Jump to content

Passat B5.5


ichimcornel

Postare recomandată

Mie cel mai mult imi plac luminile ambientale din clantele interioare. Super frumos lucrat. Ghidul de lumina l-ai construit tu? Bravo Cornel!

 

Link către comentariu

ghidul de lumina este piesa, de audi parca (nu am codul acum dar e scris pe forum pe undeva).

aveam si eu 2 pe acasa cand am pus luminile in Golf dar din pacate pe clantele alea nu se potrivea curbura.

Link către comentariu

Momentan astea le aveam acasa, dar la cum se vede noaptea de tare nu prea cred ca am nevoie de altele mai puternice. Oricum daca nu is suficient de puternice se pun altele. Asta ii prima placa care am făcut-o si oricum formele nu sunt chiar cum trebuie. Am facut alte forme si daca nu ajunge lumina voi pune altele mai puternice pe celelalte placi

 

La ce ghid te referi Cosmin? 

Modificat de ichimcornel
Link către comentariu

Smd-urile au unghiul prea mare, de la distanta cred ca s-ar vedea doar o pata de lumina asemanatoare becului original,fara socluri nu cred ca ar da prea frumos. Acuma depinde fiecare cum isi doreste sa ilumineze, eu vreau sa se vada frumos ledurile, nu doar o pata de lumina,altfel nu ii vad rosti trecerii de la bec la led. In caz ca nu ii oke cu o sa incerc si alte leduri, variante... Pana la urma trebuie sa iasa calumea. 

Asta e pozitia momentan la un reglaj la intamplare,nu am montat stopul langa unul cu bec oem sa pot face reglajul la fel. Momentan am reglat sa se vada 3 faze de iluminare:pozitie, frana, ceata pe cercul de jos. 

 

Referitor la manere, acuma am citit mai atent si am inteles la ce te-ai referit. Da, acel plexiglas e oem de audi. Daca vrei iti pot lasa codul, vreo 35 lei bucata parca era. Nu mai stiu exact ca le-am luat de ceva vreme. 

IMG-20190226-194830.jpg

IMG-20190226-195649.jpg

Modificat de ichimcornel
Link către comentariu

Da, stiu de ele. Intrebam daca le-a construit el, sa vad daca mai e vreun nebun ca mine.

La jucaria actuala nu am putut monta de-alea OE, pentru ca in locul unde e LED-ul vine un surub ce prinde tapiteria pe usa.

Asa ca am construit ghiduri din plexiglass de 5mm, frezat striatiile in forma de scarita pe spate, LED amplasat lateral si am rezolvat problema.

Link către comentariu

lentila striata este cea mai buna metoda non-oe, acolo unde nu poti monta ghidajele alea.

uite ca la led lateral nu m-am gandit, cred ca scapam mai rapid asa. eu am tot jonglat cu rezistente pt ca era prea puternica lumina.

Link către comentariu

Nu stiu daca mai am ceva poze cu ele, ma uit. Eu am jonglat cu rezistentele ca era prea slaba lumina. :D 

Nu ca n-ar fi ca si alea OE, dar voiam mai mult. Asa ca m-am dus pana aproape de 20mA. Si tot as mai fi vrut.

Link către comentariu

Inca nu mi-s gata nici mie manerele :-)) am facut atunci loc pentru plexi, dar asa a ramas. Sa dea putin caldura si le montez. 

Link către comentariu
  • 1 month later...

Momentan e doar din telecomanda facuta chestia, dar urmatorul proiect o sa fie un sistem de control al suspensie homemade dintr-o aplicatie, plus voi incerca sa folosesc senzori oem de nivel de la instalatia xenon ?

Link către comentariu
  • 1 month later...
ichimcornel
Publicat (modificat)

Calitatea becului Osram decedat in mai putin de 200 ore de functionare. Traiasca mama China de acuma. 

FB-IMG-1557058743517.jpg

FB-IMG-1557058703592.jpg

 

Modificat de ichimcornel
Link către comentariu

am becuri xenon osram pe golf de trei ani deja. 

osram normale cu temp culoare medie spre cald. 

si inca nu dau nici un semn de oboseala. 

sa nu fi fost contrafacute ale tale...

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
ichimcornel

Au fost luate de la epiesa si verificate pe site-ul oficial Osram. Bineinteles garantie 0 fiindca nu le-am montat in service autorizat rar. 

Link către comentariu

N'a raportat nici un trecator accident Politiei cu toate alea desfacute? :D

Link către comentariu
C o s m i n

Tu ai becurile in radiator? Sau de ce ai desfacut tot botul?

Link către comentariu

ca ii place sa demonteze, nu ai vazut pozele de pe acest topic?! :)

Link către comentariu
C o s m i n

Ba da, dar totusi... :screwy:

Ah... m-am prins. A cazut bara cand a coborat masina din telecomanda. 

Link către comentariu
ichimcornel

Nu aveam cum sa demontez becurile de la faza scurta daca nu demontam farul, acesta a fost motivul. Nu ai spatiu prin spate. Poate la cele care au din fabrica xenon oem au loc, dar la mine alta varianta nu exista de schimbare a becului. 

Link către comentariu

Tin minte ca acum vreo 3 ani mai vazusem pe cineva demontand cam la fel si aia era cu xenon OEM

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Deci momentan tot fara un bec is :)) dar in cautarea unei alte planse de bord am ajuns sa mai cumpar un passat :))
2.5 tdi v6 110kw, 4x4,cutie automata,xenon oem,bara cu spalatoare,senzor de ploaie,senzori de parcare,pachet crom exterior,mahon,piele cu alcantara si incalzire in scaunele fata,maxidot,comenzi volan,pilot automat,esp,clima,alarma oem cu senzori volumetrici,geamuri ionizate,4 geamuri electrice,2 chei.
64226984-2117822898347218-50638484973341
64315112-10205750060106578-2370086262443

Modificat de ichimcornel
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!