie de alte modifcari pentru a acoperi acolo.

exista totusi o varianta mai buna acum: am vazut ca au aparut si in romania lupele cu forma patrata de la morimoto si sunt si in varianta Mini, care ar fi mai bune decat modelul anterior.

Nu vad de ce ar fi o problema faruri provenite din UK, ptc tu vei regla farurile/lupele inainte sa pui "sticla" inapoi pe far, iar apoi reglajul  pe verticala, din buton,  ramane valabil. O zi faina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pui lupe de 2.5''...care vin in locul becului vei avea o problema cu cele de UK...dar daca pui de 3'' si decupezi oglinda le reglezi astfel incat sa nu bata aiurea

Ca sa pui halogen pe lupe va trebui modificata gaura pe unde intra becul pentru ca este facuta cat sa intre fix becul de xenon...asemenea unei gauri de cheie pe cand becul halogen este rotund

post-14266-0-45823600-1423910802_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc colegi. De cand mi-ati raspuns, studiez pe internet, magazine cu vanzari, dimensiuni, tutoriale pe youtube, etc... As face operatiunea asta singur, dar va rog sa imi raspundeti punctual la cateva intrebari, mi-e mai usor sa iau decizia corecta. In cazul montarii lupelor si a unui kit xenon (bi):

1. Am vazut ca exista becuri bixenon H4. Unele cu xenon pe ambele faze (ar necesita 4 drosere, nu imi surade ideea, altele cu xenon doar pe scurta si halogen pe lunga). Au acestea soclul diferit fata de becul clasic H4 halogen? Daca sunt identice, nu ar mai trebui sa modific gaura, operatiune pe care nu o fac orice ar fi. 

2. Avand actualmente becuri H4 (2 filamente pentru ambele faze), am tras concluzia ca mie imi trebuie un kit bixenon, adica comutarea pe faza lunga sa se faca printr-un electromagnet din lupa, daca as folosi un bec cu un singur filament, gen H1. Asa e si instalatia electrica la Bora. Gresesc? Fiind un ansamblu mecanic in plus, rezista la utilizare indelungata? 

3. Flash-urile date in exces (nu ca as face asta), nu obosesc mecanismele mai sus mentionate? Pot da flash cu farurile oprite?

4. Stie cineva distanta de la locul unde e becul si pana la oglinda farului de Bora? Intreb asta deoarece vad ca lungimea totala a lupelor Morimoto Mini H1 2.5" este de 12.6cm si cea de 3" ar fi de 13cm, deci insignifiant. E o diferenta de pret intre ele, dar e si normal. Detaliile astea le-am luat de pe Ga..Mag.

5. Vopsirea oglinzilor in negru mat tine doar de design, sau are si alt rol functional?

6. Daca farurile de UK nu pot fi folosite in restul Europei (utilizand becurile clasice) din cauza dispersiei gresite a luminii, montand lupe cu becurile in ele... mai conteaza ca farurile provin din Regat?

7. In afara de pretul mai mare al becurilor xenon D2S fata de H1, la aceiasi temperatura de culoare au o intensitate mai mare a luminii?

8. Daca ma decid sa montez si o instalatie bixenon, ce varianta de becuri, putere (35W vs .55W) si temperatura de culoare (vreau sa nu bata deloc in albastru, dar nici sa fie lumina galbena, tind sa cred ca 4300k ar fi ideal), imi recomandati?

Bun.

Concret, eu tind sa imi montez lupe de 3" cu becurile actuale halogen. Conditia e ca soclul din lupa sa fie identic. E o decizie buna?

Daca cineva care si-a montat de la A la Z lupe, becuri xenon/halogen pe far Bora si e extrem de multumit de rezultat, il rog sa imi dea si mie pe PM link-uri cu produsele comandate si de unde + ceva sfaturi de montaj. Ma gandesc ca aici nu avem voie.

Scuze pentru aceasta nuvela, dar e mai bine sa stiu la ce sa ma astept inainte de a ma apuca de treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pui lupe de 2.5''...care vin in locul becului vei avea o problema cu cele de UK...

 

Nu e adevarat. Dar te invit sa ma contrazici :D.

 

1. De ce te incapatanezi sa folosesti becuri H4? Ia H1 compatibile cu lupele de 2.5 si gata.

2. Rezista, ca-s facute pentru asta.

3. Nu chiar. Nu poti da flash cu farurile oprite decat daca iei balaste cu incarcare rapida si modifici instalatia electrica. Vezi la Rudi pe topic.

4. N-am idee ...

5. Design.

6. Nu conteaza, pt ca lupele sunt facute pentru LHD.

7. N-am idee ...

8. 4300k sau 5000k.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu ma gandesc asa..oglinda de pe farul de UK este facuta ca farul din stanga sa bata in stanga mult nu?

Atata vreme cat lupa o pui in locul becului...lupa nu va bate tot in stanga?

Mai stiu si ca era un baiat pe aici de si-a pus lupe pe far de uk...si a trebuit sa refaca montajul tocmai pe motivul asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pozitia becului si a oglinzii este aceeasi si la RHD si la LHD, difera doar focalizarea, care la RHD se face in stanga, la LHD in dreapta.

 

post-56805-0-53590400-1423939488_thumb.j

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma incapatanez. Motivele ar fi: autoleveling, spalatoare faruri, ITP, Politia Rutiera. Nu sunt convins daca lupele Morimoto Mini 3" (dimensiune lentila 76mm, lungime totala 13cm) se potrivesc in farul de Bora, daca pot pune fara probleme in ele becuri halogen H4 si daca asta ar creste calitatea luminii. Vad in descrierea lupelor ca vin cu flanse adaptoare pentru H1, H4, H7, HB4), deci daca aleg flanse H4, s-ar potrivi becurile halogen? Ca dupa cum ziceam mai sus, nu stiu daca un halogen H4 este identic la prindere cu un xenon H4. 

Daca farurile s-ar scoate fara demontarea barei, as face diverse teste. Asa, vreau doar un plus de lumina dar sa nu ies din legalitate. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!