Jump to content

Sfaturi achizitie Scirocco 3


ady_uaic
 Share

Postare recomandată

8. Nu se ofera nici un fel de premiu celui care posteaza cat mai multe mesaje. Nu se face nici o diferentiere intre cei care posteaza mai des si cei care posteaza mai rar. In concluzie, scrieti numai daca aveti ceva de spus.

 

Ideal ar fi ca posturile sa fie scrise corect in limba romana si sa nu contina ineptii.

 

Pentru cei care nu inteleg, repet ce am scris candva intr-un alt topic intr-o discutie similara:

DPF=diesel particulate filter (Adica se gaseste pe motoarele diesel)

http://en.wikipedia.org/wiki/Diesel_particulate_filter

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,sper sa nu postez unde nu trebuie.As vrea sa iau un scirocco 2011 1.4 tsi si as dori sa stiu care este consumul real urban.

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Pentru wreiceva:

 

Daca ai platit mult peste 12000 pentru Scirocco cu motorul asta, indiferent de dotari si peste 100.000 km , ai platit prea mult. Scutul costa 250 ron cu tva inclus OEM asa ca se schimba usor. Majoritarea au sau au avut pierderi de ulei, daca nu prin prisma motorului atunci a turbinei pana la operatiunea " saiba" .Eu am 77000 cu ea si merge ok. Nu am trapa, navi si xenon dar sunt multumit. Doar consumul de ulei e cam mare cand o calci.

 

Pentru Sebi: Consumul meu in Bucuresti la ora de varf adica 8 dimineata 6 seara pe o distanta de 13 km este undeva de 10%. in conditii de trafic lejer , de exemplu noaptea, in jur de 6.2 %. Precizez ca pe traseul meu sunt portiuni de drum drept putin mai libere un "vreau sa recuperez timpul pierdut stand bara la bara" deci o calc mai tare.

 

Concluzie: 

Scirocco este ok si cu motorul de 1.4 tsi de 160 CP in special ca si a doua masina. Iarna risti sa nu deschizi portiera daca ingheata, ceva consum, probleme cu lantul, huruit la rece. In schimb pot sa fac depasiri fara teama si pot sa ma si distrez pe autostrada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare tuturor! Ma gandeam ca intr-o luna doua sa achizitionez un Scirocco 2.0 170cp (sau 140 daca chiar nu gasesc 170). Am urmarit urmatorul anunt http://autovit.ro/anunt/volkswagen-scirocco-ID7GeB8p.html. masina este postata de vro luna si ceva, initial cerea 13 150, dupa doua saptamani 12 650 si acum vad ca este 12 450(nu stiu daca este dubios sau este normal). Acum vro 3 saptamani varul meu s-a dus sa o vada (momentan nu sunt in tara) si zis ca motorul se aude bine, nu caraie, nu bate nu nimic si merge la fel ff bine. Singura chestie este ca (asa cum se poate vedea si din poza de pe autovit) este putin indoita bara din fata sub farul drept. In resti nu are zgarieturi, doar una mica in spate si cateva punctiforme pe capota. Poate ma poate ajuta cineva cu o parere, poate a mai fost interesat cineva de masina asta (sau poate cunoaste vanzatorul) si a dus o la reprezantanta. Daca o duc la VW o sa imi spuna daca a fost lovita, cat de grav, daca poate avea ceva probleme pe termen lung? Sau daca a fost revopsita vro bucata sau inlocuita? (gen aripa fata dreapta sau ceva de genu). Ce pare aveti? O sa pun si pozele facute de vaul meu, am si cu VIN ul, poate ma poate ajuta cineva cu o verificare a lui :) Va multumesc anticipat!

 

11720526_838867199528005_894435267_n.jpg

 

 

11720129_838858916195500_1492997917_n.jp11720419_838858922862166_1844303303_n.jp11733364_838858896195502_1130366824_n.jp

Modificat de enyo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe bune, acea indoitura reprezinta o problema? Foarte posibil sa se fi proptit usor intr-un stalp.

Este ceva foarte minor, nici macar nu e afectata grila.

Scirocco se vinde greu fiind coupe si mi se pare normala scaderea de pret daca realmente vrea sa o dea.

 

De la reprezentanta nu vei afla nimic daca masina nu a fost reparata acolo, asta daca a avut accident. Trebuie mers cu proprietarul la reprezentanta pt a obtine istoria masinii.

 

L.E.: Nu are navigatie mare, ci RNS 310. Nu are senzor de lumina, scaunele nu sunt tip scoica. Nici macar proiectoare de ceata. Nu sunt sigur cat e vorba de proprietar care a mers cu masina, cat de un samsar.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze daca nu am postat (poate era doar in capul meu) tot ce mi-a zis varul meu. Mi-a zis ca pe capota mai are puncte sarite de vopsea dar sunt retusate cu vopsea,ca la farul stang intre coltul farului si aripa este mai mult loc fata de partea dr si ca nici capota nu vine asa bn deasupra farului (nu se imbina perfect cu aripa, in jur de 0,5cm diferenta). Inca un lucru sub roata pe mijloc unde ar trebuii sa fie tabla vopsita cu gri iar in stanga si dreapta carenaju din plasti, la masina aceasta est putin dat cu vopsea rosie, ff putin. Deci toate acestea m-au facut sa ma gandesc la un acident minor care a fost reparat(si ca orice reparatie, nimic nu iese perfect ca din fabrica, chiar si in germania). Ma intrebam daca la tester isi dau seama daca masina a fost lovita si daca da daca are vro problema sau nu! Pretul vi se pare ok sau prea mic? Multumesc inca o data!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discutam de primul proprietar? Cumparata din Romania de noua? Carte service?

Pe tester arata doar erorile inregistrate de diferiti senzori, asa ca nu are nicio treba cu caroseria.

 

Iti poti da seama de revopsire daca exista diferente de nuanta, acolo au probleme reprezentantele sa le scoata.

Reparatiile insa facute cu piese oem ies ca inainte. 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este adusa din Germania, inca cu numere rosii, un sigur proprietar. Are carte service la 30 000 si 60 000km. Daca ar fi fost un accident mai grav ma gandesc ca ar iesii si la tester, din cate stiu eu (nu foarte mult). Nu are diferente de nuante, doar chestiile astea mici pe care le am mentionat! Vreau doar sa nu am probleme cu ea care nu pot sa imi dau seama acum. Nu sunt maniac pentru o zgarietura, nici chiar asa, doar ca nu as vrea ca acea mica zgarietura plus altele chestii sa fie defapt in urma unui accident... in cazul asta ar fi putin mai complicat pentru ca stiu ca o masina dupa un accident oricat de bine ar fi reparata tot ramane cu niste sechele”. Multumesc mult pentru sfaturi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
  • 2 months later...

Salut baieti,

 

In momentul de fata detin un passat B6 break insa am gasit sa achizitionez un Scirocco din strainatate .. 7500 de euro  - 1.4 benzina 160 de cai. Voi ce spuneti merita? Masina ca si dotari nu are nimic exceptional : senzori de parcare, climatronic.. lucruri de baza. Recunosc ca nici macar jantele pe care le are nu imi plac :) deci as mai avea de investit in ea: as vrea faruri bixenon, niste jante frumoase, poate si amortizoare sport ( cu toate ca la ce drumuri avem) .. si ma mai bate gandul la o navigatie. Ca si consum am vazut ca mai peste tot e trecut un consum pana in 9% in oras , passatul meu consuma in acest moment in oras 9.5 deci... mare diferenta nu e.

post-95171-0-70998200-1448213916_thumb.j

post-95171-0-98084800-1448213924_thumb.j

post-95171-0-90617400-1448213932_thumb.j

post-95171-0-09165200-1448213943_thumb.j

Modificat de eu1989
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au fost probleme cu acest motor 1.4 160CP. Vezi din ce an e masina. Gasesti pe forum mai multe despre problemele la acest motor.

Cam cheala. In locul tau as mai pune niste bani si as cauta unul mai dotat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adevarul e ca nu stiu mai nimic de acest motor. Inainte am avut un golf si acum passatul, ambele pe motorina motor 1.9. Masina e din 2009

 

Multumesc de sfat! Am atasat si cateva poze

Modificat de eu1989
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa volan (model nou) si climatronic (model vechi) masina este 2009 a 2'a parte a anului. Problemele la acest motor sunt in principal cu pistoanele (calitatea indoielnica a materialului din care sunt produse). Cum spune si Hayate, e plin forumul de probleme raportate la acest motor. Consumul in oras, depinde si de oras, de traseu, etc. Eu ziua, in timpul saptamanii, in Bucuresti, nu vad sub 13-14%, pe drumuri scurte intr'adevar.

Sfatul meu, e de evitat motorul asta, mai ales SH, pentru ca nu prea stii cum s'a mers cu masina, ce fel a fost intretinuta, si nici nu mai ai garantie. Apropo de garantie, verifica si daca are toate reviziile in sistem. In caz afirmativ, daca crapa vreun piston, ai totusi o sansa la kulanz din partea PoRo/fabricii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar sunt ff rare cele de 2.0TSi...mai dese sunt cele diesel, dar cu multi km, si nu personal as avea nevoie de diesel... 

deci ce sa gasesc?

si vreau automata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu1989-daca vrei Scirocco,ai grija la jante,cele pe 18' te cam zdruncina prin craterele din orasul nostru,dar daca vei gasi una cu suspensie adaptiva cumpar-o,pe modul comfort se simte foarte bine.

Fereste-te de 1,4 TSI(colegul tudy_cnu te-a lamurit cu problemele modelului),cumpara ori 2,0 TSI ori 2.0 TDI,desi benzina ar merge mai bine fiind si masina sport.

Daca mai pui ceva banuti poate gasesti una cu xenon si RCD 510,celelalte fiind doar preferentiale  in functie de cat de mult poti suplimenta bugetul.

Incearca sa o testezi foarte bine inainte,eventual sa o duci la o reprezentanta sa nu te trezesti dupa ca dai banii degeaba.Mult succes!

Modificat de floryn2.0
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Il dau eu pe al meu. Sunt schimbate toate la motor : pistoane, injectoare,distributie, tubulatura + turbina. Toate au 2 ani garantie de la PBN.   :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://olx.ro/oferta/volkswagen-scirocco-r-line-ID4ncC8.html#336490f1e5  asta arata demential de bine si e super dotat,insa vad ca are ceva km,asa ca cel mai bine o duci la o reprezentanta VW si acolo verifici ce si cum.Daca nu te grabesti,mai asteapta oferte,oricum acum vine iarna iar Braila nu e un oras tocmai prielnic pentru Scirocco,probabil stii asta din anii precedenti.

Iar alta chestie,nu da cu banii pana nu te alegi cu ceva bun fie ca mai pui 2.000 peste suma initiala ;)Ti-am spus si mai sus fara xenon,rcd510 arata ciudat,cel putin din punctul meu de vedere.

Nu cunosc proprietarul si nici masina din anunt,dar mi s-a parut cea mai dotata din Romania pe piata de SH la ora actuala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Floryn2.0 . Cred ca o sa mai astept.. De iarna tin un golf 3 :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,

Intentionez sa cumpar o masina in aproximativ o luna, bugetul disponibil ar fi de 10 mii plus/minus 1000. De ceva timp mi sa pus pata pe Scirocco. Am citit cate ceva despre el. Dar acum sincer la ce ar trebui sa ma uit mai insistent la achizitionarea unui Scirocco?

Trebuie sa adaug ca este prima masina pe care o cumpar. Iar pana acum nu am condus ceva care sa aiba peste 110 cp.

Ma tenteaza un motor 2.0 TDI de 140 cp avand in vedere ca voi face si drumuri lungi cu ea. Cum se comporta aceste motoare? Nu ma astept sa rupa asfaltul dar nici sa nu ma lase la vreo depasire. Cat de stabile sunt aceste masini?

Acum treaba cu km stiu ca e relativa, poti da de una cu 50 de mii si sa fii fost condusa neadecvat si una de 150 de mii condusa cum scrie in manual. Totusi as prefera ceva pana in 150 de mii.

Am vazut recent urmatorul anunt:

http://autovit.ro/anunt/volkswagen-scirocco-ID7GfOLX.html#6988aaeda4

Stie cineva masina? Mie mi se pare dubioasa putin treaba cu garantia.

Incoveninte ar fi lipsa navigatiei si volanul dupa facelift implicit si lipsa comenzilor pe volan.

Se pot pune si dupa achizitie aceste minusuri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina, fiind 99% Golf...merge pe o reteta de succes.stabila..fiabila.. (mai putin motorul de 1.4 TSI se pare..)...

poti citi/cauta topicul" cum se conduce diesel"..ca sa nu ai probleme cu mersul subturat...si depuneri pe turbo...si sa nu ai probleme cu SURGE...cand fortezi turbina plecand subturat...

avand un cuplu decent..masina chiar va fi fasneata....dar daca nu faci multi km anual (calculul spune >15 000) nu merita diesel...din cauza costruilor mult mai mare la intretinere...

 

masina respectiva nu o cunosc...dar merita testata. teoretic, volanul se poate pune, dar poate-ti raspunde vreun expert..dpdv tehnic..ce implica..si ce codari.

si navigatia se poate pune..dar implica costuri mai mari...oricum, cele 2 implica cam peste 1000e investitii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Saptamana viitoare as dorii sa achizitionez un scirocco...bugetul fiind cam de 10.000 euro,am una in suflet...1.4tsi 160cp 2010 fabricatie, este masina de fata si s-a circulat doar vara fiind impecabila ea fiind in posesia unor prieteni de familie de noua, achizitionata de la Midocar, intrebarea este merita sa achizitionez acest tip de motorizare?! Luand in calcul problemele acestor tip de motoare, masina are 60k km...si nici un fel de probleme pana acum, revizii facute doar la midocar! Sau mai bine sa ma orientez cate 2.0 TDI ? Se pot verifica cumva cele cu probleme? Aceasta are cod motor CAVD! Astept un sfat baieti, imi doresc mult aceasta masina dar nu as vrea sa arunc cu banii pe fereastra...va multumesc anticipat!

Modificat de Mihai Rancea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca 2.0 TSI si nu o sa iti para rau de alegerea facuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu drag as incerca dar la bugetul asta ....e cam greu 2.0 tsi :D :D

Modificat de Mihai Rancea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiti ceva de stirea precum VW nu v-a mai comercializa modelul Scirocco in Romania?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!