Jump to content

Sfat achizitie masina noua pana in 25k euro (tva inclus)


cristi511
 Share

Postare recomandată

Mai schimba culoarea, in rest toate-s bune. Si eu tot mercedes/audi/bmw as cumpara sh, sau mi-as configura un seat nou. Problema la tine, sau cel putin asa o vad, ca inca nu poti scapa de imaginea de berlina, alba, si cu aspect sport. 

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai faptul ca a3-ul ala e alb e doar o coincidenta.  :icon_thumleft:

 

Dar, in alta ordine de idei, berlina cu aspect sport..e cam ce vreau. Adica berlina 80% iar aspectul sport...personal nu suport masinile care arata ca pisicile speriate! Ori e Suv/sav/sac/crossover ori ba.  :D...nu vad unde ar fi problema. 

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asta e problema, parca voiai sa schimbi masina ! :)))) ai deja una alba berlina cu aspect sport. ?Macar Rave si-a luat una rosie cu un S in loc de W, e si asta o schimbare (minora) dar tu iei una alba cu cercuri in loc de W?nu e bine.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum sa nu fie bine? E evolutia normala de la VW la "mai bine".

Si eu votez ori un A3 Sedan ori un Leon care nu e atat de rau cum zice lumea. Bem o cafea si-ti arat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate la A4 sa scoti un pret mai bun pt ca e pe faras modelul actual.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie luat in calcul ca nu numai o sa fie schimbat destul de curand A4-ul, dar noul model va veni si pe alta platforma. Asa ca preturile la A4 or sa se prabuseasca foarte repede.

Si sa dai 25.000 pe o masina ca sa te trezesti peste un an ca valoreaza 15.000... nu e chiar ok!

 

A3-ul e nou, pe platforma noua, in cel mai rau caz o sa primeasca un facelift peste cativa ani asa ca sunt sanse sa-si pastreze valoarea mai bine decat A4. Eu unul as alege A3, daca nu as avea nevoie de spatiul in plus pe care-l ofera A4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tii masina 5-6 ani nu mai conteaza devalorizarea asa mult. Marele soc apare cand vezi o masina de 1-2 ani devalorizata, insa dupa se stabilizeaza. Pierde 2000e din valoare doar ca a iesit pe poarta reprezentantei.

A3 sedan stock arata mai bine in poze decat in realitate dupa parerea mea. S/S-line e mult mai ok, dar tot ii lipseste amprenta de sedan adevarat. Nu arata la fel de inchegat ca un A4. Da, e un compromis interesant, dar ce beneficii reale aduce fata de un A3 hatch? La preturi aproape egale, nu m-as gandi la A3 sedan in detrimentul A4.

Nu inteleg acea muchie pe aripa de zici ca e infundata, atinsa

2015-audi-a3_100460832_l.jpg

Plus daca are vreo relevanta, A3 Sedan e facut in Ungaria.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Costel: nu arata rau de loc a4-ul ala... :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 25 000 esti la limita in care nu gasesti nimic care sa nu se lase cu un compromis...ori ai motor dar nu ai dotari, gen chel line cum spuneai tu, ori ai dotari dar nu si un pic de spatiu, ma rog, sper ca ai prins ideea...eu zic sa mai plusezi ceva, eventual pana spre 30 000 E si apoi sa iei la rand ofertele incepand cu cele pt masini cu un an vechime...eu la fel am incercat sa ma incadrez in banii de care vorbesti si tu si am sfarsit prin a cumpara masina noua, peste 30 000 E, asta mai ales pt ca eu, nu am suportat ideea de a da o gramada de bani si masina sa fie cheala.

Ca sa fac si o recomandare, in jurul a 27 000-30 000 E, gasesti BMW serie 3, 318d, posibil chiar 320d, decent dotat,xenon, nav,clima, mai greu piele, exclus pachete gen M, etc, combi, 1 an, sub 25 000 km, in DE sau cam orice de la VW/Audi, dotari peste medie, tot in DE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi... Golf Edition 40 ? :) 1.4 TSI 150 CP ACT :) , sau mai ne jucam la comfortline... Cand sari la clasa premium, o sa imi sara toata lumea in cap acum, mai gandeste-te si la costurile de intretinere. Mare avantaj daca iei una noua, din tara, este garantia. Una de la Weltauto, este ok, nu pierzi foarte mult. Ai toate sansele sa gasesti un Audi la pret bun, au un alt pret de revanzare dupa inmatriculare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie imi  place A3. Vizual, e greu sa faci diferenta intre el si A4 pana nu il vezi din lateral, stiu pentru ca am patit-o eu... :D E destul de mic cat sa fie ok prin oras si parcari, dar arata destul de musculos si sedan-ish.

Este Jetta de la Audi si are acelasi target. Oamenii care nu au nevoie de masina mai mare (Passat/A4) si nu vor hatch (Golf / A3)...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandesc man, ca daca e sa o iei asa in 25k gasesti la f10 si a6 te de plictisesti....dar cu kilometraj de 6 cifre. Fix ceea ce ma sperie cel mai tare. Toate calculele mi le-am facut pentru nivelul actual de venituri, nu vreau sa visez cu ochii deschisi ca o sa castig la loto peste 2 luni.  :icon_confused:

 

Pareri sunt multe, motive pentru care fiecare ar alege o masina anume sunt de asemenea multe, unii pentru marca, altii pentru imagine. altii pentru dotari, cativa pentru ca isi permit cu adevarat...fara sa faca compromisuri.

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este un buget destul de bun, si sunt multe variante... Check e-mail :) Mergi, plimba-te cu toate, important e sa faci test drive. Si nu lua o masina care place cuiva...:) Ia ceea ce iti place tie. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e clar, e doar o singura problema, ce imi place mie e bugetx2 :))(intr-o lume mai buna)

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, hai sa incepem:

Am fost sa fac td cu s3 sedan(again). Cateva dintre dotarile masinii ar fi:

- clima

- trapa

- audi sound system

- volan multifunct in 4 spite

- jante 17

- maxidot color

- 2.0 tdi 150cp manual.

Motorul este foarte misto pe masina asta. Trage de jos, trage foarte frumos, nu are absolut nici o problema in a misca cele 1300 de kg. A fost o revelatie tinand cont de parerea anterioara. Zgomotul motorului este foarte misto filtrat, in schimb cel de rulare nu.

Am observat ca au facut cost saving in zone care nu ar fi trebuit sa sufere de boala asa: partea inferioara a consolei, unde sprijini genunchiul. Trist moment.

Masina este foarte ridiga, raspunde imediat la comenzi, se simte ca e compacta.

Dupa asta am mers la vw si am pus talpe pe un passat. Noul passat.

Dotari:

- 2.0 tdi dsg

- echipare hl

- full led

- volan incalzit(este absolut minunat)

- scaune sport cu semi piele:))

- roti pe 17

- amortizoare reglabile electric

- multe altele.

Pai, masina asta se simte premium, merge foarte frumos, calca foate misto prin gropi si este ft bine insonorizata la zgomotul de rulare.

Motoru in schimb este foarte prezent. Adica mai prezent ca la a3. Ceea ce e oarecum aiurea dar nicidecum deranjant.

Pai pe scurt, diferent la pretul final dintre cele doua e de vreo 6k. Adica un a3 semichel line si un passat b8 peste medie.

Unde mai pui ca audiul are 26k km iar passatu sub 4k km. Viata i nedreapta..dar ma bucur foarte tare ca am facut td.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa ca ppti sa mai astepti vreo 6 luni si sa iei un Passat foarte decent, cu destul de putini km si in gama ta de pret...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ce parere ai de Mazda 6 ?(probabil putin cam mare)
caz in care te poti uita la Mazda 3 sedan 2.0 benzina sau 2.2 diesel
http://www.autovit.ro/mazda-3-C35181682.html
http://www.autovit.ro/mazda-6-C36020607.html
(nu am nicio legatura cu vreuna,doar ca idee)
Nu pot crede ca Mazda nu sunt fiabile iar dpdv al designului mi se par cele mai reusite.Sunt altceva fata de restul

 

Later edit: Am atasat un PDF cu o configurare rapida,echipare RevolutionTop

summary.pdf

Modificat de Ciprian02
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mazda 6 imi face cu ochiul si cat de curand o sa iasa faceliftul ceea ce se traduce in reduceri ale masinilor existente pe stoc.

Mai nou a aparut si Superb3, care desi este destul de mare, s ar putea incadra in buget.

Ideea e ca nu ma grabesc. Te salut.

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Honda accord. Vezi ca au refucere si e lichidare de stoc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bugetul este in titlu, 25k euro(tva inclus) iar in rest cred ca este fix o treaba de obisnuinta.

Daca se poate as vrea sa fie la nivelul dotarilor pe care le are jetta. Daca e peste, cu atat mai bine.

Sunt cateva chestii obligatorii:

- xenon sau led (pt ca sunt liliac)

- scaune incalzite

- nivel zgomot la rulare undeva la nivelul jettei

- combustibilul este neimportant

- de preferat sedan, dar cu siguranta ma pot obisnui cu un hatch. In mare parte merg singur dar si cand plec la drum plecam 4, asadar ar fi frumos sa nu stam cu bagajele la picioare.

- cu masina plina nu as vrea sa spun Crezul atunci cand fac o depasire din scurt si poate cel mai important aspect, sa evit pe cat se poate eventuale defecte de fabricatie (lant chiulasa cutie de viteze, ambreiaj samd)

In rest...apa paie si bataie.

Daca va intereseaza am un golf 7 de vanzare 1.4 tsi ACT, cumparat de labVW Autoworld Cluj, 05.2014. Acum are 29800 km. Puteti vedea masina aici pe forum, cat si postarile in aria consum. Este in leasing, se poate cesiune. Pentru detalii va stau la dispozitie prin mesaj sau mai sau telefon. O zi buna va doresc!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc insa nu ma intereseaza hatch-urile. 

 

Va salut.

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In 25k poti baga si Mazda 6 FL si noul Ford Mondeo, ambele cu echipari bune spre foarte bune. ;-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • R_a_z_v_a_n a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!