Jump to content

Retrofit Volan/calculator coloana volan


ggixx
 Share

Postare recomandată

Multumesc de raspuns.

 

Scuze de OT dar pentru firul sau pinii respectivi exista un cod?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, cauta la discutiile noastre din topicurile dedicate, la Golf 5, Octavia 2 - ca sa nu poluam aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Pt ca a inceput si la mine sa se uzeze volanul am ales sa schimb volanul cu unul cu comenzi, tot de O2 pre-FL.

Calculatorul actual de coloana este 1K0 953 549 AF (midline) asa ca am luat unul highline, 1K0 953 549 AG pe baza listei de pe Ross Tech http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/Steering_Wheel_Control_Module_Versions

 

Nu am luat cablajul (am gasit cu o pagina mai inainte si codul 1K0971584C), dar am inteles ca pot sa-l modific pe cel actual. Nu-mi dau seama insa cum.

 

Am citit ca exista de asemenea diferite airbag-uri, cu un igniter sau 2? Cum imi dau seama de care am eu, sau are vreo importanta pt mine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ptr modificarea cablajului ai nevoie de conectorul care intra in calculatorul de comenzi+pinii aferenti si pini ptr conectorul galben care intra in spira coloanei.Daca pui acelasi tip de volan ,dar cu comenzi,pastrezi airbag-ul actual.Al tau e cu 1 igniter.Ce HW are caculatorul de coloana?(scrie pe el) Masina are CB+ ?

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

HW este  034 (si cel vechi si cel nou)

Da, pun acelasi tip de volan si pastrez airbag-ul, asta a fost si ideea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, CB+, maxidot alb.
Calculatorul de coloana vine si cu mufele infipte in el.

 

Uite si un scan de la mine de pe masina (SW si HW sunt la fel)

 

Address 16: Steering wheel        Labels: 1K0-953-549-MY8.lbl
   Part No SW: 1K0 953 549 AF    HW: 1K0 953 549 AF
   Component: Lenksäulenmodul 034 0070  
   Coding: 0000042

c2ce2c80977518e8f81b800a6f60217e.jpg1b107dc5e00a0b56133c65092eba9733.jpg

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca dpdv HW si Sw se potriveste, dar imi fac griji cu cablajul.

Vine calculatorul cu mufele, dar taiate, dupa cum se vede in poze. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-ai treaba cu mufele alea...alea le scoti si montezi calculatorul pe masina.Cablajul din volan trebuie sa-l iei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, o sa ma descurc. Multumesc de informatii

 

Pt cei care vor upgrade, mi-am facut eu o lista cu calculatoarele de coloana care se potrivesc pt upgrade

 

1K0-953-549-G 1K0-953-549-AG 1K0-953-549-AJ 1K0-953-549-AK 1K0-953-549-AL 1K0-953-549-AQ 1K0-953-549-AS 1K0-953-549-BD 1K0-953-549-BG 1K0-953-549-BK 1K0-953-549-BP 1K0-953-549-CC 1K0-953-549-CH

 

post-13767-0-49372700-1450309706_thumb.j

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Claudiu - cumpara un cablaj... nu este scump - cat stai sa alergi dupa conector, etc.... montezi volanul de N ori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiti care este diferenta intre cablajul 5P0 971 584 2 si 1K0 971 584 C? Se potrivesc? Pe primul l-am gasit pe olx si am sunat la PBN pt cel de-al doilea, dar inca nu m-au contactat sa-mi zica pretul.

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cumpara de la colegii de pe forum... care comercializeaza produse pentru retrofit. Costa in jurul la 150 lei cablajul....

 

1K0 971 584 C este ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Exista vreo sansa sa pot sa montez volan de FL cu acele clapete pt cutia automata? octavia mea este 2005 cu volan multifunctional si dsg. Multumesc!

Modificat de cata4u
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

 

Codul meu de la adresa 16 in scan este 1K0 953 549 CQ.

Intrebare... suporta volan cu comenzi?

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Exista vreo sansa sa pot sa montez volan de FL cu acele clapete pt cutia automata? octavia mea este 2005 cu volan multifunctional si dsg. Multumesc!

DA, alt calc de coloana cu CH in coada, alt volan, alt airbag si alt cablaj de airbag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si posibil alta spira volan - fiind 2005 e foarte posibil sa aibe Type 1 - trebuie cumparata una Type 2 - cod piesa 1k0 959 653C- ca sa poate lucra cu calculatorul 1k0 953 549CH

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut. Pentru inceput, tin sa ii multumesc lui Florin pentru ajutorul telefonic acordat azi in codarea g85 si problema servo de dupa montarea unui modul de coloana de directie cu CH in coada. Am montat dupa mult prea mult timp si calculatorul de coloana. Din punctul meu de vedere a fost codat corespunzator. Merg comenzi volan, tempomat, CB.

Acum dupa cele de mai sus, vin si cu o intrebare : de ce nu imi functioneaza claxsonul ? Posibil am gresit papuceii cand i-am cablat iar de pe noul cablu cu C in coada ?

Multumesc anticipat colegilor care ma pot ajuta cu un rwspuns.

Seara buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi nu ai schimbat si cablajul de airbag ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-am schimbat cu cel ce are C in coada.

L-am schimbat cu cel ce are C in coada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

 

Se pare ca am comis o greseala si am comanda cablajul 5K0 971 584 C in loc de 1K0 971 584 C. Cablul cu 5K0 mai are o mufa mica rotunda in plus fata de 1K0 din cate am vazut eu. 

Concluzie : claxon nefunctional in continuare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate modifica cablajul tau....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!