Jump to content

Sfat achizitie masina noua pana in 25k euro (tva inclus)


cristi511
 Share

Postare recomandată

De crezi ca sunt ironic? :) mi-am spus si eu parerea referitor la achizitia unei masini mai sus.. crezi ca atata creier am sa bag break-ul printre ST-uri, GTC, RS, FR, si alte cele? Si eu vorbeam foarte serios, nu imi spun parerea despre break-uri pt ca nu vreau sa jignesc proprietarii ; dar personal, mai bine imi iau cutie pe portbagaj decat break ; sau doar daca nu am incotro si nu vreau suv...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai stai, nu ai cum sa jignesti daca iti exprimi parerea :).

Personal, as prefera Leon-ul in fata Octaviei; interiorul Leon-ului mi se potriveste mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A3-ul pus de ego s-a dat. :icon_thumleft:

Sincer masina aia la pretul cerut a fost super super oferta . Am sunat si eu acum sa o cumpar si s-a dat . Inca de sapt trecuta este noul cumparator in tratative cu dealerul . Pacat . Era o masina ok pentru tine .

Spor la cumparaturi . Gasesti tu ceva care sa iti placa , mai ales ca nu este graba .

Modificat de skodita100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A vrut "masina buna la toate", in Octavia RS poti sa-ti duci si socrii + bagaje.

Leonul mi se pare foarte naspa la bord, foarte tare pe exterior dar e hatch.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Wow! Ce tare era A3-ul ala... Daca-l vedeam acum o luna... :(

OnTopic:

 

Golf - doar R-Line si atunci e cam scump.

Octavia - un RS e bun, dar nu stiu daca te potrivesti ca varsta

Civic - mda... iese noul Type R dar cred ca e cam hardcore pentru daily

 

A3 / A3 Sedan - scump

32X i/d - scump

 

Jetta - asteapta viitorul model

 

Leon - da, clar

Mazda 3 hatch / Sedan - da, clar

Focus ST - da, clar

Cupra - da, clar, scapi de jantele pe 19 si pusa pe Comfort e ok

 

Megane - nu

Astra - mai bine nu, chiar si GTC / OPC

308 / Ce'ed / Auris si restul - nu

 

Mai sunt vreo doua A3-uri interesante... 1 (click!) si 2 (click!)

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cate voturi pentru Cupra :).

Octavia nu-mi place pentru ca are fetele de usi din plastic, in intregime. Dar eu sunt ala caruia nu-i plac Golf 7 si Leon 1P pentru ca au gemuletul ala fix pe stalpul A :d.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rave, nu aveai cum sa-l vezi acum 1 luna pentru ca pretul ala e valabil doar saptamana asta. Ca sa astepte Jetta pe MQB ar insemna sfarsitul lui 2016.

Cristi, eu m-as uita la Jetta FL.

Joaca-te un pic pe configuratorul VW. E destul de dotata in varianta HL. In functie de motorizare, poti sa pui Bi-Xenon, Kessy, camera, jante 18", etc si tot nu depasesti bugetul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As fi recomandat Scirocco,dar probabil este incomod daca iti doresti o masina unde sa bagi 4 persoane +bagaje de un volum mai ridicat.

Incearca Honda Civic,model actual sau cel precedent.Am mers cu el si am avut si cunostinte care au detinut asa ceva si inafara de schimburile periodice si revizii,nu au avut absolut nici o problema,cu exceptia vopselei care din cate stiu mai are mici defecte,avand un strat semnificativ subtire.

25k este o suma destul de consistenta,dar la o masina noua se mai reduc posibilitatile.Ca si semi-SH as recomanda Insignia,Accord,Passat CC.Superb,A7(dar nu cred ca vei gasi sub 29.000) sau de ce nu si un Focus RS poate si 500 cu putin noroc.Mult succes la achizitie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar un Superb nou nout cu dsg si diesel si multe multe optiuni pe la 27k nu-ti surade? Cred ca ti-o lasa la 25 daca le dai cash si/sau mai astepti 1-2 luni. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Hayate: nu mi trezeste absolut nici un sentiment masina asta (jetta mk6 fl), plus ca la interior e o struto-camila, un mix relativ reusit dintre elemente de mk6 si mk7. Singurul avantaj pe care il vad este platforma veche, care implica piese de schimb relativ ieftine si de o calitate bunicica.

 

@Floryn2.0- nu mi place scirocco. Varinate sh sunt cu duiumul, singura problema e ca nu vreau sa mi asum cheltuielile implicate de un motor de 3l (impozit asigurare intretinere) samd. Plus ca mi s-a luat de masina cu kilometraj din 6 cifre. 

 

@pmihairo: serios? Superb? ce sa fac cu 5m de masina daca merg 90% din timp singur in masina?


@Rave: primul link imi face cu ochiul ca ma tot uit la el de 2 3 zile. Plus ca banuiesc ca niste praguri si o fusta se pot monta ulterior  :))

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Superbul e cu 40 cm mai lung deact a3 sedan, respectiv cu 15 cm mai lung decat octavia. 

 

Eu merg 95% din timp in 2 in masina. Pentru aia 5% cand am fost la munte cu 4 oameni si multe bagaje mi-as dori o masina de clasa superioara si cu portbagaj mai mare. Nu-ti fa probleme - in traffic conteaza cat e de lata, nu cat e de lunga, 

 

Parerea mea - eu am octavia si vreau superb sau passat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E cam ce trebuie masina aia, si are potential mare rau!

Eu as fi cautat un 1.4, dar tu esti obisnuit cu 2.0. Da un telefon si vezi ce zic aia!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat deja, am oferta pe mail. Analizam :icon_thumleft:

 

@pmihairo: istoricul de masini conduse e destul de scurt si...relevant : Bora, jetta, duster. Asadar o berlina din clasa compacta imi satisface 99% din nevoile de spatiu si niciodata nu mi-am dorit masina de clasa mai mare ( b5 sau b6). Crede ma ca cei 510l ai porbagajului jettei pentru mine au fost arhisuficienti iar cei 560 ( sau cat are skoda) ...eh, nu are rost sa mai zic. Pai vezi, pune repede masina la vanzare si ia un passat b8 din primul lot ca s-au ieftinit semnificativ :D

 

Ar mai fi si asta!

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.dasweltauto.ro/d/detail#brand=Vlc*&carId=1011101665&carIndex=3&garantie=false&maxPage=3&modelgroup=Vld8VlcgVm9sa3N3YWdlbiBDQw**

 

poate cc-ul acesta, din pacate nu este foarte dotata dar km sunt putini si dupa parerea mea cc-ul arata cel mai bine dintre a3 si octavia.

 

poate accepta si un buy-back cei de la weltauto(mie mi-au zis ca accepta cand am intrebat anul trecut in noiembrie)

 

de asemenea si cc-ul acesta este  frumos poate un pic mai scump dar banii se vad si in dotari: 

http://www.dasweltauto.ro/d/detail#brand=Vlc*&carId=1016600106&carIndex=1&fuelType=TW90b3JpbmE*&garantie=false&getriebe=Automatik&maxPage=2&modelgroup=Vld8VlcgUGFzc2F0IEND&showCrit=antrieb%7Cgetriebe

Modificat de bibi1411
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e rea dar daca ma duc cu jetta imi oferta 5000 sau mai putin si ma ia capu...nu cred ca e o varianta inteligenta de a incepe o discutie client-vanzator :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vrei sa scapi repede de masina, si mie tot asa mi-au oferit foarte putin :-)) 

off: imi pare rau ce ai patit la masina :-(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al doilea CC e nesimtit de scump la cat de vechi si stupid dotat e. Sa nu cumva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar, CC-ul e superb..n-am nimic sa-i reprosez..dar eu tot spre un hot hatch as tinde  :icon_bounce:

Ia uite..l-am configurat 1.4 140 cp, 6 trepte, pachet OPC line interior + exterior ( 200 euro + 900 euro ) , pachet local premium pack ( 1645 euro ), interior sport ( 200 euro ), vopsea briliant, etc..

ASTRAGTC.jpg

 

http://www.mobile.de/ro/marc%C4%83/opel/model/astra/vhc:car,pgn:2,pgs:10,srt:date,sro:desc,mke:opel,mdl:astra,mld:opc,frn:2012-01,vcg:sportscar/pg:vipcar/195028316.html -> asta asa..mai de varsta noastra  :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuza-ma ca ma bag, dar nu ma pot abtine, ba bgd tu pricepi ca omu nu vrea opel? asa cum nici tu nu vrei skoda/vw? ce e asa greu de inteles.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iau in considerare variantele care se potrivesc cel mai bine unui tanar de 25-30 de ani atat din VAG cat si de la concurenta.

Asadar, va invit la discutii, astept pareri argumentate si variate.

 

 

Scuza-ma ca ma bag, dar nu ma pot abtine, ba bgd tu pricepi ca omu nu vrea opel? asa cum nici tu nu vrei skoda/vw? ce e asa greu de inteles.

 

Ba ej' neboon ??? Data viitoare abtine-te.

Am recitit de 3 ori topicul in speranta ca voi gasi fraza in care a zis "Nu vreau opal ba "; poate vezi tu mai bine..

Modificat de bgd_b92
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numai hot hatch nu e 1.4 la 140.

Plus ca a zis ca ar vrea 4 usi sau macar sa poata merge 4 oameni in confort.

 

@Cristi: Stiu ca nu esti fan Golf, macar asta mai are ceva prelungiri din kit de aerodynamic

http://www.dasweltauto.ro/d/detail#brand=Vlc*&carId=1016900910&carIndex=37&garantie=false&maxPage=10&maxPrice=26000&minPrice=20000&minRegYear=2011

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da..am vazut ceva legat de 4 usi.. bine, la motorizari putem sa umblam nu-i problema, si cu discount tot nu depaseste bugetu...plus ca am pus multe pachete pe ea..standard e 20.000 euro fara discount..cel din anunt e opc-ul de 280 cp; se poate uita si la J-ul hatch..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum mi-a picat fisa. Tsi-urile de pe a3 nu sunt alea cu lant din elastic? :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Tot ce e pe mqb nu mai are lant. Te uiti la 1.4TSI?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • R_a_z_v_a_n a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!