Jump to content

Becuri si Lumini Octavia 3 - faruri, stopuri, semnalizari si interioare


Aditu
 Share

Postare recomandată

salut

Si- a pus cineva pe bec H15 cu led cu drl pe faza lunga si luminile de zi?dau eroare ca celelalte becuri pe led ?

Eu am schimbat becurile de pe spate de la numar  cu becuri cu led si dau eroare .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am comandat dupa aliexpress niste leduri pt interior. In spate am vazut ca este usor de desfacut, avand nevoie doar de degete insa in fata este dificil deoarece daca fortezi risti sa zgarii plasticul acela. Este cineva priceput la desfacut fara sa strice acel plastic ?

IMG_0241.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

se deface usor, foloseste spatule de plastic, card... sau ce ai la dispozitie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite aicia cum se procedeaza

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat si eu la video-uri.. Cardul nu are nicio sansa sa intre pentru ca este gros.. Spatule de plastic nu am. Singura solutie este o surubelnita mica dar imi e ca sigur il zgarii.. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca folosesti o surubelnita sunt sanse foarte mari sa lasi urme.

In caz ca nu faci rost de spatule de plastic (de ex cele folosite in service pentru telefoane mobile) poti folosi adaosul de plastic de la un SIM (partea pe care ai scris PUK-ul) pentru ca e subtire sau gasesti un card de farmacie/magazin ca unele sunt subtiri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Va salut,

Am si eu o intrebare: Skoda Octavia 3 cu Xenon si Stopuri Led. Farurile sunt puse pe Auto, afara e zi si deschideti masina cu telecomanda, voua vi se aprind DRL inainte sa intrati in masina? sau doar cand se pune contactul se aprind?

Intreb pentru ca atunci cand e noapte afara se aprind faruile cand deschizi masina din telecomanda fara sa deschizi usa.

Parca mai demult de aprindeau DRL si cand deschideam masina cu telecomanda pe timp de zi....

Modificat de Eto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DRL se aprind doar cand pui contact.

Aprinderea farurilor din telecomanda - doar daca setezi CH/LH

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Nu mai functioneaza oglinda retrovizoare(nu se mai face heliomata) si in acelasi timp a pica si optiunea de light assist(schimbarea automata a fazei lungi cu cea scurta). Au aparut si niste erori dupa cum urmeaza:

131632 - High Beam Assistant Control Module
          U1070 00 [009] - No Communication
          Confirmed - Tested Since Memory Clear

534549 - Databus
          U1121 00 [009] - Missing Message
          Confirmed - Tested Since Memory Clear

De la reprezentanta mi-au spus ca ar fi cablajul la senzor(ar trebui inlocuit senzorul) insa de ce nu mai functioneaza oglinda? A mai avut cineva aceasta problema?

 

IMAG2510.jpg

IMAG2512.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor a închis acest topic
  • kthor a deschis acest topic
  • 7 months later...

Salut,

 

De curand mi s-a inverzit becul de la xenon pe partea stanga si cateodata nu se mai aprinde deloc, cred ca e pe duca. Recomanda cineva un bec anume pentru inlocuire si cum s-ar putea face? Sau sa nu ma complic si sa il schimb in service daca tot am revizie programata?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

numai ceva original Philips, Osram - sa te feresti de fake-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e sa achizitionez ceva, as vrea sa fie modelul din fabrica sa nu ma trezesc dupa ca au nuante diferite. Cred ca o sa mesteresc putin sa vad ce bec e pe ea acum, am urmarit un tutorial si nu pare asa de complicat.

Fake-urile erau excluse din start oricum, mersi!

Modificat de eugen91
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

daca nu schimbi amandoua becurile - vei avea nuante diferite, orice bec pui - doar cele de pe masina si destul de vechi.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca un update, din fabrica vin cu Phillips D3S serie 42403. L-am gasit la aproximativ 400 RON. O sa il montez si daca observ o diferenta mare o sa il schimb si pe celalalt.

Modificat de eugen91
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate e mai galbena lumina, nu scria dar banuiesc ca este undeva la 4300k pe cand cele din fabrica au 4700K, o lumina rece.

O sa intreb saptamana viitoare cand ajung in service care ar fi pretul unui Philips HID la ei daca mai sunt si altii interesati

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am constatat de curand ca niciuna din luminile de sub oglinzi nu mai functioneaza.

Am umblat prin setari dar nu-i dau de cap,  am comutatorul dat pe auto, follow up-ul  e activ dar noaptea becurile de sub oglinzi nu se mai aprind ( nu stiu daca are legatura, dar oglinzile au alimentare in sensul  ca se pliaza si pot fi reglate electric).

Are cineva vreun sfat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. tester

2. au mers vreodata? dac sunt arse.. sunt banale w5w ed 2 lei bucata

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc,

o sa programez o vizita in service.

Au functionat, de aceea nu cred ca e vorba de arderea ambelor becuri.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare,

Ma bate gandul sa schimb lupele bixenon din faruri (octavia 3, 2013), cu ceva mai bun, gen EVO-X 2/Morimoto, etc. Mi se par cam chioare, si fascilocul proiectat nu este asa de bine focalizat. Mentionez ca am schimbat si becurile, am fost si cu masina la reprezentanta pentru reglaj faruri. Ma intereseaza dc lupele se pot da jos prin gura de acces la bec, cum se dedsface farul, si dc cineva a mai facut o astfel de operatiune. Sunt aproape convins ca oglinda lupelor este cel putin afumata, dc nu exfoliata pe alocuri. Poate aveti sugesti de lupe plug&play. 

Multumesc.

Modificat de Hyper2283
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 5/31/2018 at 10:09 AM, sorin.m said:

Multumesc,

o sa programez o vizita in service.

Au functionat, de aceea nu cred ca e vorba de arderea ambelor becuri.

  

Noutati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna seara!

Sunt posesorul unei skoda octavia rs 2015 si as dorii sa schimb si eu toate luminile interioare si din portbagaj cu lumini tip led mai puternice!

Stie cineva de unde pot sa cumpar si eu!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Se vand si pe forumul asta seturi la comerciantul Led It Up. Sau vezi ce becuri iti trebuie, de ex. W5W sau C5W si comanzi la emag de ex. led-uri de marca si de calitate gen Philips sau Osram. Chinezariile nu dau lumina sau se ard repede. Nu-mi plac nici led-urile alea tip porumb. Eu am gasit mai demult chinezarii bune cu soclu de ceramica si led Cob dar nu am mai vazut asa ceva. Daca pui un Philips de 1W aproape iti trebuie ochelari de soare . Atentie ca daca nu sunt led-uri can-bus, trebuie sa pui o rezistenta de aprox. 1000 ohmi si 1W in paralel cu led-ul. Foarte bine ca vrei sa pui doar in portbagaj/interior si poate in cutia de acte, ca daca pui in faruri, etc., nu sunt legale si poti avea probleme.

Modificat de Ebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus la cei de pe forum si nu dau erori dar masina trebuie scanata dupa si sterse erorile de bec ars care apar la scoaterea becurilor vechi din circuit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!