Jump to content

Sfaturi achizitie Scirocco 3


ady_uaic
 Share

Postare recomandată

Ideal, ar fi fost 1.4 122 bhp cu DSG6.. dar din ce vad, nu s-a pus DSG pe cel de 122 de cai. Eu unul mai degraba as opta pt 2.0 daca vrei neaparat DSG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere limitarea in optiuni, alegereea dintre 2.0 si 2.4 va fi ultima. sa fie albastra, DSG, optiuni necesare (Ac/ icnalzire in scaune, eventual senzori parcare), km putini, >2010 si abia dupa aia aleg motorizarea..dar ideal ar fi 1.4

in rest...la ce probleme specifice ar trebui sa ma uit? 

probabil o voi lua din germania, c ala noi nu gasesc niciuna albastra...cu atat mai putin si cu DSG...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu sunt un caz relevant, avand in vedere problemele pe care le'am avut eu la masina. Sunt constient ca am fost eu mai ghinionist si atata tot. Nu stiu sa iti spun dupa ce bube sa te uiti, la mine tot ce am descoperit, a fost doar in momentul in care a crapat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare, revin cu o intrebare ce mi-a fost adresata, si chiar m-a pus pe ganduri. Din perspectiva motorului si a altor piese comune cu Golf 5/6, am inteles ca nu e mare problema, pentru ca acestea se gasesc. Intrebarea mea e legata de elementele caroseriei: cei care ati avut de schimbat, nu stiu, in caz de accident sau ceva, o portiera, un far, au fost mai greu de gasit dat fiind faptul ca Scirocco nu e chiar la tot pasul, ca Golful? A trebuit sa asteptati dupa comanda and stuff like that? Intreb pentru ca i-am zis unui prieten de planul de a achizitiona in viitor un Scirocco, si el m-a intrebat chestia asta cu elemente de caroserie, si chiar nu am stiu ce sa ii zic, so if you please, enlighten me :D Multumesc :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum numai e ca in anii 90' sa cauti piese pt masini straine. Se gasesti tot ce ai nevoie, bani sa ai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la  japoneze vin intr-o saptamana, cum sa iti pui astfel de probleme cand fabrica e la 2 pasi ?!

Poate prietenul ala obisnuieste sa cumpere repere aftermarket(adica imitatii) si de aia a intrebat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se gasesc la reprezentanta, orice si pe producator, bani sa ai, multi bani.

daca intrebi de piese din dezmambrari, da, mai rar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam orice piesa (inlcusiv de caroserie) se fasesc dupa o zi pe alta la magazinele bune, sau maaxim in 4-5 zile lucratoare piesele rare pt masini rare. la mine sunt piese diferite de orice audi A3, si tot le gasesc de pe o zi pe alta...cate o sonda..extrem de rara,..sa vina dupa 3 zile lucratoare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit unul fix pe gustul meu/ei pe autovit.

1.4 DSG albastru 2012 (piele,navi, bixenon,senzori,etc) doar ca nu ma asteptam chiar asa repede, si nu am vandut masina actuala. mai aman pana prin vara-toamna.. plus ca as vrea cam in jur de 10-12 si asta este peste 15. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce vad nu mai gasesti decat 2l scirocco acuma pe configurator toate absolut toate cu DSG...ce se intampla oare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai la dotarile alea, e putin si 15k €..

da, si asta ar fi un semn de intrebare ca prin Germania nu gasetsi asa pret...dar am zis ca poate gandesc eu gresit si masina e ok.\fiind o masina cu target precis, fie se da cu bani buni, fie sta mult pana o ia cineva care cauta fix asta. 

dar acum nu am banii aia, si as lua-o dar mai astept sa strang pana in vara..toamna. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Fix pe aia am pus și eu ochii. Dar mai aștept pana la toamna. Așa mi as dori pt prietenă dar la câte am citit și auzit de 1.4 cred ca renunț. Mă îndrept spre 2.0. Ăsta albastru a fost acu 3-4 săptămâni la 11650. A tot scăzut. ..Nu știu dacă e disperat sa o dea sau are ceva mașină. .

In schimb e un R pe la 18 19 000 care e super întreținut ca este al unui vecin. Arata impecabil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut !

Dupa ce-am citit vreo saptamana pe aici pe forum intentionez sa achizitionez un sirroco prin august.

Ordinea ar suna cam asa: 2.0 benzina, 1.9 diesel 170 cai. Daca nu si nu.. ar fi dieselu de 140 cai..da nu prea ma incanta. 1.4 benzina nu ma intereseaza.

Prin tara 90% la vanzare sunt cele de 1.4 benzina. Pe afara se gasesc de toate da nu ma pricep la tot ce tine de acte si proceduri. Nici prietenj in domeniu nu am sa plec cu cineva. De baza ar ramane sa o gasesc in romania.

Intrebarile ar fi:

Volanu mai frumos e optiune sau e pe sirroco dupa un anumit an de fabricatie ? Daca voi cumpara unul cu volanu mai uratel merge schimba cu usurinta ? Diferenta intre ele e enorma dupa gusturile mele.

La un buget de 11k pret de achizitie in romania sunt cam alergate masinile ? Mi-ar trebuii un buget mai ridicat pentru pretentiile mele ? De kilometrii dati inapoi nici nu mai discut :)) loterie.

Multumesc in avans !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TDI e doar de 2.0, nu 1.9.

volanul a fost schimbat odata cu faceliftul..prin 2011. pana atunci, e volanul de golf 5, dupa ...e volanul de golf 6. 

pe la banii aia ma uit si eu, dar am ajuns la concluzia ca una buna trece de 12000. 

sunt f dubioase preturile..mult sub germania... avand in vedere ca multe sunt aduse de acolo...

 

de acte.se pot ocupa birourile specializate..de pe langa sediul politiei..unde faci contractul. stiu ei tot..

afara din ara..e si mai simplu...poti lua contractul de pe mobile.de...il semneaza fiecare...si daca e handler face el tot.. daca nu..te poti documenta prin aria dedicata si aici...

 

eu personal, nu caut TDI pt ca sunt mai scumpe, mai scumpa intretinerea, si dac anu faci minim 15.000km pe an...nu prea merita. 

 

legat de schimbarea volanului, stiu ca se poate,..depinde de model...si de bani. stiu ca pe golf V se poate pune volan + bord de golf VI, dar preturile difera de la 3-400e pana la 1200....si e mai complicat daca pe volan fara comenzi vrei unul cu comenzi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am gafat la faza cu 1.9 si 2.0 diesel. :) Preturile sunt mai mici decat afara, dar ma mai gandesc ca vrea lumea sa scape de ele. 

Din ce-am gasit pe la noi prin tara in momentul de fata m-am oprit la urmatoarele:

 

http://olx.ro/oferta/vw-scirocco-2-0-tsi-dsg-ID3Q5fg.html#81fa1b7ad3

6 ani si 135000 km. Pentru romania suna ok. Daca a fost rulata si pe afara as zice ca are mai mult. Cutie automata n-am incercat pana acum. Interiorul dupa gusturile mele e cam prea lucios. Nu tin neaparat sa am navigatie. La exterior arata ok.

 

http://olx.ro/oferta/volkswagen-scirocco-2-0-tdi-140cp-euro-5-2011-ID3V2o0.html#81fa1b7ad3

2011 si cam tot pe acolo la km. Adusa de afara. Exceptand motorul care e ultimul pe lista nu vad ce-as putea reprosa masinii. Volanul imi place, incalzire scaune, trapa mi se pare interesanta pe masina. Nu stiu ce sa zic cu climatronicu. Arata altfel butoanele fata de altele din ce-am mai vazut. E sau nu climatronic ?

 

http://olx.ro/oferta/vw-scirocoo-diesel-an-2010-ID3Uvrm.html#81fa1b7ad3

Asta mi se pare un anunt care se apropie de realitate. 2010 si 170000km. Nu m-ar speria. Carte service, interiorul e frumos.. dar tot motorul de 140 cai e. La cum e formulat anuntul as zice ca imi inspira cea mai mare incredere.   

 

http://olx.ro/oferta/volkswagen-scirocco-2-0-tsi-ID38eDx.html#81fa1b7ad3

Aici cred ca e cel mai ciudat anunt. Km putini cu carte service, doua randuri de jante, pret mic fata de restul masinilor. Intradevar e 2009, dar parca ceva nu se leaga. Interiorul nu prea ma incanta. Culoarea e alta decat banalul alb. Ori s-a plictisit tare de ea si a pus un pret mic sa scape de ea, ori masina as zice ca nu-i in regula.

 

Per total dupa 4 masini "ochite" as zice ca am sanse sa gasesc si in romania ceva. Ba chiar la preturile astea as mai negocia fara jena. Sper ca nu m-am intins prea mult. Daca am batut campii la ceva astept un raspuns. Sunt in voiaj momentan si dispun de timp liber sa ma intind la povesti. 

Merci !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A doua are climatronic. E versiunea facelift, cu ceasuri de bord alb-negru, alt volan si alt panou climatronic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maximilian667

Belemihai, daca te intereseaza varianta 2.0 tdi 170 CP o poti vedea si pe a mea. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa cum am zis...sunt 2 (sau chiar 3) modele de interior...inainte si dupa facelift. (cam 2011)

asa arata inainte

http://image.automobilemag.com/f/multimedia/photo_gallery/8083445/0802_06a+2009_volkswagen_scirocco+interior_view.jpg

si asa dupa

http://www2.diariomotor.com/imagenes/2010/12/volkswagen-scirocco-r-prueba-13s.jpg

 

al 2lea, este cu interior de golf 6. si da, are climatronic. 

asta nu are, decat Ac simplu

http://olx.ro/oferta/volkswagen-scirocco-2010-ID3NdyY.html#b655b70edd

 

modele mai noi, dupa 2013 arata asa

http://www.forcegt.com/wp-content/uploads/2012/05/2013-VW-Sciorcco-GTS-Interior-4.jpg

si ultimul facelift -2014..arata asa

http://noticias.coches.com/wp-content/uploads/2014/02/Volkswagen-Scirocco-2014-interior-02.jpg

cu volanul de golf 7, indictoare pe bord..etc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce an e mașină? Eu știu doar ce am citit...Și ce am aflat documentandu-ma pt achiziție ca vrea prietena scirocco....

Poate diferă pentru piața de unde e mașină. ..Nu știu. .Dar pana acum nu am văzut combinația de volanul ăsta de golf 6 cu consola de golf 5..m

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maximilian667

2010, rulata in germania pana la jumatatea lui 2012, am cumparato in ianuarie 2014 la 172.000 km , momentan am 203.000 km . Nu am avut probleme cu ea... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci... Volanul + clusterul de instrumente s'au schimbat in productie undeva pe la jumatatea lui 2009. Climatronicul s'a schimbat undeva dupa aceea, 2009 spre sfarsit sau 2010 (asta nu stiu sigur)

Cert este ca eu am masina productie iunie 2009 si cumparata in septembrie 2009 si am bordul ca in poza lui @maximilian667

 

Nu este facelift nici in 2011 si nici in 2014. Volanul, clusterul si climatronicul s'au schimbat pe parcurs, climatronicul chiar de vreo 2 ori (2009-2014). In iulie-august 2014 a aparut ceea ce se vrea a fi modelul nou. Ca arata ca un facelift, asta e alta poveste, dar cel putin la nivel declarativ din partea VW, nu este asa ceva... 

 

Sper ca v'am lamurit pe toti :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!