Jump to content

Sfat achizitie masina noua pana in 25k euro (tva inclus)


cristi511
 Share

Postare recomandată

Acum ma vazut discutia:

- GTI > vRS la calitate, sportivitate. Eu as adauga si look, dar asta e subiectiv, oricum nici vRS-ul nu imi displace. Nu stiu cum mai e cu varianta nonFL (daca mai poate sau nu fi comandata), dar nici nu stiu daca reducerea de fabrica mai este valabila (probabil ca nu). Caz in care ai ratat din pacate o sansa foarte buna de a lua un GTI la un pret bun. 

- vRS > GTI la spatiu evident. O3 este o masina greu de egalat in gama sa cand te gandesti la acest aspect. Tocmai de asta are si succesul pe care il are.  

Nu stiu ce reduceri/discounturi se dau la vRS, eu cand am cerut oferta pentru O3 1.8 TSI 4x4 DSG6 obtineam un pret foarte bun (undeva la 22.5K cu optionale de bun simt) si un termen de livrare de 5 luni de zile :D 

Daca astepti ca familia sa se mareasca in urmatorii ani, iti pot spune ca desi te vei descura probabil si cu un hatch, va fi totusi greu..Cand copilul este mic vei lua toata casa cu tine si orice masina ai avea vei umple portbagajul. Care la un hatch nu e foarte mare - cu siguranta vei duce lipsa spatiului in acele momente (mai ales in vacante). Da, te poti ajuta de Thule la nevoie, dar in acest caz degeaba vei acea GTI/vRS, te va penaliza ingrozitor - o singura data am mers cu asa ceva pe O2 (retine, da ?!, pe O2 ! - totul era plin..) si nu mi-a placut..

Stiu multe persoane carora nu le place break-ul si ii inteleg. Dar asculta la mine: ii vei duce lipsa cand va veni timpul. Dupa ce copilul face 4 anisori, nu mai e nevoie de atata spatiu, te poti descurca practic cu orice, dar pana atunci. 

Spatiul in spate iarasi e o chestie importanta, depinde si de situatie, copil. Vor fi momente in care poate il vei da jos din scaun (pe la 3-4-5 ani) si se va intinde pe bancheta la somn pentru o mai buna odihna - iti va fi util un spatiu cat mai mare a.i. mamica sa stea si ea confortabil. 

Eu iti repet, chiar daca nu iti place :) : XP/Scout/Alltrack/etc te-ar ajuta cel mai mult. Stii ca am fost cumva in aceeasi situatie ca si tine, iar el meu baiat are totusi 6 ani acum si tot am ales in interesul familiei. Depinde si daca un 4motion ti-ar placea sa fie acolo sau nu intereseaza.

Bineinteles ca si pretul joaca un rol important, s-ar putea sa fie diferente sensibile intre ele si atunci..sa fii "ajutat" in alegere.

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, iata o intrebare si frumoasa dar si grea ! :) 

Incercand sa nu repet prea multe din ce s-a spus deja, adaug un aspect:

copilul atunci cand e mic ( < 2 an) il vei schimba de multe ori in masina. Pe tine te-am vazut, daca sotia nu e mai mica de 1.60 cu greu se va descurca sa-l schimbe pe bancheta din spate. Asta inseamna ca il va schimba pe scaunul dreapta. Asta inseamna 2 lucruri : portiera deschisa deci o mare problema iarna (in spatele unui O3 vei putea sa faci asta cu usile inchise; si apoi risc mare de murdarire in fata, da cu un picior gresit, hop caca pe bord :( mare stres.

Apoi subscriu la ce a zis Cristi cu portbagajul, pt primii 1 an jumate / 2 un hatchback nu e suficient, nici macar pt un drum de weekend.

In concluzie, tinand cont de sentimentele tale pt Leon... sfatul meu este sa iei O3 numai daca si numai daca iti place f mult. N-as vrea sa te vad iar nemultumit peste 2,3 ani.

Daca nu esti absolut convins mai degraba cauta alta solutie.

Numai bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Planuiesc sa-mi achizitionez o masina din categoria acestui topic, undeva in urmatoarele ~6 luni; cel mai probabil va fi Skoda Octavia.

Deoarece sunt nou pe acest forum, nu pot deschide un topic nou, si m-am gandit ca cel mai potrivit e topicul asta, desi intrebarea mea se refera la un aspect destul de particular. Scuze daca am gresit locul si de fapt trebuia sa folosesc alta sectiune a forumului...

Ce as dori sa stiu: o consola centrala de calitate superioara (eg. "Sistem radio și navigator Amundsen II", sau fie fara navigatie, doar un radio cu mp3 player si touchscreen), atrage dupa sine un risc mai mare de furt ? Stiu sigur ca se intampla, mai demult am vazut pe fcbk la un cunoscut poze cu un VW Passat cu un geam din fata spart si consola furata (poza atasata). Ce nu stiu este cat e de frecvent fenomenul ?

Mp3 player cu USB oricum o sa iau, fie ce-o fi. Dar ma tot gandesc si incerc sa pun in balanta utilitatea unui sistem de navigatie versus riscul marit ca acesta sa tenteze...

 

Ce parere aveti ?

Multumesc.

uUoKp6f[1].jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare si bine ai venit !

Daca tot vb de masina noua cred ca cel mai safe e sa iti faci casco. Ar fi pacat sa renunti la optionale de frica hotilor.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici nu ma gandeam altfel, o sa am si casco si alarma.

Totusi, pe principiul "Orice problema se poate rezolva, dar e mai bine sa nu existe", as fi curios sa stiu cat de mare e riscul asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bineinteles ca navigatiile atrag automat un risc mai mare de furt. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana una alta se fura si jantele de aliaj, si oglinzile, chiar si stergatoarele. Cumpara ce iti place, configureaz-o cum doresti si fa CASCO la o firma cu renume. Sau cauta un garaj, si macar acasa stai linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

@Luciosu unde dormi in ultimul timp? :))

...sau inca nu ai facut vreo achizitie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sau tu, ca vad ca fi-ai schimbat poza, semnatura si prezentare ioc! @cristi511 :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai da, dar la mine e simplu: inca nu sunt insurat.:biggrin:

Prezentare nu stiu daca o sa fac si oricum, abia de sapt viitoare intru in posesie. :D

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia crem de la ETG? 190 cp?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, la etg nu mai au nimic. Au avut 3 bucati dar s-au dat repede.

190 quattro.

Edit: 1 an si 20k km. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nobles sau rulata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 2 ore, cristi511 a scris:

Prezentare nu stiu daca o sa fac si oricum, abia de sapt viitoare intru in posesie. :D

 

Cum adica sa nu faci prezentare?? Cu ce ti-au gresit utilizatorii acestui forum? :unsure:

@Luciosu Ai mai fost la test drive cu vreun model din versus? In special cu alfa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu o sa existe modificari, ci doar un jurnal de bord/calatorie. :)

@Luciosu cred ca asteapta deja un hothatch si e in silencio stampa :P

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si in acelasi timp nu toată lumea e interesată de modificari.

Oo. Gti facelift??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vrut sa dau comandade un GTI FL, la vreo 37k pret de lista. Discount 13%. Daaaaar ca intotdeauna exista un dar...am avut o experienta saptamana asta, cand am dat mail pentru programare la revizia de 105k la Scirocco, am fost sunat de o doamna de la PBN care a urlat la mine 10 minute, ca de ce am dat 2 mailuri si nu doar unul. Plus ca am solicitat un deviz estimativ, mi s-a spus ca nu poate sa imi dea ca nu stie cum am mers eu cu masina. :)) Asa ca ieri am vandut Scirocco-ul, unei persoane care era extrem de incantata ca isi face un vis de a avea un coupe, iar saptamana viitoare ma duc sa dau banii pe noua masina, BMW 320d Xdrive, acum sa vad daca gasesc una cu Pachet M sau ramane Luxury.

Eram destul de convins pe Gti dar nu vreau sa mai am de-a face cu service-urile PORSCHE.

Mihai, Alfa am scos-o din calcul, pentru ca s-ar devaloriza foarte mult in comparatie cu celelalte. Sunt fan masini italiene, am o Lancia Delta luata de noua acum 5 ani, cu 23k, dupa ce am negociat la pentru fiecare euro si pentru care acum nu as lua 6500 de euro, cu toate ca are doar 50k km.

excuse typos ca am scris pe Ipad

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu in locul tau as trece pe la consilierul de vanzari cu care ai discutat si sa ii spui că renunți la a comanda o masina noua de la ei, care nu era un polo chel la 12-13k euro, datorita acelei scârbe de femei.

Mai posteaza aici ce variante de bmw ai pt că mai sunt colegi care sunt si posesori de bmw iti pot da sfaturi daca unele dotari merita sau nu diferenta de bani. Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teaser:

4fb604ff-b0ea-4193-9c9d-22b8db07835c.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Luciosu, subscriu la cele spuse de @mihai.onu94, tanti merita un feedback pe masura. Cand am cautat cotatie pentru Octavia, cei de la PBN nici nu s-au deranjat sa imi raspunda. 

@cristi511, cat mai e AMR? Arata intr-un fel... Vrem topic! :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreo saptamana...incerc sa nu ma gandesc prea mult ca sa nu ma ia capul...:banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

I know the feeling... a mea a stat 3 saptamani in Curtici... mancam peretii in primele 2 saptamani, tot asteptand Rabla :P ; in ultima saptamana devenisem numb :mellow: , cand m-a sunat dealerul pentru livrare, a fost gen next, next, ok :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna alegere @cristi511, imi place si culoarea si jantele. Imi place foarte mult noul A4, iar interiorul este foarte calitativ. Sa ii faci topic ca vrem detalii complete.

Si cand vii la intalnire vreau si eu o mica tura, ca uite, in noul A4 n-am mers. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
valentinbirsan

Salut, 

Am si eu o intrebare cu toate ca pare putin cam idoata, dar am preferat sa nu mai deschid un nou topic daca este vorba despre masini noi. Teoretic luni sau marti ar trebui sa imi ridic masina din reprezentanta (un vw jetta 1.2 tsi) si astazi am apucat sa o vad. Ceea ce mi-a atras atentia ii ca avea prezoanele antifurt in potpagaj inca nemontate (cei din reprezentata nu au apucat sa o pregateasca pentru livrare). Mi s-a spus ca reprezentata nu returneaza clientului prezoanele care au fost scoase pentru montarea antifurtulilor. Este normala aceasta abordare a celor din reprezentanta?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La nicio masina cu prezoane antifurt nu am primit si prezoane "de schimb". Eu zic sa nu iti fac griji, mai bine inspecteaza atent masina de zgarieturi, etc. 

Sa o stapanesti sanatos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!