Jump to content

Tutorial inlocuire capac airbag volan Passat B7/CC


srulz
 Share

Postare recomandată

      Pentru cine e interesat de inlocuirea capacului de airbag volan Passat B7/CC modelul cu capac de plastic, pentru care, momentan nu se gaseste de cumparat nou (vezi cel cu capac spate de metal), probabil pe viitor se vor gasi, deoarece, materialul este de proasta calitate si dupa o vreme, probabil de la actionarea claxonului, tinde sa faca o cuta centru-dreapta. Eu am gasit un airbag la dezmembrari, insa, probabil a fost tinut in mediu cu umiditate mare si pastila pirotehnica era ruginita, asa ca, am folosit numai capacul de la "noul" airbag.

 

image.jpg

 

Demontare:

 

image.jpg image.jpg image.jpg

 

Montare:

 

image.jpg image.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumim pentru tutorial. De mentionat ca operatiunea de indepartare trebuie facuta avand bornele de la baterie decuplate! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu placere,

 

Da, sunt multe masuri de precautie de luat atunci cand se umbla la airbag, desi eu nu am facut asa. Mare atentie la pinii pastilei pirotehnice, nu incercati sa ii masurati resistenta electrica, ca aveti toate sansele sa o declansati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Se pot repune pozele de mai sus ?......am un airbag cu capacul defect din turnare si doresc sa-l inlocuiesc.

Gasisem la un moment dat undeva pe forum la cineva cu exact acelasi defect, a schimbat doar capacul si a pus si cateva poze, insa nu le mai gasesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei care aveti probleme cu capacul, se aude si la voi un chitait la viraj stanga dreapta? La mine e prezent zgomotul, iar daca tin cu mana un pic tras inafara, nu se mai aude nimic la viraj pe loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deoarece site-ul de gazduire pentru imaginile din tutorial si-a schimbat adresa si pozele nu mai sunt accesibile prin link-ul original, le postez din nou aici:

 

image 1.jpg

Demontare:

Image 2.jpg

image 3.jpg

image 4.jpg

Montarea:

image 5.jpg

image 6.jpg

Modificat de srulz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult....mi-au fost de ajutor.

Modificat de cridaia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!