Jump to content

Becuri si Lumini Octavia 3 - faruri, stopuri, semnalizari si interioare


Aditu
 Share

Postare recomandată

Hai sa vorbim aici despre becurile si luminile exterioare/interioare ale Octaviei 3.

Spre exemplu, aici gasim un catalog de la Osram cu tipurile de becuri pentru Octavia 3:

http://am-application.osram.info/en

 

LE: nelamurirea mea e ca la farurile cu halogen, becul de pozitie nu este separat, ci inclus in cel de zi si faza lunga. Totusi pe site la Osram apare separat si in manual...nu e nimic clar.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar cel de pozitie este acelasi cu faza lunga / DRL doar ca ii da calculatorul intensitati diferite ptr fiecare. Ai vazut cum se schimba cel de semnalizare ? Sper sa nu se arda prea curand !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

@stc--unde ai vazut cum se schimba bec semnal fata o3? Eu nu am gasit nimic clar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Procedura pare sa fie cam așa:

Prima data se schimba la dealer: făcut gaura in peretele farului, schimbat bec, astupat gaura cu capac de cauciuc. La schimbările ulterioare cred ca te descurci si pe cont propriu.

Asa cum zice STC: sper sa nu se ardă prea curând.

Modificat de tocilarie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citisem ceva de genu asta dar ....nu imi venea sa cred, bara demontata etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiti cumva daca farurile de pe RS se pot monta pe o masina care nu are xenon de fabrica? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se pot monta...intreaba pe al bundy sau florin...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul as vrea sa imi pun acea linie pe led la faruri.. Nu stiu unde sa apelez.. Vreau sa fie exact ca cele cu xenon.

Modificat de son1k
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Linia aia e parte din far, deci trebuie schimbate farurile cu totul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Si-a schimbat cineva bercurile de la proiectoare?

Ma bate gandul sa le schimb, intrucat se vad oribil langa xenoane...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Linia aia e parte din far, deci trebuie schimbate farurile cu totul.

wow  !!!

deci banda aceea LED este exclusiv la varianta cu bi-xenon ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun. Și dacă ai comandat cu faruri halogen, se poate schimba ulterior cu bi-xenon fara sa ai probleme in instalatia electrică a mașinii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU fara costuri destul de mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fi mai explicit te rog.

Daca se pot schimba ulterior farurile halogen cu xenon, fara alte modificari la instalatia electrica a masinii ar fi ok.

un far xenon e vreo 500 euro, deci ambele, 1ooo euro + ceva la manopera ... dar sa-mi spuna cineva care cunoaste cu adevarat detaliile astea ca se poate face si este de ajuns pentru mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot schimba, dar nu fara modificari la instalatia electrica si adugari de module si senzori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

belea ... :icon_thumleft:

masina e inca in fabrica ... cel putin un an de zile o sa ramana pe halogen

daca merita, voi face schimbarea la xenon/bi-xenon

pe mine ma incanta foarte mult acea banda LED

sunt curios daca a facut cineva aceasta modificare (de la halogen la xenon) si cu ce costuri ??

Modificat de bogdan_qwerty
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot insisti....cand ai dat comanda nu ai putut sa pui atunci? Zau, exagerati putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer, creștea rata cu mult peste pragul ce mi-l permit ...

Am considerat că nu merită, având în vedere că îmi plăcea banda aceea LED, dar cu far normal, halogen ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sant optiuni pe care daca nu le pui din fabrica, irosesc prea multe resurse sa le pui ulterior (bani, timp, know-how), si nu merita. (Eu regret de exemplu haionul electric si sistemul Canton, dar asta e alt subiect).

 

Ce dotare ai ales? Elegance de exemplu are in standard functie Day-Light, chiar daca nu alegi Xenon. Dar nu este cu LED - si nu este nici daca alegi optiunea BiXenon de 905 Euro. LED se pune doar daca alegi optiunea distincta de 1053 Euro.

 

La Passat-ul din semnatura am vazut ca au aparut, de cand s-au inventat DRL-urile, faruri after-market cu banda LED interioara, chiar daca nu au Xenon. Probabil vei putea sa schimbi ulterior farurile cu totul.

Modificat de adig
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost ferm convins că funcția Day-Light vine cu banda asta LED. GREȘIT.

Deși m-am documentat pe aici prin acest forum, se pare că nu a fost de ajuns. Nicăieri nu a scris nimeni clar că numai opțional la pachet cu faruri xenon este această lumină de zi cu LED.

Deh ... posesor de Logan ...

Da, este Varianta Elegance, cu Canton și alte chestii ... dar fără banda LED ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu crapa cerul fara, banda aia de leduri. ai pe spate pozitii cu leduri, care-s mult mai spectaculoase decat cele din fata.

Nu trebuia sa te "documentezi" pe forum. Dotarile standard al echiparilor si dotarile optionale iti relevau acest lucru. Oficial, nu in carciuma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Perfect adevarat, ce spui tu.

Imi place cum gandesti ...

E un compliment, nu e "la misto" 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca o chestie legata de luminile fata: nu schimba becurile originale H7, dai banii degeaba.

In prima saptamana am luat becuri Philips H7 XtremVision pentru Octavie stiind cat de bine vedeam cu ele pe Fabia. Am facut si comparatie bec original bec philips, nicio diferenta notabila. 

 

Ce vreau sa zic: becurile H7 cu care vine Octavia sunt foarte bune, nu prea ai motiv sa le schimbi pana nu se ard.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor a închis acest topic
  • kthor a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!