Jump to content

Interior scaune și bancheta Audi A4 B6/B7


ANdi B.
 Share

Postare recomandată

Mi-au placut ultimele tale 2 posturi :)) in unul erai hotarat sa nu scoti panourile si in al 2 lea ceri ajutor :)) . Sorry eu nu te pot ajuta , am comentat doar ca mi s-a parut amuzant ..O zi buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut.Detin un a4 b7 din 2008 iar in ultima saptamana am constatat o problema.Scaunul soferului nu se mai incalzeste.Stie cineva ce pot face pentru a remedia problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca celalalt se incalzeste nu e de la sigurante. masoara continuitatea rezistentei de incalzire din spatar si din sezut si termistorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Domnilor,
Posed un Audi A4 8E 1.8T, de cand masinutza este la mine, am observat urmatoarele:
- Led-urile gurilor de ventilatie sunt lipsa, le-am montat ramane sa le si alimentez, insa nu vreau sa o fac din blocul de lumini
- led-ul din scrumiera nu este ars, iar rezistenta de 330 ohmi este ok, insa nu se aprinde, am incercat sa masor tensiunea ce ajunge acolo si am descoperit un 1.7V (nu sunt 100% convins ca am tinut foarte bine aparatul de masura)
- led-ul aferent soclului pentru bricheta si el este stins, inca nu m-am apucat sa desfac acolo sa vedem ce se intampla
- din blocul/switch-ul de lumini nu mai merge decat un singur led, urmand ca in viitorul foarte apropiat sa fie schimbat - oare de aici sa fie problema?
- Lumina butonului ESP, este si ea absenta, cu mentiunea ca LED-ul este functional (masurat)

Intrebarile mele sunt urmatoarele, daca nu este cu supare maxima:
1. ce as putea sa mai verific si unde, vis-a-vis de Led-ul din scrumiera, buton ESP, ring bricheta
2. unde as putea sa fac legaturile pentru led-urile aferente gurilor de ventilatie, as dori sa evit blocul de lumini, intentionam sa ma leg la cel din scrumiera (de aici si intrebarea 1), ca o a doua varianta ar fi butonul ESP
3. reglajul farurilor nici el nu se aprinde, o fi cauza comuna cu cele de mai sus?, oare sa fie ceva din blocul de lumini, o siguranta? (cu toate ca au fost verificate ochiometric si foarte atent, nu este nimic ars). O indrumare?

P.S.:

Bine v-am gasit

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa fac caterinca proasta sau ceva de gen, decat un mic zambet.... Mai plateste-ti, colegu, lumina si tu ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

/offtopic : Domnul meu, lumina este platita, nu aia este problema ci santierul din coltul strazii :) deh ... de la zapezile astea :)

/ontopic : ideeas?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La golf stiu ca exista o astfel de problema cum ca becurile de la scrumiera, ringul de la priza, butonul esp si butonul de avarii nu lumineaza. Se rezolva prin schimbarea beculuii din scrumiera :) nu stiu daca se aplica si in cazul masinii tale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@iciceu92

 

 

multam de indrumare, insa un bec nu poate fi comparat cu un led din mai multe puncte de vedere, iar cele mai principale sunt:

- consum

- temperatura

Nu vad rostul schimbarii unui led din moment ce el separat de circuit functioneaza corespunzator...teoria ne spune ca 1.7V sunt insuficienti pentru alimentarea unui led de 12V

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU stiu de ce ai led la scrumiera, cand acolo tb sa fie bec. Prin filamentul becului lucreaza reostatul de reglaj lumini.

Eu nu am vazut pana acum led la 12V, cei 1.7 sunt suficienti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Poze mai jos

image1 - banda de plastic ce este luminata de led-ul din poza image2

dupa cum se observa, legatura led-ului cu rezistenta nu este facuta prin lipitura ci prin sertizare - contactul este perfect functional

gaurica din suport aferenta led-ului este de 3mm

post-36128-0-25915200-1399629476_thumb.j

post-36128-0-35309300-1399629483_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, ma uitam in profil si vedeam o masina si abia acum am vazut ca suntem in topicul de Audi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, scuzati, in semnatura era ramasa raposata :) ... profile updated :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut baieti, as dori sa stiu daca in cazul in care masina are scaunele incalzite ca dotare, iti incalzeste doar posteriorul si zona lombara? Sau exista posibilitatea ca masian sa vina din fabrica si sa-ti incalzeasca doar posteriorul.

La mine nu se incalzeste zona lombara si as vrea sa aflu daca e vreo problema pe undeva sau asa a venit masina din fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa se incalzeasca atat sezutul cat si spatarul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti, as dori sa stiu daca in cazul in care masina are scaunele incalzite ca dotare, iti incalzeste doar posteriorul si zona lombara? Sau exista posibilitatea ca masian sa vina din fabrica si sa-ti incalzeasca doar posteriorul.

La mine nu se incalzeste zona lombara si as vrea sa aflu daca e vreo problema pe undeva sau asa a venit masina din fabrica.

 

se poate repara, trebuie desfacut scaunul si verificat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce m-am documentat am inteles ca are o siguranta si un termistor care trebuie verificate. Stiti cumva daca sunt sigurante separate pentru incalzirea scaunelor? Eu le-am scos pe toate din partea stanga a volanului si m-am uitat la ele, par a fi bune. Trebuie verificate neaparat cu un multimetru ceva, ca ochiometric vad ca sunt bune toate.

Termistorul stiti cumva exact unde e in scaun, ca sa stiu daca trebuie demontat cu totul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verificarile la scaun - rezistenta si termistor, se fac in mufa scaunului, cu un multimetru. Termistorul daca este ok, are o valoare intre 10k, in  functie de temperatura exterioara, la rezistente - trebuie sa ai continuitate

 

siguranta - da, este una pe lateral.... dar nu este pt fiecare perna, ci pt amandoua scaunele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tinand cont ca sezutul se incalzeste la ambele inseamna ca rezistenta e buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Stiti cumva ce cod e scris in caietul masinii pentru optiunea asta de scaune incalzite?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe climatronic,linga butoanele de dezaburire parbriz si luneta,ar trebui sa ai doua butoane rotative de la 1 la 6,acelea sint pentru incalzit scaunele,la anumite modele sint incalzite numai sezutul,numai spatarul,amindoua sau deloc in functie de dotarile masinii,siguranta se afla sub volan nu in panoul de sigurante,cel putin asa este la a mea,incalzire in sezut si reglare electrica a spatarului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca nu am auzit de scaune la care sa nu fie incalzite atat sezutul cat si spatarul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut,desi am cautat pe acest forum un topic pentru scaune nu am gasit...

Ma puteti ajuta cu un sfat in demontarea capacelor din spatele scaunelor de fata?

Audi A4 S-line Break 2007

Multumesc anticipat.

 

A4040048interior_hr.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare baieti. Am rasfoit forumul dar nu am gasit raspunsul la dilemele mele. Eu nu am pachetul lumini la al meu B6 si m-am gandit sa-mi pun footwell lights. Am gasit ceva produse pe net, dar nu stiu daca se potrivesc. V-as ruga daca puteti sa ma ajutati cu piesele originale, ( daca vinde cineva ) montajul sa se faca plug&play, pe mufe, nicidecum prin taierea firelor, etc, nu vreau sa iau foc in masina :))

Am gasit ceva cu codul 5ND 947 415. Omul le vinde dar nu stie daca merg si pe B6. Se potrivesc pe mai multe modele de Volkswagen si Skoda. Va multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • cogdao changed the title to Interior scaune și bancheta Audi A4 B6/B7

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!