Jump to content

Sfat achizitie auto


DJ47AUG
 Share

Postare recomandată

E bine atunci !

Cat despre tico, eu as prefera matiz. Matizul il gasesti si din 2007-2008..este mai inalt si mai spatios..ca sa nu zic si mult mai frumos..tico e prea vechi si oricat de intretinut ar fi..o masina low cost fabricata in Romania veche de 11-17 ani..nu prea mai ofera nicio siguranta / fiabilitate. Pe strzile din Bucuresti cel putin, nici nu le mai vezi ; o alternativa super la tico este fiat seicento. sau daca va tine buzunarul, fiat panda. Este o super masina de oras

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce parere aveti despre corsa b 1.2 gpl?am vazut ca se gasesc pe la 1.000-1200 inscrise si cu gpl. Cred ca nu sare consumul de 7.5 pe gpl in afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu recomand matiz. Detin unul de nou, din 2008, are acum 92.000 km si merge brici. Am schimbat cateva lucruri la ea, dar spre deosebire de bora e maruntis. Nu cred ca gasesti masina mai ieftina de intretinut.

Singura lui problema e rugina, in rest nu am ce reprosa.

Eu chiar m-am gandit serios sa o vand, dar pur si simplu nu merita sa o dau. Nu cred ca da cineva 2000E pe ea, chiar daca are AC si nu necesita investitii, dar cu banii aia nu as lua nimic bun, asa ca mai bine sta in garaj.

Daca primul criteriu in alegere este cel economic, matizul e perfect. Daca vrei mai mult confort, siguranta atunci cauta altceva.

Se gasesc destule din 2008 cu gpl, la care taxa a fost sub 100 Euro (nu cred ca a recuperat-o cineva) la pret sub 2000 Euro. Consumul pe benzina scos de mine nu a sarit de 4.5 in exterior (max 90-100 ora) si de 7.5 in oras (Iasi). Asta cu 2 persoane in masina. Cu 4 insi, masina se transforma intr-o caruta, demarajul si distanta de franare au foarte mult de suferit si daca nu cunosti masina, s-ar putea sa-ti vina sa ii dai foc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e asa mare mirarea,e normal! Am 2 prieteni ambii au luat golf 4 1.9 TDI pe la 2100 si 2300(adevarat taxa neplatita),dar na...Masina in 2 usi 1.4 benzina in bucuresti...daca masina aia nu mananca pe putin 10%(sunt cu bun simt,nu am zis mai mult) in Bucuresti,eu o cumpar de la el cu 2000E:)))).In fine numai conteaza,bine ca ai gasit.Sa o stapaniti sanatosi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atat consuma toate benzinarele clasice : ~10 urban. Diferenta este ca motorul nu ofera mai nimic. Ce ti se pare asa de incredibil la un consum de 10 in Bucuresti? Oricim nu iti trebuie nici 70 cp ca mergi prin aglomeratie. Mai bine si-ar lua un golf diesel de 2000 cmc la 8000 euro sa se plimbe prin oras?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuzatima ca ma bag si eu,dar nu vreau sa mai deschid al topic,,Sant in  franta si as dori sa-mi achizitionez o masina,momentan am golf 4  fsi de care sant ff multumit o am de 7 ani,cu toate ca sa vb pe aici ca aceste motoare sant pretentioase eu nu am avut pb cu ea.....deci pe scurt golful 4 ramane pentru sotie.care si-a luat decurand permisul si eu am nevoie de alta,,am un buget de 15000 euro si nu stiu ce sa aleg .,.exclus marci frantuzesti,,as vrea un audi.mercedes,toyota,sau passat ,dar nu sant hotarat la care sa ma opresc,,,vreau sa stiu care este mai fiabila ,mai usor de intretinut,astept sfaturile si parerile voastre

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci sa intelegem ca vrei ceva din clasa premium. Oferta este foarte larga in gama aceea de pret..presupun ca stii costurile de intretinere ale unei astfel de masini si ti le asumi. Si presupun ca vei lua ceva diesel pt consum decent si cuplu bun, nu? Acum trebuie sa dai mai multe detalii..pt ca eu as fi subiectiv si ti-as spune clar mercedes, urmat de bmw. Nu te zgarcii sa o iei pe cea mai ieftina de pe piata, pt ca va avea km cat trenu. Daca poti mergi personal si adu una. Taxa la euro 5 e mica. Vrei automata sau manuala? Ce motor? Pe o astfel de masina recomand 3000 diesel daca taxele nu sunt o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Afirm cele zise de bgd_b92 eu am un golf 5 aceasi motorizare ( BCA cod motor ) si raportand la performantele ei o sa fi extrem de dezamagit legat de consum. Am depasit si 10-11 in Bucuresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai in primul rand diesel,cutie manuala,motor de 3000 mi se pare cam maricel .as prefera totusi pana in 2500 motorul sa fie full   consumul in jur de maxim 7% nu stiu cum sa ma hotarasc intre mercedes audi si passat cc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei o masina care tinde spre perfectiune si eleganta maxima, eu as merge pe mercedes. Pt.sportivitate as alege CC-ul. Audi-ul pt mine e o masina care nu imi inspira nimic ca si aspect..dar confortul este foarte bun, calitatea materialelor la fel, rezistenta in timp, tinuta de drum..etc..deja sunt subiectiv..ai facut un drive test cu fiecare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce parere aveti despre masinile astea aduse din afara de samsari? Am prieteni care si-au cumparat de la Samsari si masinile au fost ok, cei drept au fost si verificate la un Service auto inainte de cumparare. 

 

http://www.autovit.ro/opel-corsa-C34658327.html

 

http://www.autovit.ro/fiat-punto-C34492631.html

 

http://www.autovit.ro/fiat-punto-C34432492.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Punto ti-am zis mai sus, sunt foarte problematice si cam toate au probleme cu ECu . Te duce cam 500 euro reparatia si sunt sensibile la directie / senzori / bucsaraie. Documenteaza-te pe clubfiat, avut si eu 3 fiaturi deci cam stiu ce zic. Au avantajul ca au servo city, directia fiind de vis, optionale destul de bune si motoarele de 1.2 pe benzina sunt foarte economice ! ~ 4.5 % afara si 6.5-7 pe oras. Corsa C mi se pare ca are tabla galvanizata ; deci un + foarte mare. Motorul sa nu fie 1.0 in 3 cilindrii...1.2 75 cp e ok pt masina asta. La suspensii este foarte rigida..in rest, e ok masinuta. Au niste probleme specifice gen timoneria, bucsa de la volan ( sau ax numai stiu exact ) si mai multe, la fel documenteaza-te pe forumul dedicat sa stii ce sa eviti sau sa negociezi pretul. Poti vedea si opel agila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Punto este cu instalatie gpl Secventiala nu? corsa,fiat,polo dupa 2001 sunt toate cu instalatie secventiala ? Iar cele mai vechi monopunct?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar masinile pana prin 95 au monopunct. de atunci toate au injectie multi punct....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca la Punto nu toate au probleme cu ecu, unele au avut Magnetti Marelli, altele au avut Bosch, plus ca ultimele nu sunt asa problematice, iar cu caseta ai probleme daca folosesti intensiv acel mod City, ori daca troncane, e o bucsa la caseta ce se schimba. Inainte de vwforum am stat cam 5 ani pe forumul Fiat si cam asa sta treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nicio bucsa la caseta care se schimba. Nu stiu daca se pricep 2 in tot bucurestiul sa iti repare caseta fara sa ti-o schimbe ; nu se strica de la city ; sa numai spun si de pomul de craciun din bord cu " engine / airbag failure "... a mea avea 50.000 km si a picat..la fel si bucsaraia, destul de multe picate ; avantajul era ca sunt relativ ieftine..si da..ultimele nu sunt asa problematice, insa la 1500€ sigur omul se gandeste deja la Grande Punto..eu vorbeam strict la subiect. Nu vad de ce s-ar lega la cap daca nu il doare. Eu as recomanda masini clasice fara prea multa eletronica pt a creea probleme si batai de cap. La banii astia important este sa aleaga masina care se afla in starea cea mai buna..prea putin importanta e marca..sa nu fie probleme la motor / cutie / lonjeroane / rugina/ si alte cele..pt ca altfel degeaba iei vw facut praff si care necesita segmentare cand poti lua un matiz bun din 2007..cam asa vad eu lucrurile, insa asta e doar parerea mea.

Modificat de bgd_b92
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E o bucsa care o fac din poliuretan acum, cele cu airbag failure se rezolva anuland mufele de sub scaun. Unele erori erau date si de bateria slaba. Fiatul sta bine la capitolul tabla, sincer.

Modificat de Mishutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am zis ca nu sta ; zic doar ca la o masina de 10-15 ani numai ai pretentii la nimic. Conteaza sa fi fost cat mai bine intretinute ; pot sa fie revopsite de 5 ori pana acuma, la fel de bine cum pot fi si ruginite, sau cu motoare si cutii terminate, punte stramba si alte cele. Important este sa gasesti piese pt ele ; piata pt punto / corsa / vw e destul de vasta la dezmembrari ; eu personal vad corsa C o masina mai durabila si mai fiabila decat punto. Italiencele mereu au fost slabe la bucsaraie / directie si senzori ; singura masina pt care as face acest compromis ar fi alfa romeo 159 ( rosu daca se poate cu piele crem ) ; dar pe colegul nu il intereseaza astfel de masini..ci doar sa se plimbe din A in B. Oricum deja a ales Golf in banii aia..deci a facut o alegere destul de buna din toate punctele de vedere. Daca vrei poti sa ma cauti si pe clubfiat..m-am certat destul de tare cu baietii din pacate pt ca daca le zici ceva de rau de fiat zici ca le f*** nevasta...au o pasiune mare pt fiarele alea si deja unii numai gandesc logic..am avut si un bravo T-jet care mi-a creeat destule probleme si de atunci sunt adeptul masinilor simple..Pt bravo nu am gasit o cutie de viteze in toata tara in dezmembrari..un cablu si o tija la cutia de viteza au fost 900 lei pe comanda, un motoras de la dublu clima 500 lei + manopera 800 lei pt desfacut bordul, turbina si-a dat duhul la 90.000 km ( si era cu geometrie fixa ), si alte maruntisuri ; confortul si puterea erau de laudat insa nu merita astfel de masini..nici vw-urile nu sunt cine stie ce..poti vedea cate probleme poate creea un passat B6 2.0 tdi..insa servisul este altfel si piese se gasesc usor ; sper ca ai inteles esenta. Nu impun nimanui parerile mele..dar m-am cam saturat sa repar la masini si sa dau numai de incomptenti prin servisuri si ciobani + pitipoance ca potentiali cumparatori..

Modificat de bgd_b92
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Intentionez sa-mi cumpar un Passat din 2002 pe benzina motor 1.8 t de 150cp? Ce parere aveti despre masina asta? De consum stiu...insa ma intreb daca este fiabila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este o masina fiabila dar la vechimea asta conteaza mai mult norocul si cum a fost intretinuta. poate sa se strice orice si oricum, asa ca trebuie sa fii pregatit financiar in caz ca pica ceva mai scump. intretinerea nu este deloc ieftina, este o masina de clasa medie nu te astepta sa fie intretinerea ca la un polo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intradervar a fost foarte ieftin,o sa-l platesti diferenta de bani la taxa fiind EURO 2,dar e ok,bgd_b92 corsa c nu gasesti la banii astia sa fie si bun la ceva,eu ti-as fi recomandat corsa B,dar nu mai are rost,bafta la golf!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este revopsita usa spate,aripa spate stg. asta nu inseamna ce este busita in lateral.Accidentele in lateral sunt costisitoare, se cam fac de dauna totala.Nu prea mai iese masina din acea lovitura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Vizitator a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!