Jump to content

Retrofit Volan/calculator coloana volan


ggixx
 Share

Postare recomandată

Salutare, n-am mai scris de mult pe forum, dar tot ma bate gandul sa-mi schimb volanul cu comenzi de pe "Cercetasul" meu (Octavia Scout din 2008) cu unul de FL sau si mai bine daca se poate cu unul de Octavia III ,Mentionez ca centrala mea este pe 30 de biti astfel intrebarea este, in afara de noul volan si codarea cu vag com-ul mai este nevoie sa schimb si alte componente hardware la masina pentru a face functional 100% noul volan?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, trebuie vazut ce calc de coloana ai. Si iti trebuie, mai mult ca sigur , unul cu CH in coada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Volan plus cablaj - daca iti alegi un volan cu airbag diferit, trebuie si alt airbag.

 

calculator coloana - ai nevoie de 1K0 953 549 CD, CE, CF (daca e DSG, nu merge acesta), CH, CJ, CK (daca e DSG, nu merge acesta).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand multumesc pentru raspunsurile promte si la obiect, calculatorul de coloana unde il gasesc, este complicat da ajung la el sa vad ce serie are? (si niste pasi indrumatori)..Exista si alta metoda de a vedea seria calculatorului eventual cu Vag com-ul( va rog si pasii aferenti) sau doar varianta cu demontatul fizic si vazut...masina e cutie manuala, si nu stiu daca e relevant sau nu dar pe vremuri cand am luat masina, Streamul original afisa setarile climei (acum am o navi aftermarket care nu afiseaza asa ceva)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur - fa o scanare si vezi PN-ul care apare pe modulul 16.

 

dar nu prea ai sanse sa ai ceva compatibil cu volanul multifunctional.....

 

ai cutie manuala - merg toate codurile care le-am postat mai sus

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cum am scris mai sus eu am acum volan cu comenzi (multifunctional?) dar vreau unul de FL , sau de O3 ar fi si mai frumos, totusi unde demontez sa vad calculatorul ca la nevoie as demonta si masina unui prieten sa fac o proba cu volanul lui din 2010

Asa cum am scris mai sus eu am acum volan cu comenzi (multifunctional?) dar vreau unul de FL , sau de O3 ar fi si mai frumos, totusi unde demontez sa vad calculatorul ca la nevoie as demonta si masina unui prieten sa fac o proba cu volanul lui din 2010

Modificat de ggixx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

....asa cum am mai scris si eu... pentru volanul care il vrei tu, trebuie un calculator de coloana, care foloseste protocol de comunicatie LIN 2.0... nu 1.3 cum ai tu.

 

calculator de coloana - se demonteaza volanul si carcasa de sub coloana volan, dupa care il vezi - codul in verifici cu VCDS-ul

 

daca masina de care vb tu, sa iei de proba.... este dupa 06.2010... nu merge probat la tine, deoarece sunt sisteme diferite.... daca e pana, ai sanse sa-l probezi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

    Multumesc frumos de precizari, sa inteleg ca daca volanul e pana in 06.2010 pot sa-l probez fara sa fie nevoie sa schimb si calcualtrul de coloana ?, sau sunt sanse sa mearga doar daca schimb si calculatorul, iar cele dupa 06.2010 nu merg de nici un fel chiar si cu calculatorul schimbat  , astfel trebuie sa fiu atent ce volan cumpar din ce an , sa nu raman cu el de ornament..? :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot nu ai inteles. pentru volan de FL , trebuie schimbat calc de coloana de volan cu unul cu vers LIN 2.0, tu acum avand 1.3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun,  @ Al Bundy asta cred ca am inteles(iti multumesc) , dar eu  intrebam referitor la raspunsul lui @Florin, daca schimb calculatorul de coloana imi merge volan multifunctional de FL fabricat pana in 06.2010 asa cum spunea colegul @Florin iar de la cele mai noi de aceasta data trebuie sa-mi iau gandul? Sau daca masina (volanul) sunt fabricate pana in data 06.2010 sunt sanse sa-mi mearga fara calculator schimbat , iar daca schimb si calculatorul de coloana imi va merge orice volan FL dupa data de 06.2010 si inclusiv de O3?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU stiu ce a vrut sa zica Florin, stiu doar ca dupa 06.2010 s-ai schimbat hardware calc de coloana, manetele si spira, dar functionalitatea lor este aceeasi.

Raspunsul meu este: pentru a pune volan de O2FL, nu conteaza anii, trebuie schimbat calc de coloana de volan obligatoriu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok multumesc, am sa incerc maine in limita timpului sa fac o scanare, sunt curios ce serie de calc. de coloana am...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricum nu ai calculatorul care e necesar pentru volanul de FL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci, acum cateva posturi in urma, ti-am zis clar ce calculatoare iti merg, cu volanul care il vrei tu.....

 

daca ai unul dintre astea pe masina (ma indoiesc....), merg cu volanul/volanele care le vrei tu.

 

alftel, trebuie unul dintre cele de mai jos.

 

Volan plus cablaj - daca iti alegi un volan cu airbag diferit, trebuie si alt airbag.

 

calculator coloana - ai nevoie de 1K0 953 549 CD, CE, CF (daca e DSG, nu merge acesta), CH, CJ, CK (daca e DSG, nu merge acesta).

 

 

Multumesc frumos de precizari, sa inteleg ca daca volanul e pana in 06.2010 pot sa-l probez fara sa fie nevoie sa schimb si calcualtrul de coloana  - NU, iti trebuie unul dintre calculatoarele de mai sus... in schimb se poate lua calculatorul de pe masina respectiva si pune la tine.... nu stiu cu ce te va ajuta aceasta proba, dar o poti face. Daca masina este dupa acesta data, calculatorului lui nu merge la tine.... deci nu ai cum sa-l probezi la tine

 

Volanul de FL sau Octavia 3 nu are importanta cand e fabricat.... despre calculatorul de coloana era vb, cand ti-am dat acea data limita

 

Sper ca am fost suficient de clar......

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi frumos Florin, am priceput acum , calculatorul de coloana ttebuie sa fie fabricat pana in 06.2010 si implicit se incadreaza in codurile mai sus mentionate de tine. explicatiile par simple de inteles cand exista deja o rutina, eu inca sunt in stadiul de familiarizare cu termeni coduri denumiri, de aici si confuzia ma, multumesc inca o data Florin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu? Poate esti tu mai explicit? Ce nu am inteles de fapt?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

calculatorul de coloana poate sa fie fabricat si ieri, totul e sa fie model compatibil cu sistemul montat pe masina inainte de 06.2010.

Nu te mai obosi sa demontezi de pe masini, sa faci probe.

da-mi seria de sasiu de la masina prietenului tau si iti spun ce sistem are pe ea, fara sa mai demontezi.

Tu oricum o sa ai nevoie de calculator de coloana ca sa pui volan cu comenzi de FL si sigur o sa mearga, nu trebuie sa faci probe inainte.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta am inteles si eu, e drept ca din ceea ce am scris eu se poate intelege si altceva. dar era logic ca e vb de anul de fabricatie al masinii si nicidecum al calculatorului de coloana, multumesc oricum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot nu ai inteles

BA a inteles.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Boooon , acum ca m-am lamurit in legatura cu calculatorul ,vine urmatoarea intrebare, din cele explicate de Florin, imi trebuie volan plus "cablaj" la ce se refera termenul, este vb de alt cablu plus mufe de legatura intre volan si calculator, sau e vb de acea spira de la airbag , pt acest "cablaj" exista vre-un cod care trebuie cautat?...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cabla este cablul dintre mufa ce iese din spira de volan si duce la airbag si la comenzile volanului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata s-a mutat imi cer scuze ca am inceput discutia in topicul gresit, in alta ordine de idei tot studiind problema am observat ca de pe volanul multifunctional de FL se poate controla si MAXI-Dot-ul si toate optiunile din el ,cu noul volan si calculator de volan acelasi lucru se va putea face si pe masina mea? daca da, ce se intampla cu comenzile de pe maneta de stergatoare, vor functiona simultan cu cele de pe volan sau se vor anula? si inca o chestie, am vazut ca pe FL apare in optiunile de vizualizare si viteza de deplasare in format digital, imi va apare si asta cu noul volan si calculator? Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tu inlocuiesti volanul.... nu si ceasurile... deci - nu - nu si ceasurile... deci, nu iti va afisa nimic in plus.

 

comanda BC-ului - cred ca da.

 

pana acum, ai cumparat ceva ? daca da, ce ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  Multumesc Florin .Nu am cumparat inca nimic ,deocamdata sunt intre drumuri prin spitale cu taica-meu ,dar nu ma pot gandi numai la asta acum ca as inebuni, trebuie sa incerc sa-mi ocup timpul si cu alte proiecte si sa incep sa le pun la un moment dat in practica, cum ar fi asta cu volanul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!