Jump to content

Sfaturi achizitie Scirocco 3


ady_uaic
 Share

Postare recomandată

e un Scirocco la 26k pe Autovit. :)  si am mai vazut unul de 160 cp, care are Stage 1. Nu credeam ca se baga cineva sa faca resoftare la motorul asta. :) 

http://autovit.ro/anunt/volkswagen-scirocco-ID7GhGGw.html#6988aaeda4

 

http://autovit.ro/anunt/volkswagen-scirocco-ID7GhJth.html#6988aaeda4 ==> 421 CP :o

Modificat de Luciosu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai are motorul de GTI, deci se poate. orice. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ala da... dar celalalt de 1.4 TSI, cine dreaq se baga sa faca stage 1, ca e problematic si vazusem si informare de la Revo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La revo parca aduceau ceva mai multi caluti oricum ar fi interesant de aflat si cati km are de la resoftare mai ales ca este generatie 2009.

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mufa OBD nu este dupa usita de sub volan stanga cum gasisem pe net. unde este? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit-o, este langa clapeta pt deschidere capota. dar putin in fata. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Va salut,

Sunt nou pe forum si am o mica problema la achizitie.

Sunt in "tratative" pentru un VW Scirocco 2.0 TDI.

Mașina arată si merge impecabil,xenon, faruri adaptive, cornering, dublu Climatronic, încălzire scaune,comenzi volan,parktronic, senzori ploaie,lumini,computer bord,oglinzi pliabile si încălzite,jante 17 aliaj etc si are 165000km . ( fara navigatie )

Masina este adusa din Germania de cateva zile, la interior arata impecabil si la exterior mici zgarieturi care ies la polish ( am vazut-o)

Singurul minus ar fi ca trebuie schimbate cauciucurile.

Pretul este 9500euro

Intrebarile mele ar fi:

 -> ca motor este OK ? ati auzit de probleme la acest tip de motor ? ce parere aveti ? 2.0 TDI 140cp

->consumabilele/intretinerea sunt ca cele de la un Golf sau sunt MULT mai scumpe ?

Acestea fiind spuse, astept cu nerabdare un raspuns ptr ca in 2 zile ar cam trebuii sa dau un raspuns!

Va multumesc anticipat!

 

Modificat de Bitcovich
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma arunc eu sa raspund. Verifica ca nu fie umblat la kilometraj tinand cont ca e diesel. Cu motorul asta nu stiu sa fi fost probleme pe Scirocco, dar mie nu imi place motorul asta pe Scirocco. Nu-i nici cal nici magar. Mai degraba iti iei un Golf cu acelasi motor ca e mult mai practica. Asta are suspensie tare si portbagaj de Smart. Daca vrei Scirocco neaparat mai bine cauta 2.0 benzina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi motor am si eu, detin masina de aproximativ un an si sunt foarte multumit de ea, consum bun, putere mai mult decat decenta (140cp, cu un soft de la revo te duci la 186cp moment in care masina se apropie de 2.0 TSI, nu sunt probleme de genul injectoare ( cum au fost la 2.0 PD, scirocco fiind dupa 2008 sunt deja Common Rail) sau distributie/intinzator hidraulic ( probleme bine cunsocute pe Scirocco si alte modele VAG 1.4 Tsi 160, my08/my09 chiar si unele my10) eu ca posesor sunt foarte multumit de Scirocco 2.0 TDi 140!

P.S: Pune poze sa o vedem! :)

Modificat de Mihai Rancea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna ziua,

Sunt nou pe forum si am nevoie de cateva pareri/sfaturi.

In perioada urmatoare as vrea sa imi cumpar un VW Scirocco, motorizarea 2.0 TSI CAWB 200CP. Masina o voi folosi doar in weekend deoarece am o alta masina, asdar nu ma prea intereseaza consumul acestui motor, din moment ce voi face maxim 10 000 km anual. Stiu ca grupul VAG a avut probleme la distributie pe acest motor, de aceea va intreb daca exita posesori la care a cedat lantul de distributie sau la care a dat semne de oboseala. De asemenea as dori sa aflu ce probleme mai pot aparea la acest motor deoarece urmatoarea achizitie dupa masina va fi un soft Unitronic.

Va multumesc anticipat.

O zi placuta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare tuturor, 

La primavara am de gând sa achiziționez un Scirocco, orice sugestii sunt bine venite.

Buget: 8000€ +/- 500   (sunt destul de presat aici, deoarece voi avea cheltuieli cu mobilarea apartamentului) deci nu pot aloca mai mult pt masina, am de gând sa bag bani ulterior in ea.

Ma intereseaza motorul de 1.4 122, nu exclud nici 2.0 TDI, dar oricum nu exista in acești bani.  Am un prieten bun cu Rocco de 1.4 160, a băgat 2000€ in pistoane, m-am lămurit cu acest motor, am citit destul despre problemele lor.

500 km pe luna voi face extra urban A2, iar urban nu cred ca voi depăși 1000 pe luna.

Oras: București (voi iesi mai mult seara) , Calarasi din cand in cand (aici traficul e super lejer) 

Am de gând sa achiziționez din Germania. Nu exclud Romania dar văd ca sunt mai scumpe la noi și mai toate sunt de 160 aduse de samsari. Pe mobile.de am găsit momentan 18 scirocco-uri încadrate in bugetul meu (cu motorul de 122 cp), 8 sunt chiar sub 7500. Ma gândesc ca in 2 luni nu va exista o fluctuație așa mare de pret. Foarte putine au RNS 510 și xenon.

Intrebarea mea este: in caz ca iau un Rocco cam chel, daca ii pun ulterior RNS, xenon, probabil și alte dotări, exista diferențe așa mari dpdv calitativ fata de cele din fabrica? 

Cei care ati mai cumpărat din Germania, un buget de 500€  este de ajuns pt transport, vignete, etc? Nu vreau sa o aduc pe platforma, vreau sa o conduc eu, de dus ma duc cu avionul. La ce ar trebui sa fiu atent la acest scirocco de 122? Am de gând sa vin și cu un mecanic sau cu unchiul meu care a lucrat in Germania, am auzit ca nemții nu prea te lasă sa o verifici și duci in reprezentanta, e adevărat? 

Mentionez ca am aproape 21 de ani, și vreau sa imi întrețin singur masina, nu sa cer bani de la mămica și tăticul.

Nu am putut deschide alt topic, nu știu de ce.

Modificat de claudiubarbu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la banii astia gasesti modelul pana in 2010? fara faceliftul de golf 6 la interior?

eu am luat de la cineva..cunoscut..unul 2011, 1.4 de 122...dar pret special pt mine la 8000.si cam slab la dotari.

daca vrei sa pui aftermarket produse OEM..adica fix ce s-a pus de fabrica..atunci calitatea este identica, dar daca vrei sa pui xenon chinezesc,imitatie RNS510..atunci nu poti compara calitatea...cu ce ofera din fabrica. 

da, f putini nemti accepta mers la reprezentanta.

in cei 500e de adus, ce vrei sa incluzi? si dusul tau acolo? pt ca daca te duci cu avion..cu mecanic..1 noapte de cazare...deja asta e bugetul, fara dusul real al masinii.. daca pui cazare, plimbare intre masini (depinde de distante)...depasesti bugetul..cu mult. 500e te costa doar actele acolo si drumul inapoi..dar si asa..daca o iei din hamburg, ii faci asigurare si numere pe 30 zile.si stai in constanta sa zic....te costa mai mult de 500e doar drumul inapoi...

in ro scirocoo chiar nu e o masina vanduta de exclusiv de samsari. cauta atent..ca sunt f multe vandute de persoane private.

passat, golf...a4..sunt masini aduse de samsari des. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara FL interior, dar vorbind foarte serios, nu cred ca e asa mare diferenta, cel putin mie, inafara de volan, nu ppot sa spun ca imi da impresia de nou cu interiorul de G6. Acum daca tu vrei sa pui Xenon OE, te mai costa cam 1000 de euro cu totul, mai pui in RNS510, vreo 400E, plus o revizie, cel putin asa recomand eu, plus mici briz brizuri ajungi direct la 10k Euro, fara transport, acte etc. De evitat motorul de 160, ca e cel mai problematic. Nici cel de 122 nu a fost monument de fiabilitate, dar sta muuuuult mai bine decat cel de 160. 

Daca totusi te gandesti sa iei din RO si ceva cu motor de 160, obligatoriu sa faci o compresie, pe langa toate celelalte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt mine, pe langa volan, cel mai mare efect de FL il are consola centrala de golf 6, cu butoanele de klima.

dar am citit pe net ca nu e f greu sa pui klima de golf 6. sunt multi care au facut asta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie imi place doar volanul sau mai exact butoanele pentru comenzi. Panoul de clima nu e foarte complicat de facut retrofit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

500€ buget doar pt acte și transportul ei (pana la Calarasi, e la 120 km de CT).

Nu prea am văzut pana in 8500€ in țara,toate care erau in acest buget erau aduse de samsari, și nici una cu motor de 122. Peste 10.000 destule, vândute de proprietari. 

Nu vreau sa pun chinezării ulterior pe ea. Ca dotări nu sunt foarte pretențios, voi veni de pe un Logan 2006, deci se subînțelege ca nu am avut parte de cine știe ce dotări :))

Intrebare: toate motoarele 1.4 tsi  122 2008+ nu sunt euro 5? Deoarece văzusem una de vânzare care scria euro 4, MY 06/2009 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 4 ore, Bogdan_wrc a scris:

 

@Bogdan_wrc

Am găsit destule și cu FL de golf 6, ma rog ca in afara de volan nu mi se părea nimic schimbat.

@Luciosu nici nu ma gândesc sa iau cel de 160, dupa ce am văzut un prieten care a trebuit sa schimbe toate pistoanele la el. 

 

 

Modificat de claudiubarbu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toata consola centrala este schimbata! vezi sa n fie doar..volanul schimbat ca am avzut si modele cu volan de golf 6 si consola de 5.. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar, e si consola centrala schimbata. Dar pe mine personal nu ma impresioneaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele fabricate in a 2'a jumatate a lui 2009 au volan si cluster de G6 si consola centrala de G5 :) Eu am asa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut tuturor, sunt nou pe forum , desi am citit majoritatea subiectelor de discutie despre scirocco fiind pe punctul de a cumpara unul 2010-2012, cu toate problemele lui de care am auzit parca masina aceasta ma atrage prea mult si mi-o doresc neaparat , totusi as dori niste ultime sfaturi de la cineva care a facut ceva mai multi kilometrii , ce sa aleg in final 1.4 tsi , 2.0 tsi , 2.0 tdi , privit strict din punctul de vedere al fiabilitatii , nu conteaza taxe intretinere consum . Mi se pare efectiv o masina deosebita si nu m-ar deranja nici una din motorizarii daca ar fi cat de cat fiabila . Multumesc . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2.0 TSI, din punctul meu de vedere. 1.4 fugi cat poti de el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!