Jump to content

GOLF 7 1.2TSI Comfortline


CristiM

Postare recomandată

Masina este luata in leasing si banuiesc ca o voi primi cu numere rosii pana o inmatriculeaza cei de la Porsche Leasing.

Asta inseamna ca pana o inmatriculeaza ei nu voi avea nici RCA si nici CASCO?

Ce se intampla in situatia nefericita a unui accident in acesta perioada?

Dar din punct de vedere legal, se poate circula fara RCA?

De asemenea, as vrea sa ies din Bucuresti in weekend-ul urmator; pot face rovigneta pe numerele rosii sau cum se procedeaza?

Multumesc!

Modificat de CristiM
Link către comentariu

Nu poti ridica numere fara rca

se face rca pe 6 luni

iar casco... te sfatuiesc sa faci inainte sa pui fundul pe scaun.

 

Ceri copii si mergi si faci casco

iar dupa inmatriculare se va trece ulterior nr de inmatriculare in actele casco.   Rovingeta nu ai nevoie la numere rosii!

Link către comentariu

La masina in leasing se face obligatoriu rca si casco. Nu ti-a spus agentul de vanzari? In calculatia de leasing ai rubrica si pt polita casco, pe care o platesti lunar, iar rca o sa il platesti anual pe prima fact de leasing emisa. Nu ai fost informat?

Link către comentariu

Ba da, stiu ca firma de leasing trebuie sa faca RCA si CASCO.

Eram doar curios daca o sa le faca dupa emiterea numerelor finale sau mi le vor da de cand ridic masina cu numere rosii.

Link către comentariu

Nu stiu cati ani ai tu, dar pe semne ca esti tinerel si ar trebui sa stii, ca ai scoala de soferi mai proaspata decat altii, ca circulatia cu o masina neasigurata rca constituie infractiune. C

Gandeste, cum sa iti faca predarea masinii si politele de asigurare sa ti le dea dupa o luna, cand se face inmatricularea defintiva?!

Link către comentariu

Sa zicem ca nu sunt chiar tinerel si am permis de vreo 20 de ani :)

M-am gandit doar ca ar putea exista o derogare in cazul numerelor rosii, cum este pentru rovigneta.

Link către comentariu

Nu exista nici o derogare, ti se fac RCA si Casco si ti se vor da la ridicarea masinii, pentru Casco trebuia sa-ti alegi firma in momentul semnarii contractului, asa se practica.

Link către comentariu

Ce e grav? Faptul ca nu am mai fost niciodata in situatia asta, motiv pentru care ma si interesam cum se procedeaza?

Link către comentariu

Hai ca ai primit informatiile dorite printre rautatile unora :)   nu are rost sa va infierbantati, omul cat traieste invata... si tot prost moare :)

Link către comentariu

Corect ... motiv pentru care va multumesc pentru informatiile oferite pana acum ... peace :)

Modificat de CristiM
Link către comentariu
  • Administrator

Aceasta arie este una dedicata prezentării mașinii... Nu se refera la RCA, Casco, benzina folosita, anvelope de iarna, șamd... Sunt destule topic-uri în ariile dedicate care tratează toate aceste subiecte.

Rog continuați discuțiile în acest sens.

Mersi

Link către comentariu

Am semnat azi dimineata actele de leasing, am primit factura de avans si am achitat-o.

Au zis ca in principiu o pot ridica in seara asta. Inca astept sa ma sune :)

Link către comentariu

Cine stie poate ai noroc, in cazul meu la PBV au stat chiar peste program ca sa termine hartoagele si sa o pot lua. :D

 

Eu ceva nu am inteles clar, masina e noua cu "0km" sau e din lotul returnat si are cateva mii de km la bord?

Link către comentariu

Da, masina este noua; am ridicat-o in seara asta cu 6km la bord :)

Am luat familionu' si am facut vreo 60km prin Bucuresti sa ne familiarizam cu ea.

Cateva poze facute la repezeala cu telefonul in fata la Midocar, inainte sa plec cu ea.

Revin maine cu mai multe impresii.

post-4918-0-35365600-1416253278_thumb.jp

post-4918-0-19334900-1416253287_thumb.jp

post-4918-0-89042300-1416253296_thumb.jp

post-4918-0-02330200-1416253306_thumb.jp

post-4918-0-56960000-1416253318_thumb.jp

post-4918-0-76311800-1416253327_thumb.jp

post-4918-0-91446900-1416253334_thumb.jp

Link către comentariu

Urmatorii pasi ar fi cam asa:

- folie Llumar ATR geamuri spate si luneta;

- presuri interior;

- 4 cauciucuri iarna Continental TS850.

Link către comentariu

Multumesc.

Cateva prime indicatii de consum. Aseara, circa 60km in Bucuresti, traffic partial aglomerat, partial lejer, cam 7.5l/100km. Azi dimineata, pana la birou, circa 7kim, aproximativ 9l/100km.

La recomandarea unor colegi de pe forum am alimentat cu MOL EVO. Desi la autonomie indica 0km, au intrat doar 52l.

Sunt foarte incantat de incalzirea in scaune. Azi dimineata afost destul de rece, iar incalzirea in scaune combinata cu climatronicul au creat un comfort foarte bun.

Modificat de CristiM
Link către comentariu

Consum dupa primii 86km, exclusiv Bucuresti, 8.2l/100km.

Doua probleme pe care le-am remarcat azi: uneori auto-hold-ul da rateuri; de vreo doua ori azi mi-a luat-o din loc la semafor.

A doua problema sesizata: uneori nu intra complet in viteza a I-a, iar dupa plecarea de pe loc intra complet (se simte in schimbator).

Modificat de CristiM
Link către comentariu

Asa face si la mine mai agata, e posibil sa se mai lase cutia in timp, daca nu vrea sa intre din prima nu forta ridica piciorul de pe ambreiaj si apasa-l din nou.

 

Nu stiu cum e autohold la G7 dar la G6 trebuie sa apesi pedala ca sa se activeze si cand e activ simti pedala foart tare.

 

Lasa consumul pentru cateva mii de km acum e cam irelevant pana se lasa trenul de rulare.

Link către comentariu

Multumesc.

Cateva prime indicatii de consum. Aseara, circa 60km in Bucuresti, traffic partial aglomerat, partial lejer, cam 7.5l/100km. Azi dimineata, pana la birou, circa 7kim, aproximativ 9l/100km.

La recomandarea unor colegi de pe forum am alimentat cu MOL EVO. Desi la autonomie indica 0km, au intrat doar 52l.

Sunt foarte incantat de incalzirea in scaune. Azi dimineata afost destul de rece, iar incalzirea in scaune combinata cu climatronicul au creat un comfort foarte bun.

Rezervorul la G7,din cate stiu,este dat ca avand 50 Litri.Asta e un downgrade fata de Skoda Octavia 1,aceasta din urma avand 55 Litri.

Sa aveti grija de ea si kilometri fara numar !!!

Link către comentariu

Multumesc pentru urari.

Da stiu ca rezervorul theoretic are doar 50l, dar parca citisem undeva pe forum ca cineva a reusit sa bage aproape 60l.

In Octavia am reusit sa bag maxim 62-63l.

Modificat de CristiM
Link către comentariu

Cam ciudat sa iti dea rateuri auto hold...pana la urma e o chestie pe care te bazezi. In linie dreapta e una dar in panta in bucuresti bara la bara e nasol daca nu te poti baza pe el

Link către comentariu

Probabil nu am pus eu frana complet si m-am asteptat ca autohold-ul sa operasca masina.

Nu am mai avut acest system si e o chestier de obisnuinta. Am mai testat azi si pare ok.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!