Jump to content

Sfat achizite Audi A6 2.0 incepand cu 2011-prezent berlina/avant


alexandrunay
 Share

Postare recomandată

@cristi511 - are multi markeri pe care nu-i suport intr-un anunt, care este clar de samsar necunoscator. Ti-i detaliez aici:

- incepe maxim anuntul cu afirmatia: **EXTRA FULL**

- NEON fata/spate... da-l incolo de neon... e LED

- navigatie PROFESIONALA e la BMW... la audi e MMI +Touch sau MMI simplu. 3D Full e doar pe anumite strazi... nu toate vor aparea vizual cu cladirile in format 3D. Si sincer, nici nu prea-mi place acest feature, daca vrei sa te uiti repede pt alternative de stradute, cladirile acopera strazile si nu vezi clar unde se duce sau daca se intersecteaza cu bulevardul pe care vrei sa ajungi.

- SIGN RECOGNITION e degeaba in RO daca masina vine din DE, nu va merge.

- *CAMERA marsaLLier* - mama lui de marsaRier

- //AUDI DRIVE SELECT (suspensie reglabila S-LINE) - Drive Select nu are nicio treaba cu suspensia reglabila, si daca ar fi reglabila, nu ar fi S-Line. Deci nu te astepta sa aiba suspensie pe perne. Din poze pare suspensie Sport, cred ca la fel ca a mea.

- Si apoi vin cuvintele magice - 'impecabila' 'pt pretentiosi si cunoscatori' 'negociabil doar la fata locului'. Eu nu as avea incredere intr-un astfel de anunt.

Daca esti vreodata prin Bucuresti si vrei sa discutam sau sa faci un test drive (a mea e manuala), te ajut cu placere.

Modificat de bZ1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are:

- oglinzi pliabile electric

- Bose. Astea doua dotari le-as cauta neaparat. Am avut cu sistemul Bose si diferenta e mare fata de stock. Daca nu te intereseaza muzica, e ok si stock.

Ca nu are ACC, lane assist, detalii, dar iarasi exprimarea e de samsare, extra mega full, 3x S line, etc..

In poza cu ceasurile de bord nu se pot vedea nr de km, dar nu mi se par spre 134.000 km..

Cutia, e mai mult decat gresita.. :-) S-ar putea sa iti placa mai putin decat Leonul..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

bunaziua....

as vrea sa cumpar aceasta masina 

https://www.autovit.ro/anunt/audi-a6-ID7GknA1.html

as vrea o parere despre ea....nu am avut Audi dar as vrea o masina mai spatioasa am 2 copii si :) toata casa de dus cu ea. 

in Cluj e cam nasol cu parcarea dar asta e...

Am inteles ca e ff.. fiabila   camotor CGLC   luna  11/12 FABRICAT

multumesc anticipat tuturor

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A6-le asta are 190.000 km cum am eu 19 ani... iti spun sigur ca nu este o masina cinstita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din carte reiese ca are,,,,

masina am vazut.o de 30 min arata belea cat ma pricep eu..

are o gramada de chestii pe ea care probabil iti ia ochii

o sa o verific dupa VIN si mai vedem....

e mare si lunga extrem de incapatore

butoane pe bord si smecherii fata de octavia 2 a mea...

cica in germania filtru de motorina se schimba la 90000 mi.a zis baiatul

era o remarca ca in carte era bifat ambele optiuni si una in schimb era mazgalita mai tare

 

nu are climatronic doar un fel de climatic dar la 15000 iepuroi cam nasol ,nu ?

Modificat de 23axn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi vin-ul si posteaza aici ce si cum si cand s-a schimbat. Parerea mea ramane ne-schimbata, nu m-as atinge de ea. Defapt nu m-as atinge de nici o masina de la samsari. Poate unele sunt bune, nu zic, dar procentual riscurile asumate depasesc de multe ori potentialele castiguri.

Daca scroll-ezi putin pagina de autovit, mai vezi si alte A6-uri care sunt, suprinzator, tot cu "190.000 km". Nu te incanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e drept ca pe TUV se scriu numarul de km in momentul vinzarii masini catre o persoana sau un Handler....

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este cu 2-3 mii mai ieftina decat una similara din DE. Ori a fost fraudat TVA-ul (inca se mai face chiar daca nu la nivelul de acum cativa ani), ori e masina lovita luata din licitatii si reparata prin salaj, ori, mai rau, este masina lego.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Paradoxal am verificat masina VIN-ul respectiv si e in toate mintile cum e cartea...

Cum functioneaza climaticul de pe ea e ok  ? Sincer am vazut ca e doar clima semiautomata...

Multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce intelegi prin clima semiautomata? Este fix climatronic cu 2 zone. Faptul ca are sau nu display, nu il face mai mult sau mai putin "climatronic". Fiecare pasager isi regleaza temperatura individual. Apesi pe buton auto si gata. El regleaza automatat viteza si fantele pe unde intra aerul. Ce e semiautomat? Nu e ca la VW cand in loc de puncte rosii si albastre au pus la misto nisto grade.

Pe A6/A7 primesti clima cu display, doar daca comanzi optiunea de clima cu 4 zone, si in acest caz au si pasagerii din spate comenzile lor. Daca era cu 4 zone, mai veneau in plus si 2 fante pentru aer in stalpii B, langa centuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma refer la cea din anunt daca poti sa fi mai explicit o idee.

Eu am  climatronicul simplu pe un polo 6N2 1.4 TDI si dubluclimatronic pe Octavia 2.

Vânzătorul spunea că e automată si reglezi temperatura in fata pe cat vrei si cum vrei dar pe ambele zone....Si la copii in spate....?

Mersi

 

NU mai folosi QUOTE/CItat la postul anterior.

E impotriva regulamentului si este si greu de citit.

Multumesc pentru intelegere!

 

Marian

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

23axn masina din anunt are dublu climatronic cum ai tu pe Octavia 2 sa fie mai pe intelesul tau nu are ''Climatic''.Exista si optiunea de climatizare confort pe 4 zone care are panou cu display temp atat in fata cat si in spate  la care se referea si Bebeee anterior.

 

 

Screenshot_6.png

Screenshot_7.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lui nu ii afiseaza nicăieri nimic nici in fata nici spate. Am vb cu el si asa e cum spuneti si voi  e dublu si gata fara displey ...rotesti rozeta si vine căldură...

În spate la fel dirijezi.. si gata.

 

 

NU mai folosi QUOTE/CItat la postul anterior.

E impotriva regulamentului si este si greu de citit.

Multumesc pentru intelegere!

 

Marian

Modificat de 23axn
Nu inteleg ce am gresit.Iertati..nu prea ma pricep cu forumul...
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@23axn La verificarea vin-ului e important sa te asiguri ca VIN-ul de pe masina corespunde cu cel din hartii/anunt, si il verifici exact pe acela. Probabil ca stii deja ca se mai practica  sa greseasca 2-3 cifre... Un prieten a gasit doua masini asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este...

E bine de stiut sau mai simplu de luat seria de pe geam.

Si cărțile in alb pot fi completate după seria de pe geam dar nu pușcă la reprezentanta....

Unii vad cartea cu 4 ștampile și nu mai verifica nimic....

Un băiat mi.a spus sâmbătă in târg  șoptind la ureche ""D.le sincer am dat 50000 km inapoi ca daca sare de 200000 nu o ia nimeni"". Deci...

Si piata reglează cererea-oferta.

Orce masina 175000 ÷ carte....

Asta cautm toti....asta ni se ofera..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt multe aspecte pe care trebuie sa le iei in calcul nu numai km. 

Masina respectiva imi pare ca are interiorul cam uzat. Pe afara a fost polisata si nu iti mai dai seama de multe. 

Anvelopele par niste talpici de vara dar nu a fost adusa pe platforma. E posibil sa fi avut alte jante cu anvelope si alea sa fie vandute separat.

Modificat de V A L I
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VIN-ul e acelas...L.am verificat azi din nou...

Renunț ca e cam mare totusi...

Sincer ma uit la portbagaj si vad ca la octavia mea are 560 l si asta are 565 l

recunosc ca plansa de bord si interior este Premium dar.....

Imi arunc privirea după A4 2014...

Sau B7 poate

Multumesc tuturor de idei și păreri și scuze moderatorilor dacă am scris sau facut ce nu trebuie... ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A4 are acelasi spatiu interior cu Octavia, poate o idee mai mic? A4 '13 mi s-a parut ca e la fel de inghesuit ca si Bora mea.

Daca ai copii, arunci 15 mii de euro pe fereastra, mai bine le iei bomboane de banii astia si te tragi cu Skoda in continuare. :) Macar nu te superi cand ti-o atinge lumea prin parcari...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, 23axn said:

VIN-ul e acelas...L.am verificat azi din nou...

Renunț ca e cam mare totusi...

Sincer ma uit la portbagaj si vad ca la octavia mea are 560 l si asta are 565 l

recunosc ca plansa de bord si interior este Premium dar.....

Imi arunc privirea după A4 2014...

Sau B7 poate

Multumesc tuturor de idei și păreri și scuze moderatorilor dacă am scris sau facut ce nu trebuie... ???

Cu Audi A4 am început și eu și când am văzut ce spațiu puțin are pentru o familie, am ajuns la Superb! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Skoda o sa ramana la sotie....merge in alta directie la servici. Am luat.o la 119000 de vreo 4 ani și ceva.....

Nu o sa iau tot mica cum e polo...sub 5 km in oras tot nu ieși  ieftin cu motorina...Parca superbul e cam bătrănesc dupa parerea mea (sa nu imi sariti in cap) 

Am eu doar 40 ani dar parca nu ma vad in Superb cu toate că sa fiu sincer cu mine cand am construit bugetul am plecat de la superb 2 facelift 170 cp dsg...

Dar stiti cum e omul vrea ce nu are

Modificat de 23axn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce ma chinui....

si asa nu dorm noaptea decat putin...:)

Modificat de 23axn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 hours ago, imads said:

A4 are acelasi spatiu interior cu Octavia, poate o idee mai mic?

A4 e pe acelasi sasiu cu Passat-ul, spatiul mai mic la interior e datorat faptului ca Audi are motorul longitudinal. 

23axn, iti recomand sa citesti articolul asta, chiar daca e mai vechi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de la sfat achizitie A6 C7/4G am ajuns la versus intre Superb 2, Passat B6 si A4 B8?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă pe la unul din voi ajunge pe la urechiuse un A6 in toate mintile....sedan totusi ca nu prea vrea nevasta dric ???...sant prin zona....dar decent din toate punctele de vedere.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!