Jump to content

2.0 TFSI - P0234 - Overboost


Alex_88
 Share

Postare recomandată

posibil sa nu ai conectat sau sa fie spart furtunul care pleaaca din n75 in wastegate pentru ca iti face mai multa presiune decat cere....astea inseamna ca wastegate-ul nu lucreaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am aflat azi si cauza, pe care o si banuiam: setari incorecte ale softului la algoritmul PID care controleaza N75. Pe langa asta, am avut surpriza sa se descopere un amestec EXTREM de bogat comandat de harta undeva la 5300 RPM care rezulta intr-un missfire de toata frumusetea. Soft-ul a fost refacut si acum se prezinta mult mai bine, atat pe dyno, cat si pe strada. :)

 

 

post-62686-0-91306300-1425388821_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu soft ai doar 229hp ? sunt curios daca mai faci un log ,cum arata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce presiune ai rezutatul acesta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am apucat sa fac log-uri ieri, o sa fac zilele astea.   :)

 

Valoarea efectiva de pe dyno nu e foarte importanta pentru mine. Si partenerul meu din UK are un dyno DynoDynamics, unul din cele considerate foarte precise, si unii clienti sunt dezamagiti ca nu da rezultate atat de mari ca alte dyno-uri pe care au fost. In afara variantei in care scoti motorul si il pui pe un dyno dedicat, orice alte rezultate sunt aproximari cu destul de multe surse de eroare. Elocvent pentru mine a fost before & after, probabil ca pe alte dyno-uri as avea alta valoare finala, dar asta e mai putin important. 

 

PS: Saibot, ai putea te rog sa imi trimiti pe PM (sau direct aici) niste log-uri facute de tine cu stage 1 de la Revo? 

 

PPS: Roberto, mersi de oferta, au verificat la service actuatorul si e ok. De asemenea s-au vazut direct si pe harta scoasa din ECU setarile aiurea.

PPPS: robi-zet, mi s-a parut mie cunoscut Scirocco-ul alb de pe langa RC :D

Modificat de Alex_88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o intrebare. Daca DV-ul nu merge in parametri trebuie sa dea eroare pe bord sau trebuie facute niste investigatii mai amanuntite?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Chiar si cu toate rezolvate, masina inca face overboost, deci urmatoarea solutie e investigarea pas cu pas a traseului de turbo, cel mai probabil e un leak pe undeva. :( Problema a aparut din nou cat am fost la munte zilele astea, aceeasi eroare, aceleasi simptome.

 

Asa ca masina va intra dupa paste intr-o verificare amanuntita in care sper sa se descopere si cauza.

 

@motan: Ai avut dreptate, problema e cu siguranta si una hardware, nu doar software.

 

@robi_zet: http://www.golfmkv.com/forums/showthread.php?t=24952. Punctul 1 de aici.

Modificat de Alex_88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Actuatorul turbinei este reglabil,  la 2.0Tfsi?...ca nu stiu. Eu zic ca este spart sau deconectat ori pus pe invers furtunasul de la wastegate ce se duce in N75, numai asa poti face overboost si Ecu nu poate sa controleze presiunea.

Modificat de motan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

poate ai galeria de la turbo crapata, ca am mai vazut acest fenomen la multe tfsi-uri, vezi pe loguri daca ai pierderi de boost

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!