Jump to content

Retrofit Volan/calculator coloana volan


ggixx
 Share

Postare recomandată

am reusit sa finalizez si eu upgrade-ul la volan multifunctional de octavia 3. Pentru Octavia 2 preFL,  la fel cum s-a mai discutat, este nevoie de :

1. calculator de coloana ...CH

2. butoane de fabia 2 FL/ Yeti FL/Superb FL cod cu .. F ( fara padele DSG)  sau G ( cu padele DSG)

3. RNS510 sau clona de China

4. suplimentar, pentru cine vrea sa aiba functionale si comenzile pentru computer de bord, necesar ceasuri de bord de FL si alte cipuri in chei.

Insa pentru modelele mai vechi de 2008, este nevoie si de ABS/ESP si posibil ECU care sa fie compatibil cu ceasurile de FL, pentru a avea immo functional.

A mea este ultimul lot din octombrie 2008, inainte de FL si are module compatibile cu FL, nu a fost nevoie sa inlocuiesc nimic, decat ceasurile

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia 4ever

@andrei_221, acum poti schimba si de pe volan si de la maneta? Cat costa un calculator de coloana?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am uitat sa mentionez ca maneta cu butoane pt computer trebuie inlocuita cu una simpla, fara butoane. Deci ramane computerul doar pe volan. 

calculatorul ...CH este aproximativ 200 lei pe Aliexpress

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut spirala rupta (cod 5K0953569C) si am inlocuit-o cu una cod 5K0953569E. Dupa site-ul Ross Tech, ambele spirale merg cu BC. Problema mea e ca acum nu mai functioneaza butoanele de pe maneta pentru BC. E ceva din codare? Ce ar trebui schimbat pe acolo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,e codata gresit.Intra la longcodding si o sa-ti dai seama ..board comp via viper stalk..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia era, merge acum. Multam de ajutor! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut.  Am o Octavia 2, MY2008 cu calculator de coloana 1K0 953 549 BN, midline conform Ross-tech. Am montat tempomat si as vrea sa montez si volan cu comenzi doar ca ca am gasit calculatoare de coloana highline doar 1K0 953 549 AQ si 1K0 953 549 AG. Ambele sunt highline, compatibile cu spira Type 2 dar au alt SW Level, 0070 vs 0101. Se poate coda pe masina in asa fel incat sa functioneze comenzile pe volan?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns! Si ar fi nevoie de ceva suplimentar, in afara de volan, cablaj, calculator coloana si codare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, atât îți trebuie plus maneta fără butoane de bc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fac retrofit la volanul care s-a montat din fabrica pe MY2008, e nevoie de maneta fara BC? Din cate stiu, pe modelul asta de volan nu sunt butoane pentru control BC. Multumesc mult pentru ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci lasa maneta cu butoanele de BC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Pentru Octavia 2010 FL vreau sa fac retrofit de la volan simplu, la volan cu comenzi.

-am volan cu comenzi cod 3T0 419 091 K

- calculator coloana 1K0 953 549 CH

- cablaj 3C8 971 584 F

Am codat volanul conform ghidul din VAG COM dar claxonul si comenzile nu functioneaza. Tot ce am putut obtine a fost un mesaj nou de range pe display, in conditiile in care masina nu avea BC.

Unde gresesc?

 

Mersi,

 

Bogdan

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns!

Ma poti ajuta te rog cu o referinta completa sau o oferta pt acel cablu, daca il ai?

Citarea inutila se sanctioneaza!

Modificat de vdragos
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna seara, revin din nou cu cateva intrebari pt ca s pareri diferite. Aceeasi masina din semnatura, fara comenzi pe volan, am luat volan de octavia 3 cu comenzi cu A in coada(blocul de comenzi). Am pus spira cu AH in coada , conform graficului de pe ross-tech, inclusiv cablu pt airbag, am gasit bloc de comenzi volan cu F si G la final. Care e de fapt compatibil? 

Ps: stiu ca toata lumea zice ca trebuie schimbata si maneta cu butonul de bc(stergator parbriz). Nu se poate doar anula butonul de bc de pe maneta(aka a se taia firul)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie schimbata maneta si butoanele care merg sunt cele cu 5E0....F

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare tuturor.

Detin o skoda octavia 2 facelift 2010, doresc retrofit la volan multifunctional tot de o2 fl, insa am o nelamurire referitoare la cablajul pt airbag+comenzi. Care ar fi codul, am vazut ca sunt mai multe variante. Codul volanului este 3T0419091K, iar mufa comenzilor are 6 pini dintre care doar pinii 1-4 sunt existenti. In momentul cand am comandat calculatorul de coloana (alliexpress) - 1K0953549CH, am primit si cablajul (5K0971584C), insa nu se potriveste mufa pentru comenzile pentru volan (aceasta fiind cu 5 pini). Vreau sa mi confirmati daca part number-ul cablajului ar fi 3T0971584 si daca este obligatoriu a se inlocui si maneta stergatoarelor pentru buna functionare a comenzilor.

 

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai toate codurile necesare, mai sus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Multumesc! Am confirmarea acum. Gasesc pe forum vreun coleg care sa vanda cablul pt airbag?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. E vorba de acea postare a unui rus? In rest nu am vazut nici o schema de modificare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Gata baieti, s a rezolvat. Am reusit retrofit comenzi volan pe O2 facelift, functioneaza toate butoanele impreuna cu rcd330g.

Multumesc pentru sprijin!

IMG_20190317_162416.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!