Jump to content

Pregatire Bluetooth RCD 510


a6vip96
 Share

Postare recomandată

Vezi ca trebuie si microfon stii asta nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salutare,

Detin un Passat CC, an fabricatie 2010. Rugamintea mea este urmatoarea: ce trebuie schimbat pentru a-mi putea conecta telefonul prin bluetooth la masina? De mentionat urmatoarele aspecte: telefon de generatie noua (iPhone), RCD 510 cu modul bluetooth sub scaunul pasagerului 1K8 035 730 D, cablaje deja trase, inclusiv microfon, volan cu comenzi. Am incercat sa ma conectez cu un iphone 4 la sistemul BT al masinii, asa cum recomanda si productorul, dar nu gaseste niciun sistem BT al masinii. Trebuie schimbat modul BT pentru a conecta telefonul la masina? Si daca da, ce cod este indicat pentru inlocuirea celui existent?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sterse conexiunile vechi si facut pairing din nou.Modulul este vizibil cateva minute dupa punerea contactului sau la 2 apasari pe tasta phone de pe volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la modulul de mai sus, verificat daca este codat corespunzator... pentru a putea face pairing.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pot sa sterg conexiunile deoarece nu sunt vizibile in MFD. De asemenea, nu este activ nimic legat de telefon sau BT pentru a face pairing. Cred ca cea mai plauzibila varianta ramane cea legata de codarea modului, pentru a avea si respectivele optiuni in setarile din MFD.

 

P.S. Acest modul despre care am precizat poate fi conectat in mod normal cu un telefon de ultima generatie? Un iPhone 8 de ex?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, merge. 

stergerea conexiunilor, codarea, etc - se fac cu VCDS-ul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina a venit cu modulul de fabrica si nu ai adaptor in/pe bord,nu trebuie codat nimic.Doar sterse conexiunile cu vcds.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alexu, una peste alta....tot la VCDS trebuie sa ajunga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dap....

Si in Mfd nu o sa fie vizibil....niciodata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

avand in vedere ca nu este un modul Premium, normal ca nu o sa fie vizibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Am incercat sa fac codarea modulului respectiv pentru conectarea la sistemul BT al masinii. Dar la o scanare cu VCDS am primit urmatoarea eroare: 

E5DFFF3E-8D2B-446C-8842-5CBA331F6B62.thumb.png.eff2b355fbee15de0686fced6d92bf78.png

D0C557A4-96D4-4860-B3F6-4315A5050087.thumb.png.1b3579e3ce8d553f014f90d729f4bafb.png

Deci pe scurt, nu se poate conecta pe modul 77, unde sa poate face stergerea eventualelor conexiuni si codarea modulului BT. Ce ar trebui verificat sau ce poate fi problema din experienta voastra?

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modul defect sau cablaje intrerupte.Vezi in conectorul modulului daca ai + pe pin 1 si - pe pin 2.Daca este,trebuie verificate firele de comunicare can..pinii 17 si 18.Daca sunt ok-modul defect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stii cumva ce valori trebuie sa am pe cei 4 pini? Sa am idee cu ce anume sa compar...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 si 2 ai alimentare 12v.

17 si 18 trebuie verificate ptr continuitate pina in conectorul iso al radioului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat pinii 1 si 2. Se pare ca nu am deloc alimentare in acesti dou pini din cablul ce duce in modulul BT. Cand o sa am timp, o sa verific sa vad de ce nu este tensiune.

Apropo, am observat ca atunci cand introduc acest dispozitiv pt iphone 4 in suportul de telefon din bord, 7D1A2C10-18F6-40AC-B930-31C018E9623F.jpeg.df0a3c95673410f03dab1f1645d6eaba.jpeg

am luminate cele 2 butoane incercuite in poza, dar daca pun respectivul model de telefon in mufa de incarcare, acesta nu se incarca deloc. Intrebarea mea este daca acest dispozitiv are rol de transmitator pt modulul BT (adica este necesarea conectarea lui in suportul din bord pentru a putea conecta orice telefon prin sistemul BT al masinii ) si daca  faptul ca nu incarca iPhone-ul 4 are directa legatura cu faptul ca modul BT nu are alimentare pe 12V.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci..ai si adaptor.Atunci trebuie recodat modulul BT ptr a accepta conectare directa bt uhv.Dar..intai trebuie rezolvata problema alimentarii modulului ptr a fi accesat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, mersi. Doar o chestie vreau sa stiu: are vreo legatura lipsa tensiunii in modul cu lipsa tensiunii din adaptor?

Nu de alta, dar atunci lipsa tensiunii poate veni nu din cablaj, ci din alta parte...

Modificat de danrugea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are treaba....adaptorul e conectat direct la modulul BT.Berifica si sigurantele SB12 si SB20 din cutia cu sig de la motor.

E posibil ca una din sig sa lipseasca,in functie de tipul cutiei de sigurante/grad echipare.

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat tabloul. Intr-adevar lipseste siguranta de la SB20 din cutie. 

P.S. de cat ar trebui sa fie siguranta pe care sa o pun in pozitia respectiva? 

Revin cu update-uri dupa ce cumpar siguranta si verific functionalitatea intregului sistem.

06E52260-637B-4A8A-8560-3E7A0B26FDEF.thumb.jpeg.f678abb13dac6c941831bf08bc1cc60e.jpeg

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am zis cutia cu sigurante de la motor...e in fata,sub capota...

;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze pentru confuzie :))

ABDB679B-28A7-425D-8249-C6B2BFE4771B.thumb.jpeg.8fc47dfaad0b9a8a77b13fa92e2a4a37.jpeg

Sigurantele sunt pe pozitie, la prima verificare se pare ca sunt ok, o sa le verific si prin masurare maine sa nu fie cumva arse, desi nu prea as crede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Stie cineva unde duc cele doua fire responsabile cu alimentarea la 12V, pin1 si pin2 din cablul pentru modul BT? Sa pot verifica continuitatea de fire fara sa desfac parti inutile ale masinii.

O diagrama sau ceva schema mi-ar fi de mare folos.

Modificat de danrugea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 hours ago, danrugea said:

Salutare,

Stie cineva unde duc cele doua fire responsabile cu alimentarea la 12V, pin1 si pin2 din cablul pentru modul BT? Sa pot verifica continuitatea de fire fara sa desfac parti inutile ale masinii.

O diagrama sau ceva schema mi-ar fi de mare folos.

dan, ai dat si tu o cautare pe Google - nu... http://www.golfmkv.com/forums/showthread.php?t=165112

https://www.google.ro/search?q=vw+bluetooth+wiring+diagram&tbm=isch&source=iu&ictx=1&fir=82HLsIMKObCDaM%3A%2CR0Fl5gsWSXNhwM%2C_&usg=___8l9AiF37l_8Z4kiAVYgxBbYp8s%3D&sa=X&ved=0ahUKEwjrkIvU3MzYAhUHfywKHbKlDPUQ9QEINTAG#imgrc=82HLsIMKObCDaM:

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna! Am comandat un Karoq , acesta va veni doar prin mai.Am observat insa ca are ca dotare de serie pregatire telefon cu bluetooth. Va rog sa imi spuneti in ce consta aceasta dotare si mai ales cum se utilizeaza .Am uitat sa il intreb pe dealer si mai mult ca sigur nici nu ar fi stiut sa imi spuna...Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!