Jump to content

Retrofit ACC si Lane Assist


skinny
 Share

Postare recomandată

11 hours ago, Hayate said:

Astea sunt codurile pentru pompa ABS compatibila cu ACC:

3AA614109 BC, BB, AA, T, BJ, AN, AT, BS, E, D, Q, AE, AJ, BL, AS, AR, BN

Tu ai cu AF...

Damn... Cum s-a nimerit exact printre ele. Merci. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Eu am Lane Assist si confirma ca pe Europa de Est nu functioneaza Traffic Sign Recognition.

O sa testez peste 3 saptmani daca merge pe europa de vest.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@humerg pot sa iti raspund eu: daca ai harta de vest SAU nu ai harti deloc, TSR merge doar in modul "limited". Adica va aparea un warning in bord, dar va recunoaste limitele de viteza, si sfarsitul limitarii de viteza. Alte indicatoare nu a recunoscut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am incercat sa pun harta de WEST, si nu mi-a aratat mare lucru. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,

 

Am achizitionat de curand un Passat B7 2011 cu camera in dreptul oglinzii. M-am documentat un pic si am vazut ca masina ar trebui sa fie echipata cu lane assist insa in meniul masinii nu am gasit la Assistants decat functia cu Coffe (pentru a nu varsa cafeaua la franare). Oare trebuie activata functia cu VCDS sau merge activata intr-un alt mod? Am pus o poza cu camera pe care am vazut-o sub oglinda fata.

820043045_15_1080x720.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.Daca am Lane assist,sign assist,side assist din fabrica...ce ar insemna sa ii mai adaug ACC?masina e din 05.2012

Si de ce daca merg pana la vecinii nostri maghiari imi recunoaste semnele de circulatie iar la noi nimic?(am harti small EE )

Multumesc

Modificat de Darkangel69
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 8/29/2016 at 3:01 PM, bag3ra said:

Salut,

 

Am achizitionat de curand un Passat B7 2011 cu camera in dreptul oglinzii. M-am documentat un pic si am vazut ca masina ar trebui sa fie echipata cu lane assist insa in meniul masinii nu am gasit la Assistants decat functia cu Coffe (pentru a nu varsa cafeaua la franare). Oare trebuie activata functia cu VCDS sau merge activata intr-un alt mod? Am pus o poza cu camera pe care am vazut-o sub oglinda fata.

820043045_15_1080x720.jpg

Salut, legat de faza cu cafeaua, nu este pentru a nu varsa cafeaua la franare, ci se numeste ''Fatigue assist'' si este ceva legat de asistenta la oboseala, in cazul in care masina simte ca faci redresari de banda bruste si repetate, atunci iti va indica ''cafeaua'' semn ca ar fi indicat sa iei o pauza de o cafea....

Iar in legatura cu senzorul din spatele oglinzii tind sa cred ca este High Beam assist, adica trebuie sa fie in meniu legat de lumini, in cazul in care ai faza lunga o schimba singur pe faza scurta cand vede ca vine o masina din fata...

Lane assist arata altfel, este o camera mare intre parbriz si oglinda....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Va salut

 

Am pe Passat B7 2014 din fabrica doar ACC(radar, camera, etc.) si Side Assist. Asa a configurat-o fostul proprietar. Stie cineva ce implica activarea Lane Assist si Sign Assist? Se poate face doar din soft sau mai e nevoie de alte modificari pe masina? Ma gandesc ca ptr. Lane Assist trebuie ceva modificari la directie pentru a putea vira singura.

Multumesc

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 10/21/2016 at 11:36 AM, Ionescu said:

Va salut

 

Am pe Passat B7 2014 din fabrica doar ACC(radar, camera, etc.) si Side Assist. Asa a configurat-o fostul proprietar. Stie cineva ce implica activarea Lane Assist si Sign Assist? Se poate face doar din soft sau mai e nevoie de alte modificari pe masina? Ma gandesc ca ptr. Lane Assist trebuie ceva modificari la directie pentru a putea vira singura.

Multumesc

 

Camera in parbrziz (A5). Camera stie lane assist, high beam assist si sign assist. Trebuie sa schimbi parbrizul.

On 10/7/2016 at 11:03 PM, djzoom said:

Salut, legat de faza cu cafeaua, nu este pentru a nu varsa cafeaua la franare, ci se numeste ''Fatigue assist'' si este ceva legat de asistenta la oboseala, in cazul in care masina simte ca faci redresari de banda bruste si repetate, atunci iti va indica ''cafeaua'' semn ca ar fi indicat sa iei o pauza de o cafea....

Iar in legatura cu senzorul din spatele oglinzii tind sa cred ca este High Beam assist, adica trebuie sa fie in meniu legat de lumini, in cazul in care ai faza lunga o schimba singur pe faza scurta cand vede ca vine o masina din fata...

Lane assist arata altfel, este o camera mare intre parbriz si oglinda....

Mai este o camera, pe barbriz

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

@bag3ra : Camera care o ai tu este pentru Asistenta la Faza de Drum si Faza de intalnire. Cu alte cuvinte, daca impingi maneta de faza lunga o data-scurt in fata, iti apare pe ecranul din ceasuri un A. Si atunci cand vede indicatorul cu intrare in localitat, cand vede masina in fata, etc.....trece automat pe faza scurta. Si cand nu e masina in fata, indicator cu sfarsit localitate, viteza mai mare de 50km/h trece automat pe faza lunga (lumini de dum).

Asa functioneaza Light Assist: 

 

 

Unele modele au camera in suportul oglinzii: este o singura camera pentru Asistenta Lumini si pentru Lane Assist !

Asa arata camera care are 2 functii.

Faza cu Driver Alert System, da este pentru a nu-ti varsa cafeaua pe tine cand adormi la volan ! :)

Can-ul analizeaza cat de des si cat de tare corectezi volanul, cu ce unghi, cat mergi cu volanul drept - si apoi in corectezi, de cand conduci, etc.....si iti recomanda sa faci pauza de cafea ! 

Apare pe ecran iconita cu ceasca de cafea, vreo 10-20sec impreuna cu GONG-ul.

Am incercat de mutle ori sa pacalesc sistemul ca sa-mi dea mesajul sa pot face poza....dar nu am reusit. 

Practic am simulat ca sunt obosit, dar nu a mers. :)

 

HTB1XXioKVXXXXb2aXXXq6xXFXXXy.jpg

m02-header.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva unde trebuie legate cablajele de la Camera lane assis , am cumparat camera si nu stiu unde trebuie sa leg cablajele ??

Modificat de vio254
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Sal. Am si eu passat 2014, si are din fabrica camera sign assist!  cum as putea activa line assist si FLA? doar din codari sau trebuie si careva blocuri de montat?

Modificat de Mistervova
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci. voi avea vcds in mina si voi incerca sa fac ceva

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat sa schimb codurile cu un vcds versia 12. Si nu a mers. Trebuie un vcds mai nou?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Miine voi incerca!

la sigur nu trebuie de montat careva module???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, sigur nu trebuie. Eventual sa ma citesti pe forum ce inseamna una alta si ce implica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal. Am bagat codurile si s-a activat lane assist. Dar FLA nu merge, ori trebuie sa fie noapte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FLA inseamna schimbarea automata intre faza scurta si faza lunga. Normal ca trebuie sa fie noapte. Butonul de lumini trebuie sa fie pe AUTO si maneta de faza lunga impinsa odata pana apare in ceasuri un semn alaturi de litera A.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi! Noaptea voi incerca! 

La mine functioneaza si sign assist, imi arata indicatoarele de viteza. Cineva spunea pe forum ca aceasta functie este activa numai in europa de west.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai harta europa de est incarcata pe hdd? A functionat si la mine pana in momentul cand am salvat hdd europa de est.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiind masina din 2014 este posibil sa aiba camera 3Q (ca pe B8) si nu 3AA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On ‎10‎/‎21‎/‎2016 at 11:36 AM, Ionescu said:

 salut

 

stie cineva daca reprezentantele fac astfel de codari pentru lane assist si altele(doar codari, fara a fi necesare alte modificari pe masina) pentru masini inca in garantie(passat b7-2014)?

Multumesc

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!