Jump to content

Passat B5.5


ichimcornel

Postare recomandată

pana sa spui treaba cu trapa cu fotocelule ziceam si eu ca e o tampenie sa te chinui atat pentru o trapa simpla. Nici nu stiam ca s-a pus pe passat de generatia asta - o vazusem pe audi doar

 

Link către comentariu

Exista din fabrica pe unele passaturi trapa cu fotocelule, insa e aceeasi trapa ca pe audi. Chestia interesanta e daca cauti sa cumperi de pe passat are un scor dublu fata de aia de pe audi

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Mai adaug cate ceva la colectie.

-capacele de la vasul pt lichidul de servo si filtrul de aer

-semnalizare secventiala

Am terminat cu instalatia electrica la senzorii de parcare fata, doar decupajul a mai ramas in bara. 

https://youtu.be/neh6phCzTw8

IMG-20190828-114324.jpg
IMG-20190828-114245.jpg
IMG-20190828-114228.jpg
IMG-20190826-151943.jpg

Link către comentariu

Ai vopsit ornamentele alea de la motor?

Link către comentariu
On 8/12/2019 at 2:11 PM, ichimcornel said:

Exista din fabrica pe unele passaturi trapa cu fotocelule, insa e aceeasi trapa ca pe audi. Chestia interesanta e daca cauti sa cumperi de pe passat are un scor dublu fata de aia de pe audi

e si pe Superb trapa cu celule foto

Link către comentariu

Ornamentele asa le-am cumparat, dar vin revopsite in negru, nu las asa. Tot compartimentul motorului se face negru ca din fabrica. Trebuie doar sa mai comand niste cleme de fixare. 

La fel am facut si eu spume la gura cand am vazut portbagajul, il duc zilele astea sa il revopseasca fiindca nu mi-a iesit nuanta cum trebuie, in zona a fost singurul care vopseste mai oke si mai disponibil. Cine face calitate mi-a fost zis sa il duc peste o luna si ceva, deci pas ca vreau sa folosesc masina la inceputu luni.Oricum toate elementele o sa fie revopsite cand ii fac vopsirea totala, nu ma agit prea mult la vopsea doar sa nu fie in N nuante. 

Superb, passat b5.5, b5, audi folosesc aceeași trapa. 

Link către comentariu

Eu as gasi o varianta sa curat vopseaua de pe ornamente, nu sa le vopsesc. O sa iasa un kitsch la fel de mare ca si acum, vopsite in alb.

Aspectul natural e cel mai bun.

Link către comentariu

Sper sa mearga jos vopseaua, altfel merg la magazin cu un plastic original sa vopsesc in nuanta aia. Am mai luat o data un spray dupa nuanta originala si chiar a iesit super, vopsisem manerele interioare de la usi cand am avut interiorul negru. Era extrem de asemanatoare cu restul interiorului.  Inca vreo saptamana buna oricum nu reusesc sa le montez, slabe sanse. Acuma vreau sa incep sa remontez interiorul.

Link către comentariu

Incep sa asamblez masina, senzorii in bara fata o sa ii montez cu alta ocazie, momentan nu mai am timp si rabdare sa stau la bibilit. 

Azi am reusit sa imi montez bara fata, schimbat switch capota, instalatie electrica pentru rabatarea oglinzilor din telecomanda si butonul oem,semnalizarea secventiala, becuri noi 4300k d2s(China power, ca deh... am dat 3 mil pe 2 Osram si unul face figuri in nici 100 ore de functionare) si bineinteles ca am avut surpriza sa vad ca mi ars balastul la farul drept. Am avut noroc totusi ca am gasit local un far complet la pretul unui balast ?

IMG-20190831-201827.jpg
IMG-20190831-185704.jpg
IMG-20190831-185651.jpg
IMG-20190831-185641.jpg
IMG-20190831-185543.jpg
IMG-20190831-180146.jpg
IMG-20190831-171929.jpg
IMG-20190831-171912.jpg

Link către comentariu

Incepe remontarea pieselor. 

Am reusit sa remontez plafonul, mocheta,plansa de bord,portbagajul (la mai vopsit o data). Saptamana care vine sper sa termin cu montajul. O sa mai ramana de facut instalatia electrica pt coloana electrica(nu gasesc nicaieri sa cumpar sh o mufa de la calculator, trebuie sa comand pe AliExpress), perdeluta electrica si mai trebuie sa fac instalatia pentru alimentarea releului de la suspensie. Pana acuma foloseam butoanele modificate de la Onstar, insa in ultima perioada incepea sa faca figuri butonul si trebuie sa gasesc un alt buton pentru releul acela. Acestea o sa le mai fac cu timpul fiindca nu e nevoie sa desfac prea multe, cablurile fiind trase deja de acuma. 

IMG-20190907-193339.jpg
IMG-20190907-193012.jpg
IMG-20190907-192937.jpg
IMG-20190907-192920.jpg
IMG-20190907-192913.jpg
IMG-20190907-103920.jpg

Link către comentariu

Dupa vreo 2 ani de cand sta suportul de la nr fata prin casa ia venit si lui randul sa fie montat. 

IMG-20190912-175315.jpg
IMG-20190912-175137.jpg

Link către comentariu

Pe langa admiratia pentru skillurile si perseverenta tehnica - nu pot sa nu remarc rabdarea imensa de care dai dovada, sa te abtii sa dai naibii o tura o data cu masina :D

Link către comentariu

Saptamana trecuta dar putin ? cum mai am o masinuta de zi cu zi, nu ma agit asa mult cu condusul la passat, prefer sa tot fac incet cate ceva. Dar pe anul asta in mare parte e gata, nu mai am timp necesar pt ea.

Link către comentariu

:eek: pai si anul asta nu vedem o poza, un film cu ea complet asamblata, Functionala si cu toate modificarile ce le-ai facut? Come on :D asteptam deja de un an finalul si mai vrei sa ne tii si peste iarna? :P 

Link către comentariu

Nu-l grabi, acusi incepe dezasamblarea pentru trapa si vopsit.

Respect pentru munca si devotamentul de care dai dovada!

Link către comentariu

Pai o sa fac cand revin acasa un video, numai sa scot numerele de moto si mici lucrari ? as vreau eu trapa acuma, dar apar mereu alte prioritati. Acum 2-3 ani cand am inceput nebunia masina era singura prioritate, acum s-au inmultit :-)) 

Link către comentariu
  • 6 months later...

Hello Hello. 

Daca tot revine caldura m-am reapucat de stopurile cu led. In pozele atasate is placile care le-am facut anul trecut si dupa cum vedeti ledurile nu stau toate drept dintr-o greseala de proiectare. Nu m-am gandit sa fac in proiect toate lipiturile pe partea opusa si din cauza asta unele leduri nu am cum sa le apropriu sa stea drept, plus atunci nu aveam suflanta si m-am chinuit sa le lipesc atunci cu un letcon cu varfu naspa. Acuma am regandit toate placile si urmeaza sa printez altele si sper sa se rezolve toate problemele de proiectare.

IMG-20200404-143242.jpg
IMG-20200404-204656.jpg
IMG-20200405-115732.jpg
IMG-20200405-184730.jpg

Link către comentariu

De la 3-4m din spate nu se vede. Bun venit inapoi. Ti-am simtit lipsa :D acum ai timp sa mai mesteresti ceva la masina.

Link către comentariu

Se vede si de la 3 4m ? atata doar ca acuma cum nu is ledurile puse drept si placile nu erau fixate, nu se vede cum trebuie. Placile normal nu vin pozitionate ca acum, ci inclinate spre interior, altfel ar vedea pietoni ledurile,nu masinil din spate?

Da, din pacate e un concediu prelungit. 

 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!