Jump to content

Alegere anvelope de vara 2015


The_Ego
 Share

Modelul anvelopei alese și motivul principal  

186 voturi

  1. 1. Ce marca È?i model ati ales sau veti alege?

    • Michelin Pilot Sport 3
    • Goodyear Asymmetric 2
    • Dunlop Sport Maxx RT
    • Continental Sport Contact 5
    • Nokian zLine
    • Pirelli P Zero
    • Pirelli Cinturato P7
    • Michelin Energy Saver
    • Continental Premium Contact
    • Goodyear Efficient Grip Performance
  2. 2. Care a fost cel mai important criteriu in alegerea facuta?

    • Pret
    • Performanta
    • Clasa de eficienta a consumului de combustibil
    • Raportul cel mai bun intre cele de mai sus
    • Longevitate


Postare recomandată

Da, mai ales cand punctajele sunt asa apropiate si GY a fost tras inapoi cat trebuie de asa zisul zgomot mai mare la rulare ca sa nu iasa pe 2.

Ordinea nu e importanta, cat sa arate cum s-au descurcat pe uscat si ud.

 

Oricum functioneaza acest tip de marketing, cel mai elocvent mi s-a parut testul ADAC pt iarna unde conti ts850 a iesit pe primul loc si a urmat o invazie de oameni care au cumparat acest model. Nemtii nu pot scoate totusi Michelin sau GY pe primul loc in fata unei marci nationale.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@madhorsefuzzy: nu recomand anvelopele xl. Sunt mult mai grele ca anvelopele normale, rezulta consum mai mare. Doar daca cari mereu ceva greu cu masina sunt bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai ce s-au publicat testele ADAC pentru 205/55/16 (http://www.adac.de/infotestrat/tests/reifen/sommerreifen/2015_Sommerreifen_Test_205_55_R16.aspx?ComponentId=228381&SourcePageId=31821) si 185/60/14 ( http://www.adac.de/infotestrat/tests/reifen/sommerreifen/2015_Sommerreifen_Test_185_60_R14.aspx?ComponentId=228367&SourcePageId=31821 ).

 

Personal am testat pe 215/55/16 ContiPremium5 si Pirelii P7. Amandoua fiind in top, deci care il gasesc cu DOT mai nou si pret mai mic ala il aleg

post-125674-0-36735900-1424686653_thumb.

post-125674-0-73572000-1424686653_thumb.

Modificat de aradfan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde au facut baietii testele? Ma intereseaza pentru temperatura la care au fost testate. :D

 

Adica iarna sa faci teste pentru cauciucuri de vara ...

Modificat de madhorsefuzzy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@madhorsefuzzy: nu recomand anvelopele xl. Sunt mult mai grele ca anvelopele normale, rezulta consum mai mare. Doar daca cari mereu ceva greu cu masina sunt bune.

Cat este diferenta de greutate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca de azi o sa trec pe Nexen Nfera su4 xl, revin cu impresii. :icon_thumleft:

 

Edit: dimeniune 225/40/18, dot 2014. Luate de noi.

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tocmai ce am achizitiona pt passatul meu GOODYEAR Eagle F1 Asymmetric 2 225/45/17 de vara dar inca nu le-am pus pe masinuta. dar ce pot sa va spun este ca intr-adevar par mai usoare. inainte sa le pun am sa le cantaresc si apoi am sa va zic cam cum se comporta pe sosea. oricum 1800 ron toate 4 eu zic ca a fost afacere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu sa iti spun greutatea exacta, dar diferenta ar fi cam 2-3kg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur e vorba de XL si nu de Runflat?

 

O anvelopa GY Asymm 2 225/45R17 ar avea 9kg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-ai gasit informatia si despre XL?

Eu tot caut de o ora dar nu gasesc nimic.

Mai insist :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tocmai ce am achizitiona pt passatul meu GOODYEAR Eagle F1 Asymmetric 2 225/45/17 de vara dar inca nu le-am pus pe masinuta. dar ce pot sa va spun este ca intr-adevar par mai usoare. inainte sa le pun am sa le cantaresc si apoi am sa va zic cam cum se comporta pe sosea. oricum 1800 ron toate 4 eu zic ca a fost afacere.

Pui si tu niste poze sa ne lamurim?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit ceva: http://www.tirerack.com/tires/tires.jsp?tireMake=Goodyear&tireModel=Eagle+F1+Asymmetric+2

Se pare ca sunt la fel: Goodyear F1 asym 2 xl 225/45 R17 94Y: 20lbs adica 20 x 0.45kg = 9 kg

 

In schimb la Dunlop Sp Sport Maxx RT:

225/45 R17 91Y are 18 lbs x 0.45 = 8 kg

225/45 R17 XL 94Y are 21 lbs x 0.45 = 9.5 kg

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru Goodyear F1 asym 2 225/45 R18 95Y XL greutatea e de 10,4Kg.

 

Ideea e ca o anvelopa fara XL (flancuri ranforsate) pe curbe luate in viteza va flexa mai mult stanga-dreapta si vei avea o senzatie nasoala pentru o fractiune de secunda ca masina nu vireaza, pentru ca apoi, dupa ce peretele lateral s-a flexat maxim sa beneficiezi de aderenta caii de rulare. La o anvelopa XL vei beneficia mai repede (poate chiar instant) de aderenta caii de rulare.

 

Da, anvelopele XL sunt mai grele cu 1,5-3Kg in functie de model si dimensiune. Da, asta influenteaza demarajul, dar nu influenteaza neaparat consumul la viteza constanta.

 

Pentru iarna am optat pentru anvelope non XL pentru ca am vrut anvelope care sa absoarba cat mai bine denivelarile asa ca am optat pentru anvelope GY Ultragrip 8 performance 225/50 R17 94H non XL (in general de la 95 in sus cam toate sunt XL, desi si in jos gasesti anvelope XL) desi producatorul recomanda 98V pentru 225/50 R17 care evident sunt toate XL. Pe langa observatia de mai sus cu comportamentul in curbe am observat ca, la aceeasi presiune cu cele de vara Dunlop SP Sport 01 225/45 R18 95W XL, absorb aproximativ la fel denivelarile, plusul fiind minor/insesizabil fata de diferenta foarte mare pe curbe.

 

Concluzii:

- nu degeaba producatorul masinii recomanda anvelope XL pe toate dimensiunile trecute in CIV :D

- pentru vara cel putin as lua XL cu toate cele 1,5-2Kg in plus pentru feedback-ul instant pe curbe; pentru iarna ma mai gandesc.

 

Am avut in minte si o idee cu Dunlop SportMaxx RT dar mi-a trecut dupa ce am citit comentariul asta: http://www.tyrereviews.co.uk/Article/Dunlop-SportMaxx-RT-Launched.htm#comment-1350883439 Se pare ca in teste pe asfalt bun (pista) dau foarte bine ca si zgomot, dar cand le scoti in viata reala pe suprafete mai nasoale ("broken tarmac and worn concrete") cum e si autostrada noastra A1 se cam duc naibii valorile de zgomot. Acelasi lucru l-am observat si cu cauciucurile Dunlop SP Sport 01 225/45 R18 95W XL actuale: pe asfalt bun/fin sunt foarte silentioase dar pe suprafete un pic mai rugoase devin foarte zgomotoase. Diferenta este foarte mare, ca si cum cineva ar trece pe mute televizorul. :)

 

Deci decat teste peste teste pe circuite ideale, mai bine cat mai multe user reviews. Evident si alea citite cu atentie.

Modificat de madhorsefuzzy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi comportament zgomotos pe sosea betonata sau rugoasa este valabil si in cazul Bridgestone potenza re 050

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cateva zile petrecute in compania anvelopelor Nexen N Fera Su4 XL 225/40/18 ma declar foarte foarte multumit. Chiar daca acestea au talonul intarit, faptul ca sunt cauciucuri de gama medie ( asta e concluzia pe care am tras-o ) nu au folosit atat de mult material, asa incat sunt destul de moi, as indrazni sa spun chiar confortabile. Din punctul de vedere al zgomotului sunt muuult mai ok decat Dunlop SP Maxx sau Conti SP 5 iar pana acum nu am reusit sa le patinez pe asfalt uscat (dar rece). 

 

O sa urmaresc atent compotamentul in timp. A da, si sunt drepte, ca am tot auzit la alti colegi cum ca gumele astea de consum (no name) au tendinta sa fie patrate. :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@madhorsefuzzy, ce masina ai?

 

Dupa review-uri si teste ( in aceasta ordine)pentru dimensiunea cautata. 

Un fapt interesant este ca majoritatea testelor scot ContiSC5 pe primul loc. La dimensiunea de 225/40 R18, din review-urile date de utilizatori are doar 77% cu un total de peste 965k km rulati. La mare distanta de primul loc GY Asymmetric 2 cu 88% dintr-un review-uri ce au totalizat experientele pe 3,2 milioane km. 

 

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre-Size/18-Inch-Tyres/225-40-18-Tyres.htm

Se confirma si faptul ca Michelin PS2 > PS3.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o Laguna 3 break 4Control. Datorita rotilor viratoare de pe spate se poate duce destul de tare pe curbe daca are si incaltari bune, cu toate ca are 1500Kg.

Testele de cauciucuri se fac in conditii aproapre ideale d.p.d.v. al caii de rulare, atat ale producatorilor pentru celebra eticheta cat si ale revistelor mai mult sau mai putin independente.

In viata reala pe o suprafata mai putin buna (cum sunt majoritatea drumurilor noastre) poti avea surpriza ca cel mai tacut cauciuc in teste sa fie cel mai zgomotos, iar cel mai zgomotos sa fie cel mai tacut.

Pentru asta prefer review-urile/parerile utilizatorilor pentru ca ele acopera toata gama de drumuri si toata gama de situatii din viata reala unde folosim cauciucurile.

Si apoi mai sunt si lucruri mai ciudate care nu sunt acoperite pe nicaieri: Dunlop Sport BluResponse 195/60 R15 nu l-am putut echilibra neam pe niste jante de aliaj Msw aproape noi, de pe care dadusem jos niste Conti ts850 185/65 R15 ce mergeau perfect echilibrate. Aceleasi Dunlop Sport BluResponse dar 195/65 R15 puse pe niste jante de tabla s-au echilibrat perfect. Ambele Dunlop-uri facute in aceeasi fabrica in Polonia, dot aproape identic. Ce concluzie sa trag despre model? Despre producator?

Sa zic ca am avut eu ghinion? Sa zic ca nu le-a iesit matrita pe 195/60 R15? Nu le-a iesit lotul ala?

Cum naiba te feresti de prostii d-astea?

Modificat de madhorsefuzzy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conti SC 5P-255/35/19/96Y- dpdv al comportamentului sau al zgomotului nu am ce sa le reprosez. Marea lor problema ramane uzura extrem de accelerata, confirmata dealtfel si de procentajul din review-uri. Doua dintre cauciucuri(DOT 4514) au ajuns la limita de uzura la un rulaj aproximat intre 15-20000km., celelalte avand undeva la 4mm.

In ceea ce priveste GY Asy 2, 225/45/17/91Y , pe care le-am si votat, le consider un mix ideal intre performanta, zgomot si durabilitate, dupa 2 ani de utilizare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comandat ieri Dunlop Sport Maxx RT, apoi am citit postul lui madhorsefuzzy despre uzura foarte rapida, am verificat pe tyrereview si intradevar majoritatea afirma ca se uzeaza la semn in 25-30.000 km, ceea ce mi s-a parut foarte putin.

Ca urmare am anulat comanda si am comandat azi Goodyear Asymmetric 2 XL la un pret de 429 buc cu montaj inclus. Ajung saptamana viitoare si apoi sa vedem cum se simt comparativ cu vechile Bridgestone Potenza RE050, dar din ce am citit difrrenta ar trebui sa fie semnificativa.

Multumesc tuturor pentru ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comandat ieri Dunlop Sport Maxx RT, apoi am citit postul lui madhorsefuzzy despre uzura foarte rapida, am verificat pe tyrereview si intradevar majoritatea afirma ca se uzeaza la semn in 25-30.000 km, ceea ce mi s-a parut foarte putin.

Ca urmare am anulat comanda si am comandat azi Goodyear Asymmetric 2 XL la un pret de 429 buc cu montaj inclus. Ajung saptamana viitoare si apoi sa vedem cum se simt comparativ cu vechile Bridgestone Potenza RE050, dar din ce am citit difrrenta ar trebui sa fie semnificativa.

Multumesc tuturor pentru ajutor.

Poate reusesti sa le faci niste poze sa vad daca imi comand si eu.Banuiesc ca-s 94Y.Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

225/45/17 94Y XL. Le fac si poze, sigur.

Dar daca vrei sa si cumperi poate mai bine te duci si le vezi undeva.

Pretul la care le-am comandat eu e valabil pana maine inclusiv. Dupa aceea daca nu incepe vreo noua promotie ar trebui sa creasca la 520 lei/buc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde le-ai comandat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!