Jump to content

Audi A6 Avant C5


andrei_xp

Postare recomandată

Desi nu am luat inca masina, am decis sa ii fac o prezentare pana cand se gandesc cei de la leasing sa ii dea OK-ul noului proprietar al Skodei, iar schimbul sa devina oficial. N-are rost sa mai zic de ce sau cum de m-am decis sa dau Skoda. Tot ce pot spune e ca a fost o schimbare in lista prioritatilor...
Este vorba despre un Audi A6 Avant B5 din 2001. Motorul este (bineinteles) unul pe benzina: 1.8 Turbo - 150cp, cutie manuala in 5 trepte. 
Masina are ca dotari urmatoarele:
- dublu clima
- jante
- trapa electrica
- faruri cu lupa
- proiectoare
- computer de bord
- tempomat
- chei briceag
- geamuri foliate
- radio cd

Si poate mai sunt si altele de care am uitat acum. 
Ca idee, masina va suferi si ea modificari (mi-as dori un kit de exterior de RS6) si este foarte posibil sa incep cu un set de jante pe 18 si clar o resoftare la REVO Technik. 
De asemenea, o sa caut sa inlocuiesc blocul de lumini, pentru ca cel actual este zgariat (am inteles ca ornamentele interioare de la generatia asta de Audi sunt foarte sensibile). 
Desi la celelalte masini am aruncat o gramada de bani pe modificari, cu asta va trebui sa le fac mai usor, pentru ca am de gand sa-mi iau casa (in sfarsit), iar masina va trece pe planul 2. 
Pana atunci, cateva poze cu masina.

post-5566-0-39242100-1423122129_thumb.jp

post-5566-0-33184000-1423122146_thumb.jp

post-5566-0-46184000-1423122157_thumb.jp

post-5566-0-37374200-1423122165_thumb.jp

post-5566-0-89855600-1423122173_thumb.jp

post-5566-0-17801700-1423122186_thumb.jp

Link către comentariu

frumusica.

 

din pacate, nu are computer de bord.... este fara. Pe afisaj iti arata doar ca ai usa deschisa, temperatura exterioara, etc.

 

computer de bord au doar cele cu maxidot - alte ceasuri plus maneta stergatoare cu butoane de BC - se poate face acest retrofit in timp, nu-i bai.

 

in rest, un model foarte reusit.

Link către comentariu

@Florin: Multumesc de info. Crezi ca am putea aranja sa facem un retrofit pentru BC? :D

Link către comentariu

fara nicio problema, piese sunt pe stoc  :icon_thumleft:

 

nu numai ca o sa fie un plus ca functii... ca aspect, dar ce are ea acum sunt destul de stricacioase - ceasurile de la Jaeger, se strica destul de des.

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos, frumos model si multi km impreuna.

Problema plasticelor interioare e arhicunoscuta, din pacate se cam duce vopseaua de pe ele.

Nu e f clara poza cu ceasurile, insa parca deja ai o linie moarta pe display.

Esti din Bacau?

Link către comentariu

@Muraru Dan: Da, sunt din Bacau. Sunt sigur ca ai vazut macar odata Skoda mea.  :) B 202 WRS

Link către comentariu

Buuuuun. 
Azi am luat Audi si dat Skoda. 
Ca prime impresii, Audi imi aduce aminte de senzatia oferita de 320; adica se simte ca nu se strofoca atunci cand se baga intr-o depasire. Masina e foarte mare si imi place ca am spatiu suficient pentru mine. 
Motorul este foarte silentios si trage bine in toate treptele. 
Interiorul e foarte curat si nu are semne prea multe de uzura. 
In plus fata de ceea ce stiam despre masina, am observat ca ambele scaune au reglaj electric pe inaltime. Imi place foarte mult trapa electrica. Sistemul audio e foarte ok si face galagie suficienta. 

Ca minusuri as remarca urmatoarele: 
- farurile au sticla cam matuita (poate doar mi se pare mie)
- stergatorul de la luneta sterge haionul in loc sa stearga luneta :lol: 
- servo mi se pare cam greoi
- la partea de franare, trebuie lucrat 
- toba fasaie putin
- displayul dintre acele de bord face figuri la caldura (am inteles ca e problema comuna)

Si cam atat pentru moment. 
P.S. Sunt foarte incantat de motor. Merge extraordinar de bine si consumul e ok. In weekend o sa ma duc la service sa vad exact ce pot solutiona din problemele mici de mai sus, iar apoi programez masina la RAR.
Va voi tine la curent 4.gif

Link către comentariu

Sa te bucuri de ea !

 

O masina care se simte legata cum trebuie, materiale foarte bune calitativ.... masina facuta dupa alte criterii.

 

Display-ul - da, din pacate si problemele la aceste ceasuri nu vor inceta sa apara... asa ca sa nu te sperii cand o sa arate aiurea ceasul de la apa, carburant, etc.....

Link către comentariu

Multumesc Taz21 pentru ajutor :) Sunt nou in treaba asta cu Audi si nu stiam exact ce si cum. 

Link către comentariu

Pentru ca de cand am vazut eu primele poze cu masina si pana cand am preluat-o prorpietarul i-a pus embleme de S-line pe spate si bandouri, am decis sa completez si cu una pentru grila fata. 
Apoi, pentru ca suporturile de numar aratau jalnic, m-am dus la dealerul Audi din oras sa iau altele noi. Si aici am avut parte de o surpriza foarte draguta: mi-au dat suporturile gratuit! Am ramas foarte placut impresionat. Stiu ca poate nu e mare lucru pentru multa lume, dar hei, cine-ti mai da ceva nou degeaba astazi?!
Le-am si montat. O sa revin cu o poza cu ele pe masina.

post-5566-0-51307300-1423674954_thumb.jp

Link către comentariu

Am o slabiciune pentru generatia asta de A6. Am avut ocazia sa merg cu asa ceva, la drum lung, si chiar daca se simte ca un vapor, in majoritatea timpului, totusi nu se simte greoaie, e surprinzator de manevrabila si agila.

 

Si da - pune-i ceasurile cu maxidot, o sa arate complet altfel bordul.

Link către comentariu
Astazi Audi a intrat la service, ca urmare a constatarii facute sambata. 

Prin urmare se vor inlocui urmatoarele:

- bielete fata

- rulment dreapta fata 

- placute frana spate

- kit protectie praf amortizoare spate

 

Total piese 550lei + manopera. 

 

O voi ridica diseara si revin cu impresii. 

Link către comentariu

Daca poti sa-mi zici te rog cat ai dat pe emblema S-Line si de unde ai achizitionato?Mersi!

Link către comentariu
Vesti bune din paradis  :lol: 

Ieri am trecut de RAR fara probleme. Masina a iesit EURO4, ca in brieful de Germania. Noxele au fost 204g/km.

Iar daca tot am rezolvat cu RAR-ul, am fost ieri si am facut si un polish la faruri si am montat xenon de 6000k. 

Acum urmeaza RCA + taxa si numerele noi :) 

 

Ceva idei de numar? Ma gandeam la ceva fie 55 SSS / 77 REY / 66 BOR  :))

Link către comentariu

66 BOR clar, toata lumea stie ce reprezinta :))

 

Auzi, am o nelamurire, de ce xenon de 6000k? nu ti se pare ca e cam prea....chinatown style? Fara suparare dar un 4300 cred ca ar fi fost perfect.  :icon_thumleft:

Link către comentariu

@Cristi: Toate masinile pe care le-am avut si au avut faruri cu lupa, au primit xenon de 6000k.  Am zis sa merg in continuare la fel. Nu deranjeaza la ochi sau ceva. O sa revin si cu niste poze. 

Si eu ma gandeam la 66 BOR pentru ca masina e neagra, va primi si folie fata + spate (transp. 5%), finala sport, BOV, soft :)) 

Link către comentariu

BC 66 BOR ....hai ca nu arata prea rau. Go 4 it!

 

Iti dai seama cum era daca era masina pe bucuresti? B 666 BOR  :))

Link către comentariu

Andrei te rog sa ma tii si pe mine la curent in legatura cu BOV-ul,cati bani,de unde?trebuie nush ce scoala sa-l montezi?(eu stiam ca da)

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!