Jump to content

Vreau A4. Ce Motor Sa Aleg?


popa.misu
 Share

Postare recomandată

As dori sa mi schimb masina anul ce vine si doresc un audi A4 Tdi an 2005-2007 , sa nu fie cu un motor mai mare de 2.0 l . Stiu ca sunt cateva coduri motor realizate in anii aia si eram curios daca ma puteti indruma spre un model mai fiabil in sensul ca sa nu aiba probleme majore la motor, injectie etc. Va multumesc.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce buget ai?

Modificat de stealth
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are relevanta bugetul caci nu o cumpar in ro  , fiabilitatea conteaza mai mult pentru mine. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,

Detin un B6, cod motor BKE, 1.9 tdi de 116 cai. E ce trebuie! Te ajuta in depasiri, consumul tine cu tine.

Recomand.

Modificat de Ciprian01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai ok dpdv al taxelor, consumului, intretinerii, ar fi 1.9 tdi 131 cp ; desigur cine are bani sa sustina taxele si circula foarte mult extraurban, 2.5-ul e de vis..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Va salut pana sa intru pe forum consideram masinile vw si audi f fiabile...dupa ce am citit cate probleme grave au motoarele 2.0tdi cr mai exact defectiunea pompei de injectie bosh care mai devreme sau mai tarziu produce span si distruge injectoarele si restul de ajunge costul reparatiei la 5000 de euro numai stiu ce sa cred.vreau sa intreb motorul 2.0tdi cr de pe passat e identic cu cel de pe audi ma refer toate piesele sunt la fel mai exact pompa de injectie?sunt la fel de multe cazuri si la a4 ca la passat de pompe distruse?cat de multumiti sunteti de audi si cati km aveti cu ele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Intr-adevar, injectoarele Bosch la VW 2.0 tdi sunt defectuoase si provoaca daune la buzunar. :)

La Audi, ai varianta 1.9 tdi, de 116 cai BKE, sau 131 CP.

Nu ai probleme de genul la motorizarea asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau baga-te pe benzina si nu ai treaba la intretinerea motorului ca la diesel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, dragi posesori de AUDI! :) ma tot gandesc la un AUDI A4 din 2000-2004 si am ramas la 2 motorizari ca si optiuni.. 2.0 de 130cp motor ALT, sau un motor 1.8T. 2.0 are doua axe cu came si ma gandesc ca e mai complicat putin, pe cand 1.8 are turbina, nu? care ar fi mai ieftin de intretinut? de obicei mai pica piese importante(pompa benzina/ pompa apa/injectoare/etc) la ele? turbina este greu de intretinut? sper sa nu-mi sariti toti in cap, dar nu imi doresc quattro.. pare mai complicat(scump) de intretinut. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre 2000-2004 mai ai optiunea de 1.9 tdi PD EURO3 AWX sau AVF(parca), motoare de 131 cp super fiabile. Eu am AWX la 270k pe bord (reali???) si sunt EXTREM de multumit.

 

Bafta!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut in postarile de mai sus ca AWX-urile sunt laudate. :) Multumesc pentru raspuns, dar nu ma incanta sa am diesel. eram curios daca 1.8T se intretine mai usor decat 2.0 aspirat.  ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principiu aspiratele sunt mai usor de intretinut decat cele turbo…dar diferentele cred ca sunt minore…pe cand placerea de a conduce un 1.8 turbo este infinita fata de aspirat ; si 1.8 turbo nu este un motor complicat sau stricacios ; nu am auzit de probleme premature la turbo ; plus ca, in caz de vreun necaz, ma gandesc ca 1.8T.e mai accesibil in dezmembrari ; consumul presupun ca este cam la fel ; gandestete si la revanzare…aspiratele de 2.0 nu prea se cauta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e acelasi motor ca pe vw, atunci motorul 2.0 aspirat va fi predispus la consum de ulei. Sufera de un defect de fabricare, nu i-ai numeri segmentii cum trebuie acestui motor.

Cat despre intretinere, un 1,8 e putin mai complex, avand ceva mai multi senzori insa este un motor f bine facut, gandit si fiabil daca a fost servisat corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel de 150cp pare mai echilibrat parca.. :) se aseamana cu 1.8T de pe bora de exemplu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt asemanatoare, posibil sa se fi pus aceleasi coduri pe toata platforma. Dar daca sunt ceva diferente, sunt minore.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
Gheorghe Florin

salut, aduc acest topic in discutie gratie faptului ca vreau sa imi schimb masina si as dori un Audi A4 2004 + b6/b7 de preferat diesel.

Are cineva o lista cu defecte , sau la ce exact ar trebui sa fiu atent cand il cumpar ? Precizez masina o sa o iau din suedia pe la 180.000 km

Ce sfaturi imi dati motorizare , cod motor , cutie de viteze etc.

Am tot vazut ca trebuie sa ma feresc de 1.8t din pricina turbine si 2.5 din cauza pompei de motorina dar mai mult de atat nu stiu as avea nevoie de indrumarea unui proprietar sau cunoscator de aceasta marca . Va multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta cu motor de 1,9 sau 2,0 nu au probleme particulare, decat de consumabile, asta in functie si de uzura, km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gheorghe Florin

Ai un cod ceva de motor sau nu prea conteaza ? 1.9 tdi de 131cp  ? 2.0 tot tdi sau benzinarul,  daca are peste 200.000 de km merita achizitionarea sau ... nu prea ? Multumesc

Modificat de Gheorghe Florin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

am si eu o intrebare, ce motor sa-mi iau avf sau awx, 6 trepte sau 5. ce diferente sant intre ele 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea sunt,diferenta e la ambreiaj care la AVF este de 240mm,in rest acelasi motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plus cuplul motor : 310nm la AVF fata de 285nm la AWX.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna ziua colegii sunt nou pe forumul acesta deoarece vreau sa achizitionez un audi din 2005 2006.La motor as alege 20 TDI 140 cp un ax cu came 6 trepte.Ma puteti ajuta sa imi spuneti la ce sa ma uit cand merg sa vad masina,vreau sa o cumpar de afara la dotarii ce imi recomandati sa aiba,bani dispun 5000 euro sa dau pe masina.Va multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam putini bani pentru ce vrei tu de la Audi, motor 2,0l dotari, o masina buna sare de 7000 in afara, plus taxa si drumul de aproape 1000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Calin daca zici de 7000 e ala deja ii full de full 4x4 si multe alte chestii care sunt doar pe cateva masini la care a vrut Audi sa le scoata pe piata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!