Jump to content

GOLF 7 1.2TSI Comfortline


CristiM

Postare recomandată

19 hours ago, gabriel88 said:

Nasoala patanie, de curiozitste cam care a fost costul? 

Maxim de noroc ai avut sa se intample cu 3 zile inainte treaba asta.

Drumuri bune! 

Habar nu am care a fast costul; cei de la Porsche nu mi-au dat nici un deviz. Dar ma gandesc ca un motor nou complet echipat trebuie sa fie cateva mii de euro.

19 hours ago, gabip said:

Conform legii, masina este un ansamblu de produse si orice produs inlocuit beneficiaza de garantie ca si un produs nou. Pe scurt, desi tot autoturismul este iesit din garantie, la motor trebuie sa primesti 4 ani garantie - atat a avut initial cel cu care ti-a fost livrata masina.

Posibil, nu stiu care este adevarul. Eu m-am bucurat ca au acceptat sa il schimbe complet pe garantie fara sa gaseasca vreo chichita prin care sa ma puna pe mine sa il platesc, si nu am mai comentat nimic.

16 hours ago, CristiALF said:

Man, sunt foarte bucuros pentru tine. Te iubeste D-zeu ! :)

Bine ca a iesti asa si ai rezolvat. Te pun pe ganduri astfel de intamplari nefericite... 

Da, am avut mare noroc :) 

5 hours ago, minu94 said:

Bine ca nu ai patit tu ceva, mi se pare ireal. Inacceptabil la o masina cu asa putini km. Imi pare si rau, si bine de patanie. Partea plina a paharului, te-ai ales cu un motor nou in garantie :) sper sa nu mai ai probleme. Eu daca as fi patit asta, vindeam masina dupa inlocuire, nu as mai fi avut incredere deloc in ea. 

Ai auzit vreun zgomot ciudat cand a lovit biela in baia de ulei?

Nu am auzit nici un zgomot in momentul incidentului. Masina nu o pot vinde acum pentru ca mai am inca vreo 8 luni la leasing. Insa, cum spuneam si mai sus, in primavara o voi vinde.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Busted  azi pe Strada Izvor :)  

Poza facuta de la foarte mare distanta ! Mi-a atras atentia portbagajul si culoarea masinii si am facut legatura ! 

20190320.thumb.jpg.f97a48192fd367972a0b86d2247c24de.jpg

Dupa ce am citit ce ai patit mai sus .... :soothe[1]:   , prin ce stres ai trecut....  mai ales  dupa ce am citit faza cu expirarea garantiei in cateva zile de la incident , mi-a trecut prin cap........ Luck is strong in this one !  Sa te bucuri de ea in continuare ! 

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Lucrez in zona :) 

Da, am avut mare noroc. Deja am ~6.000 km cu motorul nou si nici un strop de ulei consumat.

Multumesc de urari. Sa ne bucuram de masini cu totii.

Modificat de CristiM
Link către comentariu
  • 1 month later...

Acum vad  trecând pe aici, prin ce ai trecut cu motorul. (mi-a plăcut mult thread ul tău și l-am urmărit).

Ce sa zic f f ciudat, sigur avea ceva motorul de manca ulei(chiar dacă are soft stage 1  ca să treacă o biela prin bloc motor, nu cred  ca este chiar asa ușor). ma bucur ca ai scăpat și acum ai motor nou, super cei de la pv. 

Toate spre bine, acum ai motor nou și cu siguranță o sai crească valoarea de revanzare. 

Cheers Ionuț 

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

UPDATE: 84.500 km (8.500 km de la inlocuirea motorului)

Totul ok, nimic nou de semnalat. Nici un strop de ulei consumat. S-a ars primul bec de pe spate. Un bec destul de ciudat; am umblat in 5-6 magazine pana am gasit.

Am reusit performanta de a strange in 2-3 zile 4 erori/rapoarte simultane (vezi pozele de mai jos) :)

Referitor la cresterea valorii de revanzare datorita motorului schimbat, e discutabil. Multi o sa evite sa cumpere o masina la care s-a schimbat motorul.

IMG_8156.jpeg

IMG_8155.jpeg

Link către comentariu
  • 2 months later...

UPDATE: 90.000 km (14.000 km de la inlocuirea motorului)

Aseara am depasit cifra de 90.000 km, dupa 4 ani si 9 luni de cand am masina. Motorul nou merge si trage foarte bine, fara nici un pic de ulei consumat in cei 14.000 km de la inlocuire. Intre timp am mai schimbat un bec Osram Nightbreaker, la peste un an de la ultima inlocuire. Am facut si o igienizare la instalatia de clima, pentru ca imi aparuse un miros neplacut. Altfel, nimic de semnalat. In ciuda evenimentului neplacut cu motorul, sunt in continuare foarte multumit de masina.

IMG_9586.jpeg

Modificat de CristiM
Link către comentariu
  • 4 months later...

UPDATE: 103.000 km (27.000 km cu motorul nou)

Salutare colegi forumisti si La Multi Ani!!! Am reusit la sfarsitul anului trecut sa depasesc cifra rotunda de 100k km, respectiv 27k km de la inlocuirea motorului.

Motorul nou nu mai consuma ulei. Am completat 0.5l la 18k km de la schimbarea motorului, pana atunci neumbland deloc la ulei.

A urmat in noiembrie revizia de 5 ani, moment la care avem 95.5k km.

Apoi in decembrie al treilea rand de placute de frana fata, de data asta impreuna cu discurile de frana.

Am mai schimbat si un rand de Osram-uri Night Breaker Laser, de data aste noua generatie Next Gen. In continuare foarte multumit de aceste becuri.

In fine am luat envelope noi de iarna, pentru ca cele vechi aveau 5 ani si erau cam tocite. Am inlocuit celebrele Continantal TS850 cu Dunlop Winter Sport 5.

In decembrie masina a "suportat" o excursie de 3500km in Austia, in care s-a comportat fara repros (2 adulti + 2 copi,, portbagaj + cutie Thule pline ochi).

In ciuda problemelor avute cu motorul, sunt in continuare foarte multumit de masina si nu regret alegerea facuta. Am decis sa o mai tin inca un an, iar apoi ma gandesc sa trec la un SUV.

IMG_0484.jpeg

IMG_0485.jpeg

Link către comentariu
  • 1 month later...
On 3/8/2019 at 8:01 PM, gabip said:

Conform legii, masina este un ansamblu de produse si orice produs inlocuit beneficiaza de garantie ca si un produs nou. Pe scurt, desi tot autoturismul este iesit din garantie, la motor trebuie sa primesti 4 ani garantie - atat a avut initial cel cu care ti-a fost livrata masina.

Scrie in contractul de service cat primesti garantie. Poate fi 1 an, pot fi 2. Garantia initiala a masinii nu are relevanta. P.S: cei 4 ani sunt de fapt 2 din partea fabricii + 2 din partea importatorului.

Motorul ar fi fost schimbat oricum, tinand cont ca masina avea istoric service si probleme raportate. Ca se intampla in perioada garantiei sau 1 an mai tarziu, nu schimba cu nimic. Se cheama culanță (sunt mai multe tipuri) iar costurile sunt sustinute de importator si de dealer. Ar fi avut 2 variante: "good will warranty" in care proprietarul are 0 costuri, sau, cazul 2 si cel mai rau posibil: proprietarul suporta doar manopera, restul fiind acoperit de dealer+importator.

Link către comentariu

Noi vorbeam de garantie, nu de kulanza.

Kulantza, targ cinstit, e la mana producatorului, importatorului, etc. trebuie indeplinite anumite conditii.

Garantie e stabilita de lege., contract, etc.

Link către comentariu
10 hours ago, C Z R said:

Scrie in contractul de service cat primesti garantie. Poate fi 1 an, pot fi 2. Garantia initiala a masinii nu are relevanta. P.S: cei 4 ani sunt de fapt 2 din partea fabricii + 2 din partea importatorului.

Motorul ar fi fost schimbat oricum, tinand cont ca masina avea istoric service si probleme raportate. Ca se intampla in perioada garantiei sau 1 an mai tarziu, nu schimba cu nimic. Se cheama culanță (sunt mai multe tipuri) iar costurile sunt sustinute de importator si de dealer. Ar fi avut 2 variante: "good will warranty" in care proprietarul are 0 costuri, sau, cazul 2 si cel mai rau posibil: proprietarul suporta doar manopera, restul fiind acoperit de dealer+importator.

In contractele mele nu scrie deloc 2+2 scrie foarte clar 4 si 5 ani in limita unui nr de km pt ca la o masina am luat inca 1 an in plus , ca se poate si asta fyi, chiar si in grupul VW. Chiar nu are relevanta ce este in spate atat timp cat nu este mentionat in contract.

Cat despre partea cu garantia si inlocuirea ... eu citasem din 449/2003 varianta 2016 , in 2018 au facut ceva modificari asa ca uite ce zice in cea actuala :

Art11. „(6) Vânzătorul are aceleași obligații pentru produsul înlocuit ca și pentru produsul vândut inițial, dar în baza garanției legale de conformitate”. Aceleasi obligatii ca si pentru un produs nou dar 2 ani pentru ca atat este garantia legala de conformitate , inainte nu era specificat ca in baza garantiei legale de conformitate.

Si in plus, in 2016 eu am obtinut in scris la inlocuirea motorului unei masini  primirea ca perioada de valabilitate a garantiei pentru noul motor aceeasi perioada ca si la achizitia autoturismului.

Modificat de gabip
Link către comentariu

N-a spus nimeni ca scrie 2+2 si da, are relevanta mai mare decat crezi. Sau ai impresia ca in al 4-lea an te poti duce la o reprezentanta din Germania sa ceri garantie ? Succes cu citatul de articole din lege cand vei avea nevoie de garantie pe consumabile sau, de exemplu, suspensie. Hint: clientul se supune regulilor si conditiilor impuse de vanzator - ca doar semneaza pentru ele.

@skodamen mesajul meu avea ca scop linistirea lui @CristiM cu privire la "ce s-ar fi intamplat daca mi se strica 1 luna mai tarziu". https://www.dex.ro/culanta

Ending offtopic ca fiecare intelege ce vrea.

Modificat de C Z R
Link către comentariu
9 hours ago, skodamen said:

Noi vorbeam de garantie, nu de kulanza.

Kulantza, targ cinstit, e la mana producatorului, importatorului, etc. trebuie indeplinite anumite conditii.

Garantie e stabilita de lege., contract, etc.

In primul rand, este CULANTA, ca vorbim in romana (daca vrei, punem si diacritice). In cel de-al doilea rand, @C Z R are dreptate, el sublinia un caz special.

In ceea ce priveste termenul de garantie al masinii, da, este de 4 sau 5 ani, dar doar primii doi sunt internationali - ceilalti 2 sau 3 in functie de tipul de garantie, sunt exclusiv in Romania. Cititi certificatele de garantie/contractele de vanzare-cumparare, contractele de service inainte sa scrieti aberatii. Nu de alta, dar mai citesc si altii. 

Ca sa nu ma mai intrebi, iti raspund eu de pe acum: da, lucrez in reprezentanta auto.

Link către comentariu

Oameni buni, nu confundati garantia cu culanta, sau cum mai vreti voi sa i spuneti. Am benefiaciat de culanta , cand masina avea 6 ani si 11 luni, am platit distributia 270 de lei.

Daca masina are 5 ani garantie( nu o mai vrajim cu 2+2+1) , presupunem de garantia din Romania, si motorul se inlocuieste in anul 4 si 11 luni si 28 de zile, noul motor are garantie 3 zile.

Asa e legea. Garantia piesei inlocuite respecta maxim garantia masinii.Culanta este la bunavointa dealerului, importatorului, etc

Am tiparit dupa.

Modificat de skodamen
Link către comentariu

Exact așa s-a și întâmplat, am mai avut garanție la motor câteva zile. 
Dar ce v-a stârnit acum, la mai mult de un an de la respectivul eveniment? ?

Link către comentariu
  • 3 months later...

UPDATE: 105.500km

Am alimentat ultima data in martie si inca mai am jumatate de rezervor ???

Nimic nou de semnalat, insa nici nu am mai mers foarte mult. Masina a stat doua luni pe bara.

Vreau sa imi iau envelope noi de vara si vroiam sa va cer impresii pro/contra antelope runflat.

Ma intereseaza in special cum este afectat confortul si daca durata lor de viata este mai scurta fata de cele normale.

Link către comentariu

Pai din cate stiu runflat-urile sunt rigide si afecteaza confortul. Multi din cei care isi iau BMW-uri am auzit ca renunta la ele din aceasta cauza. Eu nu mi-as lua, “castigul” e fix pix din punctul meu de vedere.

Link către comentariu

Ok, scuze de off-topic, o să mă uit pe topicul dedicat. 

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Maine ma incalt cu noile anvelope de vara. Am optat pentru Michelin Primacy 4 si am renuntat la runflat.

Cu aceasta ocazie masina va primi si un upgrade la jante, de la 15" la 16" Dover.

IMG_5903.jpeg

Modificat de CristiM
Link către comentariu
Publicat (modificat)

A trecut un an si jumatate si 30.000km de la inlocuirea motorului si desi initial am zis ca nu voi mai umbla la soft, cred ca am sa fac din nou acest pas.

De data asta insa voi merge pe mana celor de la MRC. Va tin la curent!

Modificat de CristiM
Link către comentariu
  • 1 month later...

Ia uite, jante Dover pe 16” și anvelope Michelin Primacy 4, deci roti la fel ca la G7-le meu :) eu zic sa sunt foarte bune sa le rotești cu placere 

Nu are treaba motorul cu softul, un soft bun nu strica motorul, eventual turbina și ambreiajul dacă nu se tine cont de limitările acestora. LE: cutia manuala rezista mai mult decât DSG, no problem La câți CP/Nm vrei sa ajungi?

Arata fain cu roofbox. Ce pui in el? Ce părere ai de chedere având in vedere ca clemele vin sub cheder, nu vor ramane așa pe forma clemei? Ai pus tubul acela in cheder? (Dacă ai luat Thule vine in pachet)

Modificat de codz
Link către comentariu
  • 1 month later...

Da, sunt mulțumit de noile jante și anvelope.

Despre soft am înțeles ca ajunge undeva la maxim 130CP/230Nm.

În roofbox pun bagaje, în special în concediu. Da, chederele au luat forma clemelor de la bare dar nu mă deranjează pentru că barele stau pe mașină de când o am (nici nu mai știu cum arată fără). Și da, am pus acele tuburi. 

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

UPDATE: 111.111km

O cifra frumoasa atinsa in excursia in Bulgaria si o temperatura extrema (44'C) inregistrata in bord dupa ce am lasat masina parcata la soare.

Nimic deosebit de semnalat. Am mai inlocuit un bec Osram Night Braker Laser si am inlocuit ambele becuri de la placuta inmatriculare spate pentru ca unul dintre ele s-a ars.

Foarte multumit de upgrade-ul la jante si de noile anvelope. Nici un strop de ulei completat de la revizia din noiembrie 2019.

Spate3.jpeg

Spate2.jpeg

Fata.jpeg

111111km.jpeg

Temp44.jpeg

Spate.jpeg

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!