Jump to content

Passat B6-3C - 2.0 TDI, 103 Kw - DanDanutz Car


Dan-Danutz

Postare recomandată

Salutari,

 

      Aceasta este prima mea postare aici si as dori sa va prezint noua achizitie in cateva cuvinte si imagini.

 

      Va rog sa va dati cu parerea - pro si contra.

 

VW Passat Variant 2.0 TDI, 103 Kw

Tip motor: 3C

Varianta motor: ACCBABX0

An de fabricatie: 2010

Prima inmatriculare: 09.09.2010

Km reali la achizitie: 235.900 (28 Noiembrie 2014)

 

Pentru alte detalii atasez cateva poze.

 

DanDanutz.

post-145084-0-81705800-1418903989_thumb.

post-145084-0-87026100-1418904022_thumb.

post-145084-0-02237900-1418904053_thumb.

post-145084-0-21807200-1418904088_thumb.

Link către comentariu

Arata bine, echipare Highline, foarte bine dotata, are si car-kit bluetooth.

Esti din TM si ai luat-o cu nr de CJ?

 

Sa o stapanesti sanatos! :)

Link către comentariu

nu ne putem da seama pro-contra fara a sti pretul. km bine ca ii stii ,sunt sigur ca sunt reali,nu minciuna 147mii. oricum, bafta cu ea si sa o stapinesti sanatos !

Link către comentariu

@nyrol5

    

     Da, sunt din TM si am luat masina din Cluj... asa a fost sa fie.. mi-a placut de cand am vazut masina pentru prima data.

     Dotarile de highline mi le-am dorit de la inceput - am zis ca daca tot iau SH, macar sa iau cu ce imi place :)

 

@stealth

 

      Km i-am verificat inainte de a ma duce sa vad masina - pentru a fi sigur ca o sa cumpar ceva real - am evitat cele cu ff putini km, pentru ca am gasit si cu 100 k de km dati in spate. Nu zic ca nu exista cu km putini, am gasit si asa, dar ma interesa sa aibe si optiuni.

      Pretul, la modul foarte sincer, a fost de 8.500 euro cu tot cu roti complete de iarna cu jante de tabla si capace originale - chiar daca toate cauciucurile sunt din 2011 si uzate, o sa trebuiasca schimbate la anul.

 

 

Multumesc frumos pentru urari.

Link către comentariu

atunci ai facut o afacere foarte buna ! passat waggon, exact modelul tau, e singurul passat care imi place,inclusiv aceasta culoare.

sper ca incet-incet incep oamenii sa realizeze adevarul din spatele subiectului "km reali"" , 99% din masinile virstei ale tale sunt la vinzare cu 147mii (atat genereaza softul cu care se dau inapoi :) )

Link către comentariu

Ai dreptate, eu de la inceput i-am zis celui care a vandut masina ca nu ma intereseaza ce intermediari sunt, cum a fost adusa, atata timp cat are km reali si istoric ok, vorbim despre o masina care a fost intretinuta si folosita ok.

 

Asta nu are cum sa fie mai tragic ca a cumpara o masina la 150.000 care defapt are 250.000 minim si la care sa te pui sa schimbi tot, kit ambreiaj, distributie si sa te trezesti si cu altele.

 

Ce nu inteleg eu, este de ce toata lumea vrea sa le cumpere inainte de 200.000 cand fix atunci incep sa se duca consumabilele de durata lunga, gen distributie, kit ambreiaj si altele...

 

Dar ma rog, fiecare cu viziunea lui.

Link către comentariu

O masina foarte dotata si corecta. Te felicit pentru achizitie, dar si pentru felul cum gandesti

Link către comentariu

Foarte frumoasa masina, imi place mult cum arata, dotariile... si mai ales ca este variant :))

Mai spune ce modificari vrei sa ii aduci, dac vrei sa ii aduci binenteles :)

Drumuri bune sa ai si felicitari pentru achizitie, sa te poarte mult si bine fara evenimente neplacute.

Spor in toate!

Link către comentariu

nu va mai ganditi la km... o masina din 2010, adusa din Germania.... poate sa aibe si 400.000km... deci, important e sa verifici bine masina, sa te uiti la elementele de interior, scaune, etc

 

sa revenim la exemplarul din topic.

 

sa o stapanesti sanatos, sa te bucuri de ea !

 

este foarte frumoasa.

Link către comentariu

O masina foarte dotata si corecta. Te felicit pentru achizitie, dar si pentru felul cum gandesti

 

      Multumesc frumos Mihai. Nu cred ca exista un fel perfect de a gandi, oricand se vor gasi avantaje si dezavantaje in alegerile pe care le faci. Important e ca cel ce alege sa fie multumit de alegerea lui.

 

Felicitari pentru achizitie! Drumuri bune colegu si fara incidente cu ea. Sa o stapanesti sanatos! :)

 

     Multumesc frumos - asa sa fie.

 

Bafta cu ea si numai bine.Sarbatori fericite.

 

  Multumesc frumos.

 

Foarte frumoasa masina, imi place mult cum arata, dotariile... si mai ales ca este variant :))

Mai spune ce modificari vrei sa ii aduci, dac vrei sa ii aduci binenteles :)

Drumuri bune sa ai si felicitari pentru achizitie, sa te poarte mult si bine fara evenimente neplacute.

Spor in toate!

 

    Salut, deocamdata nu am de gand sa fac modificari, mai ales ca o sa trec in curand prin calvarul inmatricularii, ca doar traim in minunata Romanie si daca se poate face ceva complicat, atunci cu siguranta nu e voie sa fie simplu. :D

     Multumesc frumos de urari.

 

nu va mai ganditi la km... o masina din 2010, adusa din Germania.... poate sa aibe si 400.000km... deci, important e sa verifici bine masina, sa te uiti la elementele de interior, scaune, etc

 

sa revenim la exemplarul din topic.

 

sa o stapanesti sanatos, sa te bucuri de ea !

 

este foarte frumoasa.

 

     Este adevarat, am vazut masini de Germania cu foarte multi km in doar 4-5 ani. Cat timp este intretinuta ok, iti pui doar problema uzurii ce apare in urma orelor de functionare, pentru ca la orice masina vorbim despre 3 feluri de uzura:

             1. uzura in timpul functionarii a pieselor direct implicate in functionare - componente motor, cutie de viteze, in special

             2. uzura in urma orelor de functionare a aparaturii, in special electrice si electronice

             3. uzura in urma trecerii timpului si imbatranirii - aici vorbim in special de plastice, cauciucuri, si alte materiale pe care se vede trecerea timpului.

 

Asta ca sa nu intram in detaliu

 

Multumesc pentru urari.

 

 

 

Va doresc si eu tuturor Sarbatori Fericite si un an 2015 asa cum va doriti !!!

Link către comentariu

This car looks so nice !!! S-o stapanesti sanatos :D

Multumesc frumos [emoji1] Modificat de Dan-Danutz
Link către comentariu

Salutari,

 

Pe scurt ce s-a mai intamplat in hatisul inmatricularii unei masini in Romania...

Am avut programare la RAR Timisoara in 22 Decembrie 2014, deci am mai scos un set de numere rosii pentru a putea circula cu masina pana atunci.

 

Pana acum a fost asa:

- 22 Decembrie 2014:

         - RAR: aproximativ o ora jumate si un total de 450 de Ron pentru CIV, Certificat de Autenticitate si ITP cu tot cu adeverinta de ITP. Singurul aspect negativ este ca iti baga pe gat revista Auto Test in valoare de 6 Ron. E o revista foarte ok, dar nu mi se pare normal sa platesti ceva ce poate nu doresti sa cumperi...

         - CEC: plata taxa pentru certificat de inmatriculare - 37 de Ron cu ceva ghinion - o ora si ceva de stat la coada. Au fost multi cu pasapoarte si o tipa in fata mea care cred ca se ocupa de intermedieri pentru ca a avut aproximativ 20 de chitante de achitat...

         - Posta: plata taxa inmatriculare: 60 de Ron - timp scurt 10 min.

         - Xerox: pentru CIV si alte acte plus achizitie de dosare plic. - 4 Ron

         - Fisa de inmatriculare + completata cu masina de scris - 5 Ron (stiu ca puteam sa o printez si sa o completez eu dar am preferat varianta mai comoda in acest caz)

         - Directia de taxe si impozite: aproximativ o ora cu tot cu pregatitul dosarului si am primit stampila pe fisa de inmatriculare care atesta ca masina a fost luata in evidenta in vederea impozitarii de catre Primarie.

         - ANAF - calcul taxa timbru de mediu - am ajuns pe la 13:45 si doar pana la 13:30 se primeau acte - deci nu am mai putut sa fac nimic in acest sens.

 

- 23 Decembrie 2014:

         - ANAF - depunere acte pentru calcul taxa timbru de mediu - timp scurt - aprox 10-15 min - dar decizia de plata o sa pot sa o iau abia luni in 29 Decembrie 2014.

                      - Ceea ce nu inteleg aici e de ce trebuie sa astepti atatea zile (si am inteles ca am noroc cu doar atatea zile) pentru a primi ceva ce oricum cel de la ghiseu mi-a calculat (in ceva soft de-a lor cred) cat am de platit... chiar nu se poate sa faca chestia asta automat pentru cine vine, dureaza 10-15 min verificarea actelor, introducerea datelor si un print cu rezultatul, plus semnarea si stampilarea acelei foi.

 

O sa urmeze in 29 Decembrie 2014 sa iau dupa masa decizia de plata de la ANAF, sa platesc taxa si apoi sa ma duc la biroul de inmatriculari sa depun dosarul pentru a primi numerele definitive.

 

Concluzia mea e cam asa:  Se pierde extrem de mult timp pentru asa ceva si trebuie sa faci mult prea multe drumuri pentru asa ceva. Cel mai simplu, asta daca vreodata Statul o sa vrea sa lucreze si sa ajute oamenii sa evolueze, ar fi sa existe un ghiseu unic de inmatriculari, unde sa poti sa platesti tot ce ai de platit si apoi ei sa isi imparta banii intre ei dupa cum e nevoie. Chiar daca ar dura sa zicem 1-2-3 ore toata treaba, dar macar rezolvi tot intr-o jumatate de zi, nu in 3-4 zile si cu zeci de drumuri... :(

Link către comentariu

Dapai o sa mai treaca ceva timp pana o sa fim si noi la norme.

Cand am fost sa imi inmatriculez masina a durat maxim 15 minute cu tot cu platit, si am primit a 2 a zi acasa certificatul de inmatriculare.Ce imi place aici (FR) este faptul ca nu trebuie sa mai stai sa astepti dupa numere la politie, ti le faci la niste magazine speciale singur.

 

Craciun fericit.

Link către comentariu

Dapai o sa mai treaca ceva timp pana o sa fim si noi la norme.

Cand am fost sa imi inmatriculez masina a durat maxim 15 minute cu tot cu platit, si am primit a 2 a zi acasa certificatul de inmatriculare.Ce imi place aici (FR) este faptul ca nu trebuie sa mai stai sa astepti dupa numere la politie, ti le faci la niste magazine speciale singur.

 

Craciun fericit.

 

 

Mda... cred ca in multe tari din vest, daca nu cumva in toate, indiferent de varianta prin care inmatriculezi o masina, pe langa faptul ca nu dureaza asa mult, totul se rezolva intr-un singur loc, scopul statului fiind ca lumea sa inmatriculeze masini, pentru ca din ele castiga impozite, taxe, etc.

Link către comentariu

La multi ani tuturor si un An 2015 plin de realizari !

 

 

As dori sa aduc o prima imbunatatire masinii si anume: Folii de protectie pentru faruri si proiectoare ceata.

Am gasit in Timisoara cateva locuri unde s-ar putea face asa ceva cu VentureShield - care inteleg ca ar fi cele mai bune.

Aceste locuri ar fi dupa o simpla cautare pe net:

    - cosmeticsiscar.ro

    - foliideprotectiefaruri.ro - acesta ar fi ca si cel de mai jos - Motorkraft

    - foliiautotimisoara.ro - acesta ar fi ca si cel de mai sus - Motorkraft

 

M-ar interesa o recomandare, daca cineva si-a pus folii, a fost undeva si totul e ok, sa se puna profesional (de exemplu sa nu risti sa iti zgarie farul cu cutter-ul), nu s-au deretiorat vizibil si prea repede de la spalatorii, drumuri etc.

 

Multumesc anticipat.

Link către comentariu

Mda... teoretic asa ar fi.

Speram insa sa gasesc pe cineva aici care a mai avut o asa experienta sa ofere un feedback si recomandari.

 

Thanks.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!