Jump to content

Retrofit Volan/calculator coloana volan


ggixx
 Share

Postare recomandată

Gata, am reusit.

post-13767-0-90713400-1453636524_thumb.j

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumos. Din ce an este masinuta ? Si cat te-a ajuns? Functioneaza si comenzile pe volan si toate functiile? Ai avut senzori fabrica? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina este din Dec 2005. Da, functioneaza toate butoanele. Senzori de parcare nu am, ma batea gandul in schimb sa-mi pun camera.

Nu stiu daca este relevant cat m-a costat pe mine, pe aici am vazut volan pe olx cu 100 euro, dar nu stiu daca era inclus si calculatorul de coloana. Am ales sa pun un calculator de coloana high, dar potrivit masinii mele si nu neaparat ultimul model (CH) daca nu-mi este util.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,

Ma intereseaza sa stiu daca pentru o skoda octavia 2 FL din 2011 cu volan piele cu comenzi modelul in 4 spite se poate pune volanul de rs in 3 spite ca cel din pozele de mai jos:

asta are pe masina acum:

80730178_1_261x203_volan-airbag-skoda-octavia-2-facelift-2009-2013-oradea.jpg

si vrea sa il puna pe asta:

80730356_4_644x461_volan-sport-airbag-skoda-octavia-3-3-rs-yeti3-2014-prezent-auto-moto-si-ambarcatiuni.jpg

are cutie automata iar noul volan este prevazut cu padele.

In afara de codare mai este necesar si calculatorul de coloana sau este compatibil cel de pe masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Volanul din a doua poza este de octavia 3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da volanul este de octavia 3 vrs...identic cu cel din poza doar ca are jos emblema de vrs.

oare se potriveste si sa fie functional 100%?

fix asta e volanul

20160219_202418.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel de la care am luat volanul zice car ar fi partial functional... ori nu stie nici el...nu stiu ce sa mai cred.

daca este cineva care a facut deja retrofit-ul poate ma ajuta cu o informatie

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut eu retrofitul... am pus volan de octavia 3 cu acelasi comenzi pe care le are volanul tau, pe masina mea - Octavia 2 2005.

Cel de la care ai luat volanul zice bine ca nu va functiona decat partial si iti zic si de ce:

- merg doar butoanele cu sageti sus-jos din partea stanga (acestea schimba posturile de radio intre ele sau track-urile de pe cd / card sd / hdd - Eu am pus un RNS 510)

- merge si rotita de volum din stanga, dar nu sa dai mai tare sau mai incet rotind de ea. Functioneaza doar ca buton de mute/ unmute, apasand pe ea

 

Restul butoanelor nu merg. La tine ar fi o sansa sa mearga toate, pentru ca am vazut pe youtube clipuri de O2 FL cu volan de O3 cu toate butoanele functionale.

Pentru a face sa mearga si la nonFL, ar trebui ca eu sa schimb intreg clusterul. Asta inseamna adaptari de mufa (care nici nu stiu daca se poate face), imobilizator dezactivat (ceaa ce ma face sa nu dorm noaptea linistit) si munca de codare probabil (la care nu ma pricep deloc)

 

Eu am facut pasul pentru ca nu mai suportam volanul de plastic de la O2, mancat pe margini. Acum e un volan frumos, din piele... cu comenzi partiale - mai mult decat aveam inainte.

 

Monteaza-l la unul din cei 2 meseriasi de pe forum (Al Bundy sau Florin) si poate ai surpriza sa iti functioneze tot. Oricum nu ai ce pierde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare. Am o Octavia FL 2012 si are un volan fara comezi volan.

Am luat un volan de Octavia 3 cu comenzi volan si am vazut ca nu are mufe de comenzi volan.

Ma poate ajuta cineva cu un sfat sau cu cineva care monteaza astfel de cabluri contra cost?

108597242_2_1000x700_volan-skoda-octavia-2-fotografii_rev001.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti trebuie airbag, cablaj airbeg pentru volan multifunctional si un alt calc de coloana de volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Am o Octavia 2 FL, din decembrie 2008 (an fabr. 2009...), vreau sa schimb volanul original in 4 spite fara comenzi cu unul de O2 FL RS tot fara comenzi. Masina are maxidot, tempomat (pus de mine, functional). Este 1.9 TDI, 105 CP, cv manuala. 

Intrebarea este daca trebuie schimbat sau codat ceva ca sa trec de la volan cu 4 la volan de 3 spite? Ambele sunt fara comenzi, airbagul potriveste, nu stiu daca si la cablaj...

Multumesc anticipat de ajutor. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie codat nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci il schimb si atat. 

Multumesc pentru raspunsul super prompt, maestre. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut baieti,

 

Pentru o Skoda O2 FL, cu: Address 16: Steering wheel // Labels: 1K0-953-549-MY9.lbl // Part No SW: 1K0 953 549 CQ, ce Calculator coloana as putea pune, pentru a face sa mearga volanul multifunctional (model de O2 FL sau O3 - banuiesc ca protocolul de comunicare e LIN 2.0 pentru ambele - masina are data de prod de 19.07.2010).

Stiu ca trebuie si cablul airbag, care dintre cele 2 coduri s-ar potrivi? 5K0 971 584 C sau 1K0 971 584 C?

Salutari si multumesc :)

 

 

L.E.

Type III (Compatible to Slip Ring 1K0-959-653-C and 1K0-959-653-D without Steering Angle Sensor)

Part Numbers: 1K0-953-549-CD, 1K0-953-549-CE, 1K0-953-549-CF, 1K0-953-549-CH

Supported Features: Cruise Control, Trip Computer, Multi-Function Steering Wheel

 

Ceea ce nu inteleg este unde se afla steering Angle sensor? 

Modificat de Eraser_24
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

IA un CH si o sa mearga, acesta stie si de G85, si de MFSW 1.3 sau 2.0

Esti sigur ca masina este un MY2011, adica produsa in 07,2010?

Intreb deoarece din 2010 iunie nu mai este acel calc de coloana pus pe masina.

Si la acea masina nu mai exista senzorul G85.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite Scan-ul de pe adresa 16 complet:

Address 16: Steering wheel        Labels: 1K0-953-549-MY9.lbl
   Part No SW: 1K0 953 549 CQ    HW: 1K0 953 549 CQ
   Component: J0527           053 0111  
   Coding: 0000004
   Shop #: WSC 73430 790 00999
   VCID: 0303F9574297CA39729-8056

 

Am sa cer la proprietar o poza la cartea de identitate daca scan-ul nu ne ajuta :)

 

mersi pentru promptitudine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scanul este cel care ne ajuta 100% nu cartea de identitate.

deci, ramane valabil ce am spus mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma chinui de ceva vreme sa fac si eu retrofitul, sa pun tempomat si volan de O3 pe skodita mea. Am dat ieri,in sfarsit, comanda de calculator de coloana cu CH in coada, maneta cu G in coada si cablaj 5K0 971 584 C. Vad ca o sa am probleme la cablu, poate o sa il vand si o sa iau altul. O sa imi vina intr-o luna (am preferat sa iau de-afara, caci am dat 370 lei pe toate) iar atunci o sa iau si airbag-ul (tot de-afara, in tara nu am vazut pe nimeni sa lase sub 850 lei).

 

Voiam sa va intreb daca. pana la urma, a facut cineva butonul acela de volum sa mearga?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare tuturor,

Cu gandul ca voi avea volan din piele si comenzi am ajuns sa constat ca trebuie sa am urmatoarele piese pe masina :

 

- volan + comenzi

-calculator coloana compatibila cu spria -  acum este 1K0 953 549 BP (Type 2)

-spira - acum am 1K0 959 653 C (Type 2)

- cablu conector din volan la spira - acum este 1K0 971 584 C

 

Am instalat tot si facut codarile si nu merge nimic, lumini comenzi, comenzi si nici Claxon nu am

Am pus la loc vechiul cablu ( cel care nu stie comenzi) si tot nu am claxon.

 

Ce sa ii fac? Ce are?   Va sunt recunoscator pentru ajutor!

 

Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posteaza erorile care apar. Verifica cablul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 hours ago, Andrei DoDo said:

Salutare tuturor,

Cu gandul ca voi avea volan din piele si comenzi am ajuns sa constat ca trebuie sa am urmatoarele piese pe masina :

 

- volan + comenzi

-calculator coloana compatibila cu spria -  acum este 1K0 953 549 BP (Type 2)

-spira - acum am 1K0 959 653 C (Type 2)

- cablu conector din volan la spira - acum este 1K0 971 584 C

 

Am instalat tot si facut codarile si nu merge nimic, lumini comenzi, comenzi si nici Claxon nu am

Am pus la loc vechiul cablu ( cel care nu stie comenzi) si tot nu am claxon.

 

Ce sa ii fac? Ce are?   Va sunt recunoscator pentru ajutor!

 

Numai bine.

Volanul de care model este ?

ori nu ai codat bine, ori calculatorul din volan sau cablajul, au probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor,

Multumesc pentru raspunsuri.

Cablul de la spira la comenzi/airbag este bun. L-am verificat.

Ramane modulul din volan 3C0959542. Cum il pot verifica?

Sper sa ajung mai tarziu sa ii fac o diagnoza si postez eroarea. Era ceva - "221 communication missing"

Atasez poza cu tipul volanului.

 

Multumesc din nou!

 

x24082009699.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, volanul este modelul care trebuie.

din pacate, nu prea ai cum sa verifici calculatorul din volan.... doar probat cu altul... sau cu alt volan.

pune o scanare de pe modulul 16, sa vad ce codare ai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut scanare:

1 fault Code :

01426 - Controls in Steering Wheel (E221)

       004 -  No signal / Communication

 

Codarea 0002012 

Ce spanac are? Am incercat sa o codez cu codarea originala si cablul de airbag original si nici asa nu are claxon.

Sa fie calculatorul de coloana ?

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu calc de coloana HIGHLINE si cu cablul vechi nu o sa ai claxon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!