Jump to content

Alegere anvelope de vara 2015


The_Ego
 Share

Modelul anvelopei alese și motivul principal  

186 voturi

  1. 1. Ce marca È?i model ati ales sau veti alege?

    • Michelin Pilot Sport 3
    • Goodyear Asymmetric 2
    • Dunlop Sport Maxx RT
    • Continental Sport Contact 5
    • Nokian zLine
    • Pirelli P Zero
    • Pirelli Cinturato P7
    • Michelin Energy Saver
    • Continental Premium Contact
    • Goodyear Efficient Grip Performance
  2. 2. Care a fost cel mai important criteriu in alegerea facuta?

    • Pret
    • Performanta
    • Clasa de eficienta a consumului de combustibil
    • Raportul cel mai bun intre cele de mai sus
    • Longevitate


Postare recomandată

Primul link pus de deenman, autobon.

Mai este in coleg de forum care a luat de la ei si a fost multumit. Au venit DOT 2015.

Sa vedem cum or fi ale mele acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare...vreau si eu o mana de ajutor va rog!  trebui sa  iau cauciucuri..dar la mine in  carte scrie ca trebuie 205.55 R16 T doar ca T.ul.ala nu le gasesc...gasesc cu h...w ...etc..... sunt probleme daca le pun altfel ? si nu asa scrie ca in carte? nu stiu ce sa aleg..intre continental premim 5 si Michelin Energy Saver . voi ce pareri aveti ce ziceti? multumesc mult!

Modificat de davi_dav
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare stimabili colegi !

 

A sosit timpul sa achizitionez un set de anvelope de vara, am rugamintea, sa ma ajutati cu niste pareri despre un set de marimea:  205/55/16 91 V. dar prima caracteristica pe care o doresc este, la  marcile recomandate indiferent daca sunt mai ieftine, tipul de anvelopa sa fie cat mai silentios, ma refer cu cel mai mic zgomot la rulare.

Multumesc pentru ajutor ! Astept parerile voastre .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am (exact pe marimea mentionata de tine doar ca sunt cu  indice W ) goodyear ef grip perf si sunt foarte multumit de ele/

@davi_davT,H,V sunt indici de viteza T=190 H=210 V=240 , deci H este mai mult decat suficient pt tine.

Intre Cont PC5 si Michelin ES as alege conti dar daca te multumeste o aderenta mai slaba cu o uzura mai mica poti lua si michelin.

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms TDR....idee  e ca nu gasesc cu T ! daca  pun H si o sa ma opreasca politia si se ia ca nu sunt cu T... o sa fie probleme? de energy save ce spui? ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

H e mai bun, mai performant, tine la viteze mai mare, invers aveai probleme .

ES sunt niste cauciucuri destul de slabe al caror singur plus este ca tin multi km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate asta este marimea trecuta in talon, asa am prins sa fie trecute si acestea, deci doresc ceva cu 91V sa nu am probleme cu vreun 'cap de creta' nu stiu daca pun cu indice mai mic este legal, pe mine nu ma deranjeaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Indicele trebuie sa fie mai mare sau egal cu ce ai in talon si garantez ca nu vei avea probleme.

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai mare cu ce e in talon? s au mai mic? ai gresit??

Modificat de davi_dav
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai sti de  ce ma mir..ca ma uit ca   premium contact  5..sunt mai  ieftine ca celelalte 2 care ti.am spus de ele..si im i da de gandit..ma uit pe un site  din italia de unde sunt eu! situl e on line..ti l as da..dar sa  nu zica careva ca fac reclama si nu vreau....  oricum  cred cao sa merg pe premium contact 5

 

 

 

Regulament, Art. 2

Pe lânga cunoasterea limbii, este necesara cunoasterea regulilor de baza ale limbajului scris (majoritatea valabile în orice limba), dupa cum urmeaza:
- scrierea cu înflorituri (k, sh, tz, y) este interzisa, cu exceptia cazurilor în care pot aparea confuzii; aceasta va fi sanctionata cu avertisment verbal iar in cazul repetarii cu warning;
- se lasa spatiu dupa si nu înaintea semnelor de punctuatie; semne de punctuatie sunt considerate inclusiv semnele de exclamare si întrebare;
- nu se lasa spatiu dupa prima paranteza, nici înaintea celei de-a doua; se lasa, în schimb, înaintea primei paranteze;
- un singur semn de exclamare sau de întrebare este de cele mai multe ori suficient, trei semne sunt considerate maximul admis, un numar mai mare ducând la enervarea cititorului; desigur, uneori se impun si exceptii, important e ca exceptia sa nu devina regula;
- orice propozitie începe cu litera mare, orice nume propriu începe cu litera mare (acest punct este doar o recomandare);
- numarul punctelor de suspensie este trei, nu doua si nici mai mult de trei;
- scrierea cu diacritice este optionala;
- scrierea nejustificata cu majuscule, litere îngrosate, italice, subliniate, cu culori sau alte artificii este interzisa. Aceasta va fi sanctionata cu avertisment verbal iar in cazul repetarii cu warning.
În general, tineti cont de faptul ca un post trebuie sa poata fi citit rapid.
Orice abatere de la regulile de mai sus îngreuneaza parcurgerea textului si enerveaza inutil cititorul. Cine doreste cu orice pret sa iasa în evidenta, o poate face în alt mod, nu "chinuind" ceilalti membri ai comunitatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Romania sunt cam la acelasi pret adica la vreo 320 lei bucata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am comandat si eu azi 4xGoodYear Eagle F1 Assymetric 2.

235/45/17 - pret negociat 480 lei/buc.

DOT Noiembrie 2014.

Maine ajung, sper sa nu fiu dezamagit de alegerea facuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce risc daca imi pun 4 anvelope 225/50/R17 pe  masina? (in talon rar mi-a trecut 225/45/17) am gasit 4 anvelope aproape noi la un pret bun, insa sunt 225/50/17.

 

Daca ma opreste politia si imi controleaza anvelopele, risc sa-mi ia talonul pt aia 5% diferenta? Pot sa fac sa-mi trec in talon si balonul de 50? sau n-am nici o sansa pt ca din fabrica masina nu vine cu asemenea anvelope, vreau sa circul legal, sunt un om responsabil, imi verific periodic luminile, am trusa + 2 triunghiuri+ vesta si altele necesare, care la primul RAR nici nu s-au sincihisit sa le verifice.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic iti pot lua talonul pt ca nu sunt omologate. Nu pot sa iti treci in talon 225/50 tot pt ca nu sunt omologate pe golf.

 

O sa rulez putin timp pe anvelopele de vara vechi pana ma decid ce si cum. Desi eram destul de convins cu GY asymm2 tot nu ma convinge acel talon moale si sunt adeptul de a incerca ceva nou. Am gasit pret bun la Michelin PS3 GRNX (consum mai mic cica) XL, dar am mai mers pe ele si au fost f dure.

 

Chiar nu a rulat nimeni cu P Zero? Sunt review-uri mixte, testele il cam ridica (fals sau nu). Le-am gasit la un pret sub Michelin si au o promotie prin care iti inlocuiesc o anvelopa daca o deteriorezi ireparabil.

Profil.JPG

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E prea buna oferta, revin cu impresii, am fugit sa le vad, uniroyal rainsport 3 dot 2014 4 bucati la 700 ron negociabil, profil spre 7mm, si vad ca stau destul de bine in review-uri. Brb.

 

Gata, le-am cumparat, toate-s dot 2014, saptamana a 13 a, cele care au fost puse pe spate sunt ca si noi, cele de pe fata au profil mai mic (5mm+), au peretele foarte moale, si sunt 225/50/17 Y.

 

Un singur defect le-am gasit, un cui mic intrat intre striuri, dar nu a perforat nimic, nu a intrat nici pana la jumatate.  Am sa le pun pana vineri pe jante si pe masina, inca astept sa vad cat de frig se va face, ca au anuntat scaderi majore.

 

 

Au fost 650 ron, cred ca la banii astia nu se putea mai bine, de abia la peste 1000 ron gaseam ceva sh mai bun.

 

le-am tras 3 poze (intre striuri nu-s crapaturi, asa e modelul, si eu m-am speriat prima data, stiu ca au profil hibrid, adica nu-s nici v-uri nici clasice, o sa ma astept la putin zgomot la rulare cu toate ca se lauda cu 71db, dar nu-i cred).

 

2bs7dz.jpg24n0cy1.jpgveav5v.jpg

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa ai probleme si la viteza indicată pe bord, deoarece diametrul rotii e mai mare.

Din cate am inteles, mai nou politia poateb verifica ce ai trecut in cartea masinii. Deci esti pasibil de amenda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta de diametru este de 11.25 mm =1.125 cm, masina imi va fi mai ridicata cu 0.56cm, si va amortiza oleaca mai bine gropile "datorita balonului mai mare".

 

 

Si am sa o platesc, sunt o gramada aici care circula cu dimensiuni altele decat ce-i trecut in talon (avem cazuri in care au cumpara masina de noua cu alt balon decat cel trecut in talon), sau mai rau nici macar n-au trecut in talon dimensiunea respectiva.  Sunt dispus sa-mi asum acest risc , becuri naspa n-am toate sunt stock, folii n-am, mereu circul legal.

 

Cat despre diferenta de viteza, e aproape inexistenta, este vorba de 3.5 % diferenta, fata de 225/45/17, cu alte cuvinte la 60 km/h o sa am viteza reala de 62.1 km/h , nesemnificativ in viziunea mea. Ms pt sugestie. 

 

Ii tepuiesc pe viitori cumparatori, la fiecare 10 000km pe bord defapt o sa fie 10350km reali. Drumuri bune.

 

 

LE: defapt cu cat se uzeaza mai tare anvelopa, cu atat scade in diametru, rezulta ca viteza indicata pe bord va fi cea reala. (damn!).

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marangoni nu sunt Pirelli si nici facute sub vreo licenta Pirelli. Exista o colaborare intre Marangoni si Pirelli, dar pe partea de anvelope de camion. Verso pe 205/55R16 se prezinta foarte bine, au protectie janta, au indici C C 70dB si peretii laterali sunt tari, rezistenti la lovituri..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.rezulteo-pneu.fr/test-essai-pneu/le-grand-comparatif-rezulteo-10-pneus-sportifs-au-banc-d-essai-19699

 

Rezumat: toate testele facute pe carosabil uscat si podiumul fiind Yokohama advan Sport V105, urmat de Michelin PS3 si Goodyear Asymmetric 2. Surprinzator de prost au venit Continental SportContact 5 (8/10) si Pirelli P Zero(7/10).

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

225/45/17 94Y XL. Le fac si poze, sigur.

Dar daca vrei sa si cumperi poate mai bine te duci si le vezi undeva.

Pretul la care le-am comandat eu e valabil pana maine inclusiv. Dupa aceea daca nu incepe vreo noua promotie ar trebui sa creasca la 520 lei/buc.

Te astept cu pozelee lele,pfffff greu sa decid ce sa aleg :tuktuk:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!