Jump to content

Tuning ? Despre suspensii, roti, spoilere


75NOR
 Share

Postare recomandată

Un lucru interesant: dupa ce am montat rotile de vara cu anvelope Pirelli 225/45 R17 in locul celor de iarna Continental 205/55 R16 am observant ca suspensia se comporta mai confortabil, absoarbe mai bine micile denivelari. Avand in vedere ca am trecut la un talon mai mic, ar fi trebuit sa simt o rigiditate. Sa fie din cauza latimii mai mari pe care se distribuie impactul ?! Sau este vorba de structura anvelopei ?

Cele de vara le-am dat cu Sonax Gummipfleger inainte de conservare, acum (la montaj) aratau impecabil.

Pe cele de iarna am aplicat Nigrin Reifen-Pflege, vezi poza inainte de a le baga in repaus peste vara.

post-90323-0-54635600-1430134753_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu care credeam ca am unicul Superb cu acest model de jante pentru iarna (Audi A6) ...  :icon_bounce:

Modificat de czsilviu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@radu: aveai tot 2.3 si in alea de iarna, sau mai mult ?

 

Eu, la trecerea la Pirelli 225/45/17, am sesizat o directie "mai grea" si faptul ca e mai asezata masina, face si un sunet mai solid la trecerea peste imbinari gen rosturi de cauciuc la poduri.

 

N-am avut rabdare de Sonax pe roti, m-am multumit sa le spal temeinic de sare si nisip si sa le dau cu Nigrin Wheel Cleaner :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveam aceeasi presiune (2.4 bar) si in cele de iarna. Presiunea este ok pentru cele de iarna, dar prefer sa o mentin la fel si in cele de vara (se preteaza pentru drum extraurban). Maxim 2 persoane cu bagaj mediu.

Cele de vara sunt mai zgomotoase intr-adevar, dar imi creeaza subiectiv si senzatia de comfort.

@czsilviu: jantele de A6 sunt elegante si le-am achizitionat la un pret bun (sub cele Skoda).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 2.4 nu ai observat o tocire pe mijlocul profilului la Pirelli Cinturato P7 ? 

 

In primul sezon de vara am folosit si eu 2.4, tot 2 persoane cu bagaj usor/mediu si am observat ca mai ales spatele s-a tocit pe mijlocul profilului. Am coborat presiunea la 2.3 si s-a uniformizat uzura profilului....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este buna observatia, mersi de info.

Am mers foarte putin cu 2.4 doar toamna trecuta si mi-a placut comportamentul masinii, din cauza asta am decis sa o pastrez.

Dar daca pe spate genereaza uzura pe mijloc, atunci nu este ok. O sa reduc pe spate la 2.3 (unde oricum anvelopa nu prea face burta), pe fata este greutate mai mare si cred/sper ca se distribuie uniform apasarea pe drum. Le voi verifica pe parcurs pe cele de pe fata sa vad cum se comporta cu 2.4 (parca nu imi place cum se lasa pe fata cu 2.3).

 

Pentru conservare anvelope peste sezon poti folosi Nigrin Reifen-Pflege (cca 19 ron), e un spray care se aplica foarte usor si rapid. L-am aplicat pe toata suprafata (inclusiv banda de rulare). Am folosit jumatate, restul il voi aplica pe flancul celor montate din cand in cand.

Modificat de radumelinte
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru control, masoara adancimea profilului in fiecare pneu, cu un subler, in 3 puncte: santurile extreme din interior- exterior si santul cat mai apropiat de zona mediana.

Asta e cea mai buna metoda sa controlezi uniformitatea uzurii pneului pe toata latimea benzii de rulare.

Daca e mijlocul mai tocit - ai avut presiune prea mare. Daca sunt lateralele mai tocite - ai avut presiune prea mica.

 

Din experienta personala, spatele ar trebui sa aiba 0.1 atm mai putin decat fata, intrucat exceptand cazurile de bagaje full, sunt mai putin solicitate gumele spate.

Pe fata ai si greutate mai mare, plus solicitare transversala mai mare datorita virajelor, ceea ce face sa accentueze uzura pe umerii anvelopelor fata.

 

In plus, recomand rotire in X a anvelopelor in fiecare an pentru a uniformiza uzura.

Dupa 2 sezoane totalizand 31 000km cu P7 Cinturato, rotindu-le, am ajuns sa am 5.8mm uzura pe toate 4 gumele.

 

Merci de pontul cu Nigrin

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Detin un Superb Combi DSG 170 CP pe care l-am cumparat echipat cu jante pe 18 cu anvelope 225/40/18. La drumurile noastre eram mereu stresat sa nu le lovesc, astfel ca am trecut pe 17 Laurel echipate cu Pirelli Cinturato P7. Pentru iarna am un set de jante de la fostul A4 pe 16 pe care le-am echipat cu anvelope Continental de iarna 205/55/16. Diferenta intre rotile pe 16 iarna si cele de vara pe 18 este mare, insa masina mi se pare usor rigida din pricina suspensiei cred.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Sa stii ca si eu merg vara pe 18'' si iarna pe 16'', dar iarna nu e deloc rigida, din contra, e moale suspensia. Te referi la zgomotul sec pe care il face suspensia peste denivelari, sau ca scutura masina ? Ai PDG cumva ? (asta ar explica rigiditatea)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ca este rigida si din cauza frigului care influenteaza fluiditatea uleiului din telescoape. Masina am luat-o din Germania, am o lista cu pachetele de dotari, dar nu am gasit nimic despre PDG. Ai cumva codul dotarii? Recunosc faptul ca este cam ridicata, in special spatele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-are treaba cu frigul, a mea e la fel ca si suspensie si numai rigida nu e. Ma refer la ruliu si tangaj. Ce se simte "mai dur" este trecerea peste denivelari, e specific suspensiei fata de Superb 2- e mai zgomotoasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum imi dau seama daca am PDG?

Modificat de SABIE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sta masina sus de suspensii si se vad pe sub bara spate bratele de la suspensia spate, cand te uiti la masina, din spatele ei, de la vreo 2m distanta. Se vede clar ca sta sus, bagi pumnul intre roata si aripa

Later edit: acum ti-am vazut topicul cu masina, deci si pozele. :) Nu are PDG stai linistit, are suspensie normala. 

 

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare! Știe cineva ce arcuri sunt mai bune? Am gasit de la sachs , bilstein și eibach! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bune pentru ce ? Vrei OEM replacement, vrei sa o cobori, ce planuri ai ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau doar sa le înlocuiesc, și vreau să le comand eu online, sunt mai ieftine, și nu stiu ce ! Pe cele originale nu am nici un cod doar 3 puncte de vopsea portocaliu , albastru și verde! Ce înseamnă asta? Aș vrea să le pun la fel!

Citarea inutila a postului anterior se sanctioneaza!

Modificat de vdragos
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Nys: mai intai ar trebui sa vezi pe baza VIN-ului ce suspensie are OEM masina ta: normala, sport sau PDG.

In functie de asta, iti vei comanda si arcurile replacement. Totusi, daca nu ai vreun arc rupt si nici nu vrei sa modifici asieta masinii, nu ai de ce sa schimbi arcurile. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Dilema . Skoda Superb 2 combi . Acum cateva luni , am decis sa trec pe arcuri Eibach Pro Kit . Toate bune si frumoase , masina schimbata radical . Stiam de atunci ca amortizorul dreapta fata e putin zgomotos. Azi am decis sa schimb complet toate amortizoarele si problema sta cam asa. 
Vreu sa pun Bilstein B4 Sport cod produs : 22-151070 - de la diferiti retalieri de piese auto mi-a fost sugerat ca nu sunt compatibile . Supensia mea stock, de fabrica fiind standard.  Acum , tinand cont ca am arcuri sport , pot intimpina probleme daca motez amortizoare sport ? Exista alte probleme care pot aparea ?

Postarea aceluiasi subiect pe mai multe topic-uri se numeste spam si se sanctioneaza!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!