Jump to content

Passat B8 vs. Concurenta


75NOR
 Share

Postare recomandată

  • Administrator

Am făcut un testdrive cu noul Mondeo, 2.0 Tdci sau care mai e denumirea, 150cp, echipare Titanium și pachet Titanium (whatever that means)

Ca și dotări, poți spune de afara Wow! însă discuția e mult mai ampla de atât.

1. Exterior ireproșabil imo... Dar fiind o chestiune de gusturi, rămâne deschisa

2. Calitatea materialelor este slaba. Punct.

Începând cu volanul mega încărcat cu butoane însă foarte subțire în mana și cu feeling f prost și terminând cu MMI-ul ce arata ca o clona de RNS care are adâncimea ecranului asemănătoare casio-ului cu 7 melodii și 4 butoane.

3. Cea mai mare dezamăgire... Motorul... Sau mai bine zis ansamblul motor plus cutie 6M...

Nu am stat sa caut moduri de conducere, m-am suit și i-am dat cărbuni.

Mi s-a părut extrem de puturos în condițiile în care l-am testat în multiple feluri si la multiple turații. Aceeași dezamăgire, parol.

Dinamic e mai ok însă e mai loose decât Passat ul dar aici a contribuit și feelingul de tot rahatul al volanului... Parca nu simțeam mașina

Pentru mine personal, caut un pic de rigiditate Grand Tourer-ului meu (generic vorbind), Mondeo aducandu-mi aminte de B7 de la Audi dpdv al suspensiilor

Dacă vrei o mașină nouă și dotată cu toate nebuniile posibile și imposibile, estetic frumoasa, cat de cat bine făcută însă fără pretenții mari, Mondeo e acolo... Modelul condus era undeva în jur de 27-28k deci nu prea avem ce compara

Dacă doar îți încolțește în minte cuvântul Prem... cauta în alta parte de la primele 4 litere

Centii mei

PS: am ceva poze de interior însă făcute cu s-viewul și nu-s cine știe ce... Daca-s doritori...

Nu afirm din capul locului ca Passat ul e premium iar Mondeo nu... Însă, la echipări similare, ca și calitatea a materialelor, VW încă ii da nana la funduletul gol... Big time

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nimic neasteptat, insa m-am ferit sa emit supozitia asta mai devreme pentru ca mi-ar fi sarit lumea in cap, mai mult ca sigur.

Multumim, @dudu! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci sa intelegem ca overall, motorul passatului este mai ok ca practic sunt aceeasi putere, fata de  cel de pe Mondeo? aici ma refer si ca dinamica si ca insonorizare? in mod normal ar trebui sa fie la fel de lenese ...sau invers

Modificat de Serban F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta cu comparatiile "gresite" e o problema generala.

Mai toata lumea tinde sa compare diferite modele pe baza pretului, nu a dotarilor, si de aici apar tot felul de "Superb e mai bun decat Passat", "O3 e mai bun decat Passat", "Mondeo e mai bun decat Passat"etc.

Nu! Comparatia intre masini trebuie facuta la dotari si echipari identice. Nu compari un Mondeo Titanium cu un Passat TL sau CL doar pentru ca au acelasi pret pentru ca asa nu descoperi "care masina e mai buna" ci doar "care masina pe care ti-o permiti e mai dotata".

La dotari si echipari absolut identice Passat-ul, fara sa supar pe cineva, bate la fundulet cam tot ce se gaseste pe piata. Daaaar si costa cam cu cel putin 5.000 de euro mai mult!

Acuma, daca cineva nu-si permite sau nu vrea sa dea banii astia in pkus nu e o problema, dar hai sa nu mai zicem ca "X e o masina mai buna decat Passat-ul" ci doar ca "in gama mea de pret, X este o alegere mai inteleapta decat Passat-ul!", ca altfel se inteleg lucruri gresite!

Banuiesc ca nu zice nimeni ca VW e o masina mai buna decat Audi doar pentru ca e mai ieftina... Nu?

E ca si cum m-as apuca sa spun ca Leon-ul meu e mai bun decat un Golf doar pentru ca in banii astia nu luam nici motorul asta si nici jumatate din dotarile Leon-ului... Hai sa fim seriosi!

A fost o decizie financiara mai buna! E o masina mai bine dotata decat un Golf echivalent la pret! Subiectiv vorbind, e o masina care arata mai bine!

Dar nimic din toate astea nu o face o masina mai buna! Si asta e valabil si pentru Superb, Mondeo sau O3 (lol) cand sunt priviti drept concurentii Passat-ului!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am făcut un testdrive cu noul Mondeo, 2.0 Tdci sau care mai e denumirea, 150cp, echipare Titanium și pachet Titanium (whatever that means)

Dacă vrei o mașină nouă și dotată cu toate nebuniile posibile și imposibile, estetic frumoasa, cat de cat bine făcută însă fără pretenții mari, Mondeo e acolo... Modelul condus era undeva în jur de 27-28k deci nu prea avem ce compara

Dacă doar îți încolțește în minte cuvântul Prem... cauta în alta parte de la primele 4 litere

Nu afirm din capul locului ca Passat ul e premium iar Mondeo nu... Însă, la echipări similare, ca și calitatea a materialelor, VW încă ii da nana la funduletul gol... Big time

Foarte valabile si obiective impresiile tale.

 

De altfel, le impartasesc intrutotul. Mondeo e o masina foarte buna in zona de 27k, fiind supraechipata vs. concurenta din VAG, dar cu carente pe materiale.

Problema cu volanul subtire si aiurea era si la vechiul model. Dar, macar acela avea o directie foarte incisiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca o paranteza la ce spune Rave, discutiile se pot purta si in celalalt sens.

Nu de putine ori, am citit chiar aici pe forum, critici la adresa passatului de top, biturbo, in sensul ca este prea scump si ca deja, la pretul asta iti cumperi audi bemve sau merțedes ....Da, exagerand un pic, sunt si eu de acord ca se poate doar ca  motorizarea va fi de 1 litru in trei cilindri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta cu comparatiile "gresite" e o problema generala.

Mai toata lumea tinde sa compare diferite modele pe baza pretului, nu a dotarilor, si de aici apar tot felul de "Superb e mai bun decat Passat", "O3 e mai bun decat Passat", "Mondeo e mai bun decat Passat"etc.

Nu! Comparatia intre masini trebuie facuta la dotari si echipari identice. Nu compari un Mondeo Titanium cu un Passat TL sau CL doar pentru ca au acelasi pret pentru ca asa nu descoperi "care masina e mai buna" ci doar "care masina pe care ti-o permiti e mai dotata".

La dotari si echipari absolut identice Passat-ul, fara sa supar pe cineva, bate la fundulet cam tot ce se gaseste pe piata. Daaaar si costa cam cu cel putin 5.000 de euro mai mult!

Acuma, daca cineva nu-si permite sau nu vrea sa dea banii astia in pkus nu e o problema, dar hai sa nu mai zicem ca "X e o masina mai buna decat Passat-ul" ci doar ca "in gama mea de pret, X este o alegere mai inteleapta decat Passat-ul!", ca altfel se inteleg lucruri gresite!

Banuiesc ca nu zice nimeni ca VW e o masina mai buna decat Audi doar pentru ca e mai ieftina... Nu?

Partial de acord cu tine.

 

Dar... ce inseamna o masina mai buna ? Pentru tine ? Pentru mine? Pentru altii ? 

 

Cred ca fiecare are setul lui de valori dupa care judeca orice bun de larg consum, mai ales o masina. 

 

Cea mai buna? Cea mai ieftina, sau cea mai frumoasa - again, subiectiv, sau cea mai plina de electronica, sau cea mai mare garantie, sau cea cu cea mai buna finantare, sau cea cu revizii gratuite pentru primii 100k km.

Este ca vorbim de masini diferite ? 

 

Dar, mi se pare o utopie sa pozitionam Passatul pe un piedestal si sa facem toti temenele in fata lui. Nu este Alfa si Omega si nu are cum sa fie.

Indeplineste niste criterii foarte bine, se diferentiaza de fiecare alt model. 

Faptul ca un Passat HL = Insignia OPC = Jaguar XF, face ca nu masina in sine sa reprezinte punctul pivotal in jurul caruia gravitam, si BANII, BUGETUL reprezinta punctul pivotal in jurul caruia graviteaza masinile, adica optiunile de cumparare. Aici sunt de acord cu tine.

 

Totusi, sa nu uitam ca la bani de B8 CL mediu echipat nou, conationalii nostri vor spune ca in aceiasi bani isi iau "5-ar full fara NAVI, proaspat adus". Corect, e si asta un punct de vedere. Pentru baietii astia, asta e cea mai buna masina/optiune.

 

Personal, nu cred in povestea "cel mai bun, cel mai reusit". Este mai corect sa ne uitam intr-un "buget dat" care este cea mai buna masina pentru fiecare din noi.

 

In rest...polemica putem face pe 999 de pagini.

 

PS. Aseara am vazut in trafic o Insignia FL OPC break. Arata demential :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte corect ce-a zis Rave, insa eu cred ca s-a pierdut esenta topicului. Aici s-au emis pareri despre ce alte masini ar merita cumparate, in detrimentul Passatului si nu care masina e mai buna decat acesta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci 75NOR nu iti mai iei Superb 3? :((((((

post-12248-0-61752700-1424340495_thumb.j

Modificat de Serban F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+1 75NOR

Pentru mine, Ford a castigat detasat:

- Fata de Superb 2FL din cauza bordului si dotarilor

- Fata de Passat B8 din cauza pretului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mihai: foarte corect si succint prezentat. Daca esti ok cu materialele din Mondeo, atunci asta e cea mai buna alegere pentru tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acuma nu ar mai trebuie comparat Mondeo cu S2FL ci cu S3, care parca chiar e mai superb ca mondeo. Partea frontala sa zic sunt ok la ambele dar partea dorsala superb castiga din punct de vedere al gustului meu :D

Nu stiu de ce dar parca la mondeo linia superioara a portbagajulu e ondulata asa ca o lebada pentru o masina agresiva :)

post-12248-0-89721200-1424341410_thumb.j

post-12248-0-78042100-1424341418_thumb.j

Modificat de Serban F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+1 @Serban.

 

In plus, ma enerveaza la Mondeo stergatorul spate, ca si realizare e ieftin integrat. Vezi si "taspicul" pe unde curge apa pe luneta, la fel de ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda foarte ciudat. Acum am observat taspicul...Mie ce imi place la VW este faptul ca fata de majoritatea marcilor chiar gen mercedes/bmw/skoda etc camera pentru spate este securizata si ascunsa in emblema, pe cand la altii este cumva deasupra numarului expusa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Eu unul am comparat masina mea de serviciu din care tocmai ma dadusem jos (B8, HL, 150CP, DSG) cu Mondeo in aceeasi echipare (echivalenta) insa fara Alcantara si dubluambreiaj

 

Da, Fordul este mai ieftin - Passatul fara DSG cu dotarile pe care le am este undeva la 35k+ - dar, pe de alta parte, intotdeauna a fost mai ieftin...

Despre finisaje si calitatea materialelor am discutat, dar simt ca tot comparam mere cu pere.

 

S-au enuntat pareri corecte, de baza ramane ideea ca, pentru fiecare masina, exista un cumparator iar masina potrivita reprezinta alegerea personala

 

Va ramane discutia intre a lua un Passat CL sau un Mondeo Titanium, masini comparabile ca bani - insa, la fel, tine de fiecare, nevoile,dorintele lui, ce doreste si ce apreciaza la o masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca diferenta e chiar si mai mare, un mondeo titanium tdci de 180 cai cu powershift, faruri led, park assist, navi, hayon electric  si inca una alta marunte se poate si la 29.200. Passatul similar se poate la 35k? am dubii ca scade semnificativ sub 39-40k.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Negocierile se scad in ambele parti..deci mai bine comparam preturile din lista. 

Sa vedem la mondeo nu gasesc un configurator in ro, deci iau ca punct de reper spusele lui sosoktm 

Iar un passat pe ce s-a spus mai sus ajunge pret listala 36460e

Modificat de Serban F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai acelasi procent de reducere in ambele tabere, pot fi sigur de asta. Cine a negociat vreodata un Passat si "altceva" stie asta prea bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da eu ziceam ca tine de fiecare persoana si de relatiile ei cu dealerii/reprezentantele. Eu am scos mai mult la passat decat la golf gti. Iar la octavia 2 doar covorase de cauciuc  interioare :) bine erau alte vremuri si poate si din cauza asta

Dar dah cumva sunt de acord ca poate la Superb 3 se poate mai bine, nu stiu sunt prea multi factori cand negociezi si din cauza aceasta am zis ca mai bine sa luam in calcul ca este vorba de acelasi discount. Oricum o diferenta de 6000e exista :)

Modificat de Serban F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Sistemele de lucru ale importatorilor/distribuitorilor difera de la marca la marca (inclusiv in cazul PoRo) - automat si marjele cu care lucreaza.

 

Poti obtine discountul x la orice marca prin prisma momentului in an, vechimii pe stoc a masinii, modalitatii de finantare, priceperii tale si gradului de disperare al dealerului :D

 

Dar suntem offtopic, exista topic-uri dedicate discounturilor obtinute de la distribuitori

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am configurat acum de curiozitate un PassatB8 cu toate optiunile pe care le are Mondeo Titanium cu pachet Titanium. A iesit 38 381 eur, cu 10 000 eur mai mult decat un mondeo pret de lista fara discounturi...... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E imens pentru un passat care in 4 ani se vinde cu 12-14 mii de euro maxim. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!