Jump to content

Funcționarea acestui site este susținută de cele 3-4 firme ce afișează bannere între posturi. Ar fi o plăcere pentru noi dacă ar fi adăugat site-ul nostru în lista de excepții ad-block. Ne-ar ajuta foarte mult susținerea acestei comunități. Promitem și veți vedea că nu avem reclame intruzive și nici deranjante. Mulțumim! :) 

moolan

Achizitie Tiguan SH - sfaturi

43 postări în acest subiect de discuţie

Urukuno

Salutare tuturor. Doresc sa achiziționez pt soția mea un tiguan cel puțin din 2013 sub 50000 km, manuala diesel Buget cam 20000 euro. Ceva sfaturi, tracțiune integrala sau nu ce motorizare sa aleg etc?

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
claudiu1981

Aceeasi dilema am avut si eu.

Pana la urma am ales 4x4 si motorul de 170 de cai dar nu am mai avut bani pt dsg si nu regret deloc alegerea facuta. Totusi, daca poti, ia si dsg-ul pt ca e altceva

Din ce stiu, motorizarea de 110 cai nu are decat tractiune fata

Modificat de claudiu1981

Link către postare
Alex-S

Daca e pentru sotie ia cu DSG... merita, mai ales prin oras.

Link către postare
Urukuno

Tocmai am zis ca nu imi trebuie cu dsg,

Da ca ar fi sa mai pun ceva bani în plus ajung sa cumpăr un o ia sau Nissan nou.

Link către postare
Cavaliere

Salut. Nu stiu daca postez unde trebuie, insa ma.intereseaza info despre Tiguan 2013-2014 2.0 tdi 177 cai dsg. Cine are asa ceva cam ce consum real are ? Cutia la cati km cere schimb ulei? Cum se misca masina cu motorizarea aceasta? O sa achizitionez una sapt asta insa nu am apucat sa conduc niciuna. Am mers cu x3 2.0d de 184 cai, cu glk 220 cdi. In comparatie cu acestea Tiguanul e mai lenes ori ba? Mersi.

Am vrut sa deschid topic nou insa se pare ca nu merge la sectiunea dedicata Tiguan.

• Upvote 1

Link către postare
alexionescu01.86

Am avut ocazia sa merg eu cu un Tiguan manual de 170 Cp din 2012. Sincer nu am fost impresionat de performantele motorului dat fiind faptul ca e foarte gramea si e 4 motion. Ca si comparatie se simte ca un golf 5 de 1.9  TDI 105 Cp la acceleratii. Asta pana la 130 km/h intrucat nu am avut unde sa testez acceleratia mai sus. Sper ca ti-am fost de ajutor, dar vazand ca postul e destul de vechi cred ca nu. 

Link către postare
bogdan_

Nu confunda senzatia cu performantele reale.

Tiguan 2.0TDi 177hp 4motion AT accelereaza 0-100 in 8.5 sec.

Golf 1.9TDI 105 cai tractiune fata accelereaza 0-100 in 11.3.

Modificat de bogdan_

Link către postare
alexionescu01.86
On 20.07.2016 at 4:09 PM, Cavaliere said:

Salut. Nu stiu daca postez unde trebuie, insa ma.intereseaza info despre Tiguan 2013-2014 2.0 tdi 177 cai dsg. Cine are asa ceva cam ce consum real are ? Cutia la cati km cere schimb ulei? Cum se misca masina cu motorizarea aceasta? O sa achizitionez una sapt asta insa nu am apucat sa conduc niciuna. Am mers cu x3 2.0d de 184 cai, cu glk 220 cdi. In comparatie cu acestea Tiguanul e mai lenes ori ba? Mersi.

Am vrut sa deschid topic nou insa se pare ca nu merge la sectiunea dedicata Tiguan.

On 24.01.2017 at 10:49 AM, bogdan_ said:

Nu confunda senzatia cu performantele reale.

Tiguan 2.0TDi 177hp 4motion AT accelereaza 0-100 in 8.5 sec.

Golf 1.9TDI 105 cai tractiune fata accelereaza 0-100 in 11.3.

Foarte adevarat ce spui. Doar ca nu se mai resimte cuplul la fel de bine la commonrail sau cel putin masina aia avea probleme. Ieri am fost in drive test cu un tiguan de 140 Cp dsg 7, din 2012 parca si la acceleratii era altceva .

Link către postare
Alin-SV

Ce parere aveti de o masina demo? E riscant sa achizitionezi o masina care are vreo 2-3000 km si a fost birjarita de "n" soferi? Ma intereseaza sa achizitionez un Tiguan II din Germania si am gasit 3-4 oferte de masini drive test.

Link către postare
alexionescu01.86

2000/3000 km nu este foarte in regula, oricat de birjarita ar fi masina.

Link către postare
livs

Salutare,

Am gasit un Tiguan 2013 TDI 140 cu dsg, 90kkm. S-a schimbat cutia si volant la 60kkm.

Mai merita achizitia?

Ma pot astepta la probleme?

Link către postare
syncmaster_001

Salut,

Vreau sa achizitionez un Tiguan 1.4 tsi 160 caluti 4motion, 52 000 km din 2013.

Ce sfaturi imi puteti da ?  Ma refer la motor, consumamile, etc., orice sfat va fi apreciat si binevenit.

Va multumesc

Link către postare
vdragos

Pai citeste in aria tehnica la motoare pe benzina despre 1.4 TSI cu doua compresoare si te lamuresti. Sau mai bine zis te sperii.

Link către postare
syncmaster_001

Multumesc vdragos. Asta fac de cateva zile, insa nu am prea gasit informatii pentru acest tip de motor montat pe tiguan. Speram sa imi spuna un coleg care are asa ceva si alte detalii de gen cum se comporta masina cu acest motor? Conteaza ca masina este din 2013, poate avea un motor cu  "erori coretate"? , etc. Precizez ca nu sunt un cunoscator nici al motorului nici al masinii cu acest tip de motor, sau de oricare alt tip.

Link către postare
vdragos

Eu nu-ti inteleg neintelegerea :))

Motorul 1.4 TSI twincharger e acelasi si pe Golf, si pe Scirocco si pe Tiguan, indiferent de variantele de putere, iar problemele sunt comune si tin de conceptia motorului (in principal distributie si racire defectuoase).

Cit priveste intrebarea daca exista motoare fiabilizate, raspunsul e simplu: VW a renuntat la el. Tie ce-ti spune asta?

Link către postare
syncmaster_001

Zau daca stiu ce sa mai cred, sunt buimac la propriu dupa atatea pagini citite in ultimile zile cu informatii contradictorii. Uite ce am gasit de exeplu apropo de ce ai spus : http://www.motorstory.ro/2011/01/motorul-vw-14-tsi-ar-putea-fi-abandonat/ . Si sa sti ca nu incerc sa te contrazic, departe de mine gandu, dar ma gandesc ca poate vre-un coleg are informatii mai actualizate si din surse mai sigure decat ce gasesc eu pe net. Inca o data multumesc pentru sfaturi.

Link către postare
pisti19

salutare tuturor. fiind interesat de achizitia unui tiguan, dupa mai multe cautari, am gasit care ar corespunde cerintelor mele. nedumerire : tiguan, an 2014, 2.0 tdi, 140 cai, km < 120.000, cutie manuala 6+1 poate fi numai cu tractiune fata( 4x2) ? pot oferi si seria sasiu pt edificare . multumesc mult.

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.