Jump to content

Curatare si slefuire sticla


KLF
 Share

Postare recomandată

Poti sa incerci Polishul gel Step 1 (Mafra). La mine a mers, dar depinde si de zgarieturi!

unde ai gasit?? e special pt geam?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De und eputem achizitiona acest posih gel de la Mafra!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai este pt caroserie...nu scrie nicaieri ca ar fi pt parbriz?!?!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s-a gandit / a folosit cineva vreo folie protectoare de la expert detailing?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Pai este pt caroserie...nu scrie nicaieri ca ar fi pt parbriz?!?!!

Am sunat la ei si mi-au spus ca e bun si pt parbriz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am si eu aceeasi problema ca si voi, numai ca la mine parbrizul este matuit f mult si plin de gaurele de la pietre, am tot incercat cu tot felul de creme anti-rid dar nu am reusit, cand bate soarele si noaptea parca joc baba oarba, de aceea m-am gandit sa-l schimb....stiti cumva un loc cu preturi mici si o montare buna ? merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am citit si eu acest topic si pot spune ca pentru zgarieturi adanci ( agati unghia ) de altfel ca la tabla nu exista remediu decat inlocuirea :) . pentru zgarieturi fine exista anumite solutii, paste de lustruit. eu am folosi de la sonax http://www.magazinpiese.ro/sonax.php?id=32, si am fost destul de multumit de el in sensul ca nu se mai vade "panza de paianjen" iar sticla se curata mai usor dupa lustruire. Pentru plasticul de la faruri sau stopuri exista o pasta abraziva de la sonax care e destul de buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am patit si eu o floricica pe parbriz, de la un camion. A incercat cineva solutia cu rasina aia injectata? La expertdetailing am vazut ca fac asa ceva pe la 100 ron. E ok pretul? Nu am mai gasit in alta parte. Iese treaba buna? Se mai cunoaste floricica? Imi cam sta pe creier.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am si eu zgarieturi pe parbriz, dar...groaznice, nu cum se zice pe aici! :huh: . Prima data am crezut ca e murdar, urmele sint ca amprentele de degete, dar adanci, se agata unghia in ele. Masia o am de un an, nu avea asa ceva cand am luat-o. Nu pot sa pricep de unde au aparut.Nu stiu daca e original, are sigla Audi pe el. Nu am mai vazut la alta masina asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am rezolvat la autodetailing. surprinzator de bine, abia se cunoaste ca a fost floricica. 100 ron aprox. Recomand, desi cam scumpi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru faruri ati gasit ceva solutie buna? Intra praful in zgarieturi si lumina nu mai e asa puternica. Parca as conduce o dacie :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

s-a mai discutat despre asta. da. exista si cu rezultate f bune pentru mine. farurile si stopurile arata ca noi. este o pasta de la sonax pe care am folosit-o si o recomand

www.magazinpiese.ro

post-11502-1183878672_thumb.jpg

Modificat de baca
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru faruri ati gasit ceva solutie buna?

sau poti sa incerci aici. am pus si poze before & after ca sa-si faca lumea o idee.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

orice sticla shlefuita se transforma in ...lentila. ca sa scotzi o zgarietura tre sa iei din grosime pe o adancime cel putzin egala cu profunzimea zgarieturii. rezulta o zonz concava care va distorsiona imaginea. pt evitarea acestei situatzii ar trebui ca profunzimea shlefuirii sa se piarda pe o suprafatza cat mai intinsa. nush ce mana poa sa faca treaba asta. eventual cu ceva bratz controlat de calculator. nu vreau sa ma antepronuntz in aceasta problema pt ca nu am vazut asha ceva dar cel putzin teroretic e f putzin probabil, practic...mai putzin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AJUTOR !!!!

am o problema cu parbrizul dar pe interior este gras si ramane urme, l-am sters cu :

solutie de geamuri

pur

otet

diluant

apa

si nu il pot curata se face ca o pasta subtire si enervanta rau daca ma puteti ajuta cu un sfat.....apropo imi trece prin cap sa-l sterg cu MR Musculo poate merge dar astept de la voi niste idei

aceeasi problema o am si eu.....pe interior este foarte uleios......am incercat si cu solutii de sters geamul ieftine si scumpe si degeaba...(am cumparat din cora o solutie de sters geamurile 20 ron) .Am sa incerc si eu cu Mr Musculo sper sa mearga! :)

Modificat de radduu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

hai sa intreb si eu.....cu ce curat lac auto pe parbriz :lol:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, am si eu o problema. Am stat cu masina intr-un camping aproape de locul unde se faceau gratare. Cand am plecat de acolo am observat pe toate geamurile o depunere de picaturi minuscule si dese. Am dat cu solutie de spalat parbriz si nu s-a dus. Nu stiu ce sunt punctele alea, funingine de la foc sau grasime de la 1 saptamana de facut gratare si mici. Drumul pana acasa a fost destul de nasol, ca punctele respective m-au deranjat la condus. Azi am dus-o la spalatorie si le-am zis de pete. Au dat cu spuma activa, nu s-a dus deloc. Au dat cu solutie de insecte + frecat bine cu ceva carpa speciala de geamuri. De pe geamuri s-a curatat in proportie de 95%. Surpriza am avut-o acasa dupa ce a batut putin vantul si a adus niste praf: toata masina e plina de punctuletele respective, nu numai geamurile. De pe geamuri s-a dus prin frecare mai energica, dar cu ce sa dau pe vopsea? Mi-e frica sa nu las niste zgarieturi de toata frumusetea. Am incercat sa frec in cateva locuri si se duce. Dar e munca de chinez batran. Tind sa cred ca sunt pete de grasime care dupa spalare au devenit vizibile deoarece a intrat praful in ele. Se curata oare cu spuma activa pentru motor? M-am gandit sa incerc cu apa calduta si "pur".

Puteti sa-mi dati un sfat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DETERGENT CONCENTRAT SI APA CALDA. Va fi suficient. Nimic mai mult.

Swat cat, daca poti ingheta lacul ala pe parbriz, s-ar putea sa vina jos singur. Sunt sigur ca se va desprinde cu timpul, oricum. Rabdare, detergent si apa calda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De pe geamuri s-a dus prin frecare mai energica, dar cu ce sa dau pe vopsea? Mi-e frica sa nu las niste zgarieturi de toata frumusetea.

...

Puteti sa-mi dati un sfat?

@kitaro: daca solutiile conventionale (cu detergenti) nu dau rezultate poti incerca cu motorina. pui 500ml motorina intr-un pulverizator si dai pe masina PROASPAT SPALATA SI USCATA. freci cu carpa, dupa care speli masina din nou cu spuma activa

prin aceasta metoda scapi SI de petele de bitum, clei de copaci, muste zdrobite etc, fiind similara degresarii. garantat motorina NU ataca vopseaua. benzina, DA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor azi am descoperit o chestie super buna. Am luat de la BMW o solutie GLASS POLISH pentru ca aveam pe geamuri o "ceva" care nu s-a curatat absolut cu nimic pe lumea asta, nici cu cei mai puternici diluanti de vopsele, detergenti, etc. Am zis sa comand chestia asta care e vreo 40 RON. Asta seara am probat-o. In sfarsit mi-am vazut si eu geamurile curate. Apa se scurge extraordinar de frumos de pe ele, stergatoarele pur si simplu aluneca.

Solutia asta e special destinata pentru parbrize, sa curete impuritatile si sa amelioreze suprafata sticlei matuita de traseul stergatoarelor. E bun tare produsul si il recomand. Deci se numeste Glass Polish si face parte din produsele destinate intretinerii automobilelor BMW :P De ce nu si Skoda si Audi :D

Cine are nevoie de alte detalii si intrebari ii stau la dispozitie :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ar fi: modul de aplicare, daca face sau nu efectul de 'lentila', de unde se poate comanda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti sigur ca produsul nu modifica deloc grosimea totala a parbrizului?

Pentru ca in caz contrar cele doua fete ale parbrizului nu vor mai fi perfect paralele si vei vedea deformat "peisajul" inconjurator. :ceuameni:

Am mai auzit de astfel de tratamente si rezultatul final nu a fost perfect ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe testate? :ceuameni:

Iti trebuie o masina de slefuit sau este ceva care se pulverizeaza si formeaza o pelicula?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate presupun nu face mare lucru la grosime ca ar trebui "frecat" insistent sa se simta...Sa vedem cat dureaza efectul, ca poate e doar o pelicula pe suprafata parbrizului, intradevar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!