Jump to content

Sistem franare Fabia


vsk
 Share

Postare recomandată

3 hours ago, MyKe said:

Diagnoza ce zice? Probabil ai un senzor de ABS busit. Ce are pedala, mai exact?

Pedala ? Joc , ori e tare ca piatra , ori tre sa pedalez pana prinde ceva . 

Mi s-a recomandat aerisirea instalatiei .Dupa masa incerc ... :(

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am schimbat de aproximativ 2 saptamani fuzeta stanga fata pentru ca s a dus un filet de la etrier..Am cumparat o din dezmembrari cu senzor si rulment....rulmentul l am schimbat(cu butuc cu tot) pt. ca avea joc si huruia cand invarteam de butuc.Am cumparat FAG.Dupa ce am montat fuzeta toate au fost ok pana acum cateva zile cand  am observat ca intra abs cand franam la orice viteza,culmea martorii nu s au aprins doar dupa vre o 10 minute de mers asa.

Am scanat modulul abs aveam stocata eroarea 00283-ABS Wheel Speed Sensor; Front Left (G47) 35-00--.Am sters eroarea dupa care am intrat pe measuring blocks si  senzorul stanga fata nu citeste,ramane pe 1 km\h,evident martorii s au reaprins si a aparut iarasi eroarea.

Am cautat pe net si cauzele ar fi multiple:cablaj intrerupt,senzor defect, sau inel abs defect.Totusi as exclude inelul abs deoarece butucul este nou.Senzorul l am curatat de murdarie inainte sa montez butucul nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica cu ceva gen lera distanta inel-cap senzor comparat cu cealalta roata sau schimba senzorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N ai cum sa verifici doar daca scoti din pivot si cap de bara ca sa poti scoate planetara din butuc.Oricum cam asta trebuie sa fac, ca sa schimb senzorul pentru ca e 99% blocat in fuzeta.

De ce spui asta?Crezi ca s a miscat butucul in fuzeta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam da,tare sensibili...Eu am schimbat direct dupa verif. cablaj cu nou pret mediu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cablul acela pana unde ajunge de la senzor?Pana la modulul de abs?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

schimba senzorul.poti sa stii pe unde a fost fuzeta si cine a lovit-o...?

Modificat de MRP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A fost iesit rulmentul cu butuc cu tot din fuzeta vre o 5mm si nu mai citea senzorul.I a cazut siguranta.....au presat butucul inapoi, sper ca pana la incepuul saptamanii cand il vor schimba nu iasa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai rulemntul a fost  presat la service....ce au facut ce nu ei stiu,il schimba pe garantie saptamana viitoare.Bine ca m am hotarat sa  desfac(initial am suspectat senzorul) dar cand am demontat roata am vazut ca placuta exteriaora mai avea 2mm sa cada de pe fuzeta....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare. Cine a mai schimbat tambure cu discuri, la Fabia 1, nu am acele urechiuse de care se prind port etrieri, am pus o poza cu partea din spate a tamburilor.

 

Trebuie schimbata puntea cu totul?

WP_20180218_10_16_11_Pro.jpg

Modificat de cipikd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!