Jump to content

Antigelu', antigelu'.....


BogMW
 Share

Am (am avut) probleme cu antigelul la:  

102 voturi

  1. 1. Am (am avut) probleme cu antigelul la:

    • Fabia MPI
      33
    • Fabia (alta decat MPI)
      10
    • Octavia
      22
    • Seat
      9
    • VW
      31
    • Audi
      5


Postare recomandată

Si eu am o Mare problema

In urma cu 3 zile am descoperit ca podeaua corespunzatoare pasagerului spate-dreapta era umezita pana la refuz. Am dat vina prosteste pe infiltratii de la spalatoria auto. Ei bine, dupa ce am mai facut un drum, iar era plina de umezeala mocheta. Balteste apa acolo

Dupa ce am deschis capota motorului, am ramas stupefiat: lichidul de racire era la un nivel foarte scazut (am completat cu apa, neavand G12 la indemana). Este clar mai mult de o concidenta. Va rog mult, daca ma puteti sa imi oferiti o solutionare. E cumva caloriferul dispus acolo in partea dreapta ? Vreo conducta a lichidului de racire care traverseaza?

De mentionat ca nu a plouat zilele astea, asa ca e exculsa infitratia apei de ploaie. Mocheta plina de apa, indiferent. Am cotrobait forumul si inca nu am gasit ceva clar, asa ca nu ma urecheati :) http://vwforum.ro/index.php?showto...&hl=mocheta

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=2792&st=40

O zi buna tuturor !

Modificat de FLorin D
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • BogMW

    10

  • s_c

    6

  • Fanatic

    5

  • GIZMO

    3

Top Posters In This Topic

Intr-un final, sunt independente cele doua defectiuni agasante;

raman curios in continuare de scaderea brusca a lichidului de racire :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
...Capacul vasului de expansiune contie o supapa care elibereaza presiunea circuitului cand motorul este rece...
nici poveste
PS. Pt domnul MAD MAX. La VAG lichidul este roz, nu neaparat pentru a vedea orice scurgere, ci pt ca este "Silikat-Frei", adica fara silicati. Adica are o compozitie ceva mai speciala .....
Antigelul este etilen glicol diluat cu apa.Aveti alte informatii ?Puiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@FlorinD, care a fost rezolvare la problema cu apa sub presul din dreapta spate ? Aceiasi problema o am si eu. Am programat masina pentru vineri in service. Ei zic ca este de la evacuarea condensului AC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

se pare ca si htp-ul 54 cp are probleme cu antiglelul,mai exact evaporarea lui.masina mea dupa 16.000 km a ajuns cam la 3 cm sub minim,fara pete pe podeaua garajului, in compartimentul motor sau sub masina.se pare ca mai exista problema asta si pe htp 64cp pentru ca se manifesta si pe masina lui BMA,dar mai putin "grav" decat in cazul meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la revizie si m-am uitat sub masina cand aceasta era pe elevator. Intr-adevar existau urme de antigel in acel loc. L-am intrebat pe mecanic si spunea ca trebuie montata o saiba de alama la termocupla in locul unde aceasta intra in radiator. Operatia o sa o execut la inainte de intrarea in iarna. Cand o sa schimb si lichidul de frana.

cel mai bine se rezolva cu pasta siliconica in loc de saiba

etansarea iese perfect

aceeasi problema am avut-o cu 1.4 MPI 68 CP

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Eu cred ca am avut probleme de toate felurile, legate de antigel. Am masina de aproape doi ani.

Mai pe la inceputuri, am schimbat pompa, odata cu distrubutia. Pierderile nu au incetat.

Un mecanic mai meticulos, a descoperit urme pe la o imbinare de la radiator si pe la niste T-uri, pe care le-a etansat. S-a rezolvat pentru o vreme.

Apoi, a inceput sa dispara fara sa lase urme. N-o mai lungesc, era garnitura de la chiulasa. Dupa ce am schimbat-o nu am mai pierdut antigel.

Pana a dat gerul. Iarna, am observat scaderi usoare de nivel (2-3 cm la o luna). Am completat gospodareste, pana a venit primavara.

Acum, nu mai scade. Oare sa contribuie si temperatura exterioara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut,

Ieri in timp ce mergeam spre moldova,am dat drumul la clima si prin gura de ventilatie ieseau aburi!Nu am stiut ce e cu ei si neavand pe cine sa intreb am mers mai departe!In unele curbe mai stranse,imi picura pe picior ceva foarte rece,apa sau G12 nu stiu...Azi dupa vreo ora de mers imi piuia in bord senzorul de temperatura si cand m-am uitat in vasul de lichid...gol golut...si acul de la temperatura se dusese urat in sus!Am reusit sa cumpar antigel,am completat si la nici 10 minute de mers era din nou gol vasul..procedeu care sa repetat de vreo 3 ori,numai ca temeperatura nu mai crestea,ramanea la 90...Are cineva vreo idee?e caloriferul de vina?zic asta pentru ca imi picura pe picior ceva si nu vad de unde altundeva...si cu disparutul lichidului...nimic sub masina...doar la inceput cand era tot vasul de expansiune foarte ud,ca si cand ar fi dat in clocot si a sarit peste tot..Solutii ceva?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gusta din lichidul care se scurge. DAca e dulce e antigel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

eu stiam ca daca bei antigel mori :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ingerezi mult - da. Altfel, bagi alcool la greu si speri sa scapi.

Doar daca verifici, nu patesti nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Aburi pe gura de ventilaţie = pierdere de antigel de la radiatorul de încălzire. Poate goli rapid prin evaporare şi scurgere pe mochetă 2-3 litri de antigel. Nu se vede imediat pe ceas, fiindcă circuitul de răcire e făcut în aşa fel încât ultimii litri de antigel care se pierd sunt din blocul motor, pentru a permite rularea până la prima staţie de benzină dacă apare o pierdere, şi deci blocul motor e ultimul lucru care se va supraîncălzi din lipsă de antigel. Ştiu asta de când mi s-a desprins o conductă cu ceva vreme în urmă, temperatura a crescut încet-încet. După ce am înlocuit-o, am înlocuit antigelul şi am măsurat cantitatea care a curs din motor, erau ultimii 3 litri.

Radiatorul de încălzire e piesa cea mai greu de înlocuit din întreaga maşină, trebuie demontate în întregime bordul şi consola centrală pentru a ajunge la el. Am avut cu vreo 2 luni şi 4000 de km în urmă un incident în care s-a perforat şi a făcut exact aşa, abur prin duzele de aer, antigel pe mochetă în dreapta, nivelul în borcan scăzut până la inexistenţă. Am completat cu apă distilată + G12 şi o soluţie de lipit radiatoare şi am pus încălzirea pe temperatură maximă pentru a mă asigura că soluţia a ajuns în radiatorul de încălzire. Aparent nu mai curge. Dacă nu a cedat lipitura în 4000 de km, se pare că e totuşi ceva de capul soluţiilor.

~Nautilus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

As vrea sa schimb si eu antigelul la octavia 2 1,9 BJB. Ere culoarea roz, dar mi se pare ca vad in el ceva urme de verzui. Ce tip de antigel trebuie si ce cantitate? Stiu ca se amesteca 50-50 cu apa distilata. Se scoate furtunul de la radiator si se lasa sa se scurga, apoi se adauga pe la vasul de expansiune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Scrie pe borcan ce tip de antigel se foloseşte: G12 sau G12+.

 

Se poate cumpăra G12 pre-mixat 50:50 de la orice magazin de piese şi supermarket mai mare. Teoretic cel mai bun e HEPU, dar există zeci de producători de G12, chiar şi români d-ai noştri, datorită faptului că maşinile VAG sunt atât de răspândite la noi.

 

Mecanicii noştri desfac un robinet sub radiator, la îmbinarea furtunului cu radiatorul, pe partea stângă, lasă să curgă tot, strâng robinetul la loc şi toarnă antigelul pe la vasul de expansiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!