Jump to content

GOLF 7 1.2TSI Comfortline


CristiM

Postare recomandată

Update: 115.000km

 

40.000km și 2 ani de la înlocuirea motorului; nici un pic de ulei consumat de la revizia de acum 1 an în 20.000km.

 

Am făcut revizia de 6 ani cu schimbat filtre, inclusiv cel de polen + igienizare instalație clima.

S-au schimbat din nou bujiile și am schimbat pentru prima data discurile de frână spate + plăcute.

Am schimbat de asemenea parbriz pe Casco; era ciobit în doua locuri de la pietre.

 

Separat am înlocuit lamele ștergătoarelor fata/spate cu lame Bosch + baterie cheie.

 

In continuare foarte mulțumit de mașină; am decis sa o mai tin încă un an, moment în care mă voi decide ce voi lua.

 

IMG_8151.jpeg

Modificat de CristiM
Link către comentariu
  • 3 months later...

Update: 120.021km (puțină simetrie)

 

A mai trecut o iarnă fără nimic de semnalat. Am mai schimbat un set de becuri Osram Night Breaker Laser pe faza scurtă. Am făcut o excursie prin Moldova în perioada vacantei școlare. Mai aștept puțin și voi reveni la jantele de 16” cu anvelope de vară. În continuare foarte mulțumit de mașină. Până în toamnă mă voi decide cu ce o înlocuiesc. 
 

3FF10A45-457A-4BB2-8085-8B76CAD88E6A.jpeg

Modificat de CristiM
Link către comentariu
  • 6 months later...

Update: 137.511 km 

 

M-am gândit sa mai șterg si eu puțin praful pe aici; din fericire nimic de semnalat.

Au mai trecut 6 luni, timp în care am reușit sa fac 17.500 km; am mers destul de mult în perioada asta.

 

Am "reușit" din neatenția mea sa lovesc o piatra pe sosea, în viteza, și am ciupit ușor anvelopa dreapta fata pe lateral. A căpătat un por pe unde pierde foarte ușor presiune. Din păcate va trebui înlocuită cu una noua, desi are doar un an și jumătate. Momentan a primit un petec și am mutat-o pe spate pentru ca cei de unde le-am luat nu mai aveau modelul meu pe stoc. Am sa o urmăresc în continuare și voi vedea ce e de făcut.

 

Altfel sunt foarte mulțumit în continuare de mașină; mai am doua luni și jumătate pana la revizia de 7 ani. Nici un pic de ulei consumat de la revizia din noiembrie.

Link către comentariu
  • 2 months later...
danny_boy242001

Salut! Distributia ai schimbat-o ? Sunt curios cat ajunge pretul pentru piese + manopera. La reprezentanta este exagerat ...

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Nu am schimbat distribuția inca. Motorul a fost schimbat la ~75.000km pe garanție și motorul nou are doar ~68.000km acum (143.000km total).

 

In alta ordine de idei luna trecuta am facut revizia de 7 ani la ~142.000km.

Masina nu a consumat nici un pic de ulei în ultimii 27.000km de la revizia precedenta de acum un an.

 

Am mai înlocuit eu separat filtrul de polen cu MANN cu cărbune activ cu polifenol.

Tot eu am înlocuit și amortizoarele de la hayon, care nu mai țineau așa bine după 7 ani, cu unele Bilstein.

 

Am mai revenit odată în service la o săptămână după revizie, pentru a remedia unele probleme constatate cu ocazia acesteia, și anume înlocuire separator ulei, curea multipla trapezoidala și amortizor intindere curea.

 

De curând am revenit la anvelopele de iarna Continental TS850 pe jantele de 15".

 

In continuare foarte mulțumit de mașină; va mai sta la mine încă un an - probabil ultimul.

 

VWGolf7.jpg

Modificat de CristiM
Link către comentariu
  • 2 months later...

Am o mica problema. Acum vor doua săptămâni mi s-a aprins în bord o alerta de presiune TPMS pentru roata stânga spate. Am mers vreo 10 zile cu ea așa, am zis ca o urmăresc. Presiunea în roata părea ok. Acum câteva zile pentru ca urma sa fac un drum București - Timisoara - București am zis sa mă duc la AutoSoft sa verific roata, ca sa fiu sigur. Au verificat presiunea, era 1,97, fiind umflata la 2,0 în toamna când am pus rotile de iarna. De nu pierde aer. Au verificat și în baia de apa și nu se vedea nimic. Au montat roata la loc și am resetat TPMS-ul. În ziua în care am plecat la Timișoara, după vreo 50km parcurși am primit iar avertizare de la TPMS pentru aceeași roata. Când am ajuns la destinație am resetat din nou TPMS-ul. Când am plecat înapoi spre București după vreo 80km aceeași alerta TPMS pentru aceeași roata. Care sa fie oare problema?

 

P.S. Am reușit sa fac București - Timișoara în mai putin de 6 ore, din fata casei pana la destinație (include trafic București și Timișoara).

 

IMG_3029.jpeg

Modificat de CristiM
Link către comentariu
  • 4 months later...

Eroarea de TPMS a dispărut la fel cum a apărut. Între timp am adunat vreo 157.000km fără vreo problemă majoră de semnalat. Am doar un scârțâit care se aude uneori de pe spate când pun frână. Nu îmi dau seama ce este, poate am o pietricică între plăcuță și disc, dar ciudat este ca nu se aude tot timpul.

 

Altfel am făcut un mic upgrade; am înlocuit lămpile stop spate cu lămpi led OEM de facelift cu semnalizare dinamică. Am înlocuit de asemenea luminile de la număr spate cu lămpi cu led.

 

IMG_6608.jpeg

IMG_6609.jpeg

IMG_6611.jpeg

IMG_6612.jpeg

 

 

Modificat de CristiM
Link către comentariu

Salut,

Arata foarte bine cu noile lampi pe Led.

 

🍻

🍻

🍻

 

 

Link către comentariu
  • 11 months later...

Wow, a trecut un an de zile de când nu am mai scris pe aici. Nici un incident demn de semnalat de atunci.

Între timp mașina a adunat 171.000km, inclusiv o vacanță recentă de vreo 3.000km în Croația.

Înainte să plec în vacanță am schimbat plăcuțele de frână față și am înlocuit kit complet de ambreiaj.

Începuse să patineze ocazional de câteva luni și am zis că e mai sigur așa, să nu am surprize.

 

IMG_4709.JPG

Modificat de CristiM
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!