Jump to content

Kit ambreiaj, volant,calitate,pret!


KTY
 Share

Postare recomandată

eu nu stiu de ce se tot bate "apa-n piua"cu aceste mici trepidatii din pedala de ambreiaj,e clar ca asa este sistemul la vag,dealtfel nu se simte aceasta vibratie decit daca o cauti,ea nefiind deranjanta absolut de loc,eu unul m-am si plictisit de acest subiect care a devenit neinteresant asa ca propun inchiderea lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot ne apropiem de final :D , uitati-va in poza de mai jos si vedeti cum se comporta volant (two-mass flywheel) pe parcursul a doa curse/ doi timpi ai pistonului (detenta si evacuare). Nu stiu daca masinile altor grupuri decat VAG, folosesc acet tip de volant. Daca nu...poate "egzista o esplicatie" :D

Poate exista cineva priceput, care sa ne lumineze...?! :D

Modificat de xxleeus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe mine unul chiar ma enerveaza vibratia asta in pedala....toata ziua merg cu forduri si nu simt nimic in pedala de ambreiaj , apoi merg cu passatul si simt vibratia la fiecare schimbare de viteza.si la urma urmei am avut si seat leon tdi nu avea aceasta problema.in plus de 2 saptamani am masina la pbv1 si inca nu mi au sosit piesele-adika instalatiile electrice de la motor - calc - injectoare (pd).in schimb chiar ieri am platit 26 mil rata la passat + asig pe 3 luni .eu zic ca e normal sa ma iau de fiecare "problemutza" - cum o considerati unii.

p.s. as inkide topic ul asta dar nu stiu cum si daca pot eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

E posibil ca plapaitul in pedala sa indice ca nu folosesti bine ambreajul?

Zic asta pentru ca am imprumutat masina la cineva si mia raportat treaba asta. Eu nestiind de asa ceva.

Dupa care am testat la mine: nu se simtea decat cand foloseam pedala prea sus sau prea jos. E aproape insesizabil. De aici am dedus ca respectivul folosea ambreiajul in mod eronat, probabil cum era invatat pe masina lui. Mai mentionez ca ambreiajul tine la mijloc.

Asadar cand debraiez mai sus sau mai jos de mijloc se simte o f.f. mica palpaiala. Daca debraiez normal aceasta nu se simte.

La tine se intampla la fel ? Sau indiferent cum calci si ridici pedala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu i asta motivul.

de ex eu mai am un peugeot 206 hdi si tocmai mi am luat acum un bertone cabrio - la aste de ce n as simti la fel ...

e clar - asa i facut vw

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e o problema de "obosire" la ansamblul ambreaiaj-disc de presiune-volant. poate fi excentricitate, arcuri uzate, etc. Se pare ca intradevar e tipica la dieselele vag din cauza volantei dual mass in principal. S-a mai discutat de o gramada de ori asa cum spunea un coleg. La unii o fi mai pronuntata si suparatoare poate...La mine s-ar putea sa fie de la volant. Insa nici eu nu ii dau importanta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

mai baieti...din cate stiu eu....o usoara vibratie apare la toate manualele VW... plus ca eu cand schimb nu prea apuc sa vad "vibratia"...plus ca nu e grozav de bine sa tii ambreiajul pe jumate calcat decat cand trebuie musai (il patinezi aiurea....) parerea mea...:tomato:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Mdea.

Se dau urmatoarele detaliiCand accelerez brusc, in tr 2 si 3 in jur de 2800 rot/min motorul se tureaza brusc cam 400 rot, fara ca masina sa accelereze corespunzator, dupa care turatia scande cam 300 rot si incepe sa accelereze normal.

In treapta 4 face cam de la 2200 cu un salt cam la 3000.

Daca accelerez usor, constant NU FACE.

Daca accelerez din cruise control nu face.

Senzatia e ca atunci cand conduci o masina cu cutie automata: apesi acceleratia, ea se tureaza, apoi schimba viteza si turatia scade.

De prisos fie spus ca nu am cutie automata.

Mdea...si cica toyota avensis era plictisitoare..mdeaa.....macar cu passatu nu ma voi plictisi...din service in service...

Mr Elgid....here I came!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cati km ai? Deja devine ingrijorator ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica la o reprezenta pentru ca este un lot de masini ce sunt chemate pentru a le fi schimbate discul de ambeiaj si placa de presiune. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

35.000 km.

Am fost cu masina in service pt revizie acu 2 luni...rechemarea asta e mai noua? masina e fabricata in decembrie 2005

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a mea e fabricatie ianuarie 2006, 20 mii km, si am patit urmatoarea faza:

intr-o seara am ajuns la niste amici si s-a lasat cu o bauta. n-am vrut sa las masina in zona respectiva si sa iau un taxi, asa ca m-a adus acasa un amic (care vrea sa-si ia si el b6), si caruia i-am lasat masina pana a 2-a zi.

cand m-am urcat in masina in ziua urmatoare, mirosea ambreiajul de-mi venea sa mor. asta n-a mers mult (cam 10 km) dar fiind sofer de dacie m-am gandit ca a mers cu ambreiajul usor calcat.

am asteptat 2 saptamani sa-mi dispara mirosul, apoi am fost la service, unde am aflat numai "bucurii": ambreiajul e uzat, nu se poate schimba doar discul ci tot chitul, iar mirosul n-o sa dispara.

alta faza tare a fost ca ma asteptam sa fac up-date de soft (conform a ceea ce mi se spusese la revizie) si am aflat ca eram rechemat (fara sa primesc nimic) pt. bucsa de la racitorul de motorina si pentru capacul de la stergatoare (pe care nu l-au mai schimbat pe motiv ca nu e nevoie).

concluzii:

1. ambreiaj de kko

2. service sucks

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma se pare ca nu e de la ambreiaj.

Pentru ca ..NU MAI FACE!

Momentan zicem sarumana...Doamne Ajuta si..ne prezentam sambata la service sa verfice ceva pe le EGR..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema rezolvata

Eroare de soft.

Resoftata.

Apropo...a aparut inca o versiune noua de soft, alta decat aia de la recall.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca are cutie manuala, intreb si io ca prostu, ce legatura are softul???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Pai nici io ca iar a inceput sa faca!

Drept pt care duc barabafta in service si o sa o iau dupa ce va fi verificata din bara in bara....

PS. Daca dupa ce imi voi schimba masina mai activez pe forumul asta sa nu uitati sa ma injurati!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce sa te injuram :D, ideea este ca probleme sunt si la case mai mari .

Si eu am probleme cu ambreiaj care patineaza DAR numai cind vrea el, am observat ca face acest lucru cind este cald afara si merg multi km cu masina .

Eu zic sa mergi la service si sa incerci sa rezolvi ceva SAU daca nu reusesti iti recomand sa mergi la Nurvil Rm Valcea, este un service foarte bun .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact! patineaza numai cand vrea el si dupa ce fac multi km...

momentan masina e in service...o sa o iau sapt viitoare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guest somebody
exact! patineaza numai cand vrea el si dupa ce fac multi km...

Auzi sefu, da ce inseamna la matale "multi km"? 500? 1,000? 1,200? Banuiesc ca ii faci intr-o zi, cu pauzele de rigoare, nu?

Cred ca de la CL i se trage... :D Glumeam... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buc-cta. pauza 3 ore

Cta-buc.

pe la intrarea in buc facea figuri.

Asta dupa ce am mers pe autostrada constant 130/140

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am Passat este adevarat dar principiul este acelasi si am constatat acelasi lucru, la drum lung sau in oras dupa ce merg peste 1 ora se intampla ca la talpa in treptele superioare sa patineze DAR nu tot timpul ci numai cind vrea ea(adica masina ) . Ce este mai grav ca am patit acest lucru intr-o depasire in scurt si venea un TIR din fata, senzatia nu se poate descrie decit in picaturi de transpiratie...........multe picaturi :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA 25 000 KM a inceput sa-mi patineze ambreajul la o accelerare agresiva . Din fericire nu se intampla mereu. Oare ar trebui sa-l schimb acum sau mai tarziu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Za niuz. Masina a fost desfacuta, ambreiajul examinat atat partea de disc/placa volant cat si cilindrul receptor, verificata etanseitatea sistemului, daca nu curge ceva pe undeva..

Raspuns clar: NU E DE LA AMBREIAJ.

Desi are 38.000 ambreiajul nu are nimic nimicuta.

S-a pus VAS-ul pe ea..again Gateway comunication error ca prima data.

S-a reinstalat softul dar de data aceasta de pe CD nu online.

La asta mai adaugam o bieleta antiruliu si placutele frana spate = 500 ron manopera + geometrie

PS masina asta a avut parte de mai multa geometrie in 1 an decat sapan'su in 12 de scoala si liceu..ca'n facultate...scapai..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia vezi, nu te incadrezi cumva la rechemarea asta cu seria de sasiu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma pricep cum dracu sa verific!

Rog frumos persoanele cu mai multe inteligenta matematica sa verifice daca

WVWZZZ3CZ6P150473 e in range-ul asta

sarumana anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!