Jump to content

Retrofit Volan/calculator coloana volan


ggixx
 Share

Postare recomandată

sony4uandrei

Asa voi face...dar volanul il montez asa, fara comenzi deocamdata.Daca merge airbag-ul mi-e de ajuns :)

Modificat de sony4uandrei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel am facut si eu. Mai am nevoie de calculatorul de coloana. Cablajul de airbag l-am luat din china. Nu am mai avut bani si de calc de coloana. Tu ai cablaj airbag pt volan multifunctional ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sony4uandrei

Codul calculatorului meu este 1K0 953 549 BC .

@Lokoman de ce ai avut nevoie de cablajul de la airbag? Din cate am inteles airbag-ul functioneaza cu cablajul actual. Sau trebuie schimbat si ala?

Eu nu am cablajul de la calculator pentru ca inca nu am luat calculatorul....Dar daca il iau in banii astia va intra si cablajul, care nu stiu cum arata, de unde pana unde trebuie sa fie si de aceea v-as ruga sa imi explicati si mie ce trebuie sa demontez, pentru ca nici ala la dezmembrari nu avea habar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cablajul e separat - cam 100-150 de ron, calculatorul e separat, 300 de ron. Volanul il iei super bine la 200 de ron, eu l-am luat din afara cu 650 de ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,poti folosi cablul actual de airbag dar nu vor functiona comenzile de pe volan.Cablul face legatura intre airbag si conectorul dein volan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sony4uandrei

Am dat 200 pe volan si frana de mana, le-am luat deja, acum vreau sa le montez.

Pe calculator si cablaj pentru el imi cere tot 200 ron.

Mai am nevoie de vreun cablaj, pt airbag de exemplu? sau cablajul de la noul calculator il inlocuieste pe cel vechi? ca nu prea imi dau seama cum arata :)

Modificat de sony4uandrei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai calculatorul, pe urma o piesa rotunda care pe exterior se prinde de calculator si interiorul ei este mobila si se invarte odata cu volanul (inelul, contactorul rotativ, slip ring) si in volan ai un conector in care se mufeaza un cablu micut care se leaga la airbag, claxon si la modulul de comenzi volan

De asta o sa ai nevoie de alt cablaj volan, care in plus are si firele pentru modulul de comenzi

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok am inteles ce trebuie demontat.O singura intrebare as mai avea: Calculatorul caruia i-am postat codul mai sus e compatibil cu masina mea? Sa stiu daca merg sa il cumpar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, mersi. Am negociat cu baiatul si mi-l da la 150 ron :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am luat azi volanul si urmeaza sa il montez.Arata foarte bine plus ca in 200 ron mi-a dat bonus si maneta de frana de mana si bricheta

Am facut si o poza la calculator, sa vedem daca se potriveste.

Eu unde ar trebui sa intru cu VCDS sa verific la masina mea? Sunt la inceput cu el asa ca nu ma pricep mai deloc....

Mersi

 

e mai vechi ca al tau, sa speram ca nu vei avea probleme - vezi dupa ce-l montezi pe masina si faci setarea de baza, etc - daca totul e ok, ai scapat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata, am luat calculatorul.Pe langa el am luat si cablajul care venea prins pe airbag-ul lui, pentru ca al meu nu are mufa care vine in volan si atunci mi-am dat seama despre ce cablaj e vorba  :tuktuk: .L-am lasat pe baiat fara cablu dar cred ca il voi da pe al meu dupa montaj.

Ma intreb acum: spira de pe masina mea e compatibila cu noul cablaj si cu calculatorul? Oricum , pentru a fi sigur, l-am rugat sa imi pastreze si spira 2 saptamani... Toata afacerea m-a costat 150 ron la patron si 10 ron mecanicului  :D

post-37108-0-47053600-1436529554_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare tuturor,

as avea o problema. Am o Octavia 2 pre-FL si vreau sa pun si eu un volan de Octavia 3, ceva nou, multifunctional.

Am primit 2 optiuni de schimb dar sincer nu sunt sigur de niciuna din ele si va rog sa imi spuneti cum sa fac sa nu cumpar aiurea.

 

Optiunea 1 (volan tip vechi deci nu prea e ce vreau eu):

Gateway controler: http://www.cars-equipment.com/www/en/shop/gateway-controler/oem-7n0907530as-can-bus-gateway-controler/

 

Optiunea 2:

Old version SW-

Multifunction steering wheel 1Z0419091R

Unit 1K0953549BG

Cable wiring 1K0971584C

 

Multumesc de ajutor....Skoda mea e din 2005, 1.6mpi sw.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma, ce volan vrei, cel nou sau cel vechi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai vreau sa trec la unul cat mai nou, de ex cel de Octavia 3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dar volanul, daca te uiti pe link, e model vechi, nu are nici o legatura cu ala de O3....sau pot pune oricare altul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi eu ce te-am intrebat mai sus, vrei volanul de O3, de O2FL sau cel de O2 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze, nu intelesesem. Alegerea ar fi O3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai problema e ca in prima varianta volanul e asa (cam cum e cel actual pe masina):

post-118932-0-86110500-1441380079_thumb.

 

in schimb ce as vrea eu ar fi cam asta:

 

post-118932-0-20858300-1441380175_thumb.

 

O fi bine daca iau restul de piese din varianta 1 si schimb volanul cu oricare cu 3 spite?

 

Multam!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si ia aminte ca mai trebuie si airbag-ul. Volanul ( oricare ai fi, cu 3 sau 4 spite) necesita airbag de octavia 3, nu e inclus cu volanul.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

 

As vrea sa pun la Octavia mea MY2005 un volan cu comenzi si tempomat.

 

Calculatorul de volan este:

 

Address 16: Steering wheel        Labels: 1K0-953-549-MY8.lbl
   Part No SW: 1K0 953 549 F    HW: 1K0 953 549 F
   Component: Lenksäulenmodul 021 0050 
   Coding: 0000012
   Shop #: WSC 73430 790 00000
   VCID: 3567578F5CC3A4B678B-8060

 

Este compatibil si daca da merge si volan de FL sau numai pre FL?

 

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu este compatibil cu volan multifunctional - daca vrei comenzi pe volan, trebuie sa inlocuiesti calculatorul de coloana

 

tempomat suporta.

 

Fiind 2005 masina, trebuie sa tragi fir de la calculatorul de coloana la mufa intermediara de sub ansamblul stergatoarelor, ca sa mearga tempomatul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!