Jump to content

Passat B8 vs. Concurenta


75NOR
 Share

Postare recomandată

In 4 ani se vinde la pretul acela vreo masina manarita cu 200k+ km, adica pentru cei care vor cumpara in necunostinta de cauza. Zic de un Passat ce initial a costat 35-40k euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E imens pentru un passat care in 4 ani se vinde cu 12-14 mii de euro maxim.

Dupa logica ta, atunci Fordul s-ar vinde cu 7-8k tot dupa 4 ani. Samsareala asta strica piata si oamenii care vor masini super dotate, km putini si pret derizoriu, utopii din astea de adormit copiii.

Vad ca de Mazda6 nu prea zice nimeni nimic. Am un amic care are 2 Mazda(3&6) si mi le ridica in slavi ca-s cele mai fiabile, ca au design modern etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

Mda foarte ciudat. Acum am observat taspicul...Mie ce imi place la VW este faptul ca fata de majoritatea marcilor chiar gen mercedes/bmw/skoda etc camera pentru spate este securizata si ascunsa in emblema, pe cand la altii este cumva deasupra numarului expusa

aiurea, la Mercedes e ascunsa, la BMW se ridica sigla (la actuala generatie).

dimpotriva, la VW camerele AM vin montate in suport deschidere portbagaj, deci expuse, iar (ca si la touareg) la cele cu area view, oricum cele din lateral + fata raman expuse permanent

deci nue  asta mare filozofie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat/Golf sigur sunt in emblema ! Si iti zic clar ca seria 5/ x5 etc masini duble ca pret si pretentii au camera expusa

As fi vrut area view dar cand am observat camera frontala atat de expusa..am zis ca oricum ma descurc si fara si mai elimin posibile probleme :D

Da la toureg este expusa nu stiu de ce. Eu aici faceam referire la passat vs restul cumva cu privire la acest aspect

Modificat de Serban F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Interesant dar ciudat sa nu iasa Mercedes C classe daca nu pe prima pozitie macar pe locu 2. Sa inteleg ca doar niste jurnalisti voteaza?

Modificat de Serban F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut zilele trecute un Ford Mondeo. M-am uitat la exterior unde arata bine, si la interior unde este destul de reusit. M-a surprins un singur lucru, am inchis usa din spate din a 4-a incercare cand a trebuit sa o trantesc tare ca sa  se inchida. O fatuca statea langa mine sa imi prezinte masina si eu ma chinuiam sa inchid usa. A fost o faza de...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate avea sistemul ala de inchidere a usii automat cand este apropiata,tocmai pentru oamenii care trantesc usile :))) ,dar tu poate ai fortato sa se inchida normal:))

Modificat de duku228
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cre ca viseaza ford la soft close

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau...pur si simplu poate nu a fost usa bine reglata din fabrica. Se intampla foarte des. La fel si farurile si multe alte "reglaje"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca soft close va aparea incepand cu golf 9 si b10 etc si masinile adiacente

Modificat de Serban F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la Tiriac BV la un al doilea contact, mai amanuntit cu Mondeo.

 

In continuare imi place designul exterior, punctele slabe mi se par cateva de la interior:

 - vizibilitatea foarte slaba spre in fata: parbrizul foarte arcuit, stalpul A face o groaza de puncte fara vizibilitate, iar bordul pare "umflat" astfel incat nici macar nu vezi unde incepe capota. Probabil ca e chestie de obisnuinta, desi vizibilitatea slaba spre stanga e o chestie periculoasa, mai ales la treceri de pietoni.

- fetele de usi: foarte slab asamblate, daca apesi cu degetul pe ea se misca de zici ca va iesi din cleme

- baghetele decorative de pe bord: la orice atintgere ai senzatia ca ramai cu ele in mana

 

Totusi...ce m-a enervat cel mai mult a fost atitudinea lipsita de profesionalism si fair play a omului de la vanzari, care, in loc sa-mi povesteasca despre masina, imi spunea doar cat de naspa e noul Passat si cat de misto este Mondeo, fara ca eu, posibilul client sa fi pomenit de Passat... De doi lei atitudinea :(

 

Evident, Powershift nu are nimeni la drivetest, caci  "cutia automata nu are cerere in Romania". Pe bune ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doamne fereste...or o fi incepator, nou venit in lumea vanzatorilor, ori era cu IQ mai mic...hai faza cu passatul este mai subiectiva dar faza cu cutia automata...Bine poate in RO cei care cumpara orice inafara de masina nemteasca cumpara cu manuala ca nu au incredere in ceialti, dar am vazut am oameni care au auto si pe renault si nissan, marci care sunt cumva sub ford..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cam zicea el ca e naspa la Passat? A dat niste argumente sau doar a aruncat-o asa aiurea?

Am avut si e experienta asta cu un sales rep, eram la o revizie si s-a nimerit ca aveau o masina libera pt drive test, un Golf, iar tipul mi-a dat-o la radacina cu propozitia 'hai zi ca nu e misto masina asta, nici nu se compara cu Skoda'. I-am zis frumos ca eu am o Skoda.... A inghitit in sec si mi-a prezentat mai departe motorul, and I quote: 'turbaciunea si racheta de 1.2tsi'.

Se pare ca e la moda printre sales repi sa faca masinile concurentei de rahat, pentru a o scoate pe a lor in fata.

Modificat de bZ1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Mondeo chiar e o masina noua si este o revolutie, totul este schimbat si este mult mai calitativ, nu ca Passatul, o masina obosita si prea scumpa, i-au facut doar un facelift, nu are nimic nou."

M-am uitat ca la "masini straine" si am vrut sa-l intreb daca planul lor de training presupunea si familiarizarea cu produsele concurentei.

 

Mi-a pierit si pofta de TD cu omul asta, o sa caut la dealerii din Buc un Powershift, doar ca sa zic ca am condus masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar este foarte amuzant ce experienta a avut 75NOR cu acel dealer :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pana la urma care vi se pare cel mai important concurent pentru Passat in clasa asta (Skoda Superb, Ford Mondeo, Opel Insignia, Mazda 6, Peugeot 508, Honda Accord, Renault Laguna). Argumente pro si contra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil Mazda 6 FL cand apare (in caz ca nu a aparut). Parca este putin diferit, arata ok si exterior si interior

Mondeo are probleme la inchiderea portbagajului automat, dar asta nu inseamna ca nu face parte din segment, chiar si asa datorita dimnesiunilor mondeo mi se pare pe aceeasi unda cu Superb 3

Insignia si Laguna sunt cam vechi si trebuie sa fie actualizate ca sa fie comparabile cu passat, altfel raman doar cu pretul competitive

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca deocamdata doar Mondeo..restul sunt doar modele vechi care au trecut printr-un FL, mai vechi sau mai nou, nu ca nu ar fi concurenti si in momentul de fata insa, sa vedem cind vor scoate modele cu adevarat noi nu doar leduri prin stopuri sau butoane in minus pe consola central.... Mai ramane sa vedem Skoda Superb 3, eu inca nu am vazut-o in realitate nici preturi ( vreau sa zic la dealer, nu configuratoare).

Modificat de sorindf2001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Prin prisma prețului.... Absolut toate!

Mondeo și Passat nu își vor împărți decât vânzările de flote (hai sa zic zona PJ-urilor unde bugetele sunt clar definite)

Utilizatorul de Ford își va lua Mondeo iar cel care își dorește Passat va face pe dracu-n patru sa și-l ia. Singurii care rămân de atras sunt cumpărătorii "rationali" dacă vreți sa le spun asa însă, cum suntem un popor balcanic, dpmdv aceștia vor fi putini în ansamblul pieței.

Astfel se explica și faptul ca Passatul este lider detașat în segment la noi de ceva vreme, urmat de Superb deși este mașina cea mai scumpa intre cele considerate de volum.

Personal consider principalul concurent noul Superb chit ca va veni fără bitdi, led șamd. Este, poate, cel mai estetic Superb făcut vreodată iar ce-i sub tabla nu e de lepădat.

Centii mei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Inca un concurent va fi lansat in toamna si arata foarte bine.

 

link

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

madhorsefuzzy

Pacat de motoare:

- diesel 1,5 dCi 110 CP, 1,6 dCi 130 CP şi 1,6 dCi bi-turbo 160 CP

- benzina 1,6 tce 150 si 1,6 tce 200 CP.

 

Poate doar sa concureze clientii chtiti pe 2,0 TDI 150CP cu 1,6 dCi bi-turbo 160 CP. Altfel ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica marea majoritate a clientilor...si cei cu 1.4 act.

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

madhorsefuzzy

Posibil. Ceva calcule or fi facut si francezii. Dar aceeasi francezi au facut calcule si la Laguna 3 si la cat de urata era nu au vandut mai nimic. Au incercat ceva la facelift dar raul era deja facut.

 

Asta arata mai germana. Poate ca o sa prinda.

 

Eu ma inteb daca 1,5dci 110CP o sa reziste si o sa fie si la urmasul Talisman-ului asta.

Modificat de madhorsefuzzy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!