Jump to content

Probleme cu incalzirea apei din instalatia de racire


andrei.rir
 Share

Postare recomandată

Acum reusit sa rasfoiesc citeva paginii pe forum si am gasit ce ma interesa.Imi pare rau functia search nu imi functioneaza pe Tapatalk si de orientat in spatiu (forum) ma descurc ma greu.

Din ce am citit am inteles ca am doua termostate,am un Diesel 2.0 DSG

Bineinteles ca cel de la cutie se poate schimba repede din ce am vazut si o sa-l schimb ,eu am probleme cu temperatura cind ies in afara orasului 50-60 grade mai mult nu se ridica acul.Termostatul de motor stie cineva unde este pozitionat ,se schimba greu ? Eu le-as schimba pe amandoua daca exista o regula cu defectarea lor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba-l doar pe cel de pe cutie, ala se defecteaza cel mai des.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomand la fel, schimba termostatul de la cutie si in maxin 30 min faci si un test. Daca tot nu se ridica apa schimbi si termostatul mare, dar aici este mai complicat, trebuie sa gasesti un mecanic cu maini de ginecolog, sa ai cel putin o jumatate de zi alocata iar pretul este pe masura (doar termostatul mare costa dublu decat toata afacerea cu termostatul de la cutie).

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc frumos ,asa o sa fac si revin cu ce am rezolvat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat ,termostatul de cutie era problema

Va multumesc tuturor pentru ajutor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai vazut ce elegant s-a rezolvat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit discutia si aici :    http://vwforum.ro/topic/115113-temperatura-motor/  ,,, post #10  am sa-l schimb si eu zilele astea ,,

 

si poze cu pozitia lui ,, pt cutii DSG ..

 

La drum intins, temperatura apei sta la 90 de grade dar cum intru in conditii de trafic "bara la bara" apa scade la 55-50 de grade.

 

Este ceva normal? Care sunt sansele sa fie o problema din termostatul de la cutie?

 

Pozele acelea postate se pot aplica si pentru Passat B7? Observ in semnatura ta un Golf IV.

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate este invers, bara la bara temperatura mare, in afara sa scada...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 @banciu28   --  

"Pozele acelea postate se pot aplica si pentru Passat B7? Observ in semnatura ta un Golf IV."

 

 

Golf-ul din semnatura mea este VI ( 6 , sase )  NU .... Golf  IV ( 4,, Patru )   si vorbim aici despre scazut temperatura in afara orasului , la viteza .   Cutia DSG este racita cu acelasi  G12 din instalatia motorului ,

Motorul meu este 2.0L CR , 140 cp , CFFB  . cutie DSG .

Modificat de cornelus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inversat eu caracterele, scuze.

 

Deci implicit instalatia de racire ar trebui sa fie cel putin identica.

 

 

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

la schimbarea termostatului de la cutie trebuie golita instalatia de racire, daca da cum se procedeaza?

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU trebuie golit nimic, cu niste cleme se stranguleaza furtunele si se scoate termostatul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca o intrebare.

 

Influenteaza in vreun fel durata de viata a motorului faptul ca apa nu sta tot timpul la 90 de grade?

 

 

Mersi 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat si eu termostatul de la cutia de viteze, problema s-a rezolvat, era blocat pe deschis tot timpul. Se schimba destul de usor, cu un minim necesar de scule si cu putina indemanare, iar lichid de racire curge f putin, cam 50 ml. Multumesc pentru informatii celor care au postat anterior, daca nu, as fi schimbat termostatul de la motor, ceea ce ar fi necesitat cheltuiala mare de timp si bani, ne-mai vorbind ca problema nu ar fi fost rezolvata. :icon_confused:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat 2.0 TDI CFFB  DSG. In oras creste la 50-55 .In afara orasului scade la baza ceasului. Din ce m-am documentat : 1. senzor temperatura.; 2. termostat mare. ; 3.termostat cutie. Ce ziceti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect. Incepe cu pct. 3 si daca nu este ala dai cu banul pentru restul. Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E discutat mai sus. Citeste. E ala de la cutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Trebuie sa schimb termostatul de la DSG 1k0121113a si vreau sa stiu daca il pot schimba singur.

Este accesibil pe deasupra motorului sau tb elevator?

Presupun ca se demonteaza bateria si suportul filtrului de aer...mai departe nu stiu.

Dupa inlocuire este necesara aerisirea sistemului sau se aeriseste automat.

Termostatul l-am vazut Behr 60-70ron, original este 180 ron, a montat cineva Behr..merge bine?

Multumesc pt un eventual raspuns de ghidare in pasii de montaj.

La multi ani,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dumitru dumitru

Buna, la cutia de viteza manuala exista doua termostate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU, doar unul singur. Cel de pe motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!