Jump to content

Curatare si slefuire sticla


KLF
 Share

Postare recomandată

Salutare,

Zilele trecute, mi-am gasit masina "decorata" de un #$#^%^$ cu nisip pe parbriz :unsure: . Respectivul $#%$@$ nu s-a rezumat la a turna nisipul pur si simplu, ci a si frecat, rezultand niste zgarieturi de toata frumusetea, care ma deranjeaza cand conduc noaptea sau cu soarele in fata. Cunoasteti vreo metoda prin care pot scoate aceste zgarieturi? Presupun ca exista un polish special pentru sticla si geamuri zgariate, dar pana acum nu am vazut pe nicaieri. Exista vreo firma care polisheaza parbrize, si daca da, cam cat costa operatiunea?

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate polisha la Expert Detailing,AGER,etc...si eu am zgarieturi de la stergatoare si vreau sa imi polishez geamul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la AutoExpert polisheaza cu niste scoruri incredibile adica 120 RON pentru o singura zgarietura (lungime maxim 10 cm parca). Ai zece zgarieturi din'astea 10 x 120 RON == :unsure:

La Ager nu am auzit sa faca mai ales ca atunci cand m-am dus eu mi-au dat cu flit..

Eu am un polish de parbriz adus din state cu tot cu pamatuf (daca i se poate spune asa; a venit ca si kit) insa testandu-l pe luneta cu o bormasina am vazut ca desi face treaba trebuie frecat de innebunesti (foarte mult). Poate pe flex sa mearga mai repede (merge si pe flex montat).

Conteaza si cat de adanci sunt zgarieturile. Daca prind unghia cand treci peste ele inseamna ca sunt adanci si sanse de scoatere a lor == aproximativ zero

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut la Augsburg polish pentru geamuri de sticla (parbrize...) si, separat, de policarbonat (faruri de plastic...). Marca Sonax, pret aprox. 30RON.

N-am idee cat de eficiente sunt. O sa iau unul pt. faruri, cred.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s_c sau KLF puteti sa imi luati si mie un polish de geamuri daca tot va luati voi .. si sa mi`l trimiteti si mie ... caci eu stau in cta si nu stiu tocmai cand o sa am drum in bucuresti. V-as fi recunoscator ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Are cineva ceva rezultate notabile cu astfel de solutii?

KLF - ai reusit ceva? Ai luat solutia de la augsburg? merita?

eu m-am ales cu 2 bucati zgarieturi pe geamul stanga fata... cred ca ceva pietricele in keder si cand l-am ridicat mi-a lasat 2 urme e toata frumusetea ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La prima vedere, polishul rezolva zgarieturile medii si fine, totusi cele foarte adanci nu pot fi reparate. Daca vrei, incercam si pe geamurile tale, contacteaza-ma pe PM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Ce contine acest polish de geamuri?Si cum se realizeaza operatiunea efectiv!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

De ceva vreme am observat ca parbrizul nu mai ramane curat in urma cursei stergatoarelor. Nu raman dare/dungi de la stergatoare uzate, ci pete care dupa cateva secunde dispar, insa in acele secunde nu se vede mare lucru, iar daca mai e si noapte vizibilitatea scade drastic.

Am incercat sa sterg parbrizul cu spirt, solutie de curatat geamuri, dar n-au avut vreun efect remarcabil.

Ati avut probleme asemanatoare si daca da cum le-ati rezolvat?

Ceva sugestii?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai descris absolut perfect o chestie care ma deranjeaza si pe mine dar nu ma gandeam s-o ridic.deci, cu scuze, ma alatur si eu intrebarii tale.eu am o banuiala: poate fi din solutie, la unele apar petele alea care....hm., dispar in cateva secunde, la altele mai putin.daca o schimbi persista un timp efectul dupa care se curata.am patit asta cu o alta masina in care am bagat o sticluta mica albastra concentrata care zicea ca "dizolva' si mustele zdrobite de parbriz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu care ma gandeam ca am primit asa repede raspuns... :D

solutii am pus si d'aia Xpert de care se tot vorbeste, dar si de 7-8 lei din cora insa efectul a fost acelasi.

ca solutie extrema, ma gandeam sa dau cu polish f putin abraziv :D. vroiam sa incerc intr-un colt al parbrizului si sa vad efectul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

confirm si eu aparitia acestor pete , tot RainXpert folosesc. Cred ca pt ultima oara...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu care ma gandeam ca am primit asa repede raspuns... :D

solutii am pus si d'aia Xpert de care se tot vorbeste, dar si de 7-8 lei din cora insa efectul a fost acelasi.

ca solutie extrema, ma gandeam sa dau cu polish f putin abraziv :D. vroiam sa incerc intr-un colt al parbrizului si sa vad efectul.

Din cate stiu eu solutia de la Cora nu e Rain eXpert originala,m-am uitat cu atentie mai demult si stiu ca era una care avea numele asemanator (de genu: Panasonaic,in loc de Panasonic)..

Si eu am aceeasi problema si stiu ca am stergatoarele cam duse.Mai am unul de rezerva in portabagaj,care este si ala uzat si observ ca daca il schimb cu cel de rezerva nu mai face asa,se sterge bine,pentru o perioada de timp.

Cred ca parbrizul are mici pori la suprafata ,de la nisip,pietricele,zgarieturi (inclusiv de la stergatoare) ,etc si eu vreau sa il polishez.Unde?nu ma intrebati!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

solutia aia Xpert a fost vreo 19 lei/5L in Carrefour anul trecut.

la mine nu se pune problema de pori pentru ca parbrizul este aproape nou, iar cand am zis de polish ma gandeam la cel clasic pentru tabla (mai am jumatate de bidonas de la Turtle Wax), dar totusi... alte sugestii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

Daca in urma degresarii cu o solutie de degresat (atentie, solutiile de spalat geamuri contin de multe ori agenti care dau stralucire sticlei si care sunt grasi, deci nu sunt o solutie de degresat!) continua sa apara pete, atunci schimba solutia de spalat parbrizul. Rain eXpert nu are nici o legatura cu Xpert, fiind un produs ieftin, si la propriu si la figurat. Foloseste o solutie de degresat casnica, neabraziva.

Polisharea nu cred ca este o solutie pentru degresarea parbrizului. Nu se face polisharea parbrizelor cu polish de tabla!

Eu folosesc ca solutie de parbriz ELF, cumparat de la Metro. Rezultatele sunt ok.

Cauta pe forum topicurile dedicate problemelor tale (unul este despre solutii de spalat parbrizul, unul despre polisare parbriz si unul despre degresarea masinii).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu cred ca problema in cauza provine de la ... ceara lichida cu care ne dam masina la spalatorie.

buun si acum sa elaboram subiectul.

1. vine baietasu' de la spalatorie si pulverizeaza ceara pe caroserie, geamuri laterale, parbriz luneta, etc

2. spala cu apa pentru a intinde ceara peste tot (inclusiv pe parbriz)

3. ceara se usuca si fomeaza o pelicula neuniforma pe parbriz pe care noi o intindem cu stergatoarele. din aceste motiv ne fa ochii in cap ca la ciclop atunci cand mergem noaptea pe ploaie si avem lumina din contrasens

sa ridice mana sus cei care dau cu ceara aia de 2 lei de la spalatorie .

eu primu' !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

Si eu, dar la doua spalari de parbriz, dispare! Oricum, de obicei ii spun individului sa evite sa puna ceara pe sticla si se conformeaza.

Solutia este o solutie de spalat parbrize de calitate. Parerea mea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

se poate foarte bine sa fie geamul gras de la toate impuritatile din aer

de ce nu incerci si ceva metode clasice fara spraiuri si alte nebunii

incerca sa aduni in scrumiera mai mult scrum

il iei pe o carpa si stergi geamul cu el

sau mai poti sa incerci cu o bucata de mar

il tai feli mai mari si dai pe geam

eu ti-am dat o idee sa nu razi de mine dar cred ca merita incercat

:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scrum n-am de unde ca nu fumez...

mar? hmm, o sa incerc cand ajung intr-un loc unde nu ma vede nimeni, in nici un caz in fata blocului :D.

am mai incercat cu alcool tehnic 90* si paaarca e mai bine un pic. pe sticla scrie ca se foloseste si la degresat, deci ar fi trebuit sa functioneze;

mai insist...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema asta o am si eu. Initial am crezut ca este dela solutia de parbriz, apoi de la ceara de spalatorie si in final am ajuns la concluzia ca de vina sunt stergatoarele. De ce spun asta: o data pentru ca stergatorul de hayon nu-mi face nici un fel de problema, iar a doua oara pentru ca stergatorii de parbrize din intersectii nu lasa nici cea mai mica pata (pelicula) pe geam. Deci daca stergatoarele lasa urme, dare, sau parbrizul in ceatza, iar baietzii aia in intersectii il sterg perfect, e clar ca e o problema cu stergatoarele.

Parerea mea ! :D

incerca sa aduni in scrumiera mai mult scrum

il iei pe o carpa si stergi geamul cu el

sau mai poti sa incerci cu o bucata de mar

il tai feli mai mari si dai pe geam

sau mai poti apela la mama Omida :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

schimbati stergatoarele cu unele de calitate.

Explicatia mea: cauciucul imbatrineste in timp, prafuri si grasimi intra in pori si microfisuri si la actionarea lor nu mai calca in intregime pe geam precum si lamelele otelite din cauciuc sa isi piarda proprietatile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am aceleasi probleme si iarna e criminal pana se incalzeste bine parbrizul. Ca si cauza ar putea fi ceara dar in principal o pun pe seama unui copac sub care parcam masina si care lasa celebrul clei mult injurat.

Eu oricum am parbrizul un pic crapat si ma gandesc sa-l schimb , dar nu voi mai parca sub pomul ala :)

Spun ca ar putea fi de la el pt ca petele au o forma ca de lichid scurs.

Modificat de MIGUEL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

ma intereseasa si pe mine. sunt pe parbriz cateva sgarituri foarte foarte slabe care se vad numai in bataia puternica a soarelui.

a incercat cineva? ar fi bun un exemplu cu poze before si after :icon_idea:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa vedeti ce chestie funny am patit!

exact cu aceeasi problema ma confruntam si eu: cand dadeam cu apa pe parbriz nu mai vedeam nimic pentru o perioada scurta. pana acum doua zile cand mergand la salatorie, amicii de acolo, din proprie initiativa, dupa ce au spalat masina au inceput sa stearga geamurile cu... hartie de ziar... HARTIE DE ZIAR?!! am zis eu stramband din nas gandindu-ma sceptic la ceva zgiriituri... cand colo sa vezi minune cand veni ploaia!! apa "sta" pe geam in broboane care se scurg repede, iar la stergatoare dupa o singura tura ramane sticla BEC!

incercati si voi si astept un feedback.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!