Jump to content

Retrofit Volan/calculator coloana volan


ggixx
 Share

Postare recomandată

F l o r i n

pt tine, daca vrei sa montezi volan mutifunctional, iti trebuie 1K0 953 549 BP, BS, CC, Ch

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La CH de exemplu am vazut ca are alta varianta de sw, si suporta lin 1.3 - 2.0. La al meu nu reusit sa vad ce varianta de lin stie + softul care este mai vechidecat cel de ch. 

 

Imi poti spune daca volanul din imagine are butoane de cutie automata sau manuala? Am inteles ca ar diferi butoanele in functie de cutia de viteze.

 

Multumesc.

 

LE: codul butoanelor din stanga este : 1Z0959537A. Volanul inca nu a sosit, este pe drum... vine din germanica. :)

Cablajul de airbag se poate modifica cel exestent sau trebuie cumparat neaparat unul nou ? Am vazut ca diferenrta nu o face decat un fir + un papuc.

post-142899-0-07060600-1430895294_thumb.

Modificat de Lokoman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

CH stie de LIn 1.3 si 2.0. 

 

volanul postat de tine merge pe lin 1.3 - deci iti e bun.... sau codurile postate de mine mai sus.

 

cablaj airbag - trebuie sa cumperi unul pt volan multifunctional - ai codurile pe paginile anterioare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La CH de exemplu am vazut ca are alta varianta de sw, si suporta lin 1.3 - 2.0. La al meu nu reusit sa vad ce varianta de lin stie + softul care este mai vechidecat cel de ch. 

 

Imi poti spune daca volanul din imagine are butoane de cutie automata sau manuala? Am inteles ca ar diferi butoanele in functie de cutia de viteze.

 

 

Al; tau nu stie deloc de LIN, deci intrebarea nu-si are rostul.

Butoanele sunt identice, nu difera in functie de cutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un golf v cu volan comenzi de fabrica la care cd playerul a fost schimbat cu rcd310 si nu mai merg comenzile...pe measuring block vede orice tasta dar pe el nu se intrampla nimic...e codat totul bine nu am erori.

Aceeasi treaba si la mine ...pe octavia 2 mergeau doar butoanele de volum mute si cel de on off, dupa instalarea hartilor v12 cu card nu mai merge niciunul doar lumineaza.

Se poate face ceva? am pus si volanul nou de lin 2.0 dar nu merge din cauza controlerului de sub volan care nu stie.

Vreo idee ce as putea sa ii fac?

Banuiesc ca toata treaba e de soft la ambele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

variante prea noi de hu, fata de modulele de pe masina - vezi daca exista update-uri pt calc de coloana care il are, eventual ceasuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare! Am montat pe masina mea O 2fl un volan cu comenzi si nu merge volumul, doar mute si butoanele ce schimba piesele /sau posturi in rest doar lumineaza .Am inlocuit si cal de coloana cu unul cu CH in coada ,spirala si cablaj. As dori sa stiu de ce nu merg sau ce mai trebuie facut ca sa functioneze toate ?

 

[sugestii pentru autor... din partea unui moderator... kthor ;)]

http://ro.wikipedia.org/wiki/Propozi%C8%9Bie

http://ro.wikipedia.org/wiki/Topic%C4%83

http://ro.wikipedia.org/wiki/Sintax%C4%83

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce codare are calc de coloana acum ?

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
sony4uandrei

Salutare 

 

As dori sa schimb volanul la Skoda din semnatura, momentan avand volanul clasic, simplu. Am gasit sa cumpar volan la fel ca al meu ca aspect, doar ca e imbracat in piele si are comenzi. Intrebarile mele:

 

1.E vreo sansa sa imi functioneze comenzile? mentionez ca am MaxiDot si pilot, daca are vreo relevanta...

2.In caz ca nu functioneaza comenzile, macar airbag-ul va functiona fara vreo modificare? 

 

Mersi

Modificat de sony4uandrei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Niciuna - din pacate - trebuie alt calculator de coloana - un Highline - plus cablajul din volan, pt volan multifunctional

 

2. airbag-ul se potriveste, merge direct, chiar daca nu faci comenzile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sony4uandrei

Nu ma intereseaza comenzile asa tare deocamdata....Vreau doar volan de piele pentru ca cel vechi din burete s-a tocit, si asta mi-a picat in mana mai ieftin...200 ron.

 

Dar, ca o paranteza, poate baiatul are si calculatorul si il cumpar.E nevoie sa aibe vreun cod anume? Cablajul din volan presupun ca mi-l va da oricum.Sau are cum sa il demonteze? Sau te referi la cablajul dintre volan si calculatorul nou?

 

In caz ca nu iau calculatorul, montajul il pot face singur? e nevoie de vreo codare penru airbag sau e doar plug&play? Demontez airbag-ul, schimb volanul si montez airbag-ul inapoi? 

 

Mersi pentru promptitudine @Florin  ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cablajul dintre airbag si comenzi - da, e separat de volan si e posibil sa nu ti-l dea... mai ales la banii astia.

 

calculator de coloana - trebuie o scanare sa vedem ce calculator ai tu acum - in functie de asta, iti pot zice ce iti trebuie - sunt multe coduri.....

 

Demontez airbag-ul, schimb volanul si montez airbag-ul inapoi? Exact - sa nu pui contactul, ca atunci inregistreaza eroare pe airbag si trebuie tester sa o stergi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sony4uandrei

Eu am un VagCom...dar nu prea m-am bagat, il folosesc sa verific si sa sterg erori...O sa fac o scanare si o sa postez aici. Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sony4uandrei

Salut. Am luat azi volanul si urmeaza sa il montez.Arata foarte bine plus ca in 200 ron mi-a dat bonus si maneta de frana de mana si bricheta

Am facut si o poza la calculator, sa vedem daca se potriveste.

Eu unde ar trebui sa intru cu VCDS sa verific la masina mea? Sunt la inceput cu el asa ca nu ma pricep mai deloc....

Mersi

post-37108-0-60488800-1436435791_thumb.j

post-37108-0-93986500-1436436057_thumb.j

Modificat de sony4uandrei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi trebuit o scanare pe coloana sa vedem ce tip de calc ai acum pe masina (cum ti-a zis Florin) dar acum,ca l-ai luat...poate ai noroc.Monteaza-le ,intri pe canal 16 si codezi calculatorul de coloana dupa indicatiile pe care ti le va da Vagcom.Apoi va trebui sa faci adaptarea directiei.

Vezi aici:

http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/VW_Golf_%281K%29_Steering_Assist#Sensor_for_Steering_Angle_.28G85.29

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sony4uandrei

spido nu ai inteles :). Inca nu l-am cumparat.I-am facut doar poza.Scanarea cum o fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Canal 16 scan si iti da modelul steering angle module 1k0 ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze...credeam ca le-ai luat deja.Ok.Canal 16 si posteaza rezultatul aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa verifice ce? Acel modul cu G suporta pilot automat si comenzi pe volan, plus computer de bord si senzor G85

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ala este cel pe care vrea sa il cumpere. El vrea sa verifice ce are pe masina. Din pacate o sa fie dezamagit cum am fost si eu. Ce are pr masina nu suporta comenzi.

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

clar ii trebuie si acel modul. ma gandeam ca nu stie daca cel pe care vrea sa il cumpere suporta comenzile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ala cu g vine pa pachet cu volanul. Luat dupa aceeasi masina. Suporta, am verificat si eu.

Le: am confundat cu ag ala cu g e unknown :) pt mine si ross wiki

Modificat de Lokoman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu fie slip 1....de asta am zis sa posteze.

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sony4uandrei

Scuze de confuzie....Mai mult ca sigur ce am eu pe masina nu suporta comenzi (o sa fac totusi o scanare sa ma conving).Dar din ce am citit pe aici, intelesesem ca trebuie un anumit cod in functie de calculatorul care il am eu pe masina.Am inteles gresit se pare.

Deci daca eu cumpar calculatorul din imagine+ cablajul pana la volan se pot activa comenzile, asa-i?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa scanarea.Sa nu ai surprize...vezi ce cod zice pe canalul 16 si vb dupa.Ai inteles bine.

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!