Jump to content

Antigelu', antigelu'.....


BogMW
 Share

Am (am avut) probleme cu antigelul la:  

102 voturi

  1. 1. Am (am avut) probleme cu antigelul la:

    • Fabia MPI
      33
    • Fabia (alta decat MPI)
      10
    • Octavia
      22
    • Seat
      9
    • VW
      31
    • Audi
      5


Postare recomandată

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • BogMW

    10

  • s_c

    6

  • Fanatic

    5

  • cipi.o

    3

Top Posters In This Topic

am 75000 km , masina e din august 2002 si pana acum nu am avut probleme cu antigelu` :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici a mea nu stiam pe unde pierde pana am schimbat pompa de apa. De atunci GATA :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Guest bucuresti1
Si, fiindca m-ai rugat asa frumos, uite aici si procedura:http://www.autoshow.ro/forum/viewthread.php?tid=4863

Crezi ca are vreun efect praful acela de se gaseste la benzinarii - radiator leack sealer-?? (se pune in vasul de expansiune).

Cred ca n-o mai tin mult ( masina ) si in maxim 1 luna-2 o vand, asa ca nu m-as mai duce la mecanic sa-si rupa spatele cu d/m + ca nu vreau sa mai bag bani prea multi pana o vand... :-(

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit solutie si parca nu mai disparea solutia. Din ce am auzit infunda elementii de la calorifer. Am prieteni care au incercat si nu au patit nimic. Acum..... faci cum crezi de cuviinta :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am folosit la un Clio solutie WYMM'S, Stop Leak Radiator. La mine era cam asa. Cand dadeam prima data pe ventilator scotea un "noisor" de abur prin grila de aerisire. Apoi nu mai scotea abur, dar in schimb in aerul din masina era umiditatea crescuta. Am turnat solutia in vasul de expansiune si a disparut complet fenomenul. De infundant nu cred ca are ce sa infunde cu solutie. Cu praf este mai riscant caci se poate aglomera intr0un singur loc pe traseul apei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guest bucuresti1

Am luat si eu azi un 2+2 lichid ( o chestie ca o miere, vascoasa) si am turnat-o in vasul de expansiune dimineata.

La fel mi se intampla si mie: norisor de abur ( in caz ca e rece afara se cam abureste destul de nasol parbrizul) + umiditate in masina = scadere de nivel antigel in vasul de expansiune.

Va updatez cu noutati daca a functionat cu solutia au ba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu tot Wymm's am folosit. Si intr-adevar nu mai pierdea radiatorul nici o picatura :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Btw.. solutiile astea nu pot afecta cumva pompa de apa? mai ales la masinile astea unde conteaza ca lichidul de racire sa faca si ungere...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Coincidenta sau nu la 1 luna dupa ce am pus ala a inceput sa uruie pompa de apa. Pompa era cea originala si avea ceva km (100.000).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am avut probleme cu pompa de apa. Radiatorul l-am schimbat la 3-4 luni de la "tratament" pentru ca am fost implicat intr-un accident care s-a soldat cu inlocuirea partii din fata a masinii. Masina avea atunci in jur de 175000 km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Guest bucuresti1

A functionat cu Stop Leak Radiator 2+2.

Aburul a disparut, sistemul de racire nu s-a obturat, nivelul antigelului din vas nu a mai scazut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am o Fabia 1.4 MPI din septembrie 2002.

Prin nov 2003, mi s-a aprins martorul de la lichidul de racire si cand m-am uitat sub capota am constatat ca se dusese mult sub MIN. Am pus rapid niste apa distilata si am dus-o la service. Au zis ca era o scurgere pe undeva, au strans ei ceva si... ok.

In ianuarie, la un drum lung si accelerat am simtit miros de incins, m-am uitat sub capota... iar nu mai era lichid. Am vorbit la dealer cu o persoana de "mai sus", am facut ceva scandal (mai ales ca-mi iesea din garantie) si am dus-o din nou la service (cu mai multe plangeri). A avut efect! Mi-au dat un om care s-a plimbat cu mine sa asculte zgomotele pe care le reclamam, si aveam o problema si la aer (prea cald sau prea frig, fara mediu) si dupa cateva zile era ok.

...dar ieri am vazut ca iar a scazut sub minim si nu stiu ce sa fac. Iar la service?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ai venit pe forum charisman!

Imi pare rau sa aud ca ai probleme cu masina... la ce service ai fost?

Nu se vad pe nicaieri pe motor urme de scurgeri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ai venit pe forum charisman!
Multam de intampinare. Si daca tot ai raspuns asa rapid zi-mi si mie care e diferenta intre un "doar inscris" si "membru" (fie el si junior)?
Imi pare rau sa aud ca ai probleme cu masina... la ce service ai fost? Nu se vad pe nicaieri pe motor urme de scurgeri?

Service la Porsche, ca eram in garantie, masina e de la ei si am si o reducere de 10% la manopera... (pe care oricum n-o simt, ca te incarca baietzii cat vor).

Urme nu am vazut, insa mirosul de plastic incins il simt tot timpul dupa ce merg cu masina, pe la grila din fata. Insa mecanicul (cand am reclamat asta) a zis ca mirosul asta e normal... :|

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A functionat cu Stop Leak Radiator 2+2.

Aburul a disparut, sistemul de racire nu s-a obturat, nivelul antigelului din vas nu a mai scazut.

Am descoperit si eu pe masina mea un por in radiatorul de racire si nu se poate repara. Ma gandeam sa incerc si eu o solutie din aceasta, insa am inteles ca sunt destul de periculoase, in sensul ca pot infunda capilarele din motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa am auzit si eu....

Un prieten a zis ca-s nebun si ca nu are ce sa dauneze.

E una din solutiile alea care le incerci pe pielea ta si vezi ce se intampla :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam de intampinare. Si daca tot ai raspuns asa rapid zi-mi si mie care e diferenta intre un "doar inscris" si "membru" (fie el si junior)?
...in functie de numarul de post-uri si de activitatea pe forum ;)
Service la Porsche, ca eram in garantie, masina e de la ei si am si o reducere de 10% la manopera... (pe care oricum n-o simt, ca te incarca baietzii cat vor).

iti recomand cu caldura Avia - sunt muuuult mai ok decat PORO

Urme nu am vazut, insa mirosul de plastic incins il simt tot timpul dupa ce merg cu masina, pe la grila din fata. Insa mecanicul (cand am reclamat asta) a zis ca mirosul asta e normal...
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti recomand cu caldura Avia - sunt muuuult mai ok decat PORO

hmmm, la motrul asta au existat si probleme cu garnitura de chiulasa.....

Am cam 28.000 km la bord si se apropie a doua revizie. Cred ca incerc sa o programez la AVIA, sa vad diferenta, am vazut pe forum ca multi ii recomanda.

Am ramas fidel PORO datorita relatiei bune pe care firma (unde lucrez eu) o are cu ei... si initial datorita garantiei. Dar cred ca e timpul pentru o schimbare.

De service-ul de la Augsburg ce stii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Am citeva luni am completat din nou (a 3-a oara in decurs de 2 ani, la acel moment) lichidul de racire, cam 2-300ml. Deja stiam de anul trecut ca la venirea frigului scade nivelul. Numai ca acum citeva zile am avut surpriza sa se aprinda martorul de bord. Am verificat si nivelul era la 1/2 DIN MINIM! Ciudat, trebuie sa merg la o verificare. M-a socat cit de mult a pierdut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA fabia mea a inceput din nou sa curga pe la termocupla de pe radiator, scurgerea observindu-se sub masina in stinga la imbinarea dintre bara si scut. Mergind la revizie la 40.000 km omul a strins-o din nou si deocamdata nu am mai aparut picaturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am intrat si eu in randul "luzarilor" de antigel.

dupa o atenta observatie, se pare ca pompa de apa e pe duca.

asadar, vine si o schimbare de distributie, desi mai era de asteptat 1-2 anisori.

asta e...........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Bogdan: Am completat in graba intr-o dimineata, si la o inspectie rapida nu am vazut nimic in neregula. In urmatoarele zile am fost tot timpul grabit si nua am avut timp sa fac o inspectie mai de amanunt, dar am verificat nivelul si nu a mai scazut. Am uitat sa precizez ca am completat cu aprox. 900ml (!).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!